Gönderen Konu: Türkiye Ekonomisi  (Okunma sayısı 75345 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye Ekonomisi
« Yanıtla #30 : 08 Nisan 2018, 05:47:28 »
Asgari ücretin artması bu ülke için iyi birşey mi kötü birşey mi hiç anlamadım... kısa dönemde işci için iyi iken uzun  dönemde Türkiye ekonomisi için zarardır aslında...18 yaşındaki çocuk okuldan cıkıyor sanayide 1600 lira ile işe başlıyor. 4 yıldır çalışıp 2000 lira alan usta yarısı kalfalar var. hatta ve hatta cogu yerde 2000 lira alan usta var. Bu 18 yaşındaki arkadaş için 1600 lira mükemmel bir para. Sadece temizlik ve çaya bakarak bile bu parayı kazandıgı için çocuk usta olma hissiyatı taşımıyor. Zaten her yıl 200 lira zam gelecek asgari ücrete diyor ben usta olsamda olmasamda seneye 1800 lira alcam kafası yaşıyor. Bu sanayi için zarar. Zaten sanayilerde arkadan çırak yetişmiyor. Çocukta "sanayide yağın pisin içinde çalışacagıma giderim bir magazada çalışırım karı kızın içinde keyfime bakarım yine aynı parayı alırım" zihni var.. Sen sanayiyi teşvik etmemişsin. Dogru düzgün çırak yok. Genç arkadaşlar artık zora gelemiyor. Geliyor  çalışıyor aman yapamam diyor çekiyor gidiyor. Birçok sanayici çırak bulamadıgı için suriyeli ıraklı çalıştırıyor. hiçbirşey bilmeyen eleman için 1600 lira çok büyük bir para. Adamların usta olma yolunu kapatıyoruz resmen. Bu adamları usta olmaya teşvik edecek birşeyler lazım. Herhangi bir sanayi dalında ustalaşma yılı en az 5-6 yıldır. Buda en az... 2 ay tutamıyorsun veletleri nerde usta olacak bunlar zaten 1600 lira veriyoruz adamlara dururlar mı hiç bu ülkenin sanayisini suriyelilere ıraklılara bırakıyoruz yavaş yavaş.
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2018, 05:51:34 Gönderen: Yabgu »
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #31 : 08 Nisan 2018, 10:25:35 »
Yabgu@

Hocam, şuan sanki çok mu para veriyoruz. 1600 TL, 400 $ yapıyor. Elin Amerikası 2000 $ vererek sanayisini geliştiriyor. Ayrıyetten IPHONE orada 1500 $. Düşün adam 1 maaşına IPHONE alıyor. Üste para kalıyor. Sen 4 maaşına anca alabiliyorsun. Sanayide çocul tabi durmaz. Sen 17, 18 yaşında ki çocuğu akşama kadar köle gibi çalıştırırsan tabi ki durmaz. Bak bende 20 yaşındayım. Yazları 3 aylığına üniversite ara verdiği için işe girerim. İhtiyaçlarınmı karşılamak için. Adamın ölüsünü çıkartıyorlar. Hani 1600 TL yi layık görmüyorsun ya. 10 bin TL alması lazım aslında sanayide çalışan işçinin. Ben fakir sanayici görmedim. 15 çalışanı olan işletme sahibinin bile oğlunun altında Porshe var. Daha ne verilecez bu adamlara. O kadar teşvik alıyorlar. Hâlâ montaj sanayiciler. Hiç birisi üretmiyor. Üreten çok az. Artık daha fazla sanayici karşısında gariban halkı ezdirmememiz lazım. Benim söylediğim gayet mantıklı. 400 + 400 Teşfivle 800 Tl doğrudan halkın cebine girecek. Toplam 12 milyon vatandaşımıza 110 milyar TL aylık teşvik. Sanayici, devlet ortaklığıyla. Bu para piyasada dönecek ve çarpan etkisi yapacak. 400, 500 milyar TL ekonomimize ilave katlı sağlar. Ayrıyetten halkın refahını da arttırır. Atalarımız ne demiş; insanı yaşat ki, devlet yaşasın.
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2018, 10:35:21 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı Canik

