Gönderen Konu: Ruslar yorumladı: Türkiye nükleer geliştirir mi?  (Okunma sayısı 6808 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
Ynt: Ruslar yorumladı: Türkiye nükleer geliştirir mi?
« Yanıtla #30 : 14 Mart 2024, 22:28:48 »
Bu cari acik bir de bir cok toplum icin luks olmayan seylerin fahis fiyatlarla devlet eliyle sanki luks gibi satilmis olmasina ragmen var. Mesela araba, telefon vs. Bunlar esasinda medeni toplumlar icin luks olmayan seyler. Almanya'da 3-4 ayda alinabilecek seyler icin burada yillarca calisman gerekiyor.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #31 : 14 Mart 2024, 22:32:06 »
Bu cari acik bir de bir cok toplum icin luks olmayan seylerin fahis fiyatlarla devlet eliyle sanki luks gibi satilmis olmasina ragmen var. Mesela araba, telefon vs. Bunlar esasinda medeni toplumlar icin luks olmayan seyler. Almanya'da 3-4 ayda alinabilecek seyler icin burada yillarca calisman gerekiyor.
+1

Çevrimdışı Efes

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #32 : 14 Mart 2024, 22:38:04 »
 Görünüşte global sisteme mutlak itaat içindeymiş görüntüsü versekte eminim ki bu konular kapalı kapılar ardında enine boyuna tartışılıyordur. Cenkler tayfunlar sadece konvansiyonel amaçlar için mi acaba. Belki dostlar sağolsun birkaç savaş başlığı edinmişizdir bile kim bilir

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #33 : 15 Mart 2024, 00:53:36 »
Türkiye zaten 70 lerden beri çalışıyor. Uranyum zenginleştiriyoruz ve belli bir saflık derecesine ulaşınca Amerika'ya gönderiyoruz anlaşmalar gereği. Türkiye uzun zamandır isterse atom bombası yapabilir ülkeler kategorisinde kabul ediliyor
Nükleer tıp için yapılan çalışmalar bunlar. Bir kademe daha ileri atılıp barışçıl amaçlı santraller için zenginleştiriyoruz desek bakalım tepkiler ne oluyor. Biryerlerden başlamalı
Ben yazmadım da Putty yazmış. Bir google uzaklıktasın, araştır biraz.

Büyükçekmece nükleer santralinde peynir ekmek gibi zenginleştirilmiş uranyum üretebiliyoruz. 5 kilo civarı zenginleştirilmiş uranyum Abd'ye verilmişti. Abd'de de bu işbirliği için bizi kutlamıştı. Bedavadan nükleer bomba yapımında kullanılacak Uranyum alması sebebiyle ;D :P Yerine tekrardan zenginleştirilmemiş uranyum vermişti diye hatırlıyorum.

Bizimle beraber birkaç ülke daha vermişti.
« Son Düzenleme: 15 Mart 2024, 00:54:18 Gönderen: baryshx »

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 108
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #34 : 15 Mart 2024, 01:13:04 »
Bizim ilk önceliğimiz nükleer reaktörler olmalı yani enerji.

İkinci öncelik nükleer  itki sistemleri.

Üçüncü öncelik tıp alanı.

Ülkemizde zengin toryum yatakları var ,plutonyum konusunda ne durumdayız bilmiyorum.ama uranyum da dışarı bağlı oluruz.

O yüzden toryum ile elektrik üreten santraller üzerinde çalışmalıyız,galiba Çin'in bu alanda çalışmaları var.
sadece yozgat sorgunda türkiyede kurulması planlanan 40 adet reaktörü 1000 yıl kesintisiz besleyecek uranyum var. plütonyum doğada bulunan bir element değildir uranyumun reaktörde bozunması ile oluşur.
thoryum konusunda çiden çok hindistan ileride. çünkü dünyada bizden önce en büyük 1. rezerv thoryum yatakları hindistanda. bizdeki çalışmalar halen teorik . bir atılım yok. cumhurbaşkanının ittirmesiyle aso taecle 4-5 yıldır bu alanlarda yapılabilirlik çalıştayları düzenliyor.izlemek isteyenler youtube da bulabilirler. ne durumdayız çok rahat anlarsınız.bomba yapmak mesele değil mesele reaktör kurmak ve biz bir reaktörün % 80 ini kendi sanayimizle çok rahat gerçekleştirebilecek durumdayız. bunu diyen taec deki proflar. analizlerini isteyenler izleyebilir.

bu 4. nesil thoryum reaktörleri ile ilgili video
https://www.youtube.com/watch?v=ZmEX0Ujaovc
 biz yıllar önce her tür nükleer materyali üretip saflaştırabilecek hatta yakıt çubuğu yapacak seviyelere ulaşmışız zaten videolarda örnek resimleri mevcuttur. yani sarı pasta olayı çoook geride kalıyor

bu video
https://www.youtube.com/watch?v=fcttfVt-rEc
https://www.youtube.com/watch?v=0FbiAuE7ekM
https://www.youtube.com/watch?v=NEDK_MAWQD0
bunları izleyen bir daha bu konularda soru sormaz
« Son Düzenleme: 15 Mart 2024, 01:15:18 Gönderen: selcukkocak78 »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #35 : 15 Mart 2024, 01:14:44 »
Nukleer enerji uretebilmek icin arastirmalar da benzer kapsamda mi oluyor?
Enerji santrali kurmayı kastediyorsunuz sanırım. Bu konuda kısıtlama yok diye biliyorum.tabi santraliniz uluslararası denetime tabi oluyor.yakıt çubuklarının santrale giriş çıkışı ve tamamının kullanılmışmı çok sıkı takibi var. Birde santralin atıklarından Plütonyum bombası yaparsın diye o bile kontrol altında
+1

