Gönderen Konu: Uydu ve uydu altsistem projeleri  (Okunma sayısı 956 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 288
 • Beğeni Puanı +4/-0
 • DefenceTurk.com
Uydu ve uydu altsistem projeleri
« : 22 Ocak 2017, 22:32:54 »
Uydu üzerinden güvenli haberleşme sayesinde terörle mücadelede etkin bir rol alacak olan 'X-Band EPM Modem' askeriyenin hizmetine sunuldu.Türkiye milli hamlesi tam gaz devam ediyor. Uydu üzerinden güvenli haberleşme sayesinde terörle mücadelede etkin bir rol alacak olan 'X-Band EPM Modem' askeriyenin hizmetine sunuldu.

Milli Savunma Bakanlığı'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Birkaç ülkenin üretebildiği,uydu üzerinden güvenli haberleşme sağlayan 'X-Band EPM Modem'i yerli ve milli olarak ordumuzun hizmetine sunduk" ifadeleri kullanıldı.

http://www.milliyet.com.tr/orduya-x-band-epm-modem-geliyor-gundem-2383038/

Çevrimdışı AVCI

 • GENEL YÖNETİCİ
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 3516
 • Beğeni Puanı +22/-3
Uydu ve uydu altsistem projeleri
« Yanıtla #1 : 03 Mart 2017, 07:48:55 »
Aselsan 2016 faaliyet raporundan,

Alıntı
TÜRKSAT 6A Yerli Haberleşme Uydusu TÜRKSAT 6A Uydusundaki Ku-Bant Uydu Haberleşme Görev Yükünün azami oranda yerli olarak geliştirilmesine yönelik sistem ve ekipman seviyesi tasarım faaliyetlerine 2016 yılı içerisinde devam edilmiştir. Proje kapsamında, Ku-Bant Almaç,Görev Yükü Arayüz Birimi, INET, ONET ve Türkiye Anteni Ekipmanları ASELSAN tarafından yerli ve özgün olarak geliştirilmektedir. Geliştirilen ekipmanların ilk prototipleri üretilmiş ve ekipmanların işlevsellikleri ve gereksinimlere uygunlukları gösterilmiştir. Görev yükünün ASELSAN tesislerinde montaj, entegrasyon ve testlerinin (AIT) yapılabilmesi için gerekli alt yapı çalışmaları tamamlanmıştır. Görev Yükü testlerine yönelik test ekipmanları tedariği tamamlanmış ve test yazılımları tasarımlarına başlanmıştır.Görev yükünün nakliyesinde kullanılacak gerekli nem ve temizlik koşullarını karşılayan panel konteyner tasarımı tamamlanmıştır.Konteynerin üretimine devam edilmektedir.

Alıntı
TUMSİS X-Bant Görev Yükü ASELSAN, proje kapsamında TSK Uydu Muhabere ihtiyaçlarını karşılamak üzere, bir adet X-Bant Uydu Muhabere Görev Yükü’nün yerli imkan ve alt yapılar kullanılarak tasarımından, üretiminden,işlevsel ve çevresel testlerinden, platform üreticisi firma tesislerine naklinden, platform üreticisi firma tarafından gerçekleştirilecek uyduya entegrasyon faaliyetlerine teknik destek sağlanmasından ve görev yükünün yörüngede testlerinin (In-orbit Test) gerçekleştirilmesinden sorumludur. Proje kapsamında ASELSAN tarafından özgün olarak geliştirilmekte olan; Frekans Aşağı Çevirici (DOCON), Kanal Yükselteci (CAMP)ve Harmonik Filtre Ekipmanlarına ait tasarım faaliyetlerine devam edilmektedir.
TSK Uydu Muhabere Sistemi (TUMSİS) X-Bant Görev Yükü Projesinin sistem gereksinim belirleme ve ön tasarım aşamaları proje takvimine uygun olarak tamamlanmış olup, kritik tasarım aşamasına yönelik alt sistem ve ekipman tasarım çalışmalarına devam edilmektedir. Geliştirilmekte olan X-Bant Görev Yükü, Türkiye’nin ilk milli haberleşme uydusu olan TÜRKSAT 6A’ya entegre edilerek 2019 yılında uzaya gönderilecektir. Ayrıca, projenin teknoloji kazanım yükümlülüğü kapsamında METEKSAN A.Ş. ile yürütülen Düşük Gürültülü Yükselteç (Low Noise Amplifier) geliştirilmesi faaliyetlerine devam edilmektedir.

