Gönderen Konu: Türkiye Ekonomisi  (Okunma sayısı 75330 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye Ekonomisi
« Yanıtla #250 : 20 Mart 2021, 15:55:52 »

Pazartesi uçamaz, bence o gün fiyatı baskılarlar. Ama 1-2 hafta içinde 8-9 TL gayet olasıdır. Hükumet seçime gidiyor bence. Ağustos'un sonu gibi genel seçim olur diye tahmin ediyorum.

Yalnız hükümeti genel seçim değil, iç karışıklık ortamı kurtarır. Seçime gitse kaybedecek, bu belli bir şey yani! niye seçime gitsin ki? Süreci analiz ettiğimizde; önce devlet madalyasından Atatürk sulietini çıkarttılar, ardından bir gece yarısı kararnamesiyle İstanbul Sözleşmesini iptal ettiler. İmzalayan kendileri, iptal eden kendileri..! Sonra Merkez Bankası Başkanını görevden aldılar... iki ay önce göreve atayan kendileri, görevden alan kendileri falan! Keyfi bir yönetim halidir sürüp gidiyor.

Keşke şöyle ''Gezi Parkı Olayları gibi bir olay çıksa da..! diye içlerinden geçirdiklerini duyar gibiyim. Madalyadan Atatürk figürünü niye çıkartıyorsun arkadaş! Milletin sinir uçlarına dokunarak hadise çıkartmaya yönelik bir hamle yaptıklarını değerlendiriyorum. Aksi halde memleketi idare edemiyorlar.. İlla bir iç huzursuzluk ortamı yaratılması gerekiyor. Mevcut şekilde iktidarlarını daim etmeleri mümkün değildir. Vatandaşların sakin, sabırlı ve itidalli davranması gerekiyor. Şu aşamada her türlü kışkırtmaya rağmen ''LA HAVLE VELA KUVVETE İLLA BİLLAHİL ALİYYİL AZİM'' demek en doğru yol olsa gerek!

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #251 : 20 Mart 2021, 17:10:31 »
Yol yaptılar , fakiri-fukarayı-engelliyi-göçeni maaşa bağladılar ,hastane ,stad ,toki vb. yaptılar... Çok güzel hizmetler bunlar...

Peki diğerleri neden bunları yapmadı-yapamadı? Çünkü para yoktu....

Peki bunlar nasıl yaptı? Parayı buldular da yaptılar...Parayı da 80 senede devletin sahip olduğu bütün kit'leri , fabrikaları satarak buldular...

Artık satacak birşey kalmadı , vergilere yüklendiler...100 liralık arabayı 300'e satıyorlar aradaki devlete vergi ...vs...vs...vs...

Satacak mal , deniz kalmadı... Yapısal reform şart....

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #252 : 20 Mart 2021, 19:41:34 »
Iktidar acisindan secime gitmenin mantigi anlamiyorum..

Korona asisi yayginlasip, ekonomi biraz toparlasa o zaman secime gitmek mantikli olmaz mi?

En azindan hafif bir duzelme bile "bakin biz duzelttik" deme sansini vermez mi? Birde 3-5 taviz vererek sikintili olunan ulkelerle iliskiler rayina oturdumu tamam (taviz verilmemeli bence o ayri konu)

Bu sene secime gidilse, ne elde edilecek ?

Benim kafam almadi..
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #253 : 20 Mart 2021, 21:09:51 »
Yol yaptılar , fakiri-fukarayı-engelliyi-göçeni maaşa bağladılar ,hastane ,stad ,toki vb. yaptılar... Çok güzel hizmetler bunlar...

Peki bunlar nasıl yaptı? Parayı buldular da yaptılar...Parayı da 80 senede devletin sahip olduğu bütün kit'leri , fabrikaları satarak buldular...

Artık satacak birşey kalmadı , vergilere yüklendiler...100 liralık arabayı 300'e satıyorlar aradaki devlete vergi ...vs...vs...vs...

Bu yorum bir ironi miydi. Ciddiyeti ve espri bazen ayırt edemediğim günler oluyor da....

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #254 : 20 Mart 2021, 21:13:00 »
Iktidar acisindan secime gitmenin mantigi anlamiyorum..

Benim kafam almadi..

Ben kisisel gorusumu paylasayim belki yardimci olur Sn Gökbörü ;)

"Iktidar acisindan secime gitmenin mantigi anlamiyorum" 
Gelecek secim normal sartlar altinda HAZ 2023.  Bu tarihe kadar mevcut iktidarin bu sekilde iktidarda kalabilmesi oldukca zor. Zor  derken  muhalefet baskisindan bahsetmiyorum. Baski derken kastim Ekonominin icerisinde bulundugu zorluk, Issizlik,Siyasal durum , dis baskilar.

