Gönderen Konu: Türkiye Ekonomisi  (Okunma sayısı 79260 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye Ekonomisi
« Yanıtla #310 : 03 Eylül 2023, 18:49:20 »
Ne zaman bilincli bir sekilde  Mahalle muhtarimizdan tutun da yolumuzu sokagimiza hizmet veren belediye baskani dahil bizleri idare etmekte olan iktidarlardan vergimi niye car cur ediyorsun , niye duzgun altyapi saglamiyorsun ..... gibi her konuda tepeden tirnaga hesap sormaya basladigimiz zaman bir seyler degismeye mecbur kalinacaktir.

Bu zamanda bunu yaparsan hain ilan edilebilirsin. Bilinçli, saf bir kötülük var ne yazık ki!

+1 kasteddiğim buydu birinin yada birilerinin rantına çomak sokmuş olunur

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 295
« Yanıtla #311 : 04 Eylül 2023, 10:29:00 »
Ağustos ihracatı % 1.6 artmış 21.6 milyar olmuş. Kemal Derviş bugünkü gibi ekonomiyi düzeltmek için görev verilince ihracat tek çıkış şansımız demişti ve ihracat artışı % 30 olmuştu şimdi ise çakıldık 20 - 22 milyar doşara kaldık hiç tık yok ihracatta. % 1.6 artış nedir zaten doların enflasyonu yıllık en az %4 Allah sonumuzu hayır etsin ihracatın attacağı martacağı yok anladım artık. Petrol bari çıksa.  Körfez den hani para gelecekti tık yok herkes batalım diye bekliyor.
« Son Düzenleme: 04 Eylül 2023, 10:31:02 Gönderen: re »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Ocak

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #312 : 04 Eylül 2023, 11:13:58 »

Sayın re, tespitlerinize katılıyorum ve arttırıyorum, kısa zaman içinde emperyal geçmişimize geri dönmemiz gerekecek, maalesef konjönktür uygun demiyorum aslında bize bunu dayatıyor,

Önümüzdeki günlerde olacak toplantılardan sonra ben öncelikle Suriye ve Irak coğrafyası derinliklerine doğru sınır genişlemesi bekliyorum enazından defacto bir petrol sahamız olacaktır.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 295
« Yanıtla #313 : 04 Eylül 2023, 11:45:53 »
Anlat anlat heycanlı oluyor

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #314 : 04 Eylül 2023, 18:59:59 »

Sayın re, tespitlerinize katılıyorum ve arttırıyorum, kısa zaman içinde emperyal geçmişimize geri dönmemiz gerekecek, maalesef konjönktür uygun demiyorum aslında bize bunu dayatıyor,

Önümüzdeki günlerde olacak toplantılardan sonra ben öncelikle Suriye ve Irak coğrafyası derinliklerine doğru sınır genişlemesi bekliyorum enazından defacto bir petrol sahamız olacaktır.
+1. ırak ve suriyeyi devlet diye saymamıza gerek yok artık.

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #315 : 04 Eylül 2023, 21:09:10 »
Bende şöyle bir his var; petrolün sahalarımız olacak cümlesiyle ilgili olarak…
100 yıl önce petrolün değerini anlayan İngilizler ve diğer paydaşları, Türklerin bu gelire ulaşmasını engellemeliyiz hatta biz sahip olmalıyız dedi ve aldı … Bugün ise dünya yeni teknolojilerle fosil yakıtları 25 yıl içinde terk edecek ve fosil yakıtlar artık karlı olmaktan çıkacak…. Acaba diyorum, Emperyaller emebilecek olduğumu emdim,  geriye posası ve/veya artık karlı olmayan 25 senesi kalmış petrole sahip skolastik düşüncenin altında ezilmiş arapları, Türklere geri itme vakti geldimi diyorlar, ne dersiniz?
Bizde Kutsal toprakları geri aldık diye, çöl bedevilerine bedava koruma sağlıyacağız… Acaba!!!… Bana kalırsa, bu bile İngiliz zekasının, petrolün 100. yılı sonrası projeksiyonun bir parçası olabilir gerçekten de, sizce?
Biz kahraman edasıyla tekrar zerre maddi faydası olmayan bir toplumla tekrar demografik yapımızı dejenere edeceğiz…
Zerre yararı olmayan bir topluma bedava Jandarmalık yapacağız… Yapacaksakta fosil yakıtların artık karlı olmadığı ve/veya Jandarmalığın artık karlı olmadığı güne kadar yapmamız lazım; buda bir ticaret…

Din kardeşi cümlesine gelirsek, Arap isyanında gördük biz kardeşimizi…

Jandarmalığı kesinlikle maddi karı olduğu sürece yapmalı, sonrasıda bu millete kimse ajistasyon yapmamalı…
« Son Düzenleme: 05 Eylül 2023, 00:15:56 Gönderen: Alp »

Çevrimdışı kdg

• DefenceTurk
  • *
  • 11
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #316 : 05 Eylül 2023, 04:12:00 »
Öncelikle dünyanın gündemi biz değiliz, bu bahsedilen ülkelerin birincil meselesi yine biz değiliz bunu bir anlamamız lazım. Bu milletler bizden korkmuyor, çekinmiyor çünkü çoğu kendi ülkesinin dahi haritada yerini bilmiyor. İçinde bulunduğumuz ekonomik sıkıntılar gayet insan hatası kaynaklı, uzun süre yapılan yanlış para politikasının sonucu. Bunu kabul edip sindirmek, hayal dünyasından çıkmak lazım. Yok suriyeden toprak, yok iraktan toprak… Yahu irakta 40 50 km içeri girersen ülkendeki türk nüfusunu yüzde 50 55 lere çekersin. Ne toprağı ne genişlemesi? Her görüşten, her inançtan yetişmiş insanımız bunalmış ve nefes almakta zorlanırken gerçek şeyleri konuşmanın  vakti gelmedi mi artık?

