Gönderen Konu: Türkiye’nin en büyük uçak gemisi için hazırlık yapılıyor  (Okunma sayısı 25010 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Türkiye’nin en büyük uçak gemisi için hazırlık yapılıyor

Türkiye’nin milli savunma stratejisi anlayışı içinde İÇDAŞ tersanesinde uçak gemisi inşaası için hazırlıklar yapılıyor. 370 metre boyunda ve 70 metre genişliğinde kuru havuzun inşaasına başlandı.

İÇDAŞ A.Ş. denizcilik sektöründeki atılımlarına devam ediyor. 2011 yılında yine İÇDAŞ limanında hizmet vermesi için inşaa edilen İÇDAŞ-19 römorkörünün eşi olan İÇDAŞ-39 isimli römorkör genç ve dinamik yapının bir nişanı olarak ve milli mücadelenin ilk adımına şahit olan Bandırma Vapuru anısına denize indirildi.

İÇDAŞ’ın demir çelik ve enerji santrallerine hizmet eden limanda görev yapacak olan römorkör, 27.40 metre uzunluğunda, 12.20 metre genişliğinde. 65 BP (bollard pull) çekme kapasitesinde olan İÇDAŞ-39 römorkörü, yük boşaltmaya veya almaya gelen gemilerin limana yanaşması hususunda pilotaj hizmeti verecek.

İÇDAŞ’ın Değirmencik entegre üretim tesislerindeki tersanesinde kimyasal tankerden genel kargo gemisine, pilot bottan römoköre geniş bir yelpezede gemi inşaası gerçekleştiriliyor. Türkiye’nin milli projesi olan Türk Yıldızı’na ilk kosteri İÇDAŞ tersanesinde inşaa edilmişti. Tamamen Türk mühendislerin projesiyle ekonomik açıdan üst rekabet seviyesinde inşaa edilen Türk Yıldızı kosterleri İÇDAŞ’ın kendi yüklerini taşımak için hizmete aldı. Genel kargo taşımacılık amaçlı 5000 DWT Türk Yıldızı kosteri ticari seferlerini başarıyla sürdürüyor. 83.12 metre uzunluğunda, 15.80 metre genişliğinde ve 2930 gros tonluk Türk Yıldızı-1 kosterinden sonra 3 koster daha suya indirildi. Türk Yıldızı-1, Türk Yıldızı-2, Türk Yıldızı- 3 Türk Yıldızı-4 kosterleri Türk koster filosunun gençleşmesine de ön ayak oldu.   

Yüksek taşıma kapasiteli Türk Hilali geliyor

İÇDAŞ’ın Türk Yıldızı kosterlerinden sonra daha yüksek taşıma kapasiteli kosterlerin inşaasının yapılacağı Türk Hilali projesi de hızla tamamlanıyor. Türk Yıldızı kosterlerinin 5 bin DWT kapasitesini üçe katlayan ve 15 bin DWT taşıma kapasitesi olan Türk Hilali kosterlerinin ilkinin inşaası sürüyor. Ekonomik anlamda en üst düzeyde rekabetçi özelliğe sahip olan ve çevreci özelliğiyle de öne çıkan Türk Hilali kosterinin 2018 yılı sonunda filoya katılması planlanıyor.

İÇDAŞ tersanesinde inovasyon dizaynı ile her türlü kimyasal yükü taşıyabilecek, sofistike ve yüksek teknoloji ürünü 7 bin 500 DWT paslanmaz kimyasal tanker, 12 Mart'ta denize indirildi. Tanker ticari seferler için son hazırlıklarını tamamladı.

Türkiye’nin en büyük uçak gemisi için hazırlık yapılıyor

Türkiye’nin milli savunma stratejisi anlayışı içinde İÇDAŞ Tersanesi'nde uçak gemisi inşaası için hazırlıklar yapılıyor. 370 metre boyunda ve 70 metre genişliğinde kuru havuzun inşaasına başlandı. 2019 yılı yaz aylarında tamamlanması planlanan kuru havuzun tamamlanması ile birlikte Türkiye’nin en büyük uçak gemisi İÇDAŞ Tersanesi'nde inşaa edilebilecek. Deniz içinde inşaası süren uçak gemisi kuru havuzu İÇDAŞ’ın kendi öz kaynakları ve teknik imkanları ile yapılıyor. Maliyeti 50 milyon doları bulacak olan tesiste, Türkiye’nin en büyük talaşlı imalathanesi kurulacak. Uçak gemisi inşaası ile yeni istihdam olanağı da ortaya çıkacak. 