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 108
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #36 : 15 Mart 2024, 01:20:53 »
eskiden ak partide berat albayrakdan önce sakallı bir enerji bakanı vardı taner yıldız diye. akkuyu meselesi gündemdeyken bu fetuşçu tuttu uranyum zenginleştirip yakıt çubuğu üretecek tesisler kuracağız ve bunları satacağız diye açıklama yaptı denyo. peşinden bakanlığını kaybetti. sebep bumu bilmiyorum ama bu açıklamadan kısa süre sonra değiştirildi. ya devleti zor durumda bırakmak için altın vuruş yaptı tuzluk yada yapmaması gereken açıklamayı yaparak hükümeti zor durumda bırakmaya çabaladı. türkiyenin gizli nükleer programı var dedirtmek için mi çabaladı bilemem ama bu olaydan kısa süre sonra bnd nin raporlarında türkiye nükleer silah yapıyor diye geçti. yani büyük bir oyun döndü

Çevrimdışı Efes

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #37 : 15 Mart 2024, 01:30:36 »
Türkiye zaten 70 lerden beri çalışıyor. Uranyum zenginleştiriyoruz ve belli bir saflık derecesine ulaşınca Amerika'ya gönderiyoruz anlaşmalar gereği. Türkiye uzun zamandır isterse atom bombası yapabilir ülkeler kategorisinde kabul ediliyor
Nükleer tıp için yapılan çalışmalar bunlar. Bir kademe daha ileri atılıp barışçıl amaçlı santraller için zenginleştiriyoruz desek bakalım tepkiler ne oluyor. Biryerlerden başlamalı
Ben yazmadım da Putty yazmış. Bir google uzaklıktasın, araştır biraz.

Büyükçekmece nükleer santralinde peynir ekmek gibi zenginleştirilmiş uranyum üretebiliyoruz. 5 kilo civarı zenginleştirilmiş uranyum Abd'ye verilmişti. Abd'de de bu işbirliği için bizi kutlamıştı. Bedavadan nükleer bomba yapımında kullanılacak Uranyum alması sebebiyle ;D :P Yerine tekrardan zenginleştirilmemiş uranyum vermişti diye hatırlıyorum.

Bizimle beraber birkaç ülke daha vermişti.
Aslında bu uranyum değişimi olayını bende okumuştum ama çok eski olay üstelik teyide muhtaç konu bunlar. Bak sen bile "diye hatırlıyorum"diyosun Ben daha çok bu kabiliyetlere sahip olup olmadığımızdan ziyade ne yapıyoruz yada birşeyler yapıyormuyuz dikkatim bu konuda yoğunlaştı.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #38 : 15 Mart 2024, 01:36:46 »
Bizim ilk önceliğimiz nükleer reaktörler olmalı yani enerji.

İkinci öncelik nükleer  itki sistemleri.

Üçüncü öncelik tıp alanı.

Ülkemizde zengin toryum yatakları var ,plutonyum konusunda ne durumdayız bilmiyorum.ama uranyum da dışarı bağlı oluruz.

O yüzden toryum ile elektrik üreten santraller üzerinde çalışmalıyız,galiba Çin'in bu alanda çalışmaları var.
sadece yozgat sorgunda türkiyede kurulması planlanan 40 adet reaktörü 1000 yıl kesintisiz besleyecek uranyum var. plütonyum doğada bulunan bir element değildir uranyumun reaktörde bozunması ile oluşur.
thoryum konusunda çiden çok hindistan ileride. çünkü dünyada bizden önce en büyük 1. rezerv thoryum yatakları hindistanda. bizdeki çalışmalar halen teorik . bir atılım yok. cumhurbaşkanının ittirmesiyle aso taecle 4-5 yıldır bu alanlarda yapılabilirlik çalıştayları düzenliyor.izlemek isteyenler youtube da bulabilirler. ne durumdayız çok rahat anlarsınız.bomba yapmak mesele değil mesele reaktör kurmak ve biz bir reaktörün % 80 ini kendi sanayimizle çok rahat gerçekleştirebilecek durumdayız. bunu diyen taec deki proflar. analizlerini isteyenler izleyebilir.

bu 4. nesil thoryum reaktörleri ile ilgili video
https://www.youtube.com/watch?v=ZmEX0Ujaovc
 biz yıllar önce her tür nükleer materyali üretip saflaştırabilecek hatta yakıt çubuğu yapacak seviyelere ulaşmışız zaten videolarda örnek resimleri mevcuttur. yani sarı pasta olayı çoook geride kalıyor

bu video
https://www.youtube.com/watch?v=fcttfVt-rEc
https://www.youtube.com/watch?v=0FbiAuE7ekM
https://www.youtube.com/watch?v=NEDK_MAWQD0
bunları izleyen bir daha bu konularda soru sormaz
.

Bizde uranyum olduğunu bilmiyordum bir ara toryum için  çalışma yapan bir grup fizikçi ve mühendislerden oluşan bir grubun Isparta'da uçan uçağın düşmesi sonucu hepsini kaybettiğimizi ve çalışmaların gerilediği ve yarıda kaldığı söylenmişti ,dillendirilmişti.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #39 : 15 Mart 2024, 02:03:02 »
Türkiye'deki en büyük uranyum kaynağı ise Nevşehir'de bulunuyor ve 22 bin tonluk bir rezerve sahip. 2020'de 42 ton üretim ile rekor kırılan altında da arama çalışmaları aralıksız devam ediyor. MTA son 30 yılda 301 ton keşfetti.04.09.2021