Gönderen Konu: Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Teknik Donamımı  (Okunma sayısı 6238 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yahyaay

• DefenceTurk
  • *
  • 8
Ynt: Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Teknik Donamımı
« Yanıtla #30 : 07 Kasım 2023, 09:57:59 »
Bi bakıma şöylede düşünebiliriz,
Malum Türk Devletleri birliği kuruluyor. Bu birliğin bir tarafıda tıpkı Avrupa da olduğu gibi ortak bir ordunun kurulması. Ortak ordunun kurulması ve bu ordunun karargahının ülkemizde olması durumunda, ordunun yüksek sayılardaki envanter ihtiyacının diğer ülkelere dağıtılması düşünülüyor olabilir. Bu durum bizim açımızdan işletme ve tekamül maliyetini azaltmamız ve herzaman hazır bir gücü elinde bulundurmamız anlamına gelir. Yani bir taşla iki kuş misali. Bu bağlamda kuvvet 1000 birim değilde 250 birim kendi bünyesinde 750 birimi de diğer ülke envanterlerine vererek maliyeti azaltma ve diğer ülkelerinde kuvvetlerini destekleme bağlamında yararlanmış olur kanatindeyim.

Çevrimdışı aydındurmus

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #31 : 07 Kasım 2023, 11:18:50 »
Arkadaşlar bulunduğumuz coğrafyayı göz önüne aldığımızda ve düşmanlarımızın coğrafi dağılımı ve coğrafyamıza etkilerini göz önüne aldığımızda en az 10.000 muharip uçak gerekmekte olup bunun yanında en az 2500-3000 adet te lojistik ihtiyacı karşılayacak küresel ve bölgesel nakliye uçağına ihtiyaç vardır.
Bakınız örnek GAZZE 2.5 milyonluk bir şehrin herhangi bir büyük teknolojisi olmadığı halde israilin yanında duran ülkeleri görün eğer onların yerinde biz olursak acaba güç toplamı ve destekçileri kimler olur ve destekleri ne kadar olur....

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #32 : 07 Kasım 2023, 11:30:23 »
Arkadaşlar bulunduğumuz coğrafyayı göz önüne aldığımızda ve düşmanlarımızın coğrafi dağılımı ve coğrafyamıza etkilerini göz önüne aldığımızda en az 10.000 muharip uçak gerekmekte olup bunun yanında en az 2500-3000 adet te lojistik ihtiyacı karşılayacak küresel ve bölgesel nakliye uçağına ihtiyaç vardır.
Bakınız örnek GAZZE 2.5 milyonluk bir şehrin herhangi bir büyük teknolojisi olmadığı halde israilin yanında duran ülkeleri görün eğer onların yerinde biz olursak acaba güç toplamı ve destekçileri kimler olur ve destekleri ne kadar olur....

Yok artık...

İsrail'in yanında duran ülkeler, 2,5 milyonluk Gazze'yi yok etmesi için durmuyor. İsrail bu soykırımı yaparken, başta İran olmak üzere diğer bölge ülkelerinin saldırısına engel olmak için yapıyor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 42
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #33 : 07 Kasım 2023, 11:32:08 »

Ya hadi beyim..trollerle uğracak  halimiz yok. Vaktimizi çalıyorsunuz resmen. Ben de baslıkta yeni mesaj görünce ciddi bir şey var diye açıp okuyayım dedim. Toys'r'us'ın çinden gelen konteynırından çıkar ancak 10000 uçak; yan yana dizer oynarsınız.

Çevrimdışı aydındurmus

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #34 : 07 Kasım 2023, 11:32:45 »
Son yorumlara katılıyorum..

Topu topu 100 150 tane yapacaksak kendimiz için biraz anlamını kaybeder...

Amacımız Akdeniz, Orta Asya, Orta Doğu, Kafkaslarda oyun kurmak ise bize soyle kallavi tarafından en az 500 savaş uçağı lazim...o da olaya muhafazakar yaklasirsak...

Zamanla F16lar eskidikçe yerine 1'e 2 ya da 1'e 3 oranla Kaan koymak lazım...insansız sistemler başka..

