Gönderen Konu: Türkiye-NATO  (Okunma sayısı 4643 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Türkiye-NATO
« : 17 Temmuz 2010, 14:54:38 »
NATO'dan Türkiye'ye Afganistan talebi

NATO, Kabil Bölge Komutanlığı görevi 1 Kasım'da sona erecek olan Türkiye'den bir yıl daha bu görevi sürdürmesini talep etti.

Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti (ISAF) Harekatı kapsamında, 1 Kasım 2009'dan bu yana Kabil Bölge Komutanlığı görevini üstlenen Türkiye'nin bu teklife henüz bir cevap vermediği belirtildi. 

NTV haber televizyonu, talebin NATO'nun Afganistan temsilcisi Mark Sedwill'in Ankara temasları sırasında iletildiğini bildirdi. Haberde, Türkiye'nin NATO tarafından yapılan teklifi değerlendirmeye aldığı ifade edildi.

Daha önce 2007 yılında da 8 ay süreyle bu görevi yerine getiren Türkiye, NATO'dan gelen talebi kabul etmesi halinde, üçüncü kez Kabil Bölge Komutanlığı görevini üstlenmiş olacak.

Kabil Bölge Komutanlığı, Afgan hükümetine güvenlik ve yeniden yapılanmada destek sağlarken, terör ve uyuşturucuyla mücadelede görev almıyor.

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/ShowNew.aspx?id=15313800
« Son Düzenleme: 30 Nisan 2018, 09:36:26 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
NATO'dan Türkiye'ye Afganistan talebi
« Yanıtla #1 : 17 Temmuz 2010, 14:58:06 »
Petraeus, Türk ordusunu övdü

hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER    17 Temmuz 2010
Petraeus, Türk ordusunu övdü
Kuzey Irak'ta Türk askerinin başına çuval geçirilmesi olayı ile tanınan Afganistan'daki ABD ve NATO güçlerinin komutanı General David Petraeus, Türk ordusuna övgüler yağdırdı.

Afganistan'ın Başkenti Kabil'de görev yapan Türk askerleri tarafından eğitim gören 400 Afgan astsubay önceki gün Gazi Askeri Eğitim Merkezi'nde yemin ederek görevlerine başladı. 

Törene Afganistan'ın ABD ve NATO güçleri komutanı General Petraeus, ISAF Kabil Bölge Komutanı Tuğgenreal Levent Çolak ve Afganistan Genelkurmay Başkanı Şir Muhammed Karimi ile çok sayıda Afgan ve yabancı yetkili katıldı.

Petraues, törendeki konuşmasına Türkçe olarak "Merhaba, nasılsınız?" diyerek başladı ve Türk ordusuna övgüler yağdırdı.

ABD'li komutan, "Türkiye, Afgan ordusu için astsubay yetiştirilmesine büyük katkılarda bulunuyor. Her asker, ordularının omurgasının astsubaylar olduğunu bilir. Bu nedenle bu eğitim çok büyük önem taşıyor. Türkiye'nin Kabil Bölge Komutanlığı'nı yürütmesine de büyük önem veriyoruz. Kabil Bölge Komutanlığı'nın yaptığı işler bizim için çok önemli" diye konuştu.

KAYINPEDERİ TÜRKİYE'DE GÖREV ALMIŞ

Petraeus konuşmasın, yıllar önce Türkiye'de yaşadığı bir anıyı da anlattı:

"Bundan 33 yıl önce Türkiye'nin doğusunda Erzurum-Kars'ta bir tatbikata katılırken kayınpederimi görme şansına erişmiştim. Kayınpederim o dönemde merkezi İzmir'de bulunan NATO'nun kara birliklerinin son Amerikalı generallerinden biriydi. NATO dahilinde Balkanlar'dan Irak'a ve Afganistan'a kadar birçok bölgede birlikte operasyonlara katıldığımız Türk dostlarımıza büyük saygımız var."

Türk ordusu, Afgan askerlere, NATO Uluslararası Güvenlik Yardım Gücü’nün (ISAF) ve Afgan ordusu arasındaki anlaşma kapsamında astsubay eğitimi veriyor.

"ÇUVAL OLAYI"
Türkiye, Petraeus’u 4 Temmuz 2003’teki “çuval olayı” ile tanımıştı.

Petraeus'a bağlı Albay Mayville komutasındaki bir grup ABD askeri, Süleymaniye'de görev yapan Türk timine baskın yapmış, başlarına çuval geçirilen Türk askerleri Bağdat'a götürülüp sorgulanmıştı.

