Gönderen Konu: Türkiye Ekonomisi  (Okunma sayısı 75369 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Türkiye Ekonomisi
« Yanıtla #10 : 06 Nisan 2018, 23:31:27 »
Almanyadan birşeyler kapıp gelen bir Türk iş adamı var mı bizde yok.

Var.
SKYWOLFten bekliyordum zaten bir tepki... Kim var abi ? Gerçi haklısın unutmuşum Yimpaşın sahibi Almanyadakileri dolandırmış ellerinde ne varsa kapıp gelmişti onu mu kastetin ?

Hayır. Patronum Almanya'dan gelme. Orada edindiği bilgiyle ülkesinde iş yapıyor. Türkiye'nin sektöründe öncü olan bir firmanın sahibi!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimiçi mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #11 : 07 Nisan 2018, 00:11:23 »
figes'in sahibide alaman göçmeni

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #12 : 07 Nisan 2018, 00:28:59 »
Almanyadan birşeyler kapıp gelen bir Türk iş adamı var mı bizde yok.

Var.
SKYWOLFten bekliyordum zaten bir tepki... Kim var abi ? Gerçi haklısın unutmuşum Yimpaşın sahibi Almanyadakileri dolandırmış ellerinde ne varsa kapıp gelmişti onu mu kastetin ?

Hayır. Patronum Almanya'dan gelme. Orada edindiği bilgiyle ülkesinde iş yapıyor. Türkiye'nin sektöründe öncü olan bir firmanın sahibi!
Abi ben Almanın arabasının , endüstri makinasının falanının filanının teknolojisini , metalurji bilgisini alıp gelmekten bahsediyorum. Patronuna saygılar ne iş yapar bilmiyorum aslında ne demek istediğimi çok iyi anlıyorsun kanımca , ben Türkiyeye gelip kaz çiftliği veya salça fabrikası kuran adamlardan bahsetmiyorum. Bunlar lazım değil mi ? İllaki lazım ama bu işleri bırakın Türkiyedeki yapsın. Almanların birçok teknoloji şirketinde Türkler var , en basitinden yahu vida yapmayı öğreninde gelin şu ülkede vida yapın vida. O basit vidayı kaliteli yapmaktan aciziz. CNC Punch hakkında bilgisi olan arkadaşlar bilirler. Onların böyle 20-30 cm uzunlugunda takımları vardır ve çok pahalılardır.Bunu yapamıyorsun Türkiyede O kıytırık metal parçasını yurt dışından getirtiyoruz ki aylarca bekliyorsun.Ben bu sanayiinin endüstrinin içindeki biriyim. Bana kimse ekonomimiz düzeliyor , Türkiyede şu üretiliyor bu üretiliyor demesin. Ben Türkiyede ne yapılabilir ne yapılamaz iyi bilirim. Devlet yerli makinaya teşvik verir ama yerli makinanın içindeki tüm teknolojik aletler ithaldir. Biz daha paslanmaz çelik yapamıyoruz. Yerli ve milli otomobil diyoruz. Okey. nesi yerli olacak ? o arabayı yapacagın fabrikadaki makinalar ithal olacak.otomobildeki tüm teknolojik ürünler ithal olacak. Otomobilin koltugu bile ithal olacak çünki biz otomobil koltugu yapabilen bir millette değiliz. Almanlar bile Japonlardan alıyor koltukları mersedesti sanırım. Herşeyi ithal olan arabayıda bize ucuza vermeyecekler. Ben burdaki herkesten cok istiyorum yerli arabayı ama içi ithal ürün dolu yerli araba istemiyorum. hele hele bana milli diye dayatılmasını hiç istemem. Bize bu bilgiler lazım. O kıytırık vidayı yapacak adam lazım bize yahu bunları alıp geleceksin Almanyadan.
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #13 : 07 Nisan 2018, 00:33:56 »
figes'in sahibide alaman göçmeni
sen diyince baktımda e varmış neden kullanamıyoruz bu tür şirketleri o halde...Buda aynı sorunun bir parçası değil mi zaten...
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı Canik

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #14 : 07 Nisan 2018, 09:44:04 »
Çok iyi hatırlıyorum 2017 yılıydı dolar 3.37 altına inmişti , Cumhurbaşkanının ekonomiden sorumlu başdanışmanı  "dolar düşüyor tüccar zarar ediyor merkez bankası buna önlem almalı" dedi ve o gün bugündür dolar yükseliyor. Bana inanmayan arkadaşlar internetten araştırabilir.Kesinlikle bulacaklar.

