Gönderen Konu: Türkiye Ekonomisi  (Okunma sayısı 75363 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 65
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye Ekonomisi
« Yanıtla #190 : 15 Haziran 2020, 04:21:00 »
Sadece enerji konusunda ve nükleerde şu araştırmayı yapmıştım

Günlük 100.000 yada 110 bin küsüratli megawat yada gb gigabat türünden tüketimimiz var
Bunun yarısı sanayi alanında kullanılıyor.

Akkuyu'nun kapasitesi günlük 5000 megawatt tam kurulumu dahilinde olan bir üretimi sözkonusu olacak tam kabiliyeti bu....

Biz bu santralden 8-10 adet  ürettiğimizde enerji ihtiyacımızın yüzde 40-50 lik bir kısmını karşılamış olacağız.

Laflafı açıyor ustelik bu santral için gereken elementler olan uranyum plutonyum ve toryum gibi elementlerden rezerv olarak sadece toryum konusunda dünyanın en büyük 5 ülkesinden biriyiz hintliler bile uydularından bakıp bize bu zenginliğimizi zamanında gelip bize söylemişliği var.

Durum bu olunca en ucuz kısmı ama yakıt sorunumuz yok demekte yanlış olmaz.

Bir diğer konu böylece enerjiye verceğimiz 30-50 milyar dolarlık cari açığı yarıya indirme imkanımız var.
Ayrıca sanayı cevrelerine bedava yada işletim masrafı adı altındasadece abonmanlık parası vererek sanayicimizi deyim yerinde ise bedava elektrip verip dünya devleri yada bölgedeki diğer üretici ülkeler ile yarıştırma onları geçme imkanımız olabiliyor .

Sadece cari açık azalmıyor yanında birde ihracatı arttırma imkanı ve potansiyeli oluyor böylecelikle

Tek ama tek dezavantajı ilk kurulum maliyeti akkuyu bize 20 milyar dolara malolacak en azından söylenen bu

Burda birşey belirtmek istiyorum siyasete girmeden ve konuyu siyasallaştırmadan

Bu tabiki alım garantili ve uzun yıllar ruslara işletme hakkı ile yapılıyor. Yani para gene ruslara gidiyor  30-40 yıl boyunca  bizim pek kazancımız yok gibi tabi bu durumda dün doğalgaz alıyor idik para ruslara gidiyor bugün nükleer isletiyoruz para gene ruslara gidiyor gibi durum oluşturuyor arada değişen tek şey materyaller oluyor.

Hal böyle olunca bize bir artısı olmuyor.

Sadece ruslar 20 milyar dolarlık üretme masrafını karşılıyor.

Benim önerim şu siyasetten de kastım şu chp nin iş bankasında 20 milyarlık hissesi var bizde bu alım garantisi ve yurtdışına para kaçırmak yerine chp bu hisseleri karşılığında ruslardan direk akkuyu nükleer santralini alsın.

Herkez Atatürk'ün mirası olur mu böyle birşey diye itiraz edebilir ama amaç ve kapsam başka chp böylelikle yine halka hizmet etmiş olur.

Hem Atatürk bu parayı türk tarih ve dil kurumunun kullanması için bu hisseleri verdi ve aynı şekil yapılan sayıştay denetlemeleri idi galiba chp yönetimi bu paranın bir kuruşunu dahi kendi adına kullanmadı ve kullanmamışlığı(hoş bana göre mevcut iktidarlar her başa gelince devletin tüm imkanlarını sesini duyurmak için kendi adına propaganda da kullanmak için kullanmasında sorun olmuyor iken chp'nin işbankaları hisselerini kendi adına kullanmamaları sorun olmamalı,ses çıkarılmamalı yoksa muhalefetin sesini duymuyacağız memlekette medya vesair ortamda) ama konu bu değil.

Mesele chp yi banka hissedarı bir partiden alıp bir enerji şirketi sahibi bir parti konumuna getiirmek ve bunda da kamuyararını gözetmek tabi bu durumu chp kadrolarına doğru bir biçimde aksetmek ve aksettirilmesini sağlamak doğru bir biçimde konuyu aktarmak yapacakları fedakarlık ile ben enerjideki bir ithalat kalemimi yabancı menşeeli bir firmadan yada ülkeden alarak devam ettirme yerine yerli firmayı tercih edip bir ithalat kaleminden kurtulma imkanım olmuş olur.