7DENİZ
http://www.7deniz.net/haber/49809/turkiyenin-en-buyuk-ucak-gemisi-icin-hazirlik-yapiliyor.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı engin

• DefenceTurk
  • *
  • -3
  • DefenceTurk.com
ICDAŞ 'in tersanelerimde yapılan Türk Yıldızı köster projesindeki gemilerin yanından balık sürüşü geçse gemi 10 derece yatıyor.ucak gemisi yapacak ha

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
Tersanenin sahipleri kim neye göre böyle kriz ortamında yatırım yapıyorlar

Çevrimdışı The.Turk

• DefenceTurk
  • *
  • 3
  • DefenceTurk.com
Ucak gemisi icin yapiliyor sacmaligi yandas medyanin secim propagandasi.Bu ebatta bir havuz ileride bu tip amaclar icin kullanilabilir ama oncelik muhtemelen savunma sanayi urun gamindan pay almak.Alsinlar da,Tuzla'da ki bit kadar ise yaramaz tersaneler yerine boyle buyuk ve kapasiteli yerlerin sayisinin artmasi lazim.

Yillik 12milyar dolar savunma sanayi butcesi olan bir ulke icin,hele ki su durumda ucak gemisinin hayalini bile kurmak gereksiz.TCG Trakya ve 32 F35 bile su anki ekonomik durum yetmez, bide tuy dikelim bana gore.

Kisa surede cok fazla sey yapmaya calistik. Ulkeye para yagarken kaynaklarin devasa kismini savunma sanayine yatirdik ve hala muspet,kayda deger sonuclar alamadik. Artik ayaklarimizi yere basmamiz,yeni devasa planlar yerine basta TF-X,eldekileri bitirmeye ve ihrac etmeye odaklanmamiz lazim. Ihracat rakamlarinin artmasi lazim keza su anki ekonomik durumun temel sebebi savunma sanayine giden paralar.Cobra,Kirpi vs milyon dolarlik satislari kaale almiyorum. 30 Atak ile baslayan gercek ihracatlarin sayisi artar ve yatirimlar bize geri doner insallah.
« Son Düzenleme: 23 Mayıs 2018, 09:08:11 Gönderen: The.Turk »
Yaşam ne kadar güzel olsa da, ''Ölüm'' yaşamdan daha güzeldir; Layıkıyla öldükten sonra...

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
keza su anki ekonomik durumun temel sebebi savunma sanayine giden paralar.

Tabi canım 4.5-5 milyar lık saraylar, bol keseden vip uçaklar helikopterler , mercedes s500, s350 filoları, binlerce audilerin yanına passat mı çekeyimler , bol keseden mitingler açılışlar müsriflikler. bunlar hiç bir şey ekonomik durumun temel  sebebi savunma sanayiine giden paralar doğru. Bak farkındaysan örtülü ödeneklere girmedim daha.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
Sorum tersanenin kuru havuzu veya ucak gemisi finansmanı  vs olmaktan ziyade, Öncelikle neyin yapılması gerekir .

Ucak gemisi sahibi olmamız güzel , ama uçak gemimiz korumasız olmaması lazım. ''Korumasız bir ucak gemisini  küvet içerisinde oturan ördek misali avlamak çok kolay olur ''

O zaman maddi olanaklarımız  ucak gemisi ve diğer gemilerin paralelde inşasına olanak kılmaz yeterlilikte ise ,işe nereden başlamalıyız?

Çevrimdışı The.Turk

• DefenceTurk
  • *
  • 3
  • DefenceTurk.com
keza su anki ekonomik durumun temel sebebi savunma sanayine giden paralar.

Tabi canım 4.5-5 milyar lık saraylar, bol keseden vip uçaklar helikopterler , mercedes s500, s350 filoları, binlerce audilerin yanına passat mı çekeyimler , bol keseden mitingler açılışlar müsriflikler. bunlar hiç bir şey ekonomik durumun temel  sebebi savunma sanayiine giden paralar doğru. Bak farkındaysan örtülü ödeneklere girmedim daha.
Bu saydiklarin butcenin disinin arasinda kalan yemek artigi kadar meblaglar,ulke bunlar ile battiysa,hayal kurdugumuz hicbir projeyi bitiremeyiz zaten. Ayrica benim yorumumda ki elestiri savunma sanayisine para yatirilmasi degil, ayni anda cok fazla projeye odaklanip,firmalar uzerinde ki is yukunu arttirip,projelerin omrunun uzatilmasi. Her eksigi kapatacagiz diye plandan programdan sastik malesef.

