Gönderen Konu: Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Teknik Donamımı  (Okunma sayısı 6249 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Teknik Donamımı
« Yanıtla #50 : 07 Kasım 2023, 17:31:46 »
Troll değilsen dünyadan haberin yok. 10,000 uçağın ortalama birim maliyeti 100 milyon dolar desen 1 trilyon dolar ediyor.

Bu uçakların bakım maliyeti uçuş maliyetini de ekledin mi ortaya inanılmaz korkunç bir para çıkıyor. 1000-1500 desen anlarım da 10,000 uçak değil Türkiye'nin ABD'nin bile baş edemeyeceği bir maliyet demektir.

Evet birim maliyeti 100+tutum maliyetidir doğrudur fakat yabancı ülkeden alırsanız eğer biz üretirsek inanın detaya girdiğinizde eksi maliyetle karşılaşırsanız şaşırmayın. Gelecek nelere gebe olduğunu kimse bilemez fakat öngörebilir ve ona göre kendini ayarlamaya çalışır.
10.000 uçak dediğinde, ben olsam seni banlardım ;D :P

Çevrimdışı aydındurmus

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #51 : 07 Kasım 2023, 17:34:07 »
Troll değilsen dünyadan haberin yok. 10,000 uçağın ortalama birim maliyeti 100 milyon dolar desen 1 trilyon dolar ediyor.

Bu uçakların bakım maliyeti uçuş maliyetini de ekledin mi ortaya inanılmaz korkunç bir para çıkıyor. 1000-1500 desen anlarım da 10,000 uçak değil Türkiye'nin ABD'nin bile baş edemeyeceği bir maliyet demektir.

Evet birim maliyeti 100+tutum maliyetidir doğrudur fakat yabancı ülkeden alırsanız eğer biz üretirsek inanın detaya girdiğinizde eksi maliyetle karşılaşırsanız şaşırmayın. Gelecek nelere gebe olduğunu kimse bilemez fakat öngörebilir ve ona göre kendini ayarlamaya çalışır.
10.000 uçak dediğinde, ben olsam seni banlardım ;D :P

Teşekkür ederim !!!!!!

Çevrimdışı aydındurmus

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #52 : 07 Kasım 2023, 17:46:31 »
Aydın bey olaya şöyle yaklaşsak

Bugün ABD ekonomisi 24 trilyon dolar Türkiye'nin 24 katı ABD nın yanlış bilmiyorsam 5000 savaş uçağı var.(yanlışım varsa Arkadaşlar düzeltir) bizim ekonomimiz 1 trilyon dolar

Yani ABD 24 trilyon dolar ile 5000 uçak işletebiliyorsa bu rakamı 24 e bölersek ,Türkiye 200-250 uçak işletebilir demek .zaten envantere de 240 F16 var bu rakam yaptığım maddi hesabı destekler nitelikte

Neyse konuyu dağıtmayayım sizin dediğiniz devletlerle yani bizim etki alanındaki devletlerin ekonomisi nedir ki10000 uçağı alıp işletebilsin.eminim bir araya gelsek ABD ekonomisi etmeyiz.

Siz bizi abd ile aynı kefeye koymayın lütfen.
Bugün geçmişi tarihle başlayan ve cumhuriyetten önce 600 yıl dünyaya hükmetmiş olan atalarımız hakkında ermeni soykırımını iddia ediyorlar (600 yıl hüküm sürmüş olan bir millet soykırım yapsaydı ermeni kalırmıydı).
Geçmişi 200 yıl kaba taslak olan bir ülkenin kökenine ve tarihine baktığınızda abd ile bizi aynı kefeye koyamıyacağımızı  gayet açık görürüz.
Benim en az 10 bin uçak lazım dediğimden platformdaki bazı arkadaşları neden bukadar rahatsız etti anlamaya çalışıyorum fakat anlıyamıyorum.
Bu platformun inevasyon odaklı olduğunu sinerji yarattığını düşünüyordum fakat gittikçe bu düşüncem hızla değişmekte.Farklı veya ütopik düşünceler asla katlanamayan hatta saygı dahi gösteremeyip çeşitli yaftaları yapıştırıldığını üzülerek görüyorum.
Bizim düşmanlarımız sadece sınırlarımızda değildir dünyanın her tarafındadır fakat gördüğüm kadarı ile hala bunun farkında olmayan insanlar olduğunu üzülerek görüyorum.
Nekadar çabuk unutuyoruz daha dün farklı ülkelerden çeşitli bahanelerle ambargo üstüne ambargo uyguladıklarını unuttuk.
Barış zamanında bu kadar çok ambargo yerken savaş zamanında ne olur acaba....

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #53 : 07 Kasım 2023, 18:10:28 »
Adamın birisi ipe sapa gelmez, deli saçması bir laf ediyor. Bütün forumu esir alıyor sayfalardır.
Admin bu işi artık çözün derim.
Bizim forumda IGNORE (hesaba almama) butonu varmıydı?

