Gönderen Konu: 5) Türk Savunma Sanayi: Güdüm Kitleri ve Diğer Mühimmatlar  (Okunma sayısı 4693 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yakusha

• DefenceTurk
  • *
  • 20
  • Sabri Unal
    • turkdefence
Türk Savunma Sanayi: Güdüm Kitleri ve Diğer Mühimmatlar

Roket Motoru veya benzer bir hareket gücü ile hareket etmeyen klasik sistemler bu makalenin konusudur.

* GÜDÜM KİTLERİ
* İHA MÜHİMMATLARI
* DENİZ MÜHİMMATLARI
* UÇAK MÜHİMMATLARI
* Detaylı Bilgi Bulunmayan Projeler
* Konsept, Söylenti ve Olasılıklar
* Tarihsel Notlar

Kaynakça:
Ömer Çay, Ocay: https://www.secretprojects.co.uk/forum/index.php?topic=28285.0
Arda Mevlütoğlu, orko_8: https://defence.pk/pdf/threads/turkish-missile-programs.60968/page-152
Tübitak, Sage: Tübitak Sage Web Sitesi 2004 ekran görüntüleri

Çevrimdışı yakusha

• DefenceTurk
  • *
  • 20
  • Sabri Unal
    • turkdefence
Ynt: 5) Türk Savunma Sanayi: Güdüm Kitleri ve Diğer Mühimmatlar
« Yanıtla #1 : 19 Haziran 2018, 23:22:40 »
GÜDÜM KİTLERİ

TRGK-300 / Güdüm Kiti - Roketsan

TR-300 Roket üzerine entegre edilebilen güdüm kiti, 40 km ile 90 km arasındaki yüksek öncelikli hedeflerin yüksek doğrulukla ateş altına alınabilmesi yeteneği kazandırmaktadır. Yapılan ilave ile roketin ağırlığı 590kg'dan 620kg'a çıkmaktadır. (roketsan)

TEBER - Roketsan

TEBER, MK-81 ve MK-82 genel maksat bombalarına vuruş kabiliyetinin artırılması amacıyla entegre edilen bir lazer güdüm kitidir. TEBER, genel maksat bombalarını Ataletsel Ölçüm Birimi (AÖB), Küresel Konumlama Sistemi (KKS) ve Yarı Aktif Lazer Arayıcı Başlığı (LAB) kullanarak akıllı bir silah sistemi haline getirir. (Roketsan)

TEBER-81 ve TEBER-82 olarak da bilinmektedir.

KGK / Kanatlı Güdüm Kiti - Tübitak SAGE

KGK, mevcut 1000 lb’lik MK-83 ve 500 lb’lik MK-82 genel maksat bombalarını havadan karaya uzun menzilli akıllı mühimmatlara çeviren kanatlı bir güdüm kitidir. (Tübitak)

100 km menzile ulaşabilmektedir. (SSM)

HGK / Hassas Güdüm Kiti - Aselsan & Tübitak SAGE

HGK 1, mevcut 2,000lb MK-84 ve NEB bombalarını akıllı mühimmatlara çeviren bir güdüm kitidir. (Aselsan)

HGK-2: 500 lb Mk-82 genel maksat bombaları ile; HGK-3: 1000 lb Mk-83 genel maksat bombaları ile ile kullanılabilmektedir. (ocay)

15 deniz mili menzile ulaşabilmektedir. (SSM)

LGK / Lazer Güdüm Kiti - Aselsan & Tübitak SAGE

LGK, 500 lb sınıfındaki MK-82 ve 2,000 lb sınıfındaki MK-84 bombalarını ve yine aynı ağırlık sınıfındaki NEB / Nüfuz Edici Bombayı akıllı mühimmata çeviren bir lazer güdüm kitidir. (Aselsan)

Sabit ve hareketli hedeflere karşı kullanılabilmekte olup atış sonrası hedef değiştirme kabiliyetine de sahiptir.

Yarı Aktif Lazer güdümlü olup 12 deniz mili menzile ulaşabilmektedir. (SSM)

Çevrimdışı yakusha

• DefenceTurk
  • *
  • 20
  • Sabri Unal
    • turkdefence
« Yanıtla #2 : 19 Haziran 2018, 23:23:07 »
İHA MÜHİMMATLARI

MAM-L / Mini Akıllı Mühimmat - Roketsan

Mini Akıllı Mühimmat, 160mm çap, 100cm boy, 22.5kg ağırlık ve 10kg harp başlığı değerlerine sahiptir. (Roketsan)

MAM-C / Mini Akıllı Mühimmat - Roketsan

Roketsan MAM-C, Cirit roketi üzerinden tasarlanmıştır. 70mm çap, 80cm boy, 8.5kg ağırlık ve 2.5kg harp başlığı değerlerine sahiptir.

BOZOK - Tübitak Sage

İnsansız hava araçları için geliştirilmiş lazer güdümlü bir bombadır.

BOZOK, son safhaya kadar ataletsel güdüm sistemiyle ilerliyor ve son safhada yarı aktif lazer arayıcı başlığı ile hassas güdüm yapıyor. 16 kg ağırlığında ve 120mm çapındaki İHA mühimmatı, 9 km menzile sahip.

Çevrimdışı yakusha

• DefenceTurk
  • *
  • 20
  • Sabri Unal
    • turkdefence
« Yanıtla #3 : 19 Haziran 2018, 23:24:37 »
DENİZ MÜHİMMATLARI

DSH / Denizaltı Savunma Harbi Roketi - Roketsan

DSH Denizaltı Savunma Harbi Roketi su üstü platformlardan su altı hedeflerine karşı kullanılmak üzere geliştirilmiş, 500-2000 m menzil ve 15-300 m derinlik aralığında kullanılabilen, su üstü platformunun silah yönetim sistemi ve sonarı ile entegre çalışabilen, otomatik yönlendirme yeteneğine sahip bir silah sistemidir. (Roketsan)

Çevrimdışı yakusha

• DefenceTurk
  • *
  • 20
  • Sabri Unal
    • turkdefence
« Yanıtla #4 : 19 Haziran 2018, 23:25:01 »
Detaylı Bilgi Bulunmayan Projeler

Minyatür Bomba - Aselsan

İdef 2017 fuarında sergilenmiş olup hakkında detaylı bilgi bulunmamaktadır. Amerikan SDB projesinin bir benzeridir. (ocay)

L-HGK - Tübitak Sage & Aselsan

L-HGK, Mk-84 genel maksat bombalarını akıllı mühimmatlara dönüştüren bir güdüm kitidir. 6km menzile sahip Yarı Aktif lazer arayıcı başlık ile donatılan Lazer HGK-84 için CEP değeri 3m olarak verilmektedir. (İbrahim Sünnetci)

Tendürek Projesi

Termobarik başlık geliştirilmesi projesi yürütülmektedir. Çeşitli ürünlerin termobarik başlıklı sürümleri de olabilir. (ocay)

SARB-83 Projesi

NEB’nın Mk83 Genel Maksat Bombası üzerine şekillendirilen ve ‘SARB-83’ adı verilen yeni versiyonunun geliştirme çalışmaları devam etmektedir. (ibrahim sünnetci)

Çevrimdışı yakusha

• DefenceTurk
  • *
  • 20
  • Sabri Unal
    • turkdefence
« Yanıtla #5 : 19 Haziran 2018, 23:26:31 »
Konsept, Söylenti ve Olasılıklar

L-KGK

Kanatlı Güdüm Kiti için terminal sahfa yarı aktif lazer arayıcı başlık geliştirilmiş ve kalifiye edilmiş olabilir. (ocay)

L-KGK-82 ve L-KGK-83 diye isimlendirilmesi de mümkündür (ocay, ihtimal)

HGK ve KGK için IR Terminal Arayıcı Başlık

HGK ve KGK ürün ailesi için geliştirilmiş olabilir (ocay, ihtimal)

Çevrimdışı yakusha

• DefenceTurk
  • *
  • 20
  • Sabri Unal
    • turkdefence
« Yanıtla #6 : 19 Haziran 2018, 23:27:03 »
Tarihsel Notlar

GBU-12 Paveway II / Lazer Güdüm Kiti - Aselsan

GBU-12 Paveway II, Aselsan tarafından 90'lı yıllardan beri lisans altında üretilmekte olup MK-82 genel maksat bombalarını güdüm kabiliyeti kazandırmaktadır. (ocay, kokpit aero)

DEMET-A - Tübitak Sage

Güdümsüz bir demet/salkım bombası olup 2000'lerin sonunda geliştirilmiştir. Artık üretilmemektedir. (ocay)

(Temsili Görsel)

Demet Bombası İşbirliği

Türkiye ile Pakistan arasında Demet bombası geliştirmeye yönelik bir çalışma yapıldığı tarihi söylentisi bulunmaktadır. (ocay)

Çevrimdışı yakusha

• DefenceTurk
  • *
  • 20
  • Sabri Unal
    • turkdefence
« Yanıtla #7 : 19 Haziran 2018, 23:27:56 »
En son: MK serisi eklendi.