Gönderen Konu: TÜRK TARİHİ VE TÜRKLER  (Okunma sayısı 35583 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
Ynt: TÜRK TARİHİ VE TÜRKLER
« Yanıtla #80 : 05 Mart 2018, 19:07:09 »
...Anadolu'da Göktürkçe yazıt bulunduğunu bilen kim vardıda neden Göktürkçe olmadı diye soruyorsun. Okunabilmesi bile 1889 -90 li yıllar e o yıllarda Türkiye'nin durumu belli. Henüz net bilgi olmayan gokturkce alfabeyi kim resmi harf ilan eder ?

Orhun kitabeleri ilk bulunduğunda yazıtları okumaya çalışan dil bilimciler ilk etapda yazıtları Viking yazıtları falan zannetmiş. Sonradan yazıyı okumayı başaran Danimarkalı ünlü dil bilimci Thomsen, büyük bir hayal kırıklığı içinde mealen; YAZITLAR NE YAZIK Kİ TÜRKLERE AİT DEMİŞ. :)

Çevrimdışı TCG Dumlupınar

• DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #81 : 05 Mart 2018, 19:20:19 »
Ben sana ne dikte ettim. Kafana göre Türklügu belirli kalıplara koyan sensin. İslam Türklügün ruhudur derken zaten diğerlerini dislayan sensin. Benim için Türk olmak önemli senin için müslüman Türk. Ne yaptım diyorsun ? Neden Göktürkçe diye soruyorsun söylüyoruz dalga geçer gibi cevap yazıyorsun. Atatürk harf devrimi yaparken Anadolu'da Göktürkçe yazıt bulunduğunu bilen kim vardıda neden Göktürkçe olmadı diye soruyorsun. Okunabilmesi bile 1889 -90 li yıllar e o yıllarda Türkiye'nin durumu belli. Henüz net bilgi olmayan gokturkce alfabeyi kim resmi harf ilan eder ? Sana diyorum ki sondan eklemek bir dil olduğu için diyorum yine kulp buluyorsun. Belirli alternatifler arasından Latin alfabesi seçilmiş sıkıntı bumu yani ? Osmanlıca harfler çok mu bize aittide Latin alfabesine gavurun yada yabancının/Batı'nın etiketleri vuruyorsunuz. Ornek şuan Sokaktaki İngilizce tabeladan vergi alan devlet arapcaya tolerans gösteriyor neden ? Çünkü İngilizce gavurun Arapça ummetin.

Türklüğü belirli kalıplara sokup ''bu adam müslüman, türklüğünden şüpheliyim kesin araptır'' diyen, seninle aynı düşünmediğim için memleketten kovmaya kalkan!=) demediğim şeyler üzerinden bir hışımla yaygara koparıp şeriatçı meriatçı diyen sensin.

-Ben Osmanlıda kullanılan arap harfleri bize uygun demediğim gibi arap alfabesi kullanalım da demedim.
-Latin alfabesine kötü ya da gevurun-kafirin alfabesi de demedim.
-Oku artık şu yazdıklarımı, bir de sakin ol saçmalıyorsun çünkü ayran için tansiyon dengelensin.

? Latin alfabesi kullanan hangi milletin dili sondan eklemeli örnek göster.
? Latin alfabesi kaç alternatif arasından seçilmiş? diğer alternatifleri say bilelim.
? Anadolu'da latin alfabesini bilen kaç vatandaş vardı? [Demek istediğim; madem devrim yapılıyor sil baştan neden Türk'ün öz alfabesi kullanılmamış diye sordum anla artık.('' türkçü''sün ya! göktürk ya da uygur alfabesine neden bu kadar karşısın bende şüpheleniyorum bak) ] olabilir miydi acaba? diye tartışıyoruz şurada.
? '' ğ '' sesi Latin alfabesinde var mı diye sordum o ne oldu?
? Arap ve göktürk alfabesinde 4 sesli var demişsin Latin alfabesindeki seslileri önce bir say.
? İnternet ortamı olmasa.. dedin adres verdim ben sakinleştim sen hala atara atar, gidere giderlisin. Çay içmeye geliyor musun?
? Askerliği nerede yaptın?

