Gönderen Konu: Türkiye Ekonomisi  (Okunma sayısı 75415 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye Ekonomisi
« Yanıtla #20 : 07 Nisan 2018, 16:16:27 »
Mermi işte bu senin dediğin önü alınamaz enflasyon başlangıcı oluyor. Maaşa zam mala zam maaşa zam mala zam kolaycılığı Bu sorunları maaşa zama güvenmeden çözmeye çalışmak ondan sonra çalışana zararını telafi edecek maaş vermek gerek.
beğen

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #21 : 07 Nisan 2018, 16:26:04 »
@ Mermi

Hükumet pek konvansyonel olmayan kararlar almistir gecmiste. Sizin öneriniz tüketimci icin bir nevi rahatlayici bir tesvik.

Görünürde.

Nereden bileceksin 4 kilo elma yerine son model I phone 8 almayacagini? Gitti para yine disariya.

Bizim millet ayagini yorganina göre uzatmaya ilk önce ögrensinler. Temel sorunlardan biri de bu.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #22 : 07 Nisan 2018, 16:27:08 »
Mermi işte bu senin dediğin önü alınamaz enflasyon başlangıcı oluyor. Maaşa zam mala zam maaşa zam mala zam kolaycılığı Bu sorunları maaşa zama güvenmeden çözmeye çalışmak ondan sonra çalışana zararını telafi edecek maaş vermek gerek.

Bir sey anlayamadim.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #23 : 07 Nisan 2018, 16:31:20 »
Serkan, maaşlara zaten ilave 200 TL artış yapılıyor. 200 Tl daha artış yapacak işveren. 400 TL'si zaten devlet teşviği olarak vatandaşın cebine girecek. Bi düşün 800 TL ilave artış olacak. Marketlerimiz , pazarlarımız müşteri kaynar. Büyümemize çok ciddi katkı sağlar. Ve bu büyüme de sağlıklı büyüme olur. Neticede düşük gelirli vatandaş, gidip son model araba alacak hali yok. Doğrudan meyve, sebze, giyim gibi ihtiyaçlarını görecek. İthalatı arttırmadan ciddi büyüme ivmesine girebiliriz.
« Son Düzenleme: 07 Nisan 2018, 16:32:11 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #24 : 07 Nisan 2018, 16:32:54 »
@ Mermi

Hükumet pek konvansyonel olmayan kararlar almistir gecmiste. Sizin öneriniz tüketimci icin bir nevi rahatlayici bir tesvik.

Görünürde.

Nereden bileceksin 4 kilo elma yerine son model I phone 8 almayacagini? Gitti para yine disariya.

Bizim millet ayagini yorganina göre uzatmaya ilk önce ögrensinler. Temel sorunlardan biri de bu.

Hocam, alırsada sınırlı olur. Ben genel anlamda almaz diyorum. Genele bakmak lazım. Hem zaten almak isteyen şimdi de alıyor.
« Son Düzenleme: 07 Nisan 2018, 17:03:48 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #25 : 07 Nisan 2018, 23:13:24 »
GSMH´nin Dollar bazinda gerileme bile var. Bu da döviz politikasinin yanlis sonuclari. Piyasalarin durulmasi ve TL sabitlenmesi icin piyasa faizi artmasi lazim yabanci yatirimciyi cekmek icin. Bunun baska cikar yolu yok. Kredi alicilar icin ardindan zor dönem baslayacak. Tüketim piyasasi bir müddet yavaslayacak ve büyüme düsecek hatta ressesyona bile girebilir.  Ileriye dönük piyasaya sabitlestirmek ve reel büyümeyi yakalamak icin bu zorlu dönemden gecmeye mecburuz. Kredi tesvikiyle felaketi ancak erteleyebilirsiniz ama önleyemessiniz.