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #32 : 08 Nisan 2018, 11:30:02 »
Ben bu tür konularda yorum yapmayı bıraktım çünkü konuşuyoruz konuşuyoruz fakat hep konuştuğumuzla kalıyoruz. Merkez bankası yıl sonu dolar tahmini 4.10 tl idi oda herşey yolunda gider ise. Dolar şimdiden 4.10 oldu nerdeyse. Bu gün tarih 8 nisan 2018. Not alın 8 nisan 2019 da dolar 5.10 euro 6 benzin 7 lira civarı olacak bu gidişle. Yani anlayacağınız ekonomi pert. Yüzde 10 büyümüş... gidip bunları cahil cühelaya anlatsın. Gelişen ekonominin para birimi sürekli değer kaybediyorsa  salatalığı elime alıp ona anlatırım ama aksini iddia edeni kale bile almam. Ekonominin geliştiği falan yok çarklar yüksek vergilerle uzatmaları oynuyor, kendimizi kandırmayalım. 20 yaşındaki araba en az 30.000 tl bu ülkede. Fizikçi,kimyacı,matematikçi başüstünde taşınması gerekirken işsiz işsiz geziyor. Arkadaşın dediği gibi zabıta memuru 6 bin lira maaş alıyor. 

Fizik öğretmeni ataması: 204 - 346  (http://www.mebpersonel.com/ogretmen-atamalari/fizik-ogretmenligi-kontenjan-tahminleri-meb-2018-h220267.html)

Kimya öğretmeni ataması: 237 - 395
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi  öğretmeni: 1386 - 2.128 (yanlış anlaşılmasın dine karşı değilim)
Şimdi soruyorum size Ekonominin kötüye gitmesi kadar normal bişey var mı bu durumda? Neden şaşırıyoruz? alkollü araba kullanırsan kaza yaparsın, 2+2=4, Perşembenin geleceği çarşambadan belli değil mi?
Bu konudaki son yorumumdur...

Doların yükselmesinden korkmayın dolar düştüğü zaman ihracatçı sanayici üretimi bırakıp mutahitlige başlamıştı doların yükselmesi uzun vadede daha faydalı olacaktır ben bunu petrol olmaması ve bu sayede sanayinin gelişmesi gibi yorumluyorum.

Çevrimdışı Canik

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #33 : 08 Nisan 2018, 11:33:56 »
Asgari ücretin artması bu ülke için iyi birşey mi kötü birşey mi hiç anlamadım... kısa dönemde işci için iyi iken uzun  dönemde Türkiye ekonomisi için zarardır aslında...18 yaşındaki çocuk okuldan cıkıyor sanayide 1600 lira ile işe başlıyor. 4 yıldır çalışıp 2000 lira alan usta yarısı kalfalar var. hatta ve hatta cogu yerde 2000 lira alan usta var. Bu 18 yaşındaki arkadaş için 1600 lira mükemmel bir para. Sadece temizlik ve çaya bakarak bile bu parayı kazandıgı için çocuk usta olma hissiyatı taşımıyor. Zaten her yıl 200 lira zam gelecek asgari ücrete diyor ben usta olsamda olmasamda seneye 1800 lira alcam kafası yaşıyor. Bu sanayi için zarar. Zaten sanayilerde arkadan çırak yetişmiyor. Çocukta "sanayide yağın pisin içinde çalışacagıma giderim bir magazada çalışırım karı kızın içinde keyfime bakarım yine aynı parayı alırım" zihni var.. Sen sanayiyi teşvik etmemişsin. Dogru düzgün çırak yok. Genç arkadaşlar artık zora gelemiyor. Geliyor  çalışıyor aman yapamam diyor çekiyor gidiyor. Birçok sanayici çırak bulamadıgı için suriyeli ıraklı çalıştırıyor. hiçbirşey bilmeyen eleman için 1600 lira çok büyük bir para. Adamların usta olma yolunu kapatıyoruz resmen. Bu adamları usta olmaya teşvik edecek birşeyler lazım. Herhangi bir sanayi dalında ustalaşma yılı en az 5-6 yıldır. Buda en az... 2 ay tutamıyorsun veletleri nerde usta olacak bunlar zaten 1600 lira veriyoruz adamlara dururlar mı hiç bu ülkenin sanayisini suriyelilere ıraklılara bırakıyoruz yavaş yavaş.
Çok doğru bir tespit... buradan su sonuc cikiyor sanayici para  kazanamiyor ya da usta çok?