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #54 : 07 Kasım 2023, 22:19:57 »
Gerçekten şu soruna bir çözüm şart. Her yıl birisi gelip forumda saçma sapan şeyler yazıp mevcut konuları gündeminden koparıyor. Yöneticiler sabırlı davranıyor gibi ama bu sabır uzun sürmez kanaatindeyim.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #55 : 07 Kasım 2023, 22:24:04 »
https://www.youtube.com/watch?v=xUqF2XbhzNk
Sy.SYWOLF yukarda belirttiğim linkin son 8 dk sını seyredin lütfen ve ordaki haritaya çok dikkat edin sonra düşünün eğer bir gün coğrafyamızda savaşmak zorunda olursan karşımızda kimler olur ve bu olanları toplam hava gücünü öngörün ve bunu en az 3 le çarpın bu platformda 1000 adet savaş uçağı ırakı günlerce bombaladıktan sonra işgal ettiler dendi.
Peki konu biz olduğumuzda bugun kedi köpek gibi olan abd ve rusya iran ve israil birlik olur üstümüze gelmezmi ki eğer öngörüm doğru olursa 10 bin uçak bile yetmeyecek eğer biz düşersek asya türk devletleri balkanlar afrika ve başka diyer bölgeler hallaç pamuğu gibi yok ederler.Bu uçakları üretir ve etki alanımıza dağıttığımız zaman kimse karşımızda duramaz kimse bize parmak sallayamaz.Bu uçakların bütün maliyeti bizde olmayacak aynı şekilde yukardada belirttim bu uçakların maliyeti sanıldığı gibi bir fiyat  zira fayda zarar hesabı ve iktisadi ve idare ekonomik verileri göze aldığınızda maliyet eksiye düşmektedir.
 Dün deprem yaşadık ve resmi verilere göre 120 milyar dolar cıvarında bir yıkım oldu dendi peki gerçek maliyet ne işte işin hep bir yüzünden  her şeye farklı açılardan bakarak analiz yapmak gerekir aksi durumda yanılmaya mahkum oluruz.
Bir mühendisin geliştirmiş olduğu proje gibi sürekli yanlışlama yaparak doğru resmi elde eder....

Videonun son sekiz dakikasının ilk dakikasını izledim ve kapattım. Yani gerisini izleme gereği bile duymadım. ABD, Rusya,İran ve İsrail birlik olup bize saldırmaz merak etmeyin. ABD ile İsrail bir zaten. Ama İran ve İsrail'in birlikte hareket etme ihtimali şu an sıfır! 10. 000 Uçak yapmak maliyetini eksiye falan da düşürmez. Bir şeyi, özellikle yüksek teknooji içeren bir nesneyi binlerce üretmek maliyeti eksiye düşürmediği gibi sıfırlamaz bile. Ekonomik olarak mümkün değil! O kadar uçağı üretmek için milletçe gece gündüz köle gibi çalışmamız, bu uçakları kullanacağımız üsler yapmamız, bakım merkezleri kurmamız, binlerce pilot yetiştirmemiz vs ek maliyetleri de sayarsak, bu işe giriştiğimizde yıkılmamız için kedi- köpek gibi olanların birlik içerisinde olmasına gerek kalmaz. Kendi kendimizi yıkmış oluruz.

Lütfen mantık dışı fikirlerinizi forumda paylaşmakta ısrar etmeyiniz!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 27
« Yanıtla #56 : 07 Kasım 2023, 22:52:28 »
Aydın bey olaya şöyle yaklaşsak

Bugün ABD ekonomisi 24 trilyon dolar Türkiye'nin 24 katı ABD nın yanlış bilmiyorsam 5000 savaş uçağı var.(yanlışım varsa Arkadaşlar düzeltir) bizim ekonomimiz 1 trilyon dolar

Yani ABD 24 trilyon dolar ile 5000 uçak işletebiliyorsa bu rakamı 24 e bölersek ,Türkiye 200-250 uçak işletebilir demek .zaten envantere de 240 F16 var bu rakam yaptığım maddi hesabı destekler nitelikte

Neyse konuyu dağıtmayayım sizin dediğiniz devletlerle yani bizim etki alanındaki devletlerin ekonomisi nedir ki10000 uçağı alıp işletebilsin.eminim bir araya gelsek ABD ekonomisi etmeyiz.