Olay çok tartışılmış, Türkiye ABD'den özür beklerken Petraeus hızla ilerlemiş ve ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'na, ardından da Afganistan'daki Amerikan ve NATO güçlerinin komutanlığına kadar yükselmişti.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: NATO'dan Türkiye'ye Afganistan talebi
« Yanıtla #2 : 01 Ocak 2015, 03:27:44 »
Kabil'deki Havaalanının komutası TSK'ya geçti

Kabil'deki Havaalanının komutası Havaalanında düzenlenen devir teslim törenle Türkiye'ye devredildi.
31 Aralık 2014 Çarşamba

Havaalanında düzenlenen devir teslim törenine Türkiye'nin Kabil Büyükelçisi İsmail Aramaz, Kabil'deki Türk Askeri Eğitim Yardım Danışma Komutanı Tuğgeneral Şafak Gök, Uluslararası Hamid Karzai Havaalanı'nın yeni komutanı Tümgeneral Mehmet Cahit Bakır, Afganistan'daki NATO Hava Komutanı Tümgeneral John K. McMullen, havaalanının eski komutanı Fransız General Philippe Lavigne ve çok sayıda Afgan ve yabancı davetli katıldı.

Afganistan'daki NATO Hava Komutanı Tümgeneral John K. McMullen, törendeki konuşmasında, Fransa'ya geçen yıllarda havaalanında verdiği hizmetten dolayı teşekkür etti. McMullen, "Bana göre biz NATO ülkeleri birlikte daha güçlüyüz ve Kabil havaalanı birlikte olmamızın bir simgesidir." dedi.

Uluslararası Hamid Karzai Havaalanı'nın yeni komutanı Tümgeneral Mehmet Cahit Bakır ise Fransa'nın misyonunu mükemmel şekilde tamamladığını belirterek, Türkiye'nin Kore'den Kosova'ya, Lübnan'dan Bosna'ya kadar tüm NATO misyonlarında güvenliğin sağlanması için profesyonel şekilde yer aldığını söyledi. Havaalanının Afgan yetkililere devredilmesi konusunda Türkiye'nin aktif olarak çalışacağını aktaran Bakır, "Bu hedefe ulaşmak için Afganistan'a destek vereceğiz" diye konuştu. Havaalanının önceki komutanı Fransız General Philippe Lavigne ise birlikte çalıştığı tüm yabancı askerlere teşekkür ederek, Fransız askerlerin Afganistan'ı yakında terk edeceğini söyledi. TSK'nın askeri ve sivil amaçlar için kullanılan Uluslararası Hamid Karzai Havaalanı'nın emniyeti ve huzurunun sağlaması, ayrıca 7 gün 24 saat uçuşa hazır bulunması için çalışacağı bildirildi. Türk askerleri, geçen yıllarda da Kabil'deki havaalanının komutanlığını üstlenmiş ve Afganistan'ın güvenliğinin sağlanmasına katkıda bulunmuştu.

Afganistan'da güvenliğin sağlanması için 16 Ocak 2002'den başlayan ve Türkiye'nin 13 yıl boyunca aktif katılım sağladığı Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF), NATO kararı ile 1 Ocak 2015'ten itibaren Kararlı Destek Misyonu'na dönüşecek. NATO, Afgan güvenlik güçlerine eğitim, danışma ve yardım hizmeti verecek. Afganistan'da bulunacak Türk askerleri, 57 ülkeden oluşan Kararlı Destek Misyonu kapsamında görev yapmaya devam edecek.

Kaynak: ensonhaber.com
http://www.izolhaberajansi.com/dunya/kabildeki-havaalaninin-komutasi-tskya-gecti-h11092.html

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: NATO'dan Türkiye'ye Afganistan talebi
« Yanıtla #3 : 01 Ocak 2015, 12:25:55 »
Kabil havalimanının komutası TSK'da

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Afganistan'ın başkenti Kabil'de bulunan Uluslararası Hamid Karzai Havalimanı'nın komutasını Fransa'dan devraldı.

Kabil havalimanının komutası TSK'da
Havalimanında düzenlenen devir teslim törenine Türkiye'nin Kabil Büyükelçisi İsmail Aramaz, Kabil'deki Türk Askeri Eğitim Yardım Danışma Komutanı Tuğgeneral Şafak Gök, Uluslararası Hamid Karzai Havalimanı'nın yeni komutanı Tümgeneral Mehmet Cahit Bakır, Afganistan'daki NATO Hava Komutanı Tümgeneral John K. McMullen, havaalanının eski komutanı Fransız General Philippe Lavigne ve çok sayıda Afgan ve yabancı davetli katıldı.

Uluslararası Hamid Karzai Havalimanı'nın yeni komutanı Tümgeneral Mehmet Cahit Bakır Fransa'nın misyonunu mükemmel şekilde tamamladığını belirterek, Türkiye'nin Kore'den Kosova'ya, Lübnan'dan Bosna'ya kadar tüm NATO misyonlarında güvenliğin sağlanması için profesyonel şekilde yer aldığını söyledi.

Havalimanının Afgan yetkililere devredilmesi konusunda Türkiye'nin aktif olarak çalışacağını aktaran Bakır, "Bu hedefe ulaşmak için Afganistan'a destek vereceğiz" diye konuştu.