Rusya ya dolar bazlı nükleer den ödeme garantisi vermişken bu chp ile tl bazında yapılır hatta bazı yıllar borç ertelemesi bile yapılabilir artı yani pozitif yönleri bunlar.
« Son Düzenleme: 15 Haziran 2020, 04:24:34 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 65
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #191 : 15 Haziran 2020, 04:40:25 »
Hoş devlet dediğimiz kurum laik üniter olduğu için kumarahanelerinde tekrar açılması taraftarıyım

Basit bir ülke gibi gözüken filipinliler sırf turizm geliriyle yıllık 50-60 milyar dolarlık gelir kalemi sağlıyabiliyorlar.

Tabi bir konuya açıklık getireyim kendi ülkemin insanıma değil turistler için yurtdışından gelen turistler için kumarhaneleri serbest bırakılması taratarıyım yurtdışı döviz gelirlerini arttırmak maksatlı.

Ben olsam bunu yapar turizm cenneti haline getiririm ülkeyi
« Son Düzenleme: 15 Haziran 2020, 04:41:50 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #192 : 15 Haziran 2020, 11:41:45 »
Hoş devlet dediğimiz kurum laik üniter olduğu için kumarahanelerinde tekrar açılması taraftarıyım

Basit bir ülke gibi gözüken filipinliler sırf turizm geliriyle yıllık 50-60 milyar dolarlık gelir kalemi sağlıyabiliyorlar.

Tabi bir konuya açıklık getireyim kendi ülkemin insanıma değil turistler için yurtdışından gelen turistler için kumarhaneleri serbest bırakılması taratarıyım yurtdışı döviz gelirlerini arttırmak maksatlı.

Yorumunuza bir miktar katkida bulunayim Sn Denizci16,

Kumarhane lerin kapatilmasi ile yok edilebilecegi mantiginin dogru olmadigina inaniyorum.Bunu yapmak ile ancak bu tur yerlerin tamami ile mafia kontrolunda yer altina inmesinin onu acilmis olunur.
Boyle bir durumda ise devletin bu sektorler uzerindeki kontrolu 0 olur.

TC kumarhaneleri kapatmak sureti ile bu alanin yurt icerisindeki kismini yer altina inmesine neden oldu, sektorun ana isleticilerini ise KKTC ye yonlendirmek sureti ile KKTC nin kumarhane ,Betoffice ler cennet "Mini Montecarlo " hedeflemistir. KKTC de bulunan butun lux otellerin hepsinde kumarhaneler mevcut her kose basi Betoffice ler turemis ,Kumarhaneleri isleten kesim kilik degistirmis mafia , musterilerinin buyuk kismi bildiginiz it kopuk maganda. Bu insanlar doldur bosalt misali adaya gelislerinde otellere limuzin karsilanan kumarini oynadiktan sonra yine mafia kontrolundeki adada bulunan sayisiz gece kulupu adi altinda batakhanelere dalan turistlerle dolu tasiyor. KKTC devleti ise mafia kontrolundeki bu sektorlerden verginin asgarisini ancak alabilmekte , guvenlik gucleri ve halk ise bu kontrol disi sektorun getirmekte oldugu yozlasma ile nasil mucade edilebilinecegini arastirmakta. " Yani uzun lafin kisasi ulke ekenomisi icin Kumarhanelere guvenmek hata cunku bu isin  Toplum dan goturusu getirisinden kat ve kat fazla" 

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #193 : 06 Ağustos 2020, 14:40:24 »
1 ABD Doları= 7,26 TL
1 Euro= 8,59
1 Türk Lirası= 0,14

Sıkı tutunun batıyoruz.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #194 : 06 Ağustos 2020, 14:50:33 »
Yanıyorsun Fuat abiiiii 8) 8) 8)

1 Euro 8 lira demek ki Türk lirası 8 kat daha değerli diyen insanların ülkesi güzel ülkem...

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #195 : 06 Ağustos 2020, 18:59:09 »

Yorumunuza bir miktar katkida bulunayim Sn Denizci16,

Kumarhane lerin kapatilmasi ile yok edilebilecegi mantiginin dogru olmadigina inaniyorum.Bunu yapmak ile ancak bu tur yerlerin tamami ile mafia kontrolunda yer altina inmesinin onu acilmis olunur.
Boyle bir durumda ise devletin bu sektorler uzerindeki kontrolu 0 olur.