Yani hukumet mutlak surrette mevcut durumdan cikis yolu bulmasi lazim.
Cikis yolu iki sekilde gerceklesebilir. Birincisi gerekli duzenlemeler ve calismalar tamalandiktan sonra iktidarin erken secim karari almasi. Ikinci yol ise iktidarin mevcut sekilde reformlar ile durumdan kurtulabilmesidir. Ikinci yol icin  yani Reform yapabilmek icin hukumetin kan degisimi yaninda radikal cozumler uygulamasi gerekmektedir ki bunu da 2023  secim arifesinde yapmaz cunku uygulanmasi gereken ilac acidir.

Iktidarin planlamis oldugu bir erken secim sonunda, 2023 yili yani ulkemizin kurulusunun 100 yilinda iktidar olarak adini tarihimize yazdirmis olur.2023 de yeni umutlarin dagitimi yaninda ,iktidarin daha onceki donemlerde basaramadigi ana hedefleri neler kalmis  ise onlari yapabilmenin onunu acmis olur.

Sahsen yapilacak bir sonraki secimin de kazananin yine mevcut iktidar olacagini dusunuyorum. Niye derseniz ulkemizde oy vereneler kendilerine yakin gordukleri partiye gore oy vermekteler de ondan yani aynen football takimi tutan tarftar misali yapilan icraat veya basari basarisizlik birincil kriter degil.

« Son Düzenleme: 20 Mart 2021, 21:19:39 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #255 : 20 Mart 2021, 21:53:20 »

Bu yorum bir ironi miydi. Ciddiyeti ve espri bazen ayırt edemediğim günler oluyor da....

😏😏😏😏😏

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #256 : 21 Mart 2021, 00:24:49 »
Metin hocam, neye kime göre başarı yada başarısızlık.

Sizin başarı kriterinizle başkasının başarı kriteri farklıdır.

Ben bu futbol takımı tutar gibi oy verme deyimine katılmıyorum. Aksine milletimiz gayet kendi kriterine göre tartarak  oy veriyor.

Bu kriter kimine göre iş, kimine göre ihale, kimine göre de yardım. Herkes ihtiyacına göre oy veriyor.

İhtiyaç hiyerarşsine baktığınızda, milletin çoğu geliri az insanlar olduğundan, ilk kriter güvenlik, daha sonra karın tokluğu.

Böyle olunca da, insanlar önce ülke güvenliği daha sonra ise tokluk diyor. Tok olanlar da keyif arıyor.

Yani gayet mantıksal bir işleyiş var.

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #257 : 25 Haziran 2021, 12:55:36 »
"5 şehir hastanesini işleten Rönesans şirketini sattı. Rekabet Kurumu, Danimarkalı ISS Facilities'e hisselerin devrini Perşembe günü onayladı.
Adana, Yozgat, Elazığ, Bursa ile İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura şehir hastanelerini işleten Rönesans Holding bu hastaneleri Sağlık Bakanlığı ile Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) modeliyle inşa etmişti.
Rekabet Kurumu, Perşembe günü söz konusu devir işlemini onayladığını duyurdu.
Rekabet Kurumu'ndan yapılan açıklamada, “Rönesans Sağlık Yatırım Anonim Şirketi ve Şam Yapı Anonim Şirketi elinde bulunan Rönesans İşletme Hizmetleri Danışmanlığı AŞ nezdindeki hisselerin yaklaşık %100'ünün ISS Tesis Yönetim Hizmetleri AŞ tarafından devralınması işlemine ilişkin olarak da Rekabet Kurulu 17.06.2021 tarih ve 21-31/401-203 sayı ile ilgili işleme izin vermiştir.” denildi."

https://haber.sol.org.tr/haber/5-sehir-hastanesi-danimarkali-patronlara-emanet-307862

BMC   ile birlikte ikinci el değiştirme sanırım.
bakalım nereye gidecek bu işler?
« Son Düzenleme: 25 Haziran 2021, 12:58:43 Gönderen: korsan »

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #258 : 01 Ekim 2021, 12:28:57 »
Stapway  güncel fiyatı:

https://www.dacia.com.tr/modeller/yeni-sandero-stepway.html

stepway Şubat fiyat listesi:

https://tr.motor1.com/news/488584/2021-dacia-sandero-stepway-turkiye/

memlekete acilen kurdan çok etkilenmeyecek düzeyde  yerli,  benzinli veya dizel bir tomofil gerekiyor.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #259 : 01 Ekim 2021, 13:10:11 »
Sayın Korsanın ihracını öneriyorum