Diğer konu ben bazı arkadaşları anlamıyorum. Türkiyede doların 4- 4,5 seviyelerinde olması anormal bir durum değilki , anormal olan 1 doların 1 tl , 2 tl hatta ve hatta 3 tl oldugu zamanlardı. Sizin aklınız alabiliyor mu 1 doların 1 tl olabilmesini ? Diyelimki  yolcu uçağı alacaksın.. Satacak dogru düzgün birşeyimiz olmadıgı için bugday satacaz. Yüzbinlerce insanın 1 yıl boyunca emek verdiği bugdayın hepsi amerikada 1 ay çalışan 1000 kişinin yaptıgı bir uçağa bedel. Kaldıki bugdayıda Rusyadan alıyoruz.

Aslında şans insanın eline geçiyorda biz başaramıyoruz.Kafamızı kullanmış olsaydık şuan G-20de 7-8. sıralarda olabilirdik.  2. dünya savaşından sonra Amerikalılar ülkelerinde çalıştırmak üzere Japon işci götürüyolar. Japonlar ülkedeki okumuş zeki insanları yolluyor Amerikaya veya diğer gelişmiş ülkelere... O zeki Japonlar gittikleri yerde öğrendiklerini en kısa sürede Japonyaya getiriyor. Biz Almanyaya kimleri gönderdik ve ne geldi ? Nerde okuma yazma bilmeyen , köyünden bir adım dışarı atmamış varsa yolladık. benim akrabalarımda var. Almanyadan birşeyler kapıp gelen bir Türk iş adamı var mı bizde yok.Almanyada bu kadar nüfusu olupta Almanyadan birşey getirememek salaklıktır yahu.Aklım almıyor :((
Dolar 3 tl değildi  2 tl altındaydı ve ihracatçı firmalar ihracatı bırakıp müteahitlige başlamıştı.Ayrica Japonya eğitime gönderdiği öğrencileri denetliyor cezalandırıyor sanayi devrimi için herşeyi yapiyor , Osmanlıdan sanayi devrimi için gidenlerse mason olup gelip ülkelerinde darbe yapıyorlar.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #15 : 07 Nisan 2018, 11:18:28 »
Çok iyi hatırlıyorum 2017 yılıydı dolar 3.37 altına inmişti , Cumhurbaşkanının ekonomiden sorumlu başdanışmanı  "dolar düşüyor tüccar zarar ediyor merkez bankası buna önlem almalı" dedi ve o gün bugündür dolar yükseliyor. Bana inanmayan arkadaşlar internetten araştırabilir.Kesinlikle bulacaklar.

Diğer konu ben bazı arkadaşları anlamıyorum. Türkiyede doların 4- 4,5 seviyelerinde olması anormal bir durum değilki , anormal olan 1 doların 1 tl , 2 tl hatta ve hatta 3 tl oldugu zamanlardı. Sizin aklınız alabiliyor mu 1 doların 1 tl olabilmesini ? Diyelimki  yolcu uçağı alacaksın.. Satacak dogru düzgün birşeyimiz olmadıgı için bugday satacaz. Yüzbinlerce insanın 1 yıl boyunca emek verdiği bugdayın hepsi amerikada 1 ay çalışan 1000 kişinin yaptıgı bir uçağa bedel. Kaldıki bugdayıda Rusyadan alıyoruz.

Aslında şans insanın eline geçiyorda biz başaramıyoruz.Kafamızı kullanmış olsaydık şuan G-20de 7-8. sıralarda olabilirdik.  2. dünya savaşından sonra Amerikalılar ülkelerinde çalıştırmak üzere Japon işci götürüyolar. Japonlar ülkedeki okumuş zeki insanları yolluyor Amerikaya veya diğer gelişmiş ülkelere... O zeki Japonlar gittikleri yerde öğrendiklerini en kısa sürede Japonyaya getiriyor. Biz Almanyaya kimleri gönderdik ve ne geldi ? Nerde okuma yazma bilmeyen , köyünden bir adım dışarı atmamış varsa yolladık. benim akrabalarımda var. Almanyadan birşeyler kapıp gelen bir Türk iş adamı var mı bizde yok.Almanyada bu kadar nüfusu olupta Almanyadan birşey getirememek salaklıktır yahu.Aklım almıyor :((
Dolar 3 tl değildi  2 tl altındaydı ve ihracatçı firmalar ihracatı bırakıp müteahitlige başlamıştı.Ayrica Japonya eğitime gönderdiği öğrencileri denetliyor cezalandırıyor sanayi devrimi için herşeyi yapiyor , Osmanlıdan sanayi devrimi için gidenlerse mason olup gelip ülkelerinde darbe yapıyorlar.