TSK'nın askeri ve sivil amaçlar için kullanılan Uluslararası Hamid Karzai Havalimanı'nın emniyeti ve huzurunun sağlaması, ayrıca 7 gün 24 saat uçuşa hazır bulunması için çalışacağı bildirildi. Türk askerleri, geçen yıllarda da Kabil'deki havalimanının komutanlığını üstlenmiş ve Afganistan'ın güvenliğinin sağlanmasına katkıda bulunmuştu.

Afganistan'da güvenliğin sağlanması için 16 Ocak 2002'den başlayan ve Türkiye'nin 13 yıl boyunca aktif katılım sağladığı Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF), NATO kararı ile 1 Ocak 2015'ten itibaren Kararlı Destek Misyonu'na dönüşecek. NATO, Afgan güvenlik güçlerine eğitim, danışma ve yardım hizmeti verecek. Afganistan'da bulunacak Türk askerleri, 57 ülkeden oluşan Kararlı Destek Misyonu kapsamında görev yapmaya devam edecek.

Kaynak: www.kokpit.aero
http://kokpit.aero/tsk-kabil-havalimani-komutasini-devraldi

Çevrimdışı EfsaneANKA

• DefenceTurk
  • *
  • 2
ABD, ilk defa Afganistan'ı Irak ve Suriye'den daha fazla bombaladı
« Yanıtla #4 : 26 Nisan 2018, 18:51:09 »
ABD, ilk defa Afganistan'ı Irak ve Suriye'den daha fazla bombaladı
https://www.mepanews.com/abd-ilk-defa-afganistani-irak-ve-suriyeden-daha-fazla-bombaladi-15339h.htm
ABD, son 4 yıl içerisinde ilk defa Irak ve Suriye'ye attığı bombalardan daha fazlasını Afganistan'a attı.
ABD, 2014 yılında Suriye ve Irak'ta IŞİD'e karşı başlattığı hava saldırılarında kullandığı bomba miktarından daha fazlasını geçen ay Afganistan'da kullanmış oldu.

Hava Kuvvetleri'nin aylık raporuna göre ABD uçakları Mart ayında Irak ve Suriye'de 294 bombalama gerçekleştirirken, Afganistan'da 339 bombalama gerçekleştirdi.

ABD'nin IŞİD'e karşı yaptığı askeri operasyon kapsamında Mart ayında yaptığı bombardıman sayısının 2014 yılından beri en düşük sayı olması dikkat çekti.

Bu arada Mart ayında Afganistan'da IŞİD ve Taliban'a yönelik yapılan hava saldırıları ise son 5 yılın en yüksek sayısına ulaştı. IŞİD Irak ve Suriye'de geri çekilmeye zorlanmış ve zayıflamış görünürken Afganistan'da gruba bağlı savaşçıların sayısının arttığı görünüyor. ABD yetkililerine göre o zaman beri grubun 600-700 arasında değişen savaşçı sayısı 1.000'in üzerine çıktı.

Afganistan'daki hava operasyonları ABD ve müttefiklerinin bazı aylarda binin üzerinde hava saldırısı yapmasıyla 2010 yılında zirveye ulaşmıştı. O yıllarda koalisyon komutanları hava saldırılarında Taliban'ın gerçek bir darbe aldığını iddia etseler de bombalamaların etkisi uzun vadede somut bir sonuç ortaya koyamadı.

Afganistan'da İslami bir devlet kurmak isteyen Taliban, ülkenin yaklaşık yarısını kontrolü altında tutuyor. Taliban, IŞİD'in Afganistan'da uluslararası güçler tarafından kendilerine karşı örtülü olarak desteklendiğini düşünüyor.
--------------------------------------------------------------

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
NATO'dan Türkiye açıklaması!
« Yanıtla #5 : 30 Nisan 2018, 09:37:17 »
NATO'dan Türkiye açıklaması!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO açısından Türkiye'nin önemini, "Haritaya bakmak yeterli" sözleriyle ortaya koydu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin NATO için kilit öneme sahip bir ülke olduğunu söyledi.

"Bunu anlamak için haritaya bakmak yeterli." diyen Stoltenberg, "Türkiye'nin önemini anlamak için NATO üyelerine tehdit yaratan şiddetin yaşandığı Irak ve Suriye’ye komşu olan stratejik lokasyonunu görmek yeterli" şeklinde konuştu.   

Türkiye'nin DAEŞ'in yenilmesi için oluşturulan küresel koalisyona altyapı sağladığını belirten Stoltenberg, "Türkiye’ye minnettarız" diye konuştu.

Genel Sekreter, Türkiye'nin ciddi ve vahşi bir saldırı olan 15 Temmuz darbe girişiminin  arkasındakiler hakkında hukukun üstünlüğü esasına uygun  yasal takibatta bulunmasının hakkı olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin terörden en çok zarar gören NATO ülkesi olduğunu yineleyen  Stoltenberg, "Tabii ki kendini koruma hakkı var ama bu orantılı yapılmalı" dedi. (NTV)

http://www.milliyet.com.tr/nato-dan-turkiye-aciklamasi--dunya-2658772/