Gönderen Konu: 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü  (Okunma sayısı 9028 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
Ynt: 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
« Yanıtla #20 : 16 Temmuz 2023, 15:08:37 »
Sapla samanı birbirine karıştırmamak lazım.
Bir askerin görevi silah ve silah teknolojileri uzmanlığı değildir. Ayrıntısına kadar GPS/INS bilmek zorunda değildir. Sadece attığı bombanın etkisini bombayı atan uçağın kac dakika da intikal edeceğini bilse yeter.
Askerin görevi kendisine verilen silahi etkili bir biçimde kullanmak eğer emrinde askerler varsa bu personeli koordine etmesidir.
Bir silahi karsisinda kendisine karşı ates eden birine karşı kullanmak da önemli bir kabiliyet önemli bir beceri gerektirir.

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #21 : 16 Temmuz 2023, 15:11:10 »
Ayrıca Tsk personel alım yonetmeligi belli. Gerekli şartları sağlayan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı asker olabilir. Biz savunma sanayisine gönül vermiş kişilerin nasıl bir ayrılacalik bekliyoruz onu anlamadım. Biz farklı okullarda farklı eğitim sistemlerinden geçtik haberimiz mi yok

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #22 : 16 Temmuz 2023, 15:49:29 »
Askerlerin tamamının doğuştan asker olmaya kodlanmış kişilerden oluşması gerekmediğine katılıyorum. Her asker ulusal kahraman adayı olması gerekmez tabiki. Ama arada bir kaç kişininde ulusal kahraman olması gerekir. İşte o kişileri babaları elinden tutup askere getirdi diye çıkma ihtimali çok düşüktür. Bizim forumdan çıkma olasılığı ise bin kat fazla olurdu alıp asker yapılsaydı. Ama bu çocuklardan iyi asker çıkma ihtimali yinede ülke ortalamasının üzerindedir çünkü babası bizden belliki bu yüzden genetik miras ile oğlununda bizden olma ihtimali fen lisesindekilerden çoktur. Ordan kurtarıyoz zaten birazda. En iyisi eskidendi köyden adamlar toplanıp haçlı ordusu filan kurulurdu o zaman birileri kalabalıktan sıyrılıp onbaşı oluyordu. Şimdi modern çağda olması gerekeni söylüyorum. Askeri lise kesinlikle olmamalı harp okullarına liselerden öğrenci alınmalı. Bundan daha iyisi ise asteğmenlerin içinde isteyen varsa teğmen yapılmasıdır. Ama ordudaki en iyi asker hangisidir derseniz uzman çavuşlardır çünkü 22 yaşında filan asker oluyorlar hem de gönüllü olarak. İlmen diyorum hissiyatımca bir imkan olsa da uzman çavuşlardan kurmay askerler seçilse en şahane ordu düzülürdü çünkü bu askerler doğuştan asker büyük ihtimal ile.

Ama askeriyenin çoğunlukla basit insanların bir araya gelerek oluşturduğu bir makine olduğu yanını da atlamamak lazım. Tek tek tanıyınca hayal kırıklığı yaratan ama askeriyede kendisine verilen işi iyi yapan yüz bin kişi bir araya gelince iyi bir makine ortaya çıkıyor. Ama bu tek tek kişiler emekli olup karşımıza çıktıklarında bumudur askeriye dememize sebep oluyorlar maalesef. Bütün askeriye bizim gibilerden oluşsa o makine nasıl çalışırdı ondanda tam emin değilim doğrusu şu forumda bile bir birimize dalıyoruz

Ben böyle deyince kanına dokanan askerler çıkabilir. Sende bizdensin onlardan değilsin ki bu foruma niye geldin sanıyorsun. Ben iyi asker diye zaten senden bahsediyorum yerini bulmuşsun şans eseri.

O zaman neden bu askeriye iyi işliyor al denilen yeri alıyor öl deyince ölüyorlar. Çünkü her erkek bir kaplandır. Ben en iyi kaplanı seçelim diyorum sadece
« Son Düzenleme: 16 Temmuz 2023, 16:29:45 Gönderen: re »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #23 : 16 Temmuz 2023, 18:08:35 »
Konu ile ilgili bir kac soru soracagim.

Askeri Liseden mezun olan bir kadetin Harp okulundaki egitimine kazanci /getirisi nedir ?

Klasik liseden mezun olup harp okuluna girmeye hak kazanan bir ogrenci askeri liseden mezun olan bir ogrenciye gore daha mi dez avantajli?

Bugunku modern ordularin subay ve astsubay yetistirme sekilleri nelerdir? Ulkemizde bu branslarda verilen egitim ne derece yeterlidir?