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 295
« Yanıtla #317 : 01 Ekim 2023, 13:58:28 »
Bu ay ihracat 23 milyar doları aşar inşallah

Çevrimdışı Fedakar _asker

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #318 : 01 Ekim 2023, 17:15:53 »
        Türkiye'nin ASELSAN öncülüğünde yerli ve milli markalar oluşturması gereklidir . 
        Hastahanelerde kullanılan bazı önemli cihazlar  aselsanda üretilebiliyor, bunları seri üretime sokacak  dünya sağlık sektörünün hizmetinde yeni bir marka oluşturmak gerekiyor oluşturulabilir.
        Cep telefonu tablet gibi cihazlarda en azından çin kalitesinde ürünler çıkartıp Dünya piyasalarında yer edinecek bir marka gerekiyor buda gelinen alt yapı itibariyle yapılabilir.
        Alman markalarına bakın Audi, BMW, Mercedes, ......
Gibi birçok marka var bizdede birçok yerli elektrikli otomobil markası oluşturulabilir henüz yolun başı çin bu konuda başı çekiyor. Ve tutturacak gibi görünüyor.
         Ara mal ithalatı artık son bulmalı yerli üreticiler ara malını artık ülkemizde ürettirmeli böyle bir şirket bir çok konuda üreticilerimize hizmet verebilir  Türkiye ve çin işçilik konusunda birbirine yaklaşık artık, nakliye de maliyete eklendiğinde yerli üretim daha ekonomiktir.   Dünya çapında markalar oluşturmamız lazım
Mısır, Bangladeş ....gibi 90, 100 dolar ile çalışan ülkelerle rekabet edemeyiz. Ve etmemeliyiz   Almanya, Fransa, İtalya ve artık yeni Çin i marka üreten kaliteye önem veren çini örnek  almalıyız bu istikbalimiz için en önemli bir konudur.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 295
« Yanıtla #319 : 01 Ekim 2023, 18:16:10 »
Türkiye de iklim kötü maalesef önce onu düzeltmek lazım
Ülke tekrar enflasyon muhasebesine geçti böyle ülkede işmi yapılır.
KDV 18 den 12 ye filan düşeceğine 20 ye çıkartıldı biz gelişiyor muyuz geriliyor muyuz bunca zamanın bize ödülü KDV yi arttırmak mıdır. Ülkeler sıkıntıları aşar ilerler biz ne ayıp şey ne yüzle KDV yi iki puan arttırdık düşüreceğimize.

Bizim cep telefonu araba chip filan üretme isteğimiz büyük soru işaretleri olan işler yaparız ama büyük mücadeleler istiyor bu işlerin bize iyi gideceğinin hiç bir işareti yok meydan okuyup yapacağız eğer yaparsak. ama mesela bilgisayar oyunu sektöründe Türkiye şaşırtıcı bir ülke oldu. Birilerinin buradan bir ışık görüp bunun üstüne düşmesi gerekiyor. Milyarlarca dolar değere ulaşan satılan oyun firmalarımız var yeni yatırımlar geliyor filan. Ama biz paypal ı yasakladık paypal sız internette dünyaya satış yapmanın yollarını bulmak zorunda birisi oyun filan yapsa. Ekşi sözlüğü öbür sözlükleri wowturkey i yasakladık. Ekşisözlük dediğin şey belki de milyar dolarlık site olabilecek bir şey ama adamlara nefes aldırmıyoruz. İnternette nefes alınamıyor Türkiye de biz nasıl buradan para kazandıralım ülkeye. Turizm ülkesiyiz UBER yasak çoluk çocuk zeytinyağlı köy üretimi sabun yurt dışına satacak paypal yasak. yokmu bunları düşünen birileri sorunları çöze çöze ilerleyelim. Slovenya filan bizim bu yasakları görmüş ben size alavere dalavere yaparım paypal sağlarım diyor bakın bu mesela bir devlet aklıdır onlar bizim yasaklardan para kazanıyor biz yasağı kaldırmanın gereğine uyanamıyoruz. Bizim yasaklardan yabancılar üstümüze çullanmış ağızlarının suyu akıyo VPN satıyorlar yasak sitelere girelim diye. 100 tane amerikalı çevirin VPN nedir bir tanesi bilmez
Devlet dediğin her gün daha iyiye gider daha kötüye değil. Bugün ülkedeki 100 sorunu daha çözmenin aklını bulmalı devlet dediğin. Hep daha iyi hep daha iyi olmalı işler. Polonya filan elini yıkamaya sabun bulamayan ülkeler oldu bir avrupa medeniyeti refahı
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2023, 18:27:33 Gönderen: re »