Gönderen Konu: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı  (Okunma sayısı 24329 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
« Yanıtla #110 : 05 Şubat 2024, 20:09:37 »
Korvet gibi birşey olmuş bu?

Çevrimdışı AlicanAli__

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #111 : 05 Şubat 2024, 20:15:49 »

Demişken, acaba ciddi bir insansız korvet yapılabilir mi, 1500ton civarı, dikey atış sistemi de eklenebilir, efsane bir şey olur, o teknolojiye sahibiz diye düşünüyorum. Milgem korvet dizaynını düşün, köprüüstü yerine Midlas

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #112 : 05 Şubat 2024, 23:00:13 »

Demişken, acaba ciddi bir insansız korvet yapılabilir mi, 1500ton civarı, dikey atış sistemi de eklenebilir, efsane bir şey olur, o teknolojiye sahibiz diye düşünüyorum. Milgem korvet dizaynını düşün, köprüüstü yerine Midlas

Yapılır bugün ANKA 3'Ü yapan herşeyi yapar...

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #113 : 05 Şubat 2024, 23:19:29 »

Denizlerde korvet büyüklüğünde insansız gemi gezdirmek, sevk ve idare bakımından gerekecek AI açısından ve bugünkü teknoloji ile, imkansıza yakındır. SİDA’lar kısa süreli misyonlar için tasarlanan gemilerdir. Operasyonel yarıçapları kısıtlıdır. Korvet dediğiniz gemi yapısı itibariyle 20+ gün denizde kalabilecek şekilde tasarlanıyor. 6500km menzili var.

SİDA’lar bireysel olarak VLS ile donatılabilir. Torpedo-boat olarak kullanılabilir. Birkaç SİDA’yı bir korvetin taşıyacağı silah yüküne yakın silahla donatıp savaş alanına sürebilirsiniz. Daha ucuz ve daha risksiz bir yöntem olacağı da kesindir. Kaybedeceğiniz koca bir korvet yerine çok daha ucuz bir SIDA olacaktır.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #114 : 06 Şubat 2024, 01:17:21 »
Birkaç SİDA’yı bir korvetin taşıyacağı silah yüküne yakın silahla donatıp savaş alanına sürebilirsiniz. Daha ucuz ve daha risksiz bir yöntem olacağı da kesindir. Kaybedeceğiniz koca bir korvet yerine çok daha ucuz bir SIDA olacaktır.

+1.

İlaveten, SİDA sürüsünün yapıp da Korvet'in yapamadığı şey, çok sayıda farklı noktadan ve aynı anda saldırı düzenleyebilmek. Yani, SİDA sürüsü saldırı verimliliği açısından da Korvetten üstün.

Bu şartlarda, tek bir pahalı araç yerine, çok sayıda ufak aracı insansızlaştırmak daha etkilidir. Adalar Denizi, Akdeniz ve Karadeniz gibi çok uzun seyir sürelerinin ve menzillerin gerekmediği denizlerde özellikle.
« Son Düzenleme: 06 Şubat 2024, 01:21:10 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #115 : 06 Şubat 2024, 02:04:00 »
Bu teknelerin asıl varoluş maksadı atmaca gibi füzeler ile su üstü saldırı amaçlı değil denizaltı harbi olabilir ve daha da bize özel ihtiyaç olarak adalara çıkartmalarda kıyıyı yumuşatmak ateş desteği vermek su altı sızma tehditlerini önleme olabilir. Benzer şekilde liman güvenliği deniz üssü güvenliği donanma gemilerinin su altı tehditlere karşı çevre güvenliği olabilir.

Bu tekneleri anlamlı kılmak için bizim bazı çalışmaları proje olarak hedeflememiz lazım.

Birincisi denizde yine insansız sistemler ile yakıt ve belki mühimmat ikmali yapmak olabilir.
Teknelerin su altına gizlenebilme yeteneği. Suya dalma değil radardan gizlenecek kadar suya sinme sadece ve kısmi hareket. Kulağa çok futuristik geliyor ama tatil köylerinde turistik böyle tekneler bile var.

Ancak benim kafamdaki kullanım şekline uyan tekne bu önerdiğim şekilde ikmal yapan su altına giren tekneler değil şu anda olan hali ile teknelerdir. Yani bu teknelere verilecek görev günlerce denizde olmayı gerektiren görevler değil kısa süreli kıyıdan ikmalle yapılan görevler Ben madem bu yola baş koyduk onu da yapalım diye biraz zorlama dileklerde bulundum yoksa bize yeten şey bu resimde görünen kadardır
« Son Düzenleme: 06 Şubat 2024, 02:11:50 Gönderen: putty »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #116 : 06 Şubat 2024, 08:11:34 »
İnsansız sistemler güzel. Mutlaka olmalılar. Ancak sadece insansız sistemlere bel bağlamak ne derece mantıklı? SİDA'lar, SİHA'lar vs... Düşmanın elinde güçlü elektronik harp sistemleri olur da insansız sistemlerimizi saf dışı bırakırsa ne olur?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #117 : 06 Şubat 2024, 18:53:18 »
İnsansız sistemler güzel. Mutlaka olmalılar. Ancak sadece insansız sistemlere bel bağlamak ne derece mantıklı? SİDA'lar, SİHA'lar vs... Düşmanın elinde güçlü elektronik harp sistemleri olur da insansız sistemlerimizi saf dışı bırakırsa ne olur?

+111111