Gönderen Konu: TSK'ya Envelop Teklifi  (Okunma sayısı 3759 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şahinbey

• DefenceTurk
  • *
  • 0
TSK'ya Envelop Teklifi
« : 13 Temmuz 2009, 10:19:32 »
AMERİKAN ordusuna yılda 3 milyar dolar tasarruf sağlayan, silahların nem ve sudan aşınmasını önleyen 'örtü koruma sistemi' Türk ordusunun hizmetinde.
ABD'de 'Shield Technologies' şirketi tarafından geliştirilen 'Envelop' sistemi, Delta Danışmanlık tarafından Türk ordusuna sunuldu. Örtü, silah, helikopter, elektronik parçalar, gemi yapılarını, su, nem, aşırı düşük- yüksek sıcaklık, kum, toz ve UV ışınlarına karşı koruyor.
Delta Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Özçelik, 'Silahlar çok pahalı sistemler. Savunma cihazları, helikopter ve gemilerdeki optik ve elektronik sistemler çok önemli. Bir gemideki torpido kartı 6 bin dolar. Nemden dolayı bu kart çöpe gidiyor. Sistem Türk ordusuna muazzam bir ekonomi sağlayacak. Avustralya, Kanada ve Norveç donanmaları gibi 17 ülkede kullanılıyor' diye konuştu.
Özçelik, Türkiye'de korozyon nedeniyle oluşan yıllık zararın milli gelirin yüzde 3.5-5'ine denk geldiğini kaydederek, 'Bu, Ereğli Demir Çelik Fabrikası'nın 1 yıllık üretimini çöpe atmak demek' dedi. Envelop'un fabrikasını Türkiye'ye de kurarak daha uygun fiyatla üretim sağlayacaklarını belirten Özçelik şöyle devam etti: Sistem bakım ve onarım maliyetlerinde yüzde 80'e varan tasarruf sağlıyor. Askeri yatırım 5-10 yılda geri dönecek. Örtü ile silah ve sistemlerin etkinlikleri, kullanım ömürleri artar.

NEMRUT'U ÖRTECEK
İş makineleri, petrol boru hattı, gaz tesisleri, denize kurulu petrol kuleleri için de kullanılan örtü sistemi, yağmur nedeniyle yok olma tehlikesi yaşayan Nemrut Dağı'nı da koruyacak.

Kaynak:http://www.aksam.com.tr/2009/07/13/haber/guncel/4965/hem_silahlari_hem_nemrut_u_koruyacak.html

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
Ynt: TSK'ya Envelop Teklifi
« Yanıtla #1 : 13 Temmuz 2009, 11:20:33 »
« Son Düzenleme: 13 Temmuz 2009, 11:40:17 Gönderen: REKARNO »

Çevrimdışı Şahinbey

• DefenceTurk
  • *
  • 0