Öncelikle size katılıyorum. Ve bu uçakta harcanacak para aslında ülkede kalacak. Devlet için bu uçağın maliyeti örneğin uçak başı 120 milyon dolar olsun diyelim. Bu uçağı üreten ASELSAN Roketsan TUSAŞ TÜBİTAK’a gidecek , para bu şirketlerde  kalacak. Bu şirketlerin verdiği vergi var bir sürü. Elde edilen uçak başı ortalama 10 milyon dolar kar olsun diyelim. Bu para TSKGV kasasına girecek.Devletin hazinesinden yine devletin başka bir markasının kasasına.  Mühendisine vereceksin onun maaşının yarısı vergi , araba alıyor yüzde 100 vergi. Gofret alıyor yüzde 1 KDV , telefon alıyor yüzde 20 KDV. O aldığı ürünlerden işletmedeki kişi SGK ödüyor. O SGK derken bu iş gittikçe gider. Bakım parçasını TUSAŞ üretiyor kendi TSK personelin bakımını yapıyor vs vs . Sonuçta bunu uzmanların hesaplaması lazım ama eğer yüzde yüz yerli ve milli uçak üretecek isek bu uçağın maliyeti kafadan farazi 40 50 60 milyon dolara dek gelecek. Ee bu  devlet 80’lerde 90’larda  Amerika’dan 200 adet F16 aldı ise zamanında F5 ve F4 Phantom aldıysak 2030 Türkiye’side bu parayı bir zahmet ödesin. 400+ Kaan alınması gerektiğini düşünüyorum. Eğer bölgesel güç olup dünyanın her yerinde etkimiz olacak Afrika’dan ,Türkistan’a üslerimiz etki alanımız olacak diyorsak.
Birde ben Hürjet’in çok hafife alındığını düşünüyorum. Aesa radarlı ASELSAN elektroniği bulunacak ve 2020li yıllarda tasarlanan ve bugünün teknolojisi ile üretilen  bir Hürjet’in ve üstüne E7T gibi uçaklarımızın ağ merkezli harp doktrini ortaya koyan ve dünyanın en eğitimli askerine, pilotlarına ,  bakım personellerine sahip bu ordunun kullandığı Hürjet; olası devlet devlete savaş senaryosunda Irak Suriye Ermenistan ve İran jetlerine nal toplatır. Bir Ege’de Yunan için olmaz. Doğu Anadolu da F16 dan atılacak mühimmatların yüzde 80’ini atacak ve F16’nın birkaç görevi hariç her görevi başarıyla yapacaktır. Daha bunun yanına Kızılelma , Kızılelma 2 , Anka 3 gibi hatta Anka 4 gibi platformlarda kullanılacak. F16’ların uçuş saatlerini gayet azaltıp koruyabiliriz ve elimizde çok da  güzel bir savaş uçağı olur istediğimiz kadar da üretiriz. Haaa  Ama bizim sormamız gereken Hürjet hakkında soru şu olmalı,  Hürjet’in savaş uçağı versiyonuna Amerika motor verir mi? Vermezse biz ne yaparız. .

Sayın DERYANIN dediklerine aynen katılıyorum fakat maliyet siyasi ekonomik ve politik kazançaları göz önüne alınca uçak başı maliyet 10 milyon doları geçmeyecek bunu size ispatlıyabilirimde.
Şöyleki;
bu uçağın iç ve dış üretim olarak düşünelim dış satımı farklı konfigürasyonda içtekiler farklı olacak bu uçaktan dışarıya en az 25 bin adet satarız sınırlandırılmış olarak burdan gelecek olan döviz sonucu içerde cari açık düşecek bunun sonucunda döviz fiyatları düşecek ve ithalat maliyetlerimiz düşücek buna mukabil iç piyasadaki bazı fiyat artışları ters olarak düşecek sisyasi olarak gücümüz artacağı için siyasi etki alanımız zaman içinde artacak böylelikle paramız nerdeyse dolarla eşitlenecek ve siyasi etki maliyetleri dahada düşecektir.
Kısaca ekonomik siyasi ve askeri kazançlarımız hesaplanamayacak kadar artıcaktır....

Çevrimdışı aydındurmus

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #35 : 07 Kasım 2023, 11:41:03 »

Yok artık...

İsrail'in yanında duran ülkeler, 2,5 milyonluk Gazze'yi yok etmesi için durmuyor. İsrail bu soykırımı yaparken, başta İran olmak üzere diğer bölge ülkelerinin saldırısına engel olmak için yapıyor.

Keşke dediğiniz gibi olsa fakat görünen öyle  son günlerde gazzeye atılan bombaların şidetti normalmi ki bugüne kadar gazzeye atılan bombaların toplamı 20 bin ton bunu askeri analiztçiler söylüyor hastaneler okullar ibadethaneler ve hatta mülteci kampları bombalanıyor ve avrupa amerika hala israile destek veriyorlar.
Savaş başlamadan önce her gün en az bizim gördüğümüz 3 filistinli öldürülüyor en az bu kadarda tutuklanıp evleride çalıp israil vatandaşı yerleştiriliyordu eğer bu olaylar bizim başımıza gelseydi ne olurdu.
Yıllardır platformunuzu takip ediyorum daha iranın israile elle tutulur bir saldırı yaptığını görmedim müslümanları savunduğunu görmedim bu destek TÜRKİYENİN olaya müdahale olmaması için verilmiş bir destektir....Benim düşüncem bu....

