Gönderen Konu: B (BORA) Füzesi ve B (BORA) Silah Sistemi Projesi  (Okunma sayısı 24781 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +46/-125
  • DefenceTurk.com
Ynt: B (BORA) Füzesi ve B (BORA) Silah Sistemi Projesi
« Yanıtla #150 : 14 Kasım 2017, 13:34:51 »
Harpoon lar ayrıca karaya karşıda kullanılıyor artık. Bizim Atmaca da kullanılacak muhtemelen.
Güdümü farklı elbette ama bildiğin SOM gibi güdümü olan harpoon türevleride var.
AGM-84H/K SLAM-ER Harpoon un bir türevi mesela bildiğin  SOM gibi seyir füzesi buda. TSK lerinde de var.
Harpoon daki radarlar milimetrik radar. Bir kamerası yok diye önünü görmüyor zannetmeyin. Atmaca tahminen  SOM dan daha iyi önünü bildiğin video ile hedefi bulan füze gibi görerek gidiyor. Milimetrik radar fotograf gibi görüntü üretir üstelik foto fibi image de değil vektörel bir görüntü her pikselin uzaklığını milimetre hassaslığında biliyor. Yani bir binayı vurmak Harpoon lada Atmaca ilede SOM dan daha kolay da olabilir mevcut radarı ile.

Bakın bu resim bir milimetrik radar görüntüsü. Atmaca önünü böyle görüyor yani kameradan farkı yok hatta artısı var eksisi yok. Bu yüzden karayada kullanılabilir artık bu füzeler ve kullanılıyorda zaten. Bunun için bir kamerayada ihtiyacı yok üstelik  sandığımız gibi.

Arabalar bile seçiliyor görüyorsunuz. Şu resimdeki her pikselin füzeye olan mesafesini yada iki piksel arasındaki mesafeyi milimetre hassaslıkta her açıyı derecesi derecesine biliyor füze. Bundan iyi kameramı olur seyir füzesi için. Video da ise mesafeler belli değil ancak tahmin edilebilir. Güdüm algoritması için ne kadar önemli bir konu tahmin edebiliriz biz bile.

« Son Düzenleme: 14 Kasım 2017, 13:58:11 Gönderen: serkan »
Düşünceme katılıyorsan solda bulunan Beğendim linkine tıkla.

Çevrimdışı İstiklalFM

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +29/-5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #151 : 14 Kasım 2017, 14:07:12 »
@serkan onunla bunun ne alakası var. Biz "UGM 84 Block 1C Sub Harpoon"'dan bahsediyoruz.  Sen bize SLAM-ER'den bahsediyorsun. Biz de SLAM-ER var mı?

Çevrimdışı serkan

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +46/-125
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #152 : 14 Kasım 2017, 14:27:25 »
@serkan onunla bunun ne alakası var. Biz "UGM 84 Block 1C Sub Harpoon"'dan bahsediyoruz.  Sen bize SLAM-ER'den bahsediyorsun. Biz de SLAM-ER var mı?

Soru Harpoon seyir füzesi değildir şeklindeydi tartışma oradan çıktı. Bende Harpoon un seyir füzesi sayılabileceğine inanıyorum. İlk modelleri sadece gemilere karşıydı sensörü itibarı ile karaya kullanılması mümkün değildi ama şimdiki harpoon lar kullanılabiliyorlar. Harpoon yani makine olarakta tam bir seyir füzesidir yetenekleri itibarı ilede tam bir seyir füesidir. Bizim Atmaca da öyle olacak nedeninide açıkladım kamerası yok filan demeyin dedim kötümü yaptım.
Ayrıca sen daha bizde Slam-Er var mı diyen birisin. Yokmu?

Harpoon füzesi gelişiyor ve bir süredir kara hedeflerine de atılır hale geldi. Eldeki eskiler atılamaz yeni gelecek olanlar atılır olacak demekki. Bizim Atmaca da atılacak ilan edilen bilgilerinde de bu var. Arkadaşın dediği şey harpoon bilmem kaç ın özelliği değilki. Su üstü saldırı silahları seyir füzesi gibi kullanılırsa bu gemiler karaya karşıda yetenek kazanırmı diye soruyor. Denizaltı resmi koymuş bu gün vurmaz yarın vurur o yola girilmiş buna olmaz diye diretmenin anlamı yok sorusu anlatmak istediği şey gayet basit ona cevap ver. Evet olur demen lazım gerçeği bu çünkü. Senin gemindeki harpoon olmuyor diye olmaz denecek bir şey yokki. Teknik olarka su üstü saldırı füzesi taşıyan gemiler karaya da seyir füzesi yeteneğine artık sahipti konu kapanmıştır laf salatasına gerek yok. Skywolf yapabilir o patron
« Son Düzenleme: 14 Kasım 2017, 14:38:24 Gönderen: serkan »

