Gönderen Konu: TÜRK TARİHİ VE TÜRKLER  (Okunma sayısı 35090 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TCG Dumlupınar

• DefenceTurk
  • *
  • 2
Ynt: TÜRK TARİHİ VE TÜRKLER
« Yanıtla #50 : 05 Mart 2018, 01:38:10 »
Bu hem beyinsiz hem fikirsiz çocukla muhattap olmayacağım artık o ayrı da bunun iddia ettiği şeylerden bir tanesini ima edip yazmış mıyım? Hayır yazdıysam eğer uzaklaştırın beni. Şeriat kelimesini yazdım savunmadım bile bizi soktuğu şekillere bakın. Ayrıca kullandığın bir ton kelime örneğin fikir, türkçe kelime değil kullanma madem..

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #51 : 05 Mart 2018, 01:42:14 »
Türk demek Türkçe demektir. Madem ki Türk' üz; ibadetten tutunda hayatın tüm alanlarında Türkçe esastır. Zuhruf Suresi 3. Ayatte;

'' Anlayasınız diye Kur'anı Arapça indirdik '' -diyor.

Çünkü o dönem için geldiği yer Arap coğrafyası, hitap ettiği kitleyse Arap kabileleriydi. Doğal olarak Arapça gelmesi normaldir. Çinliye hitap etmesi gerekseydi Çince gelirdi... Şimdi buradan Arapçaya kutsiyet atfetmek, Arapçayı kutsal alfabe kabul etmek gibi bir anlam çıkmaz. Esas olan verilmek istenen mesajı anlamaktır -ki Arap toplumuna Arapça indirilmesine rağmen Allah' ın vermiş aldığı mesajları anladıkları söylenebilir mi (!) İyi ki Japonca göndermedi... Kur' anı Arapça anlamayan toplum Japoncadan ne anlar?

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #52 : 05 Mart 2018, 01:46:49 »
Bu arada iki günden beri aynı konuyu tartışıyoruz, diğer konuları bloke ettik. Diğer arkadaşlardan özür dilerim.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #53 : 05 Mart 2018, 01:54:48 »
Yabgu sakin ol. Kimse sana veya düşüncelerine karşı olumsuz bir kelime kullanmıyor. Herkes kendi fikrini belirtiyor sadece. Gereksiz yere saldırgan davranıyorsun. Hakaret etmek yerine farklı görüşlere saygı duymak daha uygun bir davranış tarzı olarak kabul görür, unutma!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

• DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #54 : 05 Mart 2018, 01:57:33 »
Türk demek Türkçe demektir. Madem ki Türk' üz; ibadetten tutunda hayatın tüm alanlarında Türkçe esastır. Zuhruf Suresi 3. Ayatte;

'' Anlayasınız diye Kur'anı Arapça indirdik '' -diyor.

Çünkü o dönem için geldiği yer Arap coğrafyası, hitap ettiği kitleyse Arap kabileleriydi. Doğal olarak Arapça gelmesi normaldir. Çinliye hitap etmesi gerekseydi Çince gelirdi... Şimdi buradan Arapçaya kutsiyet atfetmek, Arapçayı kutsal alfabe kabul etmek gibi bir anlam çıkmaz. Esas olan verilmek istenen mesajı anlamaktır -ki Arap toplumuna Arapça indirilmesine rağmen Allah' ın vermiş aldığı mesajları anladıkları söylenebilir mi (!) İyi ki Japonca göndermedi... Kur' anı Arapça anlamayan toplum Japoncadan ne anlar?

Güzel dostum ben arapçaya kutsiyet atfetmedim istirham ediyorum yazdıklarımı ön yargılı okumayın. Bir önceki mesajında muhasır medeniyet hedefti diyorsun, hadi ermeniyi gürcüyü hatta koca çini geçtim japonlar, ruslar muhasır değil mi? kendi alfabelerini kullanıyor, illa latince değil yani... Diğeride şey yazmış latin alfabesindeki sesler türkçeye uyumlu göktürk alfabesinde bu günkü türkçe seslerinin hepsi yok diye yazmış, ğ latin alfabesinde varmı? peki ü, ö var mı? w var x var q var??? Demek ki ne yapılmış türkçeye uyarlanmış, fazlalık atılmış, eksik tamamlanmış göktürk alfabesinde de yapılabilirdi.

