Gönderen Konu: Türkiye Ekonomisi  (Okunma sayısı 79199 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
Ynt: Türkiye Ekonomisi
« Yanıtla #500 : 02 Mart 2024, 20:56:54 »
İktisaden öyle ama ben iktisattan anlamıyorum benim için ihracat önemlidir. Az ihracat daha az ithalat olup bütçe fazlası vereceğimize çok ihracat ve daha çok ithalat ile bütçe açığı verelim benim için daha iyidir. İhracat demek üretim demektir fabrika demektir. Ayrıca bütün ihracatlar ithalat yapmak içindir zaten. İthalat demek dünya insanlarını dünya kaynaklarını vatandaşın için harcamak demektir iyi bir şeydir yani.
Yinede bir beğeni ateşledim
« Son Düzenleme: 02 Mart 2024, 20:57:55 Gönderen: putty »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #501 : 02 Mart 2024, 20:59:13 »
Merkez bankası rezervleri de artmış

Çevrimdışı Prof. Dogu

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #502 : 02 Mart 2024, 21:23:06 »
İktisaden öyle ama ben iktisattan anlamıyorum benim için ihracat önemlidir. Az ihracat daha az ithalat olup bütçe fazlası vereceğimize çok ihracat ve daha çok ithalat ile bütçe açığı verelim benim için daha iyidir. İhracat demek üretim demektir fabrika demektir. Ayrıca bütün ihracatlar ithalat yapmak içindir zaten. İthalat demek dünya insanlarını dünya kaynaklarını vatandaşın için harcamak demektir iyi bir şeydir yani.
Yinede bir beğeni ateşledim
Bakis aciniz guzel ama ihracat tam anlamiyla uretimi olcmuyor. Mesela oyle firmalarimiz var ki, cin'den 99 liraya urun aliyor, buna bir lira kendi katma degerini koyup 100 liraya yurt disinda baska yere satiyor. 100 lira ihracata yaziliyor ama aslinda uretim sadece bir lira.

Eskiden tuplu televizyonlari avrupa'ya muthis ihrac ediyorduk ama tupu uzak dogudan aliyorduk, ve o tup toplam televizyon degerinin %80'den fazlasina yaklasik denk geliyordu. Veya bugunlerde bir suru firmamiz var gunes paneli ureten, ama bir ikisi disinda hepsi hucre ve diger onemli kisimlari cin'den alip kucuk bir montajla kendi damgasini vurup satiyor. Yerli bilgisayar ve cep telefonu ureticileri, mersin limaninda indi bindi yapanlar falan bunun diger ornekleri.

Yukardaki nedenlerden oturu ben ihracat/ithalat oranini daha iyi bir uretim gostergesi oldugunu dusunuyorum. Illaki uretim katma degeri olcecekseniz, sanayi uretiminin gsmh payina bakmaniz en iyi gosterge olur.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #503 : 09 Mart 2024, 02:03:14 »
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredini notunu B'den B+'ya yükseltti. Görünümü de durağandan pozitife çevirdi.

Ülkemiz için güzel haber. Not artışı beklenmiyordu. Sadece görünümü durağandan pozitife çevirmesi bekleniyordu. Not artışı pastanın üstündeki krema gibi oldu.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #504 : 09 Mart 2024, 02:16:53 »
Toparladık gümbür gümbür geliyoruz inşallah

Çevrimdışı aydındurmus

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #505 : 09 Mart 2024, 16:15:44 »
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredini notunu B'den B+'ya yükseltti. Görünümü de durağandan pozitife çevirdi.

Ülkemiz için güzel haber. Not artışı beklenmiyordu. Sadece görünümü durağandan pozitife çevirmesi bekleniyordu. Not artışı pastanın üstündeki krema gibi oldu.

FİTCH ne kadar dürüst acaba.
Fitch bugün yunanistanın kredi derecesini ne kadarda tutuyor türkiyenin ne kadar.
Türkiyenin ekonomik gücü ne? yunanistanın ekonomik gücü ne? türkiyenin dış borcu gsmh sine oranı ne yunanın ne ben sizin yerinizde olsam türkiyenin ekonomik gücünü   ne fitch e nede ithalat ihracatına bakarım ben vatandaşın alım gücüne bakarım asıl reel güç budur.
Koç 50 milyar dolar ihracat yapmış vatandaşın cebine ne kadar giriyor hiç...

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
« Yanıtla #506 : 09 Mart 2024, 17:05:01 »
Ahlaksız herifler sadece sömürüleriyle ilgileniyor bunlar, aşırı faiz arttırımın ödülü, ülkenin içine edilmiş Fitchin umurunda olur mu, ekonominin toparlandığı filan yok seçimden sonra bir felaket bizi bekliyor faiz artıyor döviz kurları da artıyor , tüm bunlara rağmen enflasyonun da düştüğü filan yok, sadece gözümüz alıştı, seçim sonrası kusursuz fırtına gelecek biz hala güvertede göbek havası eşliğinde göbek atıyoruz Fitchler pitchler de alkış tutuyor.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #507 : 09 Mart 2024, 18:11:27 »
Cok Spekulatif B den ,+B Spekulatife  Yukselmisiz , Kategorik olarak da Yatirim yapilamaz " Bunu da medyamiz tarfindan basari diye pazarlanmaya calisiliyor" Evet Kredi derecelendirme kuruluslarinin tum karlari dogru denemez isin icerisinde her zaman siyaset de mevcut" Iste bu nedenden dolayidir ki carsi pazar alev icerisinde iken ,halkimizin buyuk bir kismi ay sonunu zor getirirken nasil olur da reelde olmayan gelismede basamak atlanilir " cevap net dis siyasetimizdeki degisim yoksa ekonominin durumu masallah

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #508 : 09 Mart 2024, 18:20:53 »
Ben bu derecelendirme kurumlarına inanıyorum. Puan arttırsalar da azaltsalar da bize yaranamıyorlar. Bu firmaların tek sermayesi güvenilir olmaktır kötü niyetli olurlarsa yada kıyak çekerlerse biterler. Yaptıkları tek iş zaten ülkenin güvenilip güvenilmeyeceğini derecelendirmek babası gelse affetmezde kıyakta yapmazlar
Bu derecelendirme kurumları yıllar önce işlerin kötü gittiğini sıradan vatandaşlar fark etmezken bazı değerlendirmeler ile puan düşürmeye başladıklarında hükümetimiz isyan etmiş lanetler okumuş kendi derecelendirme kurumumuzu kuracağız demişti. Yazık
« Son Düzenleme: 09 Mart 2024, 18:23:18 Gönderen: putty »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #509 : 30 Mart 2024, 01:41:42 »
Mart ihracatları biraz yüksek çıkar bu ayki ihracat 24 milyar dolar psikolojik barajını aşacak inşallah ilk defa.
Sene sonuna doğruda 25 i aşar krizi toparlarız inşallah