Haklısınız. Benim şöyle bir düşüncem var bu konuda;

Türkiyede son zamanlarda artan dolar sayesinde bütçemizde yüksek artış gösterdi. Hükümet, belediyelerin, eğitim bakanlığının, diğer baknlıkların bütçelerinde ciddi artışlar yaptı. Bence bu yanlış oldu. Bu bakanlıklar bu paraları tamamen çimentoya yatırıyor. Eğitim bakanlığı bütçe artışından anladığı daha fazla okul yıkıp, yenisini yapmak. Belediyenin anladığı, sahili , parkları yıkıp, yıkıp yapmak. Ankara belediyesinin dinazor rezaletini hepimiz şahit olduk. Paraları gereksiz yerlere harcıyorlar.

2018 bütçemiz 763 milyar TL. Bütçemizin 600, 650 milyar TL olan kısmı Eğitim, sağlık gibi ihtiyaçlarımızı fazlasıyla görür. 2017 bütçemiz 645 milyar TL idi. Yıllık 100 milyar TL bütçe artışımız var.

Ben diyorum ki, bu kadar bütçe artışını betona, çimentoya yatırmadan doğrudan vatandaşın cebine yansıtsak. Şöyle, ben geçen hesap yaptım. 3000 TL altında çalışan işçi sayımız tam 12 milyon kişi. 12 milyon insanımıza her ay ilave 400 TL teşfik yapsak. Bütçeye maliyeti 55 milyar TL civarı yapıyor. Ve bu 55 milyar TL doğrudan ekonomiye giriyor. Bu para halkın en alt kesimine gidiyor. Ve zaten zor geçinen vatandaşlarımız bu parayla doğrudan alışveriş yapacak. Meselâ 2 kilo elma alacaksa 4 kilo alacak. 5 kilo portakal alacaksa 8 kilo alacak. 3 kilo süt alacaksa 5 kilo alacak vs. Bu parayı piyasada kullanacak. Ve iç piyasa canlanacak üretim artacak. Ayrıyetten vatandaşın refahıda artmış olacak yani 1 taşta birkaç kuş vurmuş olacağız.

2019 yılı için 1600 Tl askeri ücreti 400 Tl artış yaparak 2000 TL yapabiliriz ki 3 sene önce 1000 TLden 1300 TL oldu yani ne ekonomi, nede işveren batmadı. Ayrıyetten 400 TL devlet teşviği ile  düşük gelirli vatandaşımızın gelirini 2400 TL yapabiliriz. Ve bunun sadece devlete yükü 55 milyar TL çok sınırlı yükü var. Işverenlere 400 TL ek yükü olacak. Ancak zaten yıllık 200 TL artış yapılıyor ilave 200 TL daha arttıracak. Iç tüketiminde canlanması zaten işvereninde işine gelecek yani oda zararlı çıkmayacak.

Bu şekilde büyümemizide çok daha fazla artırabiliriz ve vatandaşımızın refahını da artırabiliriz. Saygılar..

+1
Mantıklı.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Canik

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #26 : 08 Nisan 2018, 00:55:58 »
Bana göre şu anda en büyük sorun belediyelerdir resmen milletin malı yağmalanıyor yahu zabıta kimdir 6 bin tl maaş alır polis 4 bin tl alırken polis haftalık en az 60 saat çalışıyor zabıta 40 saat , zabıta maaşının ikm maaşıyla aynı olması yani 3.5bin tl olması gerekir ayrıca bir diğer örnek belediyede şoför 5 bin maas aliyor devletteyse 3 bin ... say say bitmez biran once belediyeler dizginlenmeli devlette neyse belediye en fazla o kadarini odeyebilecek cok buyuk bir israf ve ekonomik kriz engellenebilir bu sayede ...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #27 : 08 Nisan 2018, 00:58:51 »
Bana göre şu anda en büyük sorun belediyelerdir resmen milletin malı yağmalanıyor yahu zabıta kimdir 6 bin tl maaş alır polis 4 bin tl alırken polis haftalık en az 60 saat çalışıyor zabıta 40 saat , zabıta maaşının ikm maaşıyla aynı olması yani 3.5bin tl olması gerekir ayrıca bir diğer örnek belediyede şoför 5 bin maas aliyor devletteyse 3 bin ... say say bitmez biran once belediyeler dizginlenmeli devlette neyse belediye en fazla o kadarini odeyebilecek cok buyuk bir israf ve ekonomik kriz engellenebilir bu sayede ...