Çevrimdışı aydındurmus

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #36 : 07 Kasım 2023, 11:50:16 »

TROLLÜKLE suçluyorsunuz.Ben coğrafi gerçekliği belirttim daha siz kurtuluş savaşımızda o günün şartlarında ülkemize saldıranları askeri ve teknolojik kaynak güçlerini iyi analiz edemediğinizi görüyorum.O günün teknolojik ve askeri kaynakları ile bugünü karşılaştırdığınızda (tarafsız ve gerçekçi olarak) analiz ettiğinizde bir savaş olduğunda bu bile yeterli olmayacağını olamayacağını çok iyi görürsünüz lakin saygısızca beni trollükle suçluyorsunuz ben askeriyeden emekliyim ve askeri gerçekleri görüyoum fakat siz hala rüyalar alemindesiniz galiba kendinizi bu konuda askeri otorite olarak görüyorsanız kusura bakmayın fakat ben sizi askeri otorite olarak görmek istediğim halde sizin yapmış olduğunuz saygısızca eleştirinizden dolayı göremiyorum.
Bir savaş olduğunda en büyük darbeyi dost görünen düşmanınızdan alırsınız savaş esnasında siz saldırırken onlar el pençe sizi beklemeyecek sizlere gül göndermeyecekler....

Ya hadi beyim..trollerle uğracak  halimiz yok. Vaktimizi çalıyorsunuz resmen. Ben de baslıkta yeni mesaj görünce ciddi bir şey var diye açıp okuyayım dedim. Toys'r'us'ın çinden gelen konteynırından çıkar ancak 10000 uçak; yan yana dizer oynarsınız.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #37 : 07 Kasım 2023, 11:59:49 »

Yıllardır platformunuzu takip ediyorum daha iranın israile elle tutulur bir saldırı yaptığını görmedim müslümanları savunduğunu görmedim bu destek TÜRKİYENİN olaya müdahale olmaması için verilmiş bir destektir....Benim düşüncem bu....

İran yıllardır, özellikle de son yıllarda dozunu artırarak İsrail'e karşı grupları destekliyor. Dolaylı yoldan saldırıyor. Ayrıca İsrail'i açık bir şekilde tehdit ediyor. Elindeki balistik füzeler İsrail için tehdit oluşturuyor. O balistik füzeleri kullanamaya cesaret etmesini engellemek için ABD ve saz arkadaşları bölgeye askeri destek sağladılar. Bu nedenle İran pek yerinden kıpırdayamıyor. Kıpırdarsa 3. Dünya Savaşı tetiklenebilir. Bu kadar basit durum.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #38 : 07 Kasım 2023, 12:18:35 »
İsrail ile İran arasında soğuk bir savaş var bilindiği gibi. İsrail bir kibirle tüm kartların yeni dünya düzeninde lehinde olduğunu düşünerek İran a karşı soğuk savaşı nerdeyse sıcak savaşa çevirmişti. İran da uzaktan kumandalı filan aletlerle nükleer uzmanını öldürme Suriye de İran askeri oluşumlarını alenen vurma yine İran da şaibeli ama İsrail ilişikli olduğu belli tesislere sabotajlar filan artık İsrail sınır tanımaz halde İran a saldırıyordu. İran da haritadan sileceğiz İran yanlısı güçleri harekete geçiririz falan filan klasik söylemler içindeydi ama kimseyi inandıramıyordu. İsrail İran'a karşı çok fütursuz davranış içindeydi bu son durum İran'ın İsrail e bir yanıtı aslında. İran'ın laflarının blöf olmadığını İsrail öğrendi böylece. Bundan sonra İsrail İran a karşı daha dikkatli davranması gerektiğini fark edecek. İran'ın kartları var ve bunlar ciddiye alınmayı hak eden kartlar bunu herkes gördü.
« Son Düzenleme: 07 Kasım 2023, 12:19:21 Gönderen: re »

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #39 : 07 Kasım 2023, 12:28:13 »
Arkadaşın farklı bir trollük tarzı var. Okurken gülmedim desem yalan olur. Karikatürde füzenin ucuna taramalı takmak isteyen çocukla aynı mizah anlayışına sahip.