Masonu bilmemde yazar olarak döndükleri kesin :D
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #16 : 07 Nisan 2018, 14:24:14 »
Konudan bağımsız olarak, sığ sağ (aslında sığ islamcı) siyasetin bir ön yargısı var. Bu zevata göre batı tarzı eğitim alanlar illaki mason falan oluyor, kendi milletine düşman kesiliyor.

Yahu adama sormazlar mı: Sizin yağan yağmurda beraber ıslandığınız fetö darbe yapmadı mı? Hain işine gelen her kılığa girmeyecek mi? Madem batıda öğretilen bilim-teknoloji kötü, son dönemin moda deyimiyle "yerli ve milli" değil, o zaman alternatifi ne? Ortadoğuda bir yerlerde CERN falan var da biz mi görmedik?

Ekonomiye gelirsek, sorunun bence 2 ayağı var:

a) Türk, Türke düşman. Rekabeti karşısındakini iflas ettirmek sanıyor. Bir örnek: Çorumda çelik toptancılığı yapan bir firma vardı, ismi lazım değil. Adamlar sektör değiştirip un fabrikaları için makine üretmeye karar verdiler. Rekabet(!) edecekler ya, girdikleri ihalelerde saçma sapan şekilde fiyat kırdılar. Sonuçta iflas ettiler ve Çorum ekonomisine en az 5 yolla zarar verdiler. 1- Çorumda hacimli işlem yapabilecek çelik toptancısı kalmadı. 2-Diğer makine imalatçılarının alacakları işe de engel oldular. 3- İhalesini aldıkları işler yarım kaldığından, fabrika yatırımcısı da zarar gördü. 4- Bunlara borç veren finans kurumları da hanelerine zarar yazdı. 5- Çalışanları işini kaybetti...

b) Ekonomi en başından montaj ekonomisi olarak kurgulanmış, bu nedenle ithalat kalemleri gereğinden fazla. Bu kurgunun nedeni ise toplumun bilim üretmeyi bilmemesi. Bilim üretilemeyince teknoloji de üretilemiyor ve dışarıdan alınıyor.

Dolar, doldur boşalt misali iner çıkar, o temelde sorun değil.
« Son Düzenleme: 07 Nisan 2018, 14:36:20 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #17 : 07 Nisan 2018, 15:35:44 »
GSMH´nin Dollar bazinda gerileme bile var. Bu da döviz politikasinin yanlis sonuclari. Piyasalarin durulmasi ve TL sabitlenmesi icin piyasa faizi artmasi lazim yabanci yatirimciyi cekmek icin. Bunun baska cikar yolu yok. Kredi alicilar icin ardindan zor dönem baslayacak. Tüketim piyasasi bir müddet yavaslayacak ve büyüme düsecek hatta ressesyona bile girebilir.  Ileriye dönük piyasaya sabitlestirmek ve reel büyümeyi yakalamak icin bu zorlu dönemden gecmeye mecburuz. Kredi tesvikiyle felaketi ancak erteleyebilirsiniz ama önleyemessiniz.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #18 : 07 Nisan 2018, 15:47:25 »
İhracat aylık 15 milyar dolar ı aştı. Bu güne kadar 14 bile olamamıştı 11-13 arasında global krizden beri yıllardır dolaşıyordu birden bire 15 oldu 14 ü bile atlayıp. Bence durum iyi ihracat herşey dir o iyiyse kalan her şey yalandır. Birazda savaş ekonomisi var onuda atlamayalım savaşta bir ülkeyiz biz. Bankalar üzerinde ayrıca normal olarak yandaşa yağma yapma payıda her iktidarımızda var bu iktidarda aşağı kalmaz. Bakın Hürriyeti Ziraat bankasının 1 milyar dolar kredisi ile almışlar. 2 senesi geri ödemesiz 10 yıl vade ile. 1 milyar doları bu ülkeye fabrika yada rafineri kurucam desen vermezler ama gazete satın alana veriyorlar. Önceki iktidarlar bankaları kökünden veriyordu yandaşa bunlar kredi veriyor oda bir gelişme aslında. Demirel Özal Çiller filan olsa al gülüm banka senin olsun derdi içinde ne varsa al kullan. Ecevit geldi bu bankalara el koydu Kemal Derviş kanunarı ile şimdi kimse cesaret edemiyor banka imtiyazı dağıtmaya. Onun yerine kredi veriliyor. Yine yani devletin parası havuzdan kaçıyor deliklerden. Ama ihracat rakamları süper gidiyor.
beğen