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #82 : 05 Mart 2018, 20:34:57 »
Adres verdiğin yorumu okumadım nerde o bakcam şimdi. Ben sana benimle aynı düşünmüyorsun diye ülkeden kovmadım. Şeriat istiyorsan bas git şeriat olan ülkede yaşa dedim çok açık ve net değil mi ?  80 milyon insanın yaşadıgı ülkenin yaşam tarzına sen kimsin karışıyorsun yok şeriat olsa daha iyiymiş , şeriat gelişmişlik , düzenlik demekmiş görüyoruz İranda Arabistanda ne kadar düzgün olduklarını. Milattan kalma dağ barzoları işte o mudur Türke yakışan hayat şekli. Bir muhabbette cüppe şalvar falan sevmiyorum dedim. Adam pantolon  batı özentiliğidir demişti. Pantolonun Asya kıtasından çıkan bir giysi oldugundan bihaber cahiller pantoloın giymeyi bile batı özentiliği sanıyor.
Bana alternatif say demişsin. Neden ben sayayım ? . Bunun üzerine kafa yoran Atatürk ve arkadaşları onlar Türkçeye en uygun hangi alfabe diye düşünmüşlerdir heralde aklın almıştır seninde benim saymam mı gerekiyor bunu kendin idrak edemiyor musun ?
Hangi milletin dili latince demişsin Macarca ve Fince...
Anadoluda latin alfabesini bilen kaç kişi var demişsin ? Osmanlıca bilen kaç kişi vardı ? Osmanlıca iken okuma yazma oranı neydide Latin alfabesi bu kadar dert oldu ?
Neden göktürkçeye ve uygurcaya karşısın demişsin ? Bunu sana 3.defa anlatıyorum. Göktürkçe kitabelerin bulunması ve okunması zaten Atatürk zamanına denk geliyor.Göktürkçe alfabenin varlığı o dönem Anadoluda biliniyor muydu bilinmiyor muydu bu soruya cevap vermeden nasıl neden Göktürkçe yapılmadı diye soruyorsun ki ? Sümerler ile ortak Türkçe kelimeler kullanıldığını düşünüp Sümeroloji bölümünü kurduran , Latin Amerika yerlilerinden kalan kalıntılarda Türkçe kelime aramayı düşünen Atatürk'ün Göktürkçeyi es geçeceğini sanmıyorum.Bunun düşünmesinide sana bırakıyorum.
Arapça ve latin ses uyumu arasında Türkçeye en uyumlusu arapça olsa dahi ben yine Latinceyi seçerdim. Araplarıda arapçayıda sevmiyorum. Oldu mu ? Mollalarıda sevmiyorum cüppelileride sevmiyorum. Ortadogu halklarından hiçbirini sevmiyorum. İranlısı ermenisi , ıraklısı , suriyelisi , lübnanlısı , israillisi , arabı , farsı aklına nerden hangisi geliyorsa Türk dışında hiçbirini sevmiyorum. Buda açık ve net değil mi ?
Askerliği Şırnak ikizcede asteğmen olarak yaptım ve en önemlisi çay sevmem.Bu muhabbetlerde çay daveti oluyor buluşunca o çaya davet eden ifadeler genelde yüzlerde olmuyor hayırlısı bakalım.
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #83 : 05 Mart 2018, 20:41:02 »
Dejenere dejenere laflar. Hiristiyanlarda Zeus a Artemis e filan tapsın bırakalım İslamı Hiristiyanlığı herkes pagan dinlere dönsün.

Başka türlü ulaşamadım kusura bakmayın arkadaşlar,konuya da limon sıkmış gibi oldu ama idare edin bu seferlik,mesaj kutuna bakar mısın Serkan.

Çevrimdışı Canik

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #84 : 05 Mart 2018, 20:56:11 »
Kimmis tartışma yoksunu olan SKYWOLF o adam gelene kadar ne sorun varmış o tartışmada ? Gelecek dalga geçer gibi muhabbet edecek tepki gösterince yabgu kötü oluyor. Ben bu adamdan önce kime saygısızlık etmişim ? Hadi madem ettin diyosun banla o zaman. Seninkisi penaltı gösterip kart vermemek olur.

Adam sana bir şey demedi ki! Sen kendin çalıp kendin oynuyorsun! O kendi düşüncesini belirtirken sen konuyu başka yöne çekip hakarete varan söylemlerde bulunuyorsun. Sakin kafayla bir daha düşün istersen!
Şu sayfalarca süren ateşli tartışma ancak bu kadar güzel ozetlenebilirdi.Niyet okuyarak yargılama yapıyor.

• DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #85 : 05 Mart 2018, 21:08:43 »
Adres verdiğin yorumu okumadım nerde o bakcam şimdi. Ben sana benimle aynı düşünmüyorsun diye ülkeden kovmadım. Şeriat istiyorsan bas git şeriat olan ülkede yaşa dedim çok açık ve net değil mi ?  80 milyon insanın yaşadıgı ülkenin yaşam tarzına sen kimsin karışıyorsun yok şeriat olsa daha iyiymiş , şeriat gelişmişlik , düzenlik demekmiş görüyoruz İranda Arabistanda ne kadar düzgün olduklarını. Milattan kalma dağ barzoları işte o mudur Türke yakışan hayat şekli. Bir muhabbette cüppe şalvar falan sevmiyorum dedim. Adam pantolon  batı özentiliğidir demişti. Pantolonun Asya kıtasından çıkan bir giysi oldugundan bihaber cahiller pantoloın giymeyi bile batı özentiliği sanıyor.
Bana alternatif say demişsin. Neden ben sayayım ? . Bunun üzerine kafa yoran Atatürk ve arkadaşları onlar Türkçeye en uygun hangi alfabe diye düşünmüşlerdir heralde aklın almıştır seninde benim saymam mı gerekiyor bunu kendin idrak edemiyor musun ?
Hangi milletin dili latince demişsin Macarca ve Fince...
Anadoluda latin alfabesini bilen kaç kişi var demişsin ? Osmanlıca bilen kaç kişi vardı ? Osmanlıca iken okuma yazma oranı neydide Latin alfabesi bu kadar dert oldu ?
Neden göktürkçeye ve uygurcaya karşısın demişsin ? Bunu sana 3.defa anlatıyorum. Göktürkçe kitabelerin bulunması ve okunması zaten Atatürk zamanına denk geliyor.Göktürkçe alfabenin varlığı o dönem Anadoluda biliniyor muydu bilinmiyor muydu bu soruya cevap vermeden nasıl neden Göktürkçe yapılmadı diye soruyorsun ki ? Sümerler ile ortak Türkçe kelimeler kullanıldığını düşünüp Sümeroloji bölümünü kurduran , Latin Amerika yerlilerinden kalan kalıntılarda Türkçe kelime aramayı düşünen Atatürk'ün Göktürkçeyi es geçeceğini sanmıyorum.Bunun düşünmesinide sana bırakıyorum.
Arapça ve latin ses uyumu arasında Türkçeye en uyumlusu arapça olsa dahi ben yine Latinceyi seçerdim. Araplarıda arapçayıda sevmiyorum. Oldu mu ? Mollalarıda sevmiyorum cüppelileride sevmiyorum. Ortadogu halklarından hiçbirini sevmiyorum. İranlısı ermenisi , ıraklısı , suriyelisi , lübnanlısı , israillisi , arabı , farsı aklına nerden hangisi geliyorsa Türk dışında hiçbirini sevmiyorum. Buda açık ve net değil mi ?
Askerliği Şırnak ikizcede asteğmen olarak yaptım ve en önemlisi çay sevmem.Bu muhabbetlerde çay daveti oluyor buluşunca o çaya davet eden ifadeler genelde yüzlerde olmuyor hayırlısı bakalım.

-Yine benim söylemediklerimden çalıp oynamışsın, neysee. Madem anlaşamıyoruz bu sana son iletim, işim gücüm var.

-Öne sürdüğün sondan eklemeli bir dile en uygun latin alfabesidir önermesinin çürük olduğunu anlatabilmek için sorduğum bir soruya verdiğin yanıt macarca ve fince. 2 tane işte onun için soruyorum bir elin parmağı kadar yok, madem öyle Mançuca, Tunguzca, Japonca, Korece ve Samoyetçe ce de sondan eklemeli dil ve hepsinin kendi alfabesi var. Oysaki sondan eklemeli dil olmayıpta latin alfabesi kullanan bir ton dil sayabiliriz değil mi? O halde sondan eklemeli diye latin alfabesi kullanmak seninde verdiğin örneğe göre mantıksız olduğu bariz, ııı ikna olmadım başka bir şey bulman lazım.

-Sümerlerden banane.