Cagdas modern teknoloji donanima sahip ordularda nasil bir subay astsubay yetistirilmeli? Bazi arkadaslarimizin belirttigi gibi sadece brans egitimi mi yoksa birden fazla bransi bunyesinde barindirabilecek dagarciga sahip subay astsubaylarmi ordumuza gerekli?

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #24 : 16 Temmuz 2023, 18:28:09 »
Ben Askeri lise ve Askeri Ortaokul'dan taraftarım Ağaç yaş iken eğilir...

Sadece kişi
Gerek Askeri ortaokul
Gerek Askeri Lise
Gerek Harp Akademisinden

Mezum bile olsa Askerliği meslek olarak seçmeyebilir böyle serbestliği olmalı...bu okulları okuyanın çünkü çocukluktaki ve gençlikteki fikirler değişebiliyor insanın...

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #25 : 16 Temmuz 2023, 19:00:17 »
Her şeye de arıza çıkartmak istemiyorum uyumlu olmak kendime konfor alanı yaratmak istiyorum ama benim kendi doğrularım var böyle ağaç yaşken eğilir deyince ben yine tetikleniyorum.
Yıl olmuş 21 yüzyıl ağaç yaşken eğilir deyip orta 3 deki çocuğa bir meslek dayatmak insanlık suçudur. Meslek liselerine de ben karşıyım mesela hiç bir kişiye elinden tutup meslek lisesine yazdırıp tornacı kaynakçı yapmaya kimsenin hakkı olmamalı. Bu hem insaniyet namına kötü bir şeydir kişiye güçsüzken korumasızken zorla bir meslek dayatamazsınız. Büyüklerin vazifesi çocuklara iyi insan olmak için düzgün bir eğitim vermektir meslek öğretmek değildir. Meslekler 18 yaşından sonra seçilmeli en erken.

1950 de bile insanlar 50 yıl yaşıyor 60 ını gören iyi yaşadı deniyordu şimdi 50 yaş orta yaş oldu 75 den önce ölene yazık diyorlar. Ömür bu kadar arttı ise işe başlama yaşı da 18 den 20 ye çıksın ne olacak ki.  En baba mavi yakalı mesleği 2 senede rahatlıkla öğretirsin ama çoğu meslek bir kaç ay yeterde artar bile. Meslek liseleri kapansın hiç lazım değil onun yerine lise bitince üniversiteye giremeyenler mecburen meslek edindirme kursları verilsin insanlara oralara gideceklerdir. CNC operatörü mesela 4 sene meslek lisesinde eğitim görüyor oysa 6 ay yeterde artar bile oda içinde makine ressamlığı filan var diye. Bunlara sertifika ver lisans ver ve bir daha lisansı olmayan ne boyacı ne fayansçı ne başka bir işte çalışamasın. Meslek lisesi seçeneği de kalmayınca elim mahkum işveren bunları alacak artık. Ne olur o zaman 18 hadi üniversite gayreti filan 20 yaşında bir meslek seçersin sıkıldın 35 yaşında başka kursa gidersin. Amarika böyle mesela. Çok embesil çocuklar için yine de bir iki meslek okulu olur o zaten rehabilitasyon için bir şeydir o başka.

Bunun insaniyet yanı dışında güzel başka bir faydası da var. Meslekleri insanlar kendi seçer ise hem başarı kolay yakalanır hem de daha doğru kişiler mesleğe yönelirler ve her meslek 4 yılda öğretilmez bazıları bir yılda bazıları üç ayda öğretilir akıl var mantık var. Lise eğitimi 4 yıl diye kaynakçıyı 4 senede yetiştiriyoruz. Öbür tarafta 4 senede insanlar uçak yapmayı beyin ameliyatı yapmayı öğreniyor
« Son Düzenleme: 16 Temmuz 2023, 21:36:39 Gönderen: re »

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 42
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #26 : 16 Temmuz 2023, 19:05:28 »
Genel olarak haklısın..

Fikir olarak spor ve sanata duyarlı olduğu erken tespit edilen kabiliyetli cocuklar icin spor ve sanat meslek lisesi bence olmalı. Onlara düz eğitim dayatmak haksizlik olur.

Tartısma çıkaracak biliyorum ama , bu bağlamda imam hatipler de kapatılmalı.