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #19 : 07 Nisan 2018, 16:10:31 »
GSMH´nin Dollar bazinda gerileme bile var. Bu da döviz politikasinin yanlis sonuclari. Piyasalarin durulmasi ve TL sabitlenmesi icin piyasa faizi artmasi lazim yabanci yatirimciyi cekmek icin. Bunun baska cikar yolu yok. Kredi alicilar icin ardindan zor dönem baslayacak. Tüketim piyasasi bir müddet yavaslayacak ve büyüme düsecek hatta ressesyona bile girebilir.  Ileriye dönük piyasaya sabitlestirmek ve reel büyümeyi yakalamak icin bu zorlu dönemden gecmeye mecburuz. Kredi tesvikiyle felaketi ancak erteleyebilirsiniz ama önleyemessiniz.

Haklısınız. Benim şöyle bir düşüncem var bu konuda;

Türkiyede son zamanlarda artan dolar sayesinde bütçemizde yüksek artış gösterdi. Hükümet, belediyelerin, eğitim bakanlığının, diğer baknlıkların bütçelerinde ciddi artışlar yaptı. Bence bu yanlış oldu. Bu bakanlıklar bu paraları tamamen çimentoya yatırıyor. Eğitim bakanlığı bütçe artışından anladığı daha fazla okul yıkıp, yenisini yapmak. Belediyenin anladığı, sahili , parkları yıkıp, yıkıp yapmak. Ankara belediyesinin dinazor rezaletini hepimiz şahit olduk. Paraları gereksiz yerlere harcıyorlar.

2018 bütçemiz 763 milyar TL. Bütçemizin 600, 650 milyar TL olan kısmı Eğitim, sağlık gibi ihtiyaçlarımızı fazlasıyla görür. 2017 bütçemiz 645 milyar TL idi. Yıllık 100 milyar TL bütçe artışımız var.

Ben diyorum ki, bu kadar bütçe artışını betona, çimentoya yatırmadan doğrudan vatandaşın cebine yansıtsak. Şöyle, ben geçen hesap yaptım. 3000 TL altında çalışan işçi sayımız tam 12 milyon kişi. 12 milyon insanımıza her ay ilave 400 TL teşfik yapsak. Bütçeye maliyeti 55 milyar TL civarı yapıyor. Ve bu 55 milyar TL doğrudan ekonomiye giriyor. Bu para halkın en alt kesimine gidiyor. Ve zaten zor geçinen vatandaşlarımız bu parayla doğrudan alışveriş yapacak. Meselâ 2 kilo elma alacaksa 4 kilo alacak. 5 kilo portakal alacaksa 8 kilo alacak. 3 kilo süt alacaksa 5 kilo alacak vs. Bu parayı piyasada kullanacak. Ve iç piyasa canlanacak üretim artacak. Ayrıyetten vatandaşın refahıda artmış olacak yani 1 taşta birkaç kuş vurmuş olacağız.

2019 yılı için 1600 Tl askeri ücreti 400 Tl artış yaparak 2000 TL yapabiliriz ki 3 sene önce 1000 TLden 1300 TL oldu yani ne ekonomi, nede işveren batmadı. Ayrıyetten 400 TL devlet teşviği ile  düşük gelirli vatandaşımızın gelirini 2400 TL yapabiliriz. Ve bunun sadece devlete yükü 55 milyar TL çok sınırlı yükü var. Işverenlere 400 TL ek yükü olacak. Ancak zaten yıllık 200 TL artış yapılıyor ilave 200 TL daha arttıracak. Iç tüketiminde canlanması zaten işvereninde işine gelecek yani oda zararlı çıkmayacak.

Bu şekilde büyümemizide çok daha fazla artırabiliriz ve vatandaşımızın refahını da artırabiliriz. Saygılar..
« Son Düzenleme: 07 Nisan 2018, 16:19:09 Gönderen: Mermi »