Gönderen Konu: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)  (Okunma sayısı 29608 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
« Yanıtla #90 : 09 Aralık 2022, 23:03:00 »
Siz bırakın 6.nesil Tempest'e ortak olmayı dua edin de ABD , İngiliz RR'nin MMU için motor üretmesine ses çıkarmasın...Bizim için tarihimizin en önemli projesi MMU'ya turbofan motoru ve altyapısı kazanmak...Tempest bize 2 beden büyük gelir...

Tempest işinde İngilizler çok önce hayır dedi...Belki proje finansal krize girseydi Türkiye para ile ortaklığın ucundan girebilirdi ...

Artık Japonya Tempest'in içine girdi İngilizlerin finansal-para sorunu kalmadı , tabi bizim de Tempest'e girme şansımız tamamen bitti...

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 27
« Yanıtla #91 : 09 Aralık 2022, 23:59:40 »
Siz bırakın 6.nesil Tempest'e ortak olmayı dua edin de ABD , İngiliz RR'nin MMU için motor üretmesine ses çıkarmasın...Bizim için tarihimizin en önemli projesi MMU'ya turbofan motoru ve altyapısı kazanmak...Tempest bize 2 beden büyük gelir...

Tempest işinde İngilizler çok önce hayır dedi...Belki proje finansal krize girseydi Türkiye para ile ortaklığın ucundan girebilirdi ...

Artık Japonya Tempest'in içine girdi İngilizlerin finansal-para sorunu kalmadı , tabi bizim de Tempest'e girme şansımız tamamen bitti...
Biz mmu yu bu gövde tasarımı ile ilerde motor değişimi-avionik-daha gelişmiş yapay zeka vs… 6.nesil bir jet için ne gerekiyorsa taksak 6. Nesil olur mu?

Çevrimdışı Karga

• DefenceTurk
  • *
  • 7
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #92 : 10 Aralık 2022, 00:04:24 »
Kötülemek için söylemiyorum ama sanki bu uçağa 6. Nesil denmesi biraz pazarlama taktiği gibi geliyor bana.

Bilen varsa söylesin tempestin yapabileceği ama TF-X'in en azından sonraki bloklarında yapamayacağı ne var?

- Insansız da ucabilmesi: Bizim uzmanlık alanımız.
- İHA kontrol edebilmesi: Veri bağını kurduktan sonra TF-X de yapabilir
- Radara görünmezlik: Geometrisi 5. Nesil uçaklardan çok farklı değil.
- Sanal kokpit: ASELSAN kask yapıyor zaten, istenen özellikler ona eklenebilir.
- Lazer vs. yeni nesil silahlar: Bizim uçağa da entegre edilir.
Aklıma bir tek motorunun çok daha fazla elektrik üretebilecek olması geliyor o konuda da pek bir şey diyemiyorum bizim motor henüz ortaya çıkmadığı için.

ABD'nin 6. Nesil uçağında gerçekten bizimkinde olmayan özellikler var. Değişken bypassli motor, ona göre dizayn edilmiş aerodinamik, kuyruk stabilizerlerinin kaldırılmasıyla ekstra radara görünmezlik. Onunla yarisabilmek için sıfırdan yeni uçak tasarlamak lazim. Tempest için duyduğum her özellik bizimkinde ya olan ya da sonraki versiyonlarında eklenebilecek şeyler gibi geliyor. Yanılıyor muyum?

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #93 : 10 Aralık 2022, 00:08:14 »
Biz mmu yu bu gövde tasarımı ile ilerde motor değişimi-avionik-daha gelişmiş yapay zeka vs… 6.nesil bir jet için ne gerekiyorsa taksak 6. Nesil olur mu?

Olur. 5. Nesille ile 6. nesil arasında uçurum yok; 4. ve 5. nesillerde bu uçurum vardır. Örneğin F35, motor değişimi ve loyal wingman dron yönetebilme becerisi eklenmesi sayesinde şimdiden 6. nesil özellikleri kazanmaya başladı.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #94 : 10 Aralık 2022, 00:24:04 »
6.nesilde asıl gümbürtü ; uçağın bir enerji istasyonu gibi çalışması yani modern savaş platformlarının ihtiyacı olan tüm gelişmiş sensör ve silahların ihtiyacı olan enerjiyi üretmesidir...