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #34 : 08 Nisan 2018, 11:42:04 »
Yabgu@

Hocam, şuan sanki çok mu para veriyoruz. 1600 TL, 400 $ yapıyor. Elin Amerikası 2000 $ vererek sanayisini geliştiriyor. Ayrıyetten IPHONE orada 1500 $. Düşün adam 1 maaşına IPHONE alıyor. Üste para kalıyor. Sen 4 maaşına anca alabiliyorsun. Sanayide çocul tabi durmaz. Sen 17, 18 yaşında ki çocuğu akşama kadar köle gibi çalıştırırsan tabi ki durmaz. Bak bende 20 yaşındayım. Yazları 3 aylığına üniversite ara verdiği için işe girerim. İhtiyaçlarınmı karşılamak için. Adamın ölüsünü çıkartıyorlar. Hani 1600 TL yi layık görmüyorsun ya. 10 bin TL alması lazım aslında sanayide çalışan işçinin. Ben fakir sanayici görmedim. 15 çalışanı olan işletme sahibinin bile oğlunun altında Porshe var. Daha ne verilecez bu adamlara. O kadar teşvik alıyorlar. Hâlâ montaj sanayiciler. Hiç birisi üretmiyor. Üreten çok az. Artık daha fazla sanayici karşısında gariban halkı ezdirmememiz lazım. Benim söylediğim gayet mantıklı. 400 + 400 Teşfivle 800 Tl doğrudan halkın cebine girecek. Toplam 12 milyon vatandaşımıza 110 milyar TL aylık teşvik. Sanayici, devlet ortaklığıyla. Bu para piyasada dönecek ve çarpan etkisi yapacak. 400, 500 milyar TL ekonomimize ilave katlı sağlar. Ayrıyetten halkın refahını da arttırır. Atalarımız ne demiş; insanı yaşat ki, devlet yaşasın.
Birader ne demek istediğimi ya anlamadın yada anladın kafa ütülüyorsun. Ben işciye verilen parada değilim. isterse 20.000 lira alsın. patron oglu porşe sürüyorsa bunuda patrondan vergi almayan devlete sor bana değil. Yukarda altını çize çize 18 yaşındaki veletler için 1600 lira asgari ücret fazla dedim çünki bu para ustalaşmalarını engelliyor. Adam fabrikada ne iş yaparsa yapsın seneye 200+ zam alacagını biliyor. Bu rahatlık var adamda anlatabiliyor muyum ?
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #35 : 08 Nisan 2018, 11:50:33 »
Yabgu senin gibi adamları patronlar fabrikalara personel müdürü yapıyor hep.
beğen

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #36 : 08 Nisan 2018, 12:14:12 »
Yabgu senin gibi adamları patronlar fabrikalara personel müdürü yapıyor hep.
Serkancım senide DEFENCETURK sayfasında özel üye yapmışlar ama bir özelliğini göremedik. Benim yazıklarımdan ne anlam çıkardında personel müdürü olabileceğim aklına geldi. Al eksi sana
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2018, 12:14:51 Gönderen: Yabgu »

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #37 : 08 Nisan 2018, 12:29:45 »
18 yaşında adamlara asgari ücreti çok görüyorsun ondan dedim. Sen annesi hastaneye yatana izin de vermezsin 18 yaşında dediğin meslek lisesini bitirmiş işe girmiş adam asgari ücreti niye hak etmesin iki plastiği bir birine takan ilk okul mezunları alıyor o parayı
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2018, 12:30:55 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #38 : 08 Nisan 2018, 12:30:48 »
Yabgu@

Birader ne demek istediğimi ya anlamadın yada anladın kafa ütülüyorsun. Ben işciye verilen parada değilim. isterse 20.000 lira alsın. patron oglu porşe sürüyorsa bunuda patrondan vergi almayan devlete sor bana değil. Yukarda altını çize çize 18 yaşındaki veletler için 1600 lira asgari ücret fazla dedim çünki bu para ustalaşmalarını engelliyor. Adam fabrikada ne iş yaparsa yapsın seneye 200+ zam alacagını biliyor. Bu rahatlık var adamda anlatabiliyor muyum ?
Sen o 18 yaşında ki çocuğa az para vereceksen ona göre çalıştıracaksın. Sadece işi öğreteceksin. Tuvalet temizletmeyeceksin, çöp artırmayacaksın, yerleri temizletmeyeceksin, hem az verip hemde 30 yaşında ki işçi gibi çalıştırmayacaksın. Önce sanayici bu standartlara ulaşsın sonra 18 yaşındakine az mı, çok mu  vericez onu tartışırız. Ayrıyetten Abd örneğini orada niye olmuyor diye verdim. Orada bu dediğin uygulama yok. Artı paralarında değerli. Orada ki çocuk alacağı 2000 dolar maaşla kral gibi yaşar 2, 3 sene biriktirse parasınıa Ford Mustang alır.
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2018, 12:33:00 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #39 : 08 Nisan 2018, 12:33:35 »
Siz hangi devirde yaşıyorsunuz sanayide 18 yaşında iş öğretilecek çırak gibi adammı kaldı sizin 18 yaşında dediğiniz adamlar 1 senedir staj yapan CNC de program yazan bilgisayarda teknik resim çizen gençlar artık
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2018, 12:34:15 Gönderen: serkan »
beğen