Gönderen Konu: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)  (Okunma sayısı 29595 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 137
  • DefenceTurk.com
Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
« Yanıtla #100 : 10 Aralık 2022, 16:19:09 »
Böyle projelere girebilmek için teknik olarak kendinizi ispatlamaniz ve karşı taraf için öngörülebilir ( onlarin çizdiği çizgiler içerisinde kalma garantisi) olmanız lazım...

Bati bakış açısından her ikisi de bizim için geçerli değil onun için 6. Nesil uçak programına bizi almaları bence biraz fazla bir beklenti olurdu..

İşimize bakalım, şu MMU yu en kısa sürede sürdürülebilir şekilde yapıp idame edecek kıvama getirelim..
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #101 : 10 Aralık 2022, 18:15:10 »
Böyle projelere girebilmek için teknik olarak kendinizi ispatlamaniz ve karşı taraf için öngörülebilir ( onlarin çizdiği çizgiler içerisinde kalma garantisi) olmanız lazım...

Bati bakış açısından her ikisi de bizim için geçerli değil onun için 6. Nesil uçak programına bizi almaları bence biraz fazla bir beklenti olurdu..

İşimize bakalım, şu MMU yu en kısa sürede sürdürülebilir şekilde yapıp idame edecek kıvama getirelim..

+1  MMU , Türkiye tarihindeki en önemli  projesi bence savunma alanındaki...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #102 : 11 Aralık 2022, 00:29:45 »
MMU'yu bırakıp 6. nesil uçağa ortak olalım diyen yok ki! Aksine MMu'ya devam edip 6. nesile ortak olalım diyorum. Edinilen bilgilerle MMU da hızla ilerler kendi 6. nesil uçağımızı da yapabiliriz veya MMU'nun sonraki versiyonlarını 6. nesil olarak geliştirebiliriz. Böyle projelere girmemek için bahaneler arayacağımıza girmenin yollarını aramalıyız. Öyle ki havacılık alanında büyük bir atılım yapıyor olmamız gerçeği, bizi bu tarz projelerde aranılan ortak sınıfına rahatlıkla yerleştirir.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #103 : 11 Aralık 2022, 00:31:23 »
MMU'yu bırakıp 6. nesil uçağa ortak olalım diyen yok ki! Aksine MMu'ya devam edip 6. nesile ortak olalım diyorum. Edinilen bilgilerle MMU da hızla ilerler kendi 6. nesil uçağımızı da yapabiliriz veya MMU'nun sonraki versiyonlarını 6. nesil olarak geliştirebiliriz. Böyle projelere girmemek için bahaneler arayacağımıza girmenin yollarını aramalıyız. Öyle ki havacılık alanında büyük bir atılım yapıyor olmamız gerçeği, bizi bu tarz projelerde aranılan ortak sınıfına rahatlıkla yerleştirir.

+++

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #104 : 11 Aralık 2022, 03:05:02 »
MMU için altyapı ve seri üretim yapısını kurduktan sonra o da olur.

Kaldır dikey dengeleyicileri, daya sensörleri ve yapay zekayı, birde güzel bir motor ve radar geliştirdin mi tamamdır ;D :P
« Son Düzenleme: 11 Aralık 2022, 03:14:16 Gönderen: baryshx »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #105 : 11 Aralık 2022, 10:50:43 »
İki projeye birden girecek paramız var mı? Yahu nelere para bulunuyor buna da bulunur argümanını geçiniz efendim...Para yok...
6.nesil için projeye hatırı sayılır bir para vermeden  girmek zor. İsveç gibi bir ülke bile projeden çıktı.

Keşke 2 projeye bile girebilmek ama zor kaynaklarımız sınırlı.

Ben olsam 6.nesil ortaklık parasını tamamen TEİ'ye verir turbofan motor geliştirme işine gömerim...

"Biz olacaksak turbofan motor yapınca olacağız" , motor olmadığı sürece 5.nesil  6.nesil , 7.nesil  vb bir yanımız hep bunlara muhtaç kalacak...

