Gönderen Konu: Roboik 2018  (Okunma sayısı 3087 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

  • SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • *****
  • İleti: 44306
  • 614
Roboik 2018
« : 23 Mayıs 2018, 08:16:12 »
Roboik 2018


SSM, ROBOİK Yarışmalarında, Robotları Sahaya İndirecek
22 Mayıs 2018

Alper ÇALIK / savunmahaber.com

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), 22 Mayıs’ta, Ankara’da düzenlediği bir etkinlik ile bu yıl içerisinde gerçekleştirilecek ROBOİK yarışmalarının lansmanını gerçekleştirdi.

İlk kez geçtiğimiz yıl, insansız ve otonom kara araçlarının tasarımı üzerine gerçekleştirilen yarışmanın konsepti, bu yıl tasarımın ötesinde prototipleri de içerecek şekilde genişletildi ve yarışmaya deniz araçlarına yönelik kategoriler eklendi. Yarışma konsepti ayrıca, öğrenci ve firmaların, belli kategorilerde ayrı ayrı yarışabileceği şekilde değiştirildi. Bu yılki yarışmanın bir diğer yeniliği ise yarışmaya katılacak firma ve öğrencilere, yarışma öncesinde çeşitli destekler verilecek olması.

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi, tamamında ödüller verilecek olan, yarışmanın ana kategorileri ise şunlar olacak:

    İnsansız ve Otonom Deniz Sistemleri Endüstriyel Tasarım Yarışması,
    İnsansız ve Otonom Kara Araçları (İKA) Geliştirme Yarışması ve
    İnsansız Su Altı Araçları Prototip Yarışması.

Bu kategorilerden ilkinde tasarım yapılacak, diğer ikisinde ise prototip araçlar üretilecek. Son iki kategoride üretilen prototip araçlar, farklı senaryolar dahilindeki görevleri tamamlamaya çalışacaklar. Bu senaryolar şu şekilde sıralanıyor:

    İKA Geliştirme Yarışması:
        Öğrenciler/Bağımsız Katılımcılar Kategorisi:
            Meskûn Mahal Görevi
            Kurtarma Görevi
            İmha Görevi
        Küçük Ölçekli İşletmeler Kategorisi:
            Haritalama Görevi
            İGK Görevi / Throwbot
            Off-Road Görevi
    İnsansız Su Altı Araçları Prototip Yarışması:
        Enkaz Çıkarma Görevi
        Montaj
        Mayın Arama/İmha
        Otonom Görev

İKA Geliştirme Yarışması’nda ayrıca, aracını sunum yapabilecek seviyeye getirmiş olan herkesin katılabileceği bir Serbest Kategori de olacak.

Lansman toplantısı, SSM İnsansız ve Akıllı Sistemler Daire Başkanı Gökhan Uçar ve SSM Deniz Araçları Daire Başkanı Alper Köse’nin, yarışmalar ile ilgili yaptıkları sunumlarla başladı. Daha sonra Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir bir konuşma yaptı. Prof. Dr. Demir, şunları söyledi: “ROBOİK, yerli imkânları geniş bir kitlenin katılımı ile tabana yayarak, sektöre yetişmiş insan kaynağı, teknik kabiliyet ve en değerlisi yeni ve özgün fikirlerin ortaya çıkarılması amacıyla planlandı. ROBOİK, gelişen ve güçlenen Türkiye’nin daha etkin şekilde varlık göstermesine büyük katkı sağlayacak pek çok unsurun ortaya çıkarılmasında öncü rol oynayacak aktörlerden biri olacaktır. Geçen yıl ilk kez gerçekleştirdiğimiz bu organizasyon, bize ülke insanımızın milli hassasiyete katkı sağlamak için nasıl çaba gösterdiğinin büyük bir ispatı oldu. ROBOİK, ülkemizin şartları ve geleceğe ilişkin vizyonumuzun kapsamlı bir analizi neticesinde ülke hedefleri ve öncelikleri dikkate alınarak oluşturulan uzun vadeli bir projeksiyon doğrultusunda her yıl gelişerek devam edecek.”

Yarışmalar hakkında detaylı bilgi için: https://roboik.ssm.gov.tr/

http://www.milscint.com/tr/ssm-roboik-yarismalarinda-robotlari-sahaya-indirecek/
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com