Ahhh keşke sadece çalışanların maaşı sorun olsa!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı sephiroturk

• DefenceTurk
  • *
  • -3
« Yanıtla #28 : 08 Nisan 2018, 01:24:04 »
Türkiye ekonomisi, ekonomi yapmali ! mesela :
Enerjide, dogu ve güney doguda halen kaçak elektirik kullanimi artarak devam ediyor nerde ekonomi ?? Bunu çözmeden santral yapsan ne olur ...
Yerel yönetimler, saçma sapan işlerle ugraşiyorlar ...partili, bagimsiz fark etmiyor ,belediyeler ilçenin girişine "hoşgeldiniz" yazmak için milyarlarca para döküyor başkasi çikip kendi heykelini yaptiriyor birde bunlara açiliş tertipleyeni mi ararsiniz hepsi bizde var
Saglikta, yeşil kart örnegi vereyim, hastaydim eczaneye gidip ilaç aliyorum , eczaci "neden kuzeninin yeşil kartini getirmedin ona yazardik" diyor, bunu yapanlarin  sayisini siz düşünün
Suriyelilere harcanan para 30 milyar dolari geçti, 7 yila dagitsak 4 milyar dolar eder , Esad halkina yilda 4 milyar dolar harciyormuydu ? hiç sanmam .
Milletimiz kredi çekip Iphone aliyor , işte Türkiye ekonomisi paranin oldugu ama bazen yanlis harcandigi yerdir bana göre

Çevrimdışı Destroyed

• DefenceTurk
  • *
  • 17
« Yanıtla #29 : 08 Nisan 2018, 01:48:45 »
Ben bu tür konularda yorum yapmayı bıraktım çünkü konuşuyoruz konuşuyoruz fakat hep konuştuğumuzla kalıyoruz. Merkez bankası yıl sonu dolar tahmini 4.10 tl idi oda herşey yolunda gider ise. Dolar şimdiden 4.10 oldu nerdeyse. Bu gün tarih 8 nisan 2018. Not alın 8 nisan 2019 da dolar 5.10 euro 6 benzin 7 lira civarı olacak bu gidişle. Yani anlayacağınız ekonomi pert. Yüzde 10 büyümüş... gidip bunları cahil cühelaya anlatsın. Gelişen ekonominin para birimi sürekli değer kaybediyorsa  salatalığı elime alıp ona anlatırım ama aksini iddia edeni kale bile almam. Ekonominin geliştiği falan yok çarklar yüksek vergilerle uzatmaları oynuyor, kendimizi kandırmayalım. 20 yaşındaki araba en az 30.000 tl bu ülkede. Fizikçi,kimyacı,matematikçi başüstünde taşınması gerekirken işsiz işsiz geziyor. Arkadaşın dediği gibi zabıta memuru 6 bin lira maaş alıyor. 

Fizik öğretmeni ataması: 204 - 346  (http://www.mebpersonel.com/ogretmen-atamalari/fizik-ogretmenligi-kontenjan-tahminleri-meb-2018-h220267.html)

Kimya öğretmeni ataması: 237 - 395
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi  öğretmeni: 1386 - 2.128 (yanlış anlaşılmasın dine karşı değilim)
Şimdi soruyorum size Ekonominin kötüye gitmesi kadar normal bişey var mı bu durumda? Neden şaşırıyoruz? alkollü araba kullanırsan kaza yaparsın, 2+2=4, Perşembenin geleceği çarşambadan belli değil mi?
Bu konudaki son yorumumdur...

« Son Düzenleme: 08 Nisan 2018, 02:24:26 Gönderen: Destroyed »