Çevrimdışı asderedas

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +11/-6
« Yanıtla #153 : 14 Kasım 2017, 15:14:05 »
serkan harpoon seyir füzesi değildir dostum denizden denize denizden karaya yada platform yapılırsa karadan denize uzun menzilli 200+bir füzedir .niye itiraz edip duruyorsun derdin ne senin kardeşim.seyir füzesi saldırı modu ile harpoonun saldırı modu birmi?biri yüzey parametrelerini kullanarak 5-6 mt yuksekten uçup radara yakalanmadan vurma özelliği modu var harpoonun uçuş parametrelerinde yerden 5-6 mt gibi radara yakalanmadan uçmak varmı?yokkkkkk demekki harpoon seyir füzesi değilmiş:)

Çevrimdışı serkan

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +46/-125
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #154 : 14 Kasım 2017, 15:38:11 »
Bak burada wikipedia da mesela harpoon seyir füzesi olarak gösterilmiş
https://tr.wikipedia.org/wiki/Seyir_füzesi

Google da harpoon seyir füzesi diye arat bir sürü Türkçe harpoon cruise missile diye arat ingilizce kaynak çıkar
Hiç birine inanmazsanız banada inanmayın ne yapayım. Ben fikrimi söylemedim okuduklarımdan öğrendiğimi söyledim. sizde benden okuyun öğrenin istedim öğrenmek istemiyorsunuz ne yapayım. Ben öğrendim siz öğrenmiyorsunuz. Sizin sorununuz ben elimden geleni yaptım kıçımdanda uydurmadım orda burda okuduğum şeyler bunlar. Gidipte harp okuluna yazılacak yada fabrikasına soracak halimde yok kusura bakmayın etrafta ne yazıyorsa ona göre bilgimizde.

Ayrıca 5-6 metre en uçmak harpoon u harpoon yapan şey zaten bunu hepsinden daha iyi yapan füze o.
« Son Düzenleme: 14 Kasım 2017, 15:45:02 Gönderen: serkan »

Çevrimdışı chngr

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +18/-62
« Yanıtla #155 : 14 Kasım 2017, 15:41:10 »
Evet alçaktan uçar zaten sea skimming özelliği var füzede.Harpoon seyir füzesidir tıpkı SOM gibi turbojet motoru var ve onun gibi alçaktan uçar.Biri gemiyi vurur diğeri karadaki herhangi bir hedefi ama bu ikisinde seyir füzesi olduğu gerçeğini değiştirmez.Bütün dünya seyir füzesi olarak kabul etmiş ABD deniz kuvvetleri seyir füzesi demiş ama bir bu forum kabul etmiyor.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • GENEL YÖNETİCİ
  • DefenceTurk
  • Beğeni Puanı +60/-11
« Yanıtla #156 : 14 Kasım 2017, 16:38:01 »
Değerli bilgileriniz için sağolun.
Sağolun da konuyu en başta kaçırdığınız için yanlış ama boş olmayan bir tartışmaya girmişsiniz.

Size soruyorum, hangi denizaltımızdan atacağımız seyir füzeleri ile Kandil gibi bir hedefi vurabiliriz?
*BEKLEYENLER, KAYBEDENLERDİR!

Çevrimdışı İstiklalFM

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +29/-5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #157 : 14 Kasım 2017, 19:01:15 »
Değerli bilgileriniz için sağolun.
Sağolun da konuyu en başta kaçırdığınız için yanlış ama boş olmayan bir tartışmaya girmişsiniz.

Size soruyorum, hangi denizaltımızdan atacağımız seyir füzeleri ile Kandil gibi bir hedefi vurabiliriz?
İşte mesele bu! @serkan Biz hapoon'un seyir füzesi olup olmadığını tartışmıyoruz, en başından beri bizim denizaltından seyir füzesi atma kabiliyetimizin olmayışını tartışıyoruz. Mesele atılabilir atılmaz değil! Bizim ŞU ANDA böyle bir kabiliyetimizin olmayışı. Elimizdeki füzelerden bshsetmemizin sebebi bu!

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +2/-5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #158 : 14 Kasım 2017, 21:58:34 »
Harpoonun Seyir füzaesi  olup olmadigini  tartismak gerekir  cok uzun  sürer

Bora füzesi konu  bora 300km diye  cikti piyasaya   1500km yapildiysa -yapilacaksa  söyle bir durum cikiyor ortaya

1-cin ile gelistirilen bir füze olacak oda  DF-21D  füze olacak 1500km

2-Balistik füze se   Gezgin  füzesi olacak seyir füzesi 1500km menzilli

3-Granit süpersonik seyir füze benzeri 

Çevrimdışı Marmara

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +1/-0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #159 : 14 Kasım 2017, 21:59:12 »
Deniz Kuvvetlerimizin envanterinde olan 4 adet Gür sınıfı denizaltılarımız seyir füzesi fırlatma kabiliyetine sahiptir,ancak sadece denizdeki hedeflere karşı,Rusya gibi 2600km öteden denizaltıdan karadaki hedefe seyir füzesi fırlatacak veya denizdeki hedefe karşı 3mach hızla uçan sub Brahmos fırlatacak kabiliyetimiz de yok.