Gönderen Konu: Türkiye Ekonomisi  (Okunma sayısı 75371 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
Türkiye Ekonomisi
« : 06 Nisan 2018, 11:55:11 »
Dolar $5.97 - Euro €6.58

Brüt dış borç 445+ Milyar Dolar

İşsizlik %22+

Enflasyon %20+

Bu böyle daha nereye kadar gidecek. İthalattan vazgeçmeyen ülke ekonomisi nereye kadar dayanacak?
Bunca gereksiz israf edilen vergiler ne zaman bitecek?
İnsanımız mutsuz,umutsuz. İş bulsa çalışıyor ama hakkını alamıyor. Haftalık 50-60 saatin altında çalışan tek kişi görmedim ben. Sosyalleşme, dünyayı keşfetme sıfır.

Dövizin yüksekliği dış borcu katladıkça katlıyor. İç piyasada bu parayı ödeyebilecek kadar para varmı bilinmiyor.

OHAL yüzünden işler durdu, durmayanınki feci azaldı. İflas eden şirketler çok.
Ev kiraları, fiyatları olmasın gerekenden %400-%1000 fazla.
İnsanlar araba olarak hâlâ 1990 modellere 40+ Bin tlden fazla ödemek zorunda kalıyor.
Bu kadar işsizlik olan yere birde mülteciler dolduruluyor.
« Son Düzenleme: 30 Nisan 2019, 10:31:24 Gönderen: BlackHawk89 »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
Ynt: Türkiye Ekonomisi
« Yanıtla #1 : 06 Nisan 2018, 12:16:23 »
 Bu verilerin kaynağını öğrenebilir miyim ?

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2 : 06 Nisan 2018, 13:24:52 »
Bu verilerin kaynağını öğrenebilir miyim ?

Googledan karmaşık çektim.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #3 : 06 Nisan 2018, 13:53:14 »
Dış borç vs ekonomik verileri resmi İnternet sitelerinden de görebilirsiniz.

Yalnız forumumuz savunma sanayi içerikli. Tabi ki ekonomiyle savunmanın alakası var. Ancak bu tür konular, siyasi fanatizmle gözleri kör edilmiş üyelerimiz arasında kısır tartışmalara neden oluyor. Bu da forumun amacından uzaklaşmasıba beden oluyor. Sıcak bakamıyorum. Henüz toplum olarak, siyasi konularda gerçekçi tartışmalara, seviye olarak hazır değiliz!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #4 : 06 Nisan 2018, 14:16:13 »
Siyasi konularda sanki futbol takımı tutar gibi konuşuyoruz, birde sadece konuşarak insanların oy değiştireceğini zannetmiyorum kısacası çok faydalı değil anca birbirimizin kalbini kırarırız

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #5 : 06 Nisan 2018, 15:14:47 »
Kabahat sizin Skywolf.

Elementer konuları sabote edenlere yaptırım uygulayacaksınız.

Bu arada dünkü müdahaleniz için size teşekkür ediyorum.

Savunma sanayi ve işletme iktisat birbirine bağlayan çok yakın konu. Bunu sevyesel düzeyde tartışa bilirsek ne ala olur.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6 : 06 Nisan 2018, 20:30:17 »
Çok iyi hatırlıyorum 2017 yılıydı dolar 3.37 altına inmişti , Cumhurbaşkanının ekonomiden sorumlu başdanışmanı  "dolar düşüyor tüccar zarar ediyor merkez bankası buna önlem almalı" dedi ve o gün bugündür dolar yükseliyor. Bana inanmayan arkadaşlar internetten araştırabilir.Kesinlikle bulacaklar.

Diğer konu ben bazı arkadaşları anlamıyorum. Türkiyede doların 4- 4,5 seviyelerinde olması anormal bir durum değilki , anormal olan 1 doların 1 tl , 2 tl hatta ve hatta 3 tl oldugu zamanlardı. Sizin aklınız alabiliyor mu 1 doların 1 tl olabilmesini ? Diyelimki  yolcu uçağı alacaksın.. Satacak dogru düzgün birşeyimiz olmadıgı için bugday satacaz. Yüzbinlerce insanın 1 yıl boyunca emek verdiği bugdayın hepsi amerikada 1 ay çalışan 1000 kişinin yaptıgı bir uçağa bedel. Kaldıki bugdayıda Rusyadan alıyoruz.

Aslında şans insanın eline geçiyorda biz başaramıyoruz.Kafamızı kullanmış olsaydık şuan G-20de 7-8. sıralarda olabilirdik.  2. dünya savaşından sonra Amerikalılar ülkelerinde çalıştırmak üzere Japon işci götürüyolar. Japonlar ülkedeki okumuş zeki insanları yolluyor Amerikaya veya diğer gelişmiş ülkelere... O zeki Japonlar gittikleri yerde öğrendiklerini en kısa sürede Japonyaya getiriyor. Biz Almanyaya kimleri gönderdik ve ne geldi ? Nerde okuma yazma bilmeyen , köyünden bir adım dışarı atmamış varsa yolladık. benim akrabalarımda var. Almanyadan birşeyler kapıp gelen bir Türk iş adamı var mı bizde yok.Almanyada bu kadar nüfusu olupta Almanyadan birşey getirememek salaklıktır yahu.Aklım almıyor :((
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı wazz

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #7 : 06 Nisan 2018, 21:42:36 »
evet o dediğiniz şeyi bende görmüştüm

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #8 : 06 Nisan 2018, 22:18:17 »
Almanyadan birşeyler kapıp gelen bir Türk iş adamı var mı bizde yok.

Var.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #9 : 06 Nisan 2018, 22:56:08 »
Almanyadan birşeyler kapıp gelen bir Türk iş adamı var mı bizde yok.

Var.
SKYWOLFten bekliyordum zaten bir tepki... Kim var abi ? Gerçi haklısın unutmuşum Yimpaşın sahibi Almanyadakileri dolandırmış ellerinde ne varsa kapıp gelmişti onu mu kastetin ?
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2018, 22:58:48 Gönderen: Yabgu »
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?