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #27 : 16 Temmuz 2023, 19:21:59 »
Gene Selim Pusatlık bana düşecek ama
Bir insanın erken yaşta mesleki eğitime başlaması ve bu eğitimin devlet liseleri tarafından profesyonelce verilmesi yalnis bir şey degil.
Ağaç yaşken eğilir meslek liselerine giden bir öğrenci erken yaşta asama asama mesleki bilgileri öğrenir. Sonrasinda yüksek öğretime geçince sudan çıkmış balık gibi kala kalmaz. Kendini tanır bilir ona göre hayatına şekil verir.
Siz bakmayın bizim 20 yıllık meslek liselerine kat sayı sorunu olmadan önce meslek liselerinden pek çok yetişmiş kaliteli aranan insanlar vardı. Hatta aralarından doktorlar mühendisler is adamları bile çıkıyordu.
Askeri liseler demişken o da eksik kalmasın Askeri liseler eğitim mufredatlari disiplini verdiği kültürle Turkiyenin sayılı liselerindendir bu okula girmesi oldukça zordur her okulda bu sınava girmek isteyen öğrenciler vardır ancak bir yada iki tanesi bu sınavı kazanır mülakatlari ve muayaneyi gecerse asker olurdu.
Okullarda sadece askeri eğitim değil spor sanat yabanci dil gibi dersler verilir. Buradan çıkan öğrenciler hem ders yönüyle hem kişisel gelişim yönüyle yetişmiş bir birey olarak mezun oluyorlardı.
Aralarında sonradan askerlikten vaz geçen aile zoruyla okuyanlar varsa
(oldukça düşük bir rakam çünkü bizim zamanlarımızda başarılı her öğrencinin hayaliydi asker olmak ben aile zoruyla olamadım mesela) okuldan ayrılır. Sivil üniversitelerde eğitim görürdü.
Sonradan askerliğin kendine göre olmadığını düşünen veya özel sektörde şansını denemek isteyenlerde kitap kırtasiye masrafı altında tazminatını oder ordudan ayrılır.
İki tane ucak iki tane tank bilmekle askerlik pek ayrı bir şeydir. Askerliğin kendine has beceri isteyen pek çok konusu vardı bir askerde bununla ilgilenir.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #28 : 16 Temmuz 2023, 19:28:03 »
Meslek liselerine bir şartla razı gelebilirim. Mezun olanların üniversiteye gitme önündeki tüm engeller kaldırılmalı. Bir kişiye iki meslek öğretmek israftır anlıyorum ama ya hiç açma bu okulu yada üniversite şansına elleşme. O kadar insanlık dışıki zaten çocuklara üniversiteyi kazanacak matematik fizik kimya öğretilmiyor ama işi emniyete almak için bir kaç arızalı çıkar çok çalışır diye birde puan engeli konuyor.

Örgün öğretim şöyle olmalı
Meslek liselerinin tamamı kapatılacak düz liseler olacak.
Özel okullar olabilir ama devlet okulları o kadar cazibeli olacak ki arada pek bir park kalmayacak

Anaokulu 2 sene olmalı
İlk okul 09:00 dan 14:00 a kadar olmalı çocuklara öğlen sandöviç verilmeli
orta okullar 09:00 dan 15:00 a kadar olmalı öğlen yemeği verilmeli
Liseler 09:00 dan 17:00 a kadar olmalı

Diyoruz lisede İngilizce gördük öğrenemedik. Okuma yazma öğrendiğine dua et yarım gün eğitim ile sen.

Türkiye çok acil tam gün eğitime geçmeli. Çok şükür büyük bir kepazelik bitti lise eğitimi mecburi oldu bu çok iyi ama daha yapılması gereken bitmedi çünkü ilk okuldan liseye tüm okullarımız halen daha sabahçı öğlenci diye yarım gün eğitim görüyorlar. Yarım gün eğitim ile biz böyle geldik böyle gideriz af edersiniz. Lisenin mecburi olması tabi ki çok fark yaratacak ama birde tam gün lise eğitimi gerçeği var dünyada.

Amarikalı Alman Hollandalı düşünsenize Üniversiteye başladığında ana okulunu hiç saymıyorum ilk okul 1 den itibaren sayarsak bir Türk den iki kat süre eğitim almış oluyor hayatı boyunca. Sonra kızıyorum biz 7 sene ingilizce gördük öğrenemedik. Sen yarım gün eğitim ile neyi öğrenebildinki onu öğreneceksin.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #29 : 16 Temmuz 2023, 21:10:48 »
Ben aslinda yukarida sormus oldugum dar acili sadece askeri okullar ile ilgili sorularima  yanit alamadim.

Sizler konuyu Meslek liseleri uzerinden aslinda egitim sistemimizi sorgulamaktasiniz , Yani konuya de daha genis acidan bakmayi tecih ettiniz. Bence sitemin sorgulanmasi dogru birseydir ARIZA cikartmak olarak gormuyorum. Ister Askeri okullar ister meslek liseleri veya universitelerimizin durumu dahil olmak uzere Turk halkina sunulmakta olan egitim kalitesi icerik ,guncelik egitim sekli  tepeden tirnaga sorgulanmaya deger. Cunku bu milletin cocuklari cok daha kaliteli bir egitime ihtiyac duymaktadir , Bize dusunebilen , uretebilen sorgulayabilen  bir nesil gerekliligine inaniyorum. Ulkemizin geleceginin bu dediklerimi ne oranda basarabilmemize bagli oldugunu dusunuyorum.