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #106 : 11 Aralık 2022, 11:03:31 »
Bu ortaklıklarda her ülke kendi geliştirdiği parçanın know-how'ı mı taşıyor? Yoksa tüm bilgiler tüm ülkeler ile paylaşılıyor mu?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #107 : 11 Aralık 2022, 11:34:41 »
İki projeye birden girecek paramız var mı? Yahu nelere para bulunuyor buna da bulunur argümanını geçiniz efendim...Para yok...
6.nesil için projeye hatırı sayılır bir para vermeden  girmek zor. İsveç gibi bir ülke bile projeden çıktı.

Keşke 2 projeye bile girebilmek ama zor kaynaklarımız sınırlı.

Ben olsam 6.nesil ortaklık parasını tamamen TEİ'ye verir turbofan motor geliştirme işine gömerim...

"Biz olacaksak turbofan motor yapınca olacağız" , motor olmadığı sürece 5.nesil  6.nesil , 7.nesil  vb bir yanımız hep bunlara muhtaç kalacak...

Herkesin kaynakları kısıtlı ama herkes ilerleme peşinde. Çok iyi biliyorlar ki ilerledikçe kazanacaklar. Paramız yok, birşey yapamayız bari şunu yapalım demiyorlar. En iyisini yapmaya çalışıyorlar ve kazanıyorlar. Evrenin kanunudur, kısıtlı olduğunuzu düşünürseniz hep kısıtlı karlırsınız. Aksini düşünerek harekete geçerseniz istediğinize sahip olursunuz. Boşuna dememişler harekette bereket vardır.

Bu projelere ortaklık için harcayacağımız para F-35 için harcadığımızı geçmez. İstediğimiz şekilde ortak olabilirsek satışlardan da pay alırız. O para her şekilde geri döner. Türkiye çok fazla savunma ürünü geliştirmek için yatırım yapıyor. Ve artık bunları dünyaya pazarlayarak meyvelerini almaya başladı. Siha'dan piyade tüfeğine, fırkateynden zırhlı araca, çeşitli füzelere kadar akla gelebilecek pek çok ürünü artık satıyor, marka değerimizi hızla artırıyoruz.

O nedenle aynı anda hem kendi uçağımızı, hem motorlarımızı yapmalıyız, ki zaten bu konud çalışıyorum. Hem de bu tarz geleceğe yönelik ortaklık projelerine katılmalıyız. O kadar projeye paramız varsa ortaklık projelerine de paramız var demektir.

Atatürk ülkeyi kurup yönettiği 10 yıl boyunca, o yokluk içerisinde paramız yok diyerek oturmadı. Tarımdan sanayiye her alanda büyük atılımlar yaptı. Osmanlıdan kalma borçlar bile ödendi.

Kısacası; Türk, Öğün, Çalış, Güven...
« Son Düzenleme: 11 Aralık 2022, 11:35:45 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #108 : 11 Aralık 2022, 11:47:37 »
Doğru söylediniz keşke Tempest projesine girebilsek ama kabul etmediler maalesef. Çünkü onlara verebileceğimiz birşey yok...
Şöyle 150 tane Tempest alım garantisi versek belki tutumları değişebilir...
Birim maliyeti belli olmayan bir uçağa da bizimkiler bu tarz bir teklif yapmazlar...
« Son Düzenleme: 11 Aralık 2022, 11:48:44 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #109 : 11 Aralık 2022, 11:55:31 »
Doğru söylediniz keşke Tempest projesine girebilsek ama kabul etmediler maalesef. Çünkü onlara verebileceğimiz birşey yok...
Şöyle 150 tane Tempest alım garantisi versek belki tutumları değişebilir...
Birim maliyeti belli olmayan bir uçağa da bizimkiler bu tarz bir teklif yapmazlar...

Bizimkilerin yerinde ben olsam yapardım. Eşit ortaklıkla anlaştılar Japonlarla. İtalya sonradan eklendi. Ortak sayısı artıkça pay azalıyor ama yatırım maliyeti de aynı oranda azalıyor. Tek başına başaramayacağın işler için daha fazla kaynağa sahip oluyorsun ve sonuçta istediğin sisteme, teknolojiye sahip oluyorsun.

Mutlaka bu uçağın da tahmini birim fiyatı vardı. Ortak olduğumuz JSF gibi...