Dediğiniz gibi 5. nesil uçağı da İha'yı da otonom olarak uçurursunuz ama takılacak bir lazer topu veya elektronik harp yeteneği yüksek sistem ve radarlar için gerekecek enerjiyi nereden bulacaksınız?

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #95 : 10 Aralık 2022, 03:11:45 »

\\

Bence olur, bunu ben düşey stabilizatörlerin motor üzerinde olmasından anlıyorum, sök hocam oradan yatay stabilizatörün yerine azıcık açılı yataystabilizatör olarak monte et , FCA nın birsiklet büyüğü olmuş oldu al sana 6. Nesil. Zaten yayvan ama ince bir dizayn olması onu anımsatıyor zaten…

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 27
« Yanıtla #96 : 10 Aralık 2022, 10:26:11 »
Yani 2035’lere kadar motor işini kıvırabilirsek bana göre diğer 6.nesil özelliklerini yaparız diye düşünüyorum.
Sadece iyi bir motor teknolojimiz olmalı ve iyi birde paralı ortak.😎
Tempest veya fcas projelerine gerek yok.Ortaklar kalleşlik yapıyor.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #97 : 10 Aralık 2022, 11:01:48 »
 ;D ;D ;D
Bir kaç sene önce forunda altıncı nesil uçak projesine şimdiden başlamamız gerekir dediğimde bana gülen arkadaşlar vardı. ;D ;D
Yok daha 4,5 yapamıyoruz, 6'yı nasıl yapalım, emekleden koşumayı öğrenemeyiz vs... ;D ;D

Savunma sayi konusunda koşmak değil, uçuyoruz ya!
Forum kıvama gelmeye başladı.  ;D ;D

Avrupa geçmişte pek çok ortak projeyi başardı. Tornado, Jaguar, Eurofighter vs...
Bunu da başarabilirler. Böyle projelere ortak olmamız gerektiğini her zaman söylüyorum. Ortak projelerde gelişirme maliyetleri daha düşük oluyor haliyle. Ek olarak kazanılan bilgi de cabası. Ayrıca satışlardan pay da kazanılabilir.

İleride kendi başımıza altıncı nesil uçak yapabiliriz. Ortaklık projelerine katılmak buna engel değil! Aksine daha da hızlandırabilir.
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2022, 11:02:37 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #98 : 10 Aralık 2022, 11:10:35 »
Bizim bu tür ortak üretim ve projelere davet edilme nedenimiz ucuz işgücü - aynı parçayı üst kalitede daha ucuza yapmamızdır...

Yaşasın ucuz işgücü , Yaşasın kapitalizm...

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #99 : 10 Aralık 2022, 15:48:10 »
;D ;D ;D
Bir kaç sene önce forunda altıncı nesil uçak projesine şimdiden başlamamız gerekir dediğimde bana gülen arkadaşlar vardı. ;D ;D
Yok daha 4,5 yapamıyoruz, 6'yı nasıl yapalım, emekleden koşumayı öğrenemeyiz vs... ;D ;D

Savunma sayi konusunda koşmak değil, uçuyoruz ya!
Forum kıvama gelmeye başladı.  ;D ;D

Avrupa geçmişte pek çok ortak projeyi başardı. Tornado, Jaguar, Eurofighter vs...
Bunu da başarabilirler. Böyle projelere ortak olmamız gerektiğini her zaman söylüyorum. Ortak projelerde gelişirme maliyetleri daha düşük oluyor haliyle. Ek olarak kazanılan bilgi de cabası. Ayrıca satışlardan pay da kazanılabilir.

İleride kendi başımıza altıncı nesil uçak yapabiliriz. Ortaklık projelerine katılmak buna engel değil! Aksine daha da hızlandırabilir.

Biz istiyoruz ama bizi istemiyorlar gibi. Ben de TEMPEST programına girmeyi isterim ama öyle görünüyor ki yol haritası belli olmuş gibi artık.

Biz de MMU'dan sonra 6. Nesil çalışmasına başlamalıyız ve bu konuda ortaklar aramalıyız. Azerbaycan olur, Macaristan olur, Katar olur vs ortaklık bulup maliyeti dağıtabiliriz. Çok şükür treni ucundan yakalamayı başardık. MMU, olası tek motorlusunu, 6. Nesil jeti yapabilecek noktaya geldik. Sonrası sadece zaman meselesi.