Siz bizi abd ile aynı kefeye koymayın lütfen.
Bugün geçmişi tarihle başlayan ve cumhuriyetten önce 600 yıl dünyaya hükmetmiş olan atalarımız hakkında ermeni soykırımını iddia ediyorlar (600 yıl hüküm sürmüş olan bir millet soykırım yapsaydı ermeni kalırmıydı).
Geçmişi 200 yıl kaba taslak olan bir ülkenin kökenine ve tarihine baktığınızda abd ile bizi aynı kefeye koyamıyacağımızı  gayet açık görürüz.
Benim en az 10 bin uçak lazım dediğimden platformdaki bazı arkadaşları neden bukadar rahatsız etti anlamaya çalışıyorum fakat anlıyamıyorum.
Bu platformun inevasyon odaklı olduğunu sinerji yarattığını düşünüyordum fakat gittikçe bu düşüncem hızla değişmekte.Farklı veya ütopik düşünceler asla katlanamayan hatta saygı dahi gösteremeyip çeşitli yaftaları yapıştırıldığını üzülerek görüyorum.
Bizim düşmanlarımız sadece sınırlarımızda değildir dünyanın her tarafındadır fakat gördüğüm kadarı ile hala bunun farkında olmayan insanlar olduğunu üzülerek görüyorum.
Nekadar çabuk unutuyoruz daha dün farklı ülkelerden çeşitli bahanelerle ambargo üstüne ambargo uyguladıklarını unuttuk.
Barış zamanında bu kadar çok ambargo yerken savaş zamanında ne olur acaba....
10 bin ucak mi?  ;D ;D ;D

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #57 : 07 Kasım 2023, 22:57:39 »
Olmaz, olamaz da bir anlığına olduğunu varsayalım. Komşularımız ve yakın coğrafya ülkeleri boş mu duracak? Yunanistan, İsrail, Rusya vb. silahlanma yarışı olur. Üstelik malum komşularımız çok rahat uçak bulurlar.
Tekrar ifade edeyim. Biz 350-400 muharip uçağı envantere alıp idame edebilirsek bu epey başarılı bir sonuç olur. Bu rakama insansız savaş uçaklarını ekleyelim. İyidir, yeterlidir...

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #58 : 07 Kasım 2023, 23:22:44 »
400 uçak bizim için zaten normal bir rakam. F4 ve F5 ler çıktıkça biz bu günkü 200-300 gibi rakamlara indik. Gerçi indiğimiz rakamlar bile nerdeyse İngiltere Fransa seviyesinde. Bizim en az 700 muharip uçak bulundurmamız lazım çok daha iyisi biraz buda uçuk rakam ama 1000 uçak bulundurmamız lazım. Tabi bunun içinde Kaan da var Silahlı Hürjet de var. ama silahlı Hürkuş filan yok o kadarda değil. Hürjet ile de savaşılır Kore bunu kendi benzer uçağı ile yapıyor. Ama bu uçaklarında Amerika gibi İsrail gibi sürekli en güncel konfigrasyonda tutulması lazım. O iş zaten olur bundan sonra bizim uçaklarımızın demode kalması çok zor. Bu tabloda tabi forumun dönüp dolanıp ihtiyaç duyduğu tek motorlu Kaan filan diye çareler aradığı LOW bir uçak ihtiyacı ortaya çıkıyor. F35 bu ihtiyaca cevap olarak düşünüldü ama o çıkınca yeri boş kaldı. Bir işarette yok  yerine LOW bir uçak konusunda. Belki F35 deki prüzler giderilecek beklentisi vardır bence bu beklenti umutsuz bir beklenti değil. Şuda bir seçenek ama. Belki biz LOW uçak kullanmayacağız hepsi High uçak olacak. Azerbaycan bile böyle adamların her uçağı High.

(LOW uçak nedir? F15 ve F14 High uçaktır F16 F18 LOW uçaktır. Amarika İsrail Kore Japonya Rusya bir tana büyük bir tane küçük muharip uçağı bir arada kullanıyor küçük olanlar yani F16 Mig 29 LOW uçak F15 ler High uçaktır şu anki durumda F22 High uçak F35 LOW uçaktır afedersiniz. Ancak F35 biraz eski kabullerin üstüne çıktı tam LOW uçakmı High low arası bir uçakmı yada bu günün LOW u bu kadar olur durumumu biraz karışık. Yine de Amerika geleneği bozmadı F22 - F35 ikilisi ile devam ediyor. Şu bir yeni gerçek artık F35 alan ülkeler yanına high uçak ihtiyacı eskisi kadar duymayacak)
« Son Düzenleme: 07 Kasım 2023, 23:30:11 Gönderen: re »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #59 : 07 Kasım 2023, 23:51:47 »
Uçak sayısından çok uçak sayısını istendiği an istenilen düzeye çıkarmayı becerecek sanayi-eğitim-yönetim gücü önemli...

ABD , 2.Dünya savaşında 52 bin Sherman tankı yapmış...yapabilecek sanayi-eğotim-organizasyon gücüne sahipmiş...
Yamamoto boşuna Pearl Harbor' ı bombalayınca " uyuyan devi uyandırdık" dememiş...
Abd'nin üretim gücünü biliyordu...

Biz de öyle bir sanayi-eğitim-yönetim gücü oluşturmaliyız ki bize karşı düşmanlığayeltenecek ülkeler  "Uyuyan devi uyandırmayalım" diye saldırmaya cesaret edemesin.... İşte gerçek caydırıcılık budur....

Yine de 10000 , KAAN olsa hiç fena olmaz :D :D :D