Gönderen Konu: Çin - Tayvan Anlaşmazlığı  (Okunma sayısı 14070 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
Ynt: Çin - Tayvan Anlaşmazlığı
« Yanıtla #70 : 15 Mart 2024, 23:17:37 »
Tayvan Çin asıllı, Singapur, Vietnam, Endonezya, Malezya, Filipinler,.... Güney Doğu Asya ülkeleri gayrisafi milli hasılanın %80-90'ı Çinli azınlıkların elinde, etkisi ne olur tartışılır.

Bunun ötesinde Araplar, dünya ekonomisinde önemli finansörler....

Anglo Sakson ülkeleri toplamını alsak gayrisafi milli hasılalarının bilmem kaç katı borçları var.  Borçları ile alacaklılarını batırmaları ise 1929 krizi gibi bir krize bakar. Ama Batı için asıl problem Anglo saksonların üretim kapasite ve kabiliyetlerini eskisine önemli oranda Doğu aleyhine kaybetmiş olmaları. Teorik, bilimsel açıdan ise hala baya öndeler.     

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
Ynt: Çin - Tayvan Anlaşmazlığı
« Yanıtla #71 : 16 Mart 2024, 00:00:11 »
Batı yaşam standartlarını sürdürebilmek için tüketici ve tarim ürünlerini doğuda ucuza ürettiriyor, finans ve yüksek teknoloji üzerindeki hakimiyetini devam ettiriyor...doğuyu da buna "ben yatırım yapmazsam o kadar insana bakamazsiniz, sizin de hayat standardının yükselir zamanla" diyerek rağzi ediyor ve dizginleri elden bırakmıyor...

Buna son yıllarda meydan okumaya çalışan Çin, baktılar ki yol alıyor hemen bindirmeye başladılar yavaş yavaş yaptirim vs...

Bati bir şey "kaptırmış" değil, bilerek üretimi doguya kaydırdı zamanla...salgin, Çin'in onlarin planinin tersine işlere girmesi falan kuvvetle muhtemel tek ülkeye bağlı kalmamak için üretim zincirlerini cesitlendireceklerdir..
Cinden cekip Bölgede dağıtırlar...Vietnam, Kambocya, Tayland...

Doğu Avrupayada dağıtıyorlar...Doğu blogunun ABye girmesi, Ukrayna savaşı vs bu açıdan da bakılabilir..

Savaş bitince  bakın Ukraynaya nasıl yatırım gelecek..şimdiden batının büyük tarım ve ilaç firmaları ukraynanin batısında arazi kapatmaya başlamış (dünyanın en verimli tarım arazilerinden biri Ukrayna)...
« Son Düzenleme: 16 Mart 2024, 00:10:54 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?