Ayrıca islam, doğal olarak Kuran sadece araplara değil tüm alemlere indirilmiştir. Bakın Milletlere, devletlere, ırklara veyahut kavimlere demiyorum ALEMLERE...
« Son Düzenleme: 05 Mart 2018, 02:22:22 Gönderen: TCG Dumlupınar »

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #55 : 05 Mart 2018, 10:05:51 »
Ben zihniyete bakarım SKYWOLF. Ben burda birkez Kürtlerle ilgili ırkçı söylemde bulunmustum ama karşımdaki insan hoşgörülü olduğu için ben kendimi bu yolda düzelttim yine partikül beydi sanırım. Yaniliyorda olabilirim ama bu adamın zihniyeti bana hiç Turkmus gibi gelmiyor. Adamın zoruna gitmiş belliki Araplar hakkında konuştuklarımız ve dua etsin sanaldayiz yoksa o evlat laflarini öyle kolay yemem ben.
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #56 : 05 Mart 2018, 10:33:00 »
İlgiyle izlediğim başlık kavga ortamına döndü.

Biraz sakin olun arkadaşlar.

• DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #57 : 05 Mart 2018, 12:02:55 »
Ben zihniyete bakarım SKYWOLF. Ben burda birkez Kürtlerle ilgili ırkçı söylemde bulunmustum ama karşımdaki insan hoşgörülü olduğu için ben kendimi bu yolda düzelttim yine partikül beydi sanırım. Yaniliyorda olabilirim ama bu adamın zihniyeti bana hiç Turkmus gibi gelmiyor. Adamın zoruna gitmiş belliki Araplar hakkında konuştuklarımız ve dua etsin sanaldayiz yoksa o evlat laflarini öyle kolay yemem ben.

=) Benim soyum Karamanoğullarına dayanıyor soy sop muhabbeti mi yapacağız şimdi burada? 7 göbek türkoğlu türküm, müslüman olan türk olamıyor mu? türklüğün ruhu müslümanlık, ben çok dua ediyorumda rabbim beni senden korusun diye değil. İnternet ortamı olmasa ne olacak Ağrı diyadin jandarma karakoluna gel beni bulursun istersen özelden hertürlü bilgimide yazarım yiğido. Memleketten kovduğun adam akşamki nöbetinde kıçını kollamakla meşgul idi.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #58 : 05 Mart 2018, 12:13:14 »
Soy-sop tartışmalarını kendi aramızda yapmayalım arkadaşlar. Ülke olarak yakın bir zamanda yazı-tura atacağız zaten. Artık kime ne denk gelmişse...
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #59 : 05 Mart 2018, 12:38:13 »
Güzel dostum ben arapçaya kutsiyet atfetmedim istirham ediyorum yazdıklarımı ön yargılı okumayın. Bir önceki mesajında muhasır medeniyet hedefti diyorsun, hadi ermeniyi gürcüyü hatta koca çini geçtim japonlar, ruslar muhasır değil mi? kendi alfabelerini kullanıyor, illa latince değil yani... Diğeride şey yazmış latin alfabesindeki sesler türkçeye uyumlu göktürk alfabesinde bu günkü türkçe seslerinin hepsi yok diye yazmış, ğ latin alfabesinde varmı? peki ü, ö var mı? w var x var q var??? Demek ki ne yapılmış türkçeye uyarlanmış, fazlalık atılmış, eksik tamamlanmış göktürk alfabesinde de yapılabilirdi.

Ayrıca islam, doğal olarak Kuran sadece araplara değil tüm alemlere indirilmiştir. Bakın Milletlere, devletlere, ırklara veyahut kavimlere demiyorum ALEMLERE...

Hocam, kimseyi suçladığım falan yok. Meselelere ön yargıyla da yaklaşmıyoruz. Dostça sohbet ediyoruz hepsi bu. Sohbet tatlı, muhabbet güzel. Bence karşılıklı fikir alış verişi gayet yerinde... Konuyu biraz soğumaya bırakarak diğer konu başlıklarına yer açmanın yerinde olacağı düşünüyorum lakin sorularına da cevap vermek isterim.

Niye Rusça, Japonca veya Çince değilde Latin alfabesi diyecek olursak... Hocam bu mesele Atatürk' ten önce de gündeme gelmişti fakat dönemin padişahı 2. Abdülhamit Latin alfabesine geçmeyi başaramamıştı. Fakat konu üzerinde çalışmalar yaptırmış en azından sonra ki denemeler için bir altyapı tesis etmişti. Yani bu mesele Atatürk' ten önce ki dönemin gündemidir. Ha...! ne oldu? 1928 Harf Devrimine kadar geçecek 50-60 yıllık sürede konu olgunlaştı, devlet ricalinde kabul gördü, insanların içine sindi ve geriye en son işi eyleme dökmek kaldı. Onu başarmak da Atatürk' e nasip olmuştur. Niye 2. Abdülhamit başaramadı da Atatürk başardı sorusunun cevabı budur.

Peki niye Çince, Japonca veya Rusça değil? Burada da Türk' ün istikametini dikkate almak lazım. Türk milleti doğudan batıya doğru yüzyıllara sari akınlar yapmış; yani sürekli olarak batıya göç etmiştir. Doğal olarak sürekli iletişim halinde olduğumuz toplum batı toplumları olmuştur. