Gönderen Konu: Kamyona Monteli Modernize PANTER Obüsü  (Okunma sayısı 13464 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Kamyona Monteli Modernize PANTER Obüsü
« : 19 Haziran 2018, 08:35:39 »
Kamyona Monteli Modernize PANTER Obüsü

Testler tamam “PANTER” gün sayıyor
Kara
Haziran 9, 2018 muhammet 5730  Leave a comment
ASELSAN tarafından Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa geliştirilen Kamyona Monteli Modernize PANTER Obüsü ile test atışları başarı ile gerçekleştirildi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı, ASELSAN ve Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü tarafından envanterde bulunan MKE ürünü 155 milimetre Panter obüsü modernizasyonu ve taktik tekerlekli araç üzerine entegrasyon çalışmaları sürüyor.

Bu kapsamda 2010 yılında obüs modernizasyonu ile başlayan ve 2016’da obüsün kamyon üzerine taşınması ile devam eden süreçte atışlı kalifikasyon testleri gerçekleştirilerek başarı ile tamamlandı.

Yürütülen çalışmalar ile Türk topçusunun önemli ateş unsurlarından biri olan PANTER Obüsün servo sistemi, elektronik birimleri, hidrolik sistemi ve kullanıcı arayüzü yenilendi. Ayrıca obüse Sayısal Haberleşme, Teknik Ateş İdaresi, Balistik Hesaplama (NABK), İlk Hız Yönetimi kabiliyeti kazandırıldı ve ADOP-2000 Entegrasyonu sağlandı.

Obüslerinin tüm silah fonksiyonları tam otomatik hale getirildi ve taktik tekerlekli platforma entegrasyonu sağlanarak sistemin savaş alanındaki etkinliği artırıldı. ASELSAN dergisinde yer alan bilgiye göre envanterde bulunan PANTER Obüslerinin modernizasyon faaliyetlerine 2018 yılı içinde başlanması bekleniyor.

Teknik Özellikler

21 Adet mermi, modüler ve klasik barutu depolayabilme
Atışa Hazırlanma Süresi: < 1 dakika
Mevzi Değiştirme Süresi: < 2 dakika
Sayısal Harita Desteği ve Navigasyon
VHF/FM taktik frekans atlamalı telsiz ile ses ve veri haberleşmesi
Arazi şartlarında görev yapabilecek şekilde MIL-STD-810G’ye uygun tasarım
Askeri iletişim protokollerine uyumluluk
Azaltılmış mürettebat
Tüm NATO 155 mm mühimmat tipleri ile görev icrası
Fiziksek Özellikler

En                                       : 2,6 m
Boy                                     : 11 m
Yükseklik                          : 3,7 m
Muharebe Ağırlığı           : 26 ton
Yaklaşma Açısı                : 32 derece
Uzaklaşma Açısı              : 30 derece
Mevzilenme eğim limiti : 7 derece

http://defenceandtechnology.com/2018/06/09/testler-tamam-panter-gun-sayiyor/
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
Ynt: Kamyona Monteli Modernize PANTER Obüsü
« Yanıtla #1 : 26 Şubat 2019, 13:11:39 »
Bu projenin son durumu nedir, geliştirme devam ediyor mu belli değil. K/M Fırtına varken böyle bir sisteme gerek yok diyenler de var ama ben böyle düşünmüyorum. Genelde topçu sistemlerinin hızlı yer değiştirmesi ve mobilitesine öncelik verilir. Son Afrin operasyonunda gördük ki topçumuz 40km + menzille hiç mevzi değiştirmeden gayet etkili kullanıldı.

ABD 2 Irak operasyonunda çekili obüsleri kullandı ve Afganistan da hala etkin kullanıyor. Bir an önce MKE 155mm Panter (Yavuz) ve 105 mm Boran sistemleri envantere alınmalı. Belki IDEF 2019 da ses çıkar.

https://youtu.be/jQxgHrjBmpw
« Son Düzenleme: 26 Şubat 2019, 13:13:20 Gönderen: OKÇULAR »
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı leventkepir1

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2 : 26 Şubat 2019, 13:14:56 »
Bu ateş edince neden kerkiniyor yok mu çaresi kasa metal yorgunluğundan pert doğana döner valla.
« Son Düzenleme: 26 Şubat 2019, 13:15:47 Gönderen: leventkepir1 »

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3 : 26 Şubat 2019, 20:23:38 »
... K/M Fırtına varken böyle bir sisteme gerek yok diyenler de var ama ben böyle düşünmüyorum...

Bende aynı kanaatteyim. Öyle bir konsept olduğuna göre, buna uygun ihtiyaç var demektir. Mobilite önemli... Diyelim ki herhangi bir kundağı motorlu obüsü, Tekirdağ' dan Silopi' ye intikal ettirmek icap ediyor diyelim. Mevcut K/M Fırtına Obüslerini intikal ettirebilmek için çekiciye ihtiyaç duyacakken; kamyona monteli obüsler, kendi kendini intikal ettirecektir. Bundan daha güzel ne olabilir! Sürat avantajı diye bi' şey var sonuçta. Bir aracı intikal ettirmek için diğer bir aracı da meşgul etmemiş oluyorsun hem... Daha ne istiyorsun derler adama:)

Çevrimdışı leventkepir1

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4 : 27 Şubat 2019, 09:06:55 »
Ben bunların intikal için böyle olmadıklarını düşünüyorum. İntikal fırtınalarla bunlar taktik araçlar. Bunlar 26 ton kamyon. eğzoz bağırta bağırta intikal eder artık. Bence bunlar topu at kaç araçlar araziye de uygun değiller muhtemelen şehir-köy savaşı ama benimkiler bir doktorun saçma tahminleri kendimi tatmin edemediğim için yazıyorum. Bunlar bence egzoz zorlanarak intikal eder gelin tartışalım. Bu da işe yaramadıkları anlamına gelmez. Kolayca yer değiştiren topçular ve ucuzlar.
« Son Düzenleme: 27 Şubat 2019, 10:39:10 Gönderen: leventkepir1 »

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #5 : 27 Şubat 2019, 10:57:09 »
Ben bunların intikal için böyle olmadıklarını düşünüyorum. İntikal fırtınalarla bunlar taktik araçlar. Bunlar 26 ton kamyon. eğzoz bağırta bağırta intikal eder artık. Bence bunlar topu at kaç araçlar araziye de uygun değiller muhtemelen şehir-köy savaşı ama benimkiler bir doktorun saçma tahminleri kendimi tatmin edemediğim için yazıyorum. Bunlar bence egzoz zorlanarak intikal eder gelin tartışalım. Bu da işe yaramadıkları anlamına gelmez. Kolayca yer değiştiren topçular ve ucuzlar.

Fransızlar arazide kullanıyolar.Irakta yoğun kullandılar.

https://www.youtube.com/watch?v=Hj1RNqA0fEE

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #6 : 27 Şubat 2019, 11:03:32 »

Atış sırasında kamyon ne kadar güzel sıçrıyor öyle.  :D :D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #7 : 27 Şubat 2019, 11:42:42 »
Aslında sıkıntı 155 mm Panter çekili obüslerin istenilen verimi karşılayamaması. Ağırlık, Uzunluk ki tren vagonuna sığmıyor ve kendi yürüyen aksamı ile yeterli intikal hızı ve manevra hareketinin yetersizliği. Tamam çekili modern bir top yaptık ama kullanıcı memnun olmadı. (belki üretici MKEK da içine sinmedi) Çözüm olarak bir kamyona sistemi oturttular. Dünya ordularında emsali var.

Çekili topların zırhlı birlikler ile intikal zorunluluğu yok. Bunlar geriden atış destek unsurları. Hudut karakollarına ve topçu taburlarında görev yapacaklar. Şimdiye kadar 155 ve 105 mm Çekili/kamyona monteli silah sistemlerinin seri üretime girmiş olmaları lazımdı. ABD 155 mm 100 km + menzilli topçu sistemi ve mühimmat ailesini geçenlerde lanse etti.
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #8 : 27 Şubat 2019, 12:35:30 »

Atış sırasında kamyon ne kadar güzel sıçrıyor öyle.  :D :D

Namlu ömrü kamyonun şasisinin ömründen daha fazladır heralde :D :D

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
MKE Kamyona Monteli Yavuz Obüsü.
« Yanıtla #9 : 14 Aralık 2019, 22:54:34 »
Alıntı
MKE Kamyona Monteli Yavuz Obüsü.

18 mühimmat kapasitesine sahip araç dk'da 6 atış yapabilmekte.
Sistemde ikincil silah 12,7mm makineli tüfek kullanılmakta. Sistem NBC koruma sistemine ve anti-personel mayınlara karşı koruma sistemine sahip.
Yavuz'un atışlarını izliyorsunuz ;
youtu.be/yySTYJUgLS8
« Son Düzenleme: 19 Ocak 2020, 15:09:18 Gönderen: カメせ »