TC kumarhaneleri kapatmak sureti ile bu alanin yurt icerisindeki kismini yer altina inmesine neden oldu, sektorun ana isleticilerini ise KKTC ye yonlendirmek sureti ile KKTC nin kumarhane ,Betoffice ler cennet "Mini Montecarlo " hedeflemistir. KKTC de bulunan butun lux otellerin hepsinde kumarhaneler mevcut her kose basi Betoffice ler turemis ,Kumarhaneleri isleten kesim kilik degistirmis mafia , musterilerinin buyuk kismi bildiginiz it kopuk maganda. Bu insanlar doldur bosalt misali adaya gelislerinde otellere limuzin karsilanan kumarini oynadiktan sonra yine mafia kontrolundeki adada bulunan sayisiz gece kulupu adi altinda batakhanelere dalan turistlerle dolu tasiyor. KKTC devleti ise mafia kontrolundeki bu sektorlerden verginin asgarisini ancak alabilmekte , guvenlik gucleri ve halk ise bu kontrol disi sektorun getirmekte oldugu yozlasma ile nasil mucade edilebilinecegini arastirmakta. " Yani uzun lafin kisasi ulke ekenomisi icin Kumarhanelere guvenmek hata cunku bu isin  Toplum dan goturusu getirisinden kat ve kat fazla"

Millet dovizini Gurcistan, Bulgaristan, KKTC'de haracayacagina burada harcasin.

Ilavaten turist ceker ve is kapisi olur..

Denetleyemiyoruz ya da denetlemek istemiyoruz demek denetlenemez anlamina da gelmez..

Las Vegas nasil denetliyor? Vakti zamaninda orasi da mafya kayniyormus, temizlemisler...

Sirf Las Vegas senelik Turkiyeye gelen turist kadar turist cekiyor..
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #196 : 06 Ağustos 2020, 19:18:50 »
Valla siyasi boyutunu bilmem ama hayatımızı yaşamak hakkımız. Benim yaşımdaki gençlerin altında bmwler,mercedesler ellerinde son model telefonlar oyun konsolları rahat bir yaşam sürüyorlar ben ise buradan üniden sonra nereye gideceğimi düşünüyorum.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #197 : 06 Ağustos 2020, 19:22:31 »
Valla siyasi boyutunu bilmem ama hayatımızı yaşamak hakkımız. Benim yaşımdaki gençlerin altında bmwler,mercedesler ellerinde son model telefonlar oyun konsolları rahat bir yaşam sürüyorlar ben ise buradan üniden sonra nereye gideceğimi düşünüyorum.

Tabi ki hakkinizda bu soylediginiz gencler hangi ulke icin gecerli?

Dunyada gelismis ulkelerde bile en zengin kesimin disinda gencler boyle yasamiyor..hepsinin altinda BMW mercedes ya da son model telefon yok..
« Son Düzenleme: 06 Ağustos 2020, 19:23:22 Gönderen: Gökbörü »

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #198 : 06 Ağustos 2020, 19:28:14 »
Tabi ki doğru hocam ama trde bir telefon en az 3-4 bin TL benim şuan elimdeki telefon 1.500 tlye almıştım şuan 3000 ABD fiyatı ise 150-200 dolar ne kadar ucuz demi. Avrupa'da adam 5-10 bin euroya 2. El araba alabiliyor eski bir bmw bile.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #199 : 06 Ağustos 2020, 19:52:56 »
Tabi ki doğru hocam ama trde bir telefon en az 3-4 bin TL benim şuan elimdeki telefon 1.500 tlye almıştım şuan 3000 ABD fiyatı ise 150-200 dolar ne kadar ucuz demi. Avrupa'da adam 5-10 bin euroya 2. El araba alabiliyor eski bir bmw bile.

Anladim...
Teknoloji ve uretim atagi yapmadan anca boyle hocam malesef...
Senelerin, yuzyillarin birikimi..

Kendine yeten ve disariya ihrac edip rakipleriyle mucadele edebilecek, markalasmis urunlerin yok ya da sinirli sayida
Yeralti, yerustu kaynaklarini dogru kullanmiyorsun
Kendi bilimin, bulusun yok
Varsa da bunlari dogru isletecek, yonetecek, paraya donusturecek kadrolarin yok..
Birsey basarildigi anda, basaran kisinin tek derdi hemen yabanci sirkete satip tatile cikmak..
Elindeki insan kaynagini tutamiyorsun memlekette
Dunyanin en cok ciro yapan, en karli, en cok bulus yapan sirketleri arasinda adin okunmuyor..

Bugunden yarina cozulmez...

Senin durumuna cagre olmaz ama temele inip yeniden insa etmeden duzelmesi zor..

"Aydinlanmis", vatansever insanlar  nesiller yetistirmeden, bunlari memlekette tutmadan ve bu insanlari yonetici ve karar verici kadrolara getirmeden olacak is degil..

« Son Düzenleme: 06 Ağustos 2020, 19:58:06 Gönderen: Gökbörü »