Gönderen Konu: Daimi NATO Deniz Grubu 2  (Okunma sayısı 3733 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SÜVARİ

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Daimi NATO Deniz Grubu 2
« : 18 Haziran 2009, 18:37:27 »
TARİH: 18 Haziran 2009

SAAT: 16:45

NO: BN - 57 / 09

1.NATO'da alınan kararlar çerçevesinde 01 Temmuz 2009 tarihinden itibaren 1 yıl süreyle Daimi NATO Deniz Grubu 2 ( Standing NATO Maritime Group 2 ( SNMG2)), Aden Körfezi ve Somali Açıklarında deniz haydutluğu ve silahlı soygunculukla mücadele etmek maksadıyla görevlendirilmiştir. SNMG2'nin bölgede icra edeceği harekâta "Okyanus Kalkanı Harekâtı (Operation Ocean Shield)" adı verilmiştir.

2.Türk Deniz Kuvvetlerinin SNMG2'ye katkısı dörder aylık periyotlarla 1 fırkateynin iştiraki şeklinde planlanmıştır. Türkiye'ye ilave olarak Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, İtalya ve Yunanistan SNMG2'ye tahsis edecekleri gemilerle katkı sağlayacaklardır.

3.Göreve yönelik her türlü hazırlığını tamamlamış olan TCG GEDİZ (F-495), 19 Haziran 2009 tarihinde saat 10:00'da Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığı'nda yapılacak törenle uğurlanacaktır.

4.Dz.Kur.Yb. Hasan ÖZYURT tarafından komuta edilen TCG GEDİZ (F-495) fırkateyninde 28 subay, 156 astsubay, 10 uzman erbaş ve 72 erbaş/er görev yapmaktadır.

5.SNMG2'nin bölgeye intikalini müteakip Türkiye'nin deniz haydutluğu ve silahlı soygunculuğa karşı yapılan uluslararası mücadeleye katkı seviyesi 2 fırkateyn, 3 helikopter ve 2 Su Altı Taarruz Timine ulaşacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Kaynak:http://www.tsk.tr/10_ARSIV/10_1_Basin_Yayin_Faaliyetleri/10_3_Bilgi_Notlari/2009/BN_57.html
« Son Düzenleme: 18 Haziran 2009, 19:20:39 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Ynt: Daimi NATO Deniz Grubu 2
« Yanıtla #1 : 18 Haziran 2009, 19:20:13 »
Bu korsanlarla mücadelede bu tüp savaş gemilerinin pek verimli olabileceğini sanmıyorum. Korsanlar genelde kaçıracakları gemilere bizde takalara benzer balıkçı tekneleriyle yaklaşıp eylemlerini gerçekleştiriyorlar. Yani öyle filmlerdeki gibi korsan bayrağını çekmiş koca gemilerle geliyorum diye haber vermiyorlar. Bölgede savaş gemileri olayın gerçekleştiği yere gelene kadar onlar çoktan işlerini bitirmiş oluyorlar.

Bu tip operasyonlar için bence Yonca tersanesinin KANGAL sınıfı botları çok daha uygun. olay bölgesine yüksek süratle gidebilir ve üzerindeki hellfire füzeleriyle korsan teknelerini safdışı bırakabilir. KANGALlar ile kontrolü sağlamak çok daha kolay.

Elimizde böyle bir tekne varken, tüm üretim hakları herşeyi bize ait, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın yerinde olsam, derhal bir KANGAL sınıfı botu NATO kapsamında bu göreve gönderirdim.  Böylelikle hem görevi gerçekleştirmek çok daha kolay olur, hem de yerli savunma sanayimizin çok güzel reklamı yapılmış olur. Bu fırsatı  çok iyi değerlendirebiliriz.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı orko_8

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 3
« Yanıtla #2 : 18 Haziran 2009, 22:18:02 »
Bu tür denizaşırı operasyonlar için en az hafif firkateyn / korvet ya da firkateyn tipi gemiler uygundur. Zira bölgeye intikal, bölgede harekat ve sonrasında dönüş nereden bakılsa 20 gün - 1 ay civarında tutar.

BU tip gemilerin korsan teknelerine karşı görevi onları hızla yakalayıp batırmak ya da kaçırmaktan ibaret değil. Çoğu durumda görev bu bile olmuyor. Korsan tekne ya da gemilerini tespit ve teşhis etmek, önlemek, gerekirse deniz komandoları ile gemiyi ve personelini enterne etmek, varsa rehineleri kurtarmak, korsan teknesini ele geçirmek, korsan ve/veya rehineleri gemiye almak, korsanları tutuklamak vs vs.. Bu durumda geminin kapasitesinin fazladan rehine ya da tutuklu barınmasına olanak sağlayacak şekilde büyük olması gerekir.

CTF-151 bünyesinde Somali açıklarında dünyanın dört bir yanından gemiler görev icra ediyor. Hepsi de en az firkateyn boyutunda. Bu gemiler arasında Japonya, Çin gibi çok uzak yerlerden gelenler de var, İran gibi görece yakın yerlerden de. http://clipmarks.com/clipmark/15DE7849-0158-455A-A437-1D3B0B359BD2/

Kangal gibi botlar kıyı sularında kısıtlı sürelerde görev yapmaya elverişli tekneler. Buradaki görevin içeriği çok farklı, bu tip hücumbotlara uygun değil. Özellikle MilGem'in hizmete girmesinden sonra üzerlerindeki yükün hafifleyeceği Yavuz ve Barbaros sınıfı genel maksat firkateynleri, bu tip görevler için biçilmiş kaftan.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #3 : 18 Haziran 2009, 23:39:21 »
Tabiki sadece bu tip botlardan gönderelim demiyorum. Bu tip botlardan bir tane acilen gönderelim diyorum. Ani müdahaleyi ille de deniz aracıyla yapmak zorunda değiliz. Ama burada belirtmek istediğim teknenin yeteneklerini sergilemek. İlle de açık denizlerde devriye gezsin de demiyorum. Aden Körfezi'inde veya kıyıya yakın diğer bölgelerde devriye gezebilir. O büyük gemiler arasında, onlardan lojistik destek alarak çok iyi bir şekilde bu görevi yerine getiremez mi? Diğer görevleri zaten o büyük gemiler zaten yerine getireceklerdir. Sonuçta zaten bu bir deniz harbi değil, bir kaçakçılık, korsanlık mücadelesi değil mi?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com