Turk Sanayisinde gereken devrimin savunma sanayi uzerinden gerceklesecegi asikar,ona laf yok ama su ana kadar bircok cesit sebepten gereken verimi alamadik.Benim kisisel gorusum bu yonde.
Yaşam ne kadar güzel olsa da, ''Ölüm'' yaşamdan daha güzeldir; Layıkıyla öldükten sonra...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Neye ne kadar para harcandığı kayıtlı zaten...

Alıntı
NEREYE NE KADAR BÜTÇE AYRILDI?
2018 yılı merkezi yönetim bütçesinde bazı kamu kurumlarının ödenekleri ise şu miktarda belirlendi:

■ Diyanet İşleri Başkanlığı 7.7 milyar TL,

■ Adalet Bakanlığı 13.7 milyar TL

■ Milli Savunma Bakanlığı 40.4 milyar TL

■ Milli Eğitim Bakanlığı 92.5 milyar TL

■ Sağlık Bakanlığı ve ilgili kuruluşlar 37.5 milyar TL

■ Kültür ve Turizm Bakanlığı 3.9 milyar TL

■ Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 26.7 milyar TL

■ Çevre Şehircilik Bakanlığı 1.9 milyar TL

■ Gençlik ve Spor Bakanlığı 14.1 milyar TL

■ Cumhurbaşkanlığı: 845 milyon 365 bin

■ Milli İstihbarat Teşkilatı: 2 milyar 335 milyon 535 bin

■ İçişleri Bakanlığı: 7 milyar 300 milyon 918 bin

■ Jandarma Genel Komutanlığı: 13 milyar 311 milyon 208 bin

■ Emniyet Genel Müdürlüğü: 27 milyar 792 milyon 655 bin

■ Sahil Güvenlik Komutanlığı: 682 milyon 700 bin

■ Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı: 18 milyon 373 bin.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı th3

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
Ucak gemisi icin yapiliyor sacmaligi yandas medyanin secim propagandasi.Bu ebatta bir havuz ileride bu tip amaclar icin kullanilabilir ama oncelik muhtemelen savunma sanayi urun gamindan pay almak.Alsinlar da,Tuzla'da ki bit kadar ise yaramaz tersaneler yerine boyle buyuk ve kapasiteli yerlerin sayisinin artmasi lazim.

Yillik 12milyar dolar savunma sanayi butcesi olan bir ulke icin,hele ki su durumda ucak gemisinin hayalini bile kurmak gereksiz.TCG Trakya ve 32 F35 bile su anki ekonomik durum yetmez, bide tuy dikelim bana gore.

Kisa surede cok fazla sey yapmaya calistik. Ulkeye para yagarken kaynaklarin devasa kismini savunma sanayine yatirdik ve hala muspet,kayda deger sonuclar alamadik. Artik ayaklarimizi yere basmamiz,yeni devasa planlar yerine basta TF-X,eldekileri bitirmeye ve ihrac etmeye odaklanmamiz lazim. Ihracat rakamlarinin artmasi lazim keza su anki ekonomik durumun temel sebebi savunma sanayine giden paralar.Cobra,Kirpi vs milyon dolarlik satislari kaale almiyorum. 30 Atak ile baslayan gercek ihracatlarin sayisi artar ve yatirimlar bize geri doner insallah.

Devasa kısım gsyh'nin %1,5'i mi ? Yıllardır savunma bütçesi yerlerde, ekonomik krizlerde bile bu kadar düşük bir seviyede değildi. Mevcut durum Nato'nun %2 hedefini bile karşılamıyor bunun bir adım üstü orduyu lağvetmek olur.

Uçak gemisinin hayalinin bile imkansız olduğuna katılıyorum. Bu kadar projenin bu bütçe ile yürümeyeceği de aşikar. Savunmaya ayrılan pay minimum %2,5 - 3 seviyesinin altına düşmemeli. Tasarruf yapılacak çok alan var.

Çevrimdışı Raptor44

• İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
savunma sanayine verilecek pay artmalı onda hem fikiriz birde kültür ve turizm bakanlığına ayrılan bütçe artmalı oda eksik şuan uçak gemisis hayal ama büyük havuzların yapılması fikrine katılıyorum
IRK, DİN, DİL, MEZHEP ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN YAPTIKLARINDIR