Çevrimdışı AVCI

 • GENEL YÖNETİCİ
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 3516
 • Beğeni Puanı +22/-3
Ynt: Uydu ve uydu altsistem projeleri
« Yanıtla #2 : 03 Mart 2017, 07:54:29 »
Aselsan 2016 faaliyet raporundan,

Alıntı
GÖKTÜRK-3 SAR Uydusu TUSAŞ ile ASELSAN arasında yürürlükte bulunan sözleşme kapsamında, SAR Görev Yükü Alt Sistemi, Haberleşme Alt Sistemi ve Sabit/Mobil Yer İstasyonlarının geliştirilmesi faaliyetleri ASELSAN tarafından gerçekleştirilmiştir. Projede 2016 sonu itibarıyla GÖKTÜRK-3 SAR Uydu Sistemi Geliştirme Projesinin son aşaması olan ön tasarım gözden geçirme aşaması proje takvimine uygun olarak tamamlanmıştır. Projenin devamı olması öngörülen ve fırlatma aşamasına kadar olan tüm süreçleri kapsayan Aşama-II’ye yönelik, TUSAŞ ve SSM ile sözleşme görüşmelerine devam edilmektedir

Alıntı
EHF İşlemsel Uydu Görev Yükü EHF İşlemsel Uydu Görev Yükü Projesi’nin mühendislik modeline yönelik faaliyetler başarı ile tamamlanmış olup, uçuş modeline yönelik faaliyetler sürdürülmektedir.

Alıntı
Emniyetli Uydu Telefonu Genelkurmay Başkanlığı’nın uydu haberleşme güvenliğinin milli unsurlarla karşılanması ihtiyacı doğrultusunda başlanılan projede tasarım çalışmalarına devam edilmiş, ilk prototip doğrulamaları gerçekleştirilmiştir.

Çevrimdışı AVCI

 • GENEL YÖNETİCİ
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 3516
 • Beğeni Puanı +22/-3
Ynt: Uydu ve uydu altsistem projeleri
« Yanıtla #3 : 06 Mayıs 2017, 15:22:51 »
Türkiye'nin uzaydaki yeni gözü Lagari

STM, yüksek çözünürlüklü ilk milli mikro yer gözlem uydusu, renkli ve nokta/şerit görüntü alma kabiliyetlerine sahip, yeni nesil elektro-optik kamera taşıyan Lagari'yi IDEF'te tanıtacak.Türkiye'nin yüksek çözünürlüklü ilk milli mikro yer gözlem uydusu Lagari, görücüye çıkıyor.

Savunma sanayinin öncü firmalarından Savunma Teknolojileri Mühendislik AŞ, yüksek çözünürlüklü mikro yer gözlem uydusu Lagari'yi ilk kez 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF 2017) sergileyecek.

STM tarafından, sosyal medya hesabından, "Dünyayı artık daha net ve geniş göreceğiz" temasıyla yapılan paylaşımla merak uyandıran Lagari, Türkiye'nin uydu teknolojilerindeki yetkinliğine yeni bir boyut getirecek.

Türkiye’nin ilk milli mikro gözlem uydusu olan Lagari, sahada taktik görüntü ihtiyacının yakın gerçek zamanlı karşılanması, genel haritalama, orman ve bitki örtüsünün ve doğal afetlerin takibi gibi keşif gözetlemesi yapacak.Renkli ve nokta/şerit görüntü alma kabiliyetlerine sahip, yeni nesil elektro-optik kamera taşıyan Lagari, uzay teknolojisinde boşlukları dolduracak olan tamamlayıcı uydu kategorisinde ilk milli yatırım olma özelliğini taşıyor.

Uzay endüstrisinin geleceği
STM Genel Müdürü Davut Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Lagari’nin tasarımı ve kabiliyetleriyle çok inovatif bir ürün olduğunu vurguladı.

Uzay endüstrisinde geleceğin küçük, ucuz, fırlatması kolay ve özel görevleri yerine getirebilen küçük uydularda olacağına işaret eden Yılmaz, "Uzay konusunda dünyada lider olan ülkelere baktığımız zaman bu trendi yakınen görmek mümkün. STM olarak ülkemizin bu konudaki açığını kapatmak için uzun zamandır küçük uydular üzerinde çalışıyoruz. Bu kapsamda milli olarak geliştirdiğimiz Lagari isimli küçük gözlem uydusunu ilk defa IDEF savunma fuarında sergileyeceğiz. Takım uydu şeklinde çalışmalarını amaçladığımız bu yeni konsept ile uydulardan hızlı ve yüksek çözünürlükte görüntü almak mümkün olacak." diye konuştu.

2019'da göreve başlayacak
Uzay alanında çalışma yapan saygın birçok kurum ve kuruluş tarafından ilk roketli uzay uçuşunu gerçekleştiren kişi olarak kabul edilen Lagari Hasan Çelebi’den adını alan uydunun, 2019 yılında göreve başlaması planlanıyor.

Lagari, mikro uydu kategorisinde, 60-65 kilogram ağırlıkta hedeflenen çözünürlükte görüntü sağlaması ile bu konuda dünyadaki ilklerden biri olacak.

http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/turkiyenin-uzaydaki-yeni-gozu-lagari/812471