-Danimarkalı bilgin Vilhelm Thomsen göktürk alfabesini çözüp okumayı 1893’te başardı. Halbuki Latin alfabesi 1 Kasım 1928'de kanunlaştı. Arada 35 sene var. Hadi onuda geçtim yine çok komik, sanki danimarkalı onu okumayı beceremeden kimse bilmiyordu? Buna gerçekten inanıyor musun? Ne yazdığını bilmeyen biri taşa birşeyler karalamış ve 1893'te bir danimarkalı gelip yazdıklarını çözmüş he? Barutu pusulayı.. daha nicesini ilk avrupalılar buldu! ilk uçanda avrupalılardı değil mi? Bence artık ezbere konuşma önce araştır sonra yaz hani bir benzetme yapmıştın beyin-fikir ilişkisiyle ilgili?

-Senin sevmediğin milletler kavimler sana bayılıyor çünkü=) Kafanda turan çıkıntısı var mı? Hayır bizde Türk'üz de elalemden nefret etmiyoruz nihayetinde insanız çünkü.

-Çay sevmez isen ayran içeriz ya da türk kahvesi?
« Son Düzenleme: 05 Mart 2018, 21:13:49 Gönderen: TCG Dumlupınar »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #86 : 05 Mart 2018, 21:35:52 »

:D :D
Yolum düşse de ben de gelsem.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

• DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #87 : 05 Mart 2018, 21:44:18 »

:D :D
Yolum düşse de ben de gelsem.

Uçak hızlı ama Ankara'dan trenle gelmenin keyfi bir başka tabi yataklı kompartumanda. O manzaraların eşi benzeri yok tın tın geliyor ama horasana kadar=) oradan da otobüsle devam etmek gerekiyor yaklaşık 250 km. Kendi aracınızla da zevkli olduğu kadar yorucu olacaktır. Beklerim tabiki.=) bakmayın öyle sert konuştuğuma keşke oda gelse ismini bilmiyorum ben onunla kanki olur geri gönderirim merak etmeyin=) tabii ki tartışma formu burası bazen tansiyon yükselecek.
« Son Düzenleme: 05 Mart 2018, 21:46:22 Gönderen: TCG Dumlupınar »

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #88 : 05 Mart 2018, 21:55:57 »
Böyle çaya ayrana cagiriyorsunuz gelince ortalıkta kimse olmuyor hayır sizin ismarladiginiz çayın parasını da ben oduycem yeterki siz verdiğiniz adreste olun. Sen bana sondan eklemeli dili olup Latince konuşan ülke sormadın mi yahu bende Fince ve Macarca dedim. Senin lafına göre Türkiye'den başkası yoktu ama Fince ve Macarca diyince kıvırdin  nedense...bahsettiğim milletlerin kaçta kaçı oradan oraya taşınmış durmuş. Kac tanesi din kafasına tüm kültüründen  vazgeçip  elalemin  kültürünü üstüne  giyinmis.japon ve Kore alfabeleri çin kökenlidir. Kendi içine kapanık yasayan japonlarin harfi neden değişsin. Sen sanıyorsun ki ben Göktürkçe sevmiyorum keşke olsa hatta ülkenin adı Göktürk devleti olsa. Ama sen Atatürk'ün Latin alfabesinden önce neden Arap devsirmesi harfler kullandık diye sordun mu ? Yok derdiniz Atatürk'ün harf devrimi. Daha önceki konuşmada da değindim. Latin alfabesi falan geç bu işleri konuştuğumuz kelimelerin yüzde bilmem kaçıncı ozturkce değil diye ama sen dolanıp durdun yok biz 100 yıllık devlet değiliz diye.Orta Asya'da bu Türkçeyi mi konuşuyorduk ? Osmanlı'da orta Asya Türkçesi mi konuşuluyordu. Cumhuriyet döneminde Osmanlı Türkçesi mi konuşuluyor.l ? Hayır. Devamlı kelime alıp durmusuz. Dil Türkçe kelimeler yabanci.ğ harfinin Latince de olmadığını biliyorum. Göktürkdeki G harfide yoktur aslında bunlarida biliyorum. En başından beri Türkçeye sahip çıkalım diye konuşuyorum. Göktürkçe sevmiyor diyorsun keşke gokturkceye donsek. Bak daha yeni Kazakistan Latin alfabesine geçti. Neden geçtiler acaba hiç mi.merak  etmedin ?
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #89 : 05 Mart 2018, 22:03:26 »
Aşağıda ki videoda Atatürk' ün kütüphanecisi Nuri Ulusu, Atatürk ile ilgili bazı anılarını anlatıyor. Bunlardan birisi de Harf İnkilabıdır. İzlemenizi tavsiye ederim...

! No longer available

https://www.youtube.com/watch?v=m-bgB9if8SM&t=3s