Gönderen Konu: Türkiye Ekonomisi  (Okunma sayısı 78698 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye Ekonomisi
« Yanıtla #300 : 04 Nisan 2023, 12:14:42 »
1 dolar 20 lira olurmu  nasil yönetim bu böyle

Çevrimdışı Türkay

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #301 : 04 Nisan 2023, 12:24:01 »
    Ekonominin çarklarını işleten piyasa oyuncuları yurtdışına bu kadar para transferi sağlarsa, kaynaklar üretim yerine faize gider. Sarmala girersiniz. Faizi karşılamak için daha yüksek faizle borçlanmaya başlarsınız. Zinciri kırmak zorlaşır.
    Yunanistan da eskiden Papandreu Ab den çok yüklü yardım aldı ancak sadece yol yaptı. Üretime yönelmedi.
    Piyasayı bu sarmala alıştırmak yerine üretime kaynak aktarmak gerekir. Musluğun başındakilerin önemli kararları bunu sağlar. Eskiden DPT devlet planlama teşkilatı kısmi de olsa bunu başarırdı.
    Sonuçta tüm piyasa aktörleri paradan para kazanmaya alıştı. KKM diyoruz banka kazanıyor-para gücü olan %2-3 neyse o kazanıyor. Üretime gidecek kaynak farklı bir yere gidiyor.
    Derviş le birlikte o dönem koşullarında dünyada artan dolar arzını aldık ve yedik. Şimdi nasıl ödeyeceğiz derken Libor +5-10 arası borçlanıyoruz. Pandemiyle birlikte daha da zorlandık.
    Tüm ekonomi çarkını yeniden gözden geçirmeliyiz--kaynakları aktaracağımız alanları yeniden belirlemeliyiz--İhracat rekoru haberlerine inanmadan, ithalat rekorunu da neden kırdığımız anlayıp önlem almalıyız.
    Özetle ekonomi için yapısal reformlar başta olmak üzere keskin kararlar alıp, yurtdışına kaçan parayı/insan kaynağını önlemeliyiz. Piyasada buna yol açan her kimse ekarte etmeliyiz. Piyasa (%2-5 arası yapıya bakarsak isimler/şirketler/kurumlar netleşir.) dışardaki çakallarla bir olmuş bizim koyunları kesip kebap yapıyor.
    Umarım ifade edebilmişimdir.

« Son Düzenleme: 04 Nisan 2023, 12:25:57 Gönderen: Türkay »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
« Yanıtla #302 : 04 Nisan 2023, 14:12:47 »
Aylık ihracat açıklandı 23,6 milyar dolar. İyi para bu yıllık 280 milyar dolar eder. 300 milyar dolar yıllık ihracat barajını aşmak için 25 milyar dolar aylık ihracat yapmamız gerek. Avusturya nın filan gerisinde olmamız çok sinir bozucu

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #303 : 03 Eylül 2023, 16:58:27 »
Alıntı
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara Etimesgut'ta düzenlenen TEKNOFEST'in son gününde yerli insansız savaş uçağı KIZILELMA'ya ilişkin çarpıcı bir açıklama yaptı. Bakan Şimşek, “Tam bağımsız Türkiye ve müreffeh Türkiye'nin yolu tabii ki üretimden geçiyor. İhracattan geçiyor.

Sayın Bakan doğru söylemiş. Daha önce de Kamu harcamalarında tasarruf önlemleri alacaklarını söylemişlerdi. Acaba yerel yönetimlere aktarılan hazine payı hakkında bir tasarrufları olacak mı? Çünkü bu konuda ciddi bir israf var. Özellikle yerel seçimler öncesi göz boyama amaçlı yapılan yatırımlar her yerde.

Örneğin 8 senedir oturduğum sokak  gerçekten berbat durumda. Bu sokak bu şehrin en işlek alışveriş merkezine yolcu taşıyan dolmuş hattı üzerinde. Ancak araçla giderken varsa böbrek taşlarınızı düşürebilirsiniz. Ayrıca her yağmurda oturduğum binanın önü gölete dönüşüyor. Bir komşum bu konuda beledeiyeye başvuruda bulunmuş ve verilen cevap o binada oturanlarn imzası gerekiyor olmuş. Yahu yapılması gereken bir hizmet için neden imza topluyoruz? Ben ondan bağımsız olarak bir tanıdık aracılığıya, belediyede bu işlerle ilgili kişiyle iletişime geçtim. Hergün oradan geçiyorum hiç öyle bir şey görmedim dedi. Kendisine fotoğraf gönderdiğimiz halde!

Neyse gelelim ekonomimizin neden her zaman kötü olduğu konusundaki sayısız örnekten biri olan konuya. Bizim girişimlerimize rağmen, bu hizmete ihtiyaç olduğu halde hiçbirşey yapmayan yetkililer bir sonraki sokağa asfalt döktüler. Tabi bununla da yetinmediler. Mevcut kaldırım taşlarını söktüler. Yerine yeni taşlarla yep yeni kaldırımlar yaptılar. Hatta oldukça afilli sokak lambaları da diktiler. Bu da ne ki! Kaldırımlardaki bütün ağaçları söküp yerine yenilerini diktiler. Gayet güzel görünüyor. Acaba o sokata oturanlar bütün bunlar için aralarında imza toplamışlar mıydı?

Bu arada dün gece yağmur yağdı ve kapının önündeki aracım şu anda yine su içerinde duruyor!

Bir yanda ihtiyaç olduğu halde giderilemeyen sorunlar, diğer yanda o sorunları gidermek için kullanılması gereken kaynakları oraya harcamak yerine, sadece göz boyama amaçlı var olan sağlam yapıyı bozup kaynaları yenisini yapmaya harcayan zihniyet. Kaldı ki ülke ekonomisi bu kadar zor durumdayken, hergün vergiler, yakıt, gıda vs bir sürü şeye zam gelirken bu kadar gamsızca davranmak normalde insanı şaşırtır. Bu sadece buraya has değil, ülkemizin genelinde karşılaşacabileceğimiz bir durum. Ekomimizin neden berbat olduğuna dair sadece minik bir örnek!

Oturduğum mahallenin muhtarının kim olduğunu bile bilmem. Ama öğreneceğim ve yerel seçimlerde kesinlikle ona oy vermeyeceğim. Tabi mevcut belediye başkanına da...
Ancak var olanı söküp yerine yenisini yaptıklarıyla gayet güzel propaganda yapacaklarını ve bu propagandayla gayet iyi oy alacaklarını da biliyorum.

Hazine ve Maliye Bakanımızın dedği gibi; Tam bağımsız Türkiye ve müreffeh Türkiye'nin yolu tabii ki üretimden geçiyor. İhracattan geçiyor. Bu tartışmasız bir gerçek!

Ancak söylemle eylem ne yazık ki hiç uyumlu değil! Üretime aktarılacak tonla para ne yazık ki sürekli israf ediliyor! Ve biz bu kısır döngüden ne yazık ki asla kurtulamıyoruz!

Ülkemiz, bugünümüz ve yarınımız için ciddi bir zihniyet değişikliğine ihtiyacımız var!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
« Yanıtla #304 : 03 Eylül 2023, 17:11:02 »
Hollywood'un ünlü Sunset Bulvarı’na tam 75 yıl sonra asfaltı törenle yenilendi. Amarikada kamu yatırımları kaldırıma varana kadar en az bir asır ömür biçilerek yapılırlar. 

Amarikada kaldırımlar böyle bildiğin beton. Neden böyle çünkü bir asır ömür biçerek yapıyorlar her işlerini.

Direkler niye böyle ahşap çünkü 70 yıldır değiştirmiyor ondan. Bir kere direği dikmiş bir daha ne direği daha iyisi ile değiştirirler nede yer altına taşırlar kabloları onun projesini 70 yıl önceki mühendis yapmış kapatmış projeyi bitti artık onun işi

« Son Düzenleme: 03 Eylül 2023, 17:20:42 Gönderen: re »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #305 : 03 Eylül 2023, 17:50:02 »
Ingilizlerde böyle...

Bir şey yapilsin mi yapilmasin mi diye  10 sene fizibilite çalışması, bir 10 sene de inşaat çalışması  yapiyorlar ama yaptıkları her ne ise ufak tefek bakım ve güncellemeler ile 200 sene gidiyor...örnek yaptıkları demiryollari ve metrolar..

Tabii Ingilizlerde "yeni bir şey yapmama" olayını epeyce abartmışlar ama dk. Başı yeniden yapmak ile 200 sene dokunmamak arasında bir orta yol bulunur elbet..

« Son Düzenleme: 03 Eylül 2023, 17:52:05 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimiçi Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 68
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #306 : 03 Eylül 2023, 17:57:02 »
Evet arkadaşlar bizde para neden hep altyapı çalışmalarına harcanıyor,evet bu düşündürücü ben bu olayı halk söğüşlemek amacıyla bilinçli olarak yapılan yatırımlar olarak görmekteyim...100 yıl gitmesi gereken çalışma 5-10 yıl gidiyor yol,kaldırım, elektrik direği, kanalizasyon vesaire
« Son Düzenleme: 03 Eylül 2023, 18:00:06 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #307 : 03 Eylül 2023, 18:02:01 »
Ne zaman bilincli bir sekilde  Mahalle muhtarimizdan tutun da yolumuzu sokagimiza hizmet veren belediye baskani dahil bizleri idare etmekte olan iktidarlardan vergimi niye car cur ediyorsun , niye duzgun altyapi saglamiyorsun ..... gibi her konuda tepeden tirnaga hesap sormaya basladigimiz zaman bir seyler degismeye mecbur kalinacaktir.

Çevrimiçi Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 68
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #308 : 03 Eylül 2023, 18:05:58 »
Sn.metin62 biz seçebiliriz denetleme ve sorgulama bizim işimiz değil, öyle bir yetkimiz yok sadece yaptıklarına göre oyumuzu belirleyebiliriz...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #309 : 03 Eylül 2023, 18:06:51 »
Ne zaman bilincli bir sekilde  Mahalle muhtarimizdan tutun da yolumuzu sokagimiza hizmet veren belediye baskani dahil bizleri idare etmekte olan iktidarlardan vergimi niye car cur ediyorsun , niye duzgun altyapi saglamiyorsun ..... gibi her konuda tepeden tirnaga hesap sormaya basladigimiz zaman bir seyler degismeye mecbur kalinacaktir.

Bu zamanda bunu yaparsan hain ilan edilebilirsin. Bilinçli, saf bir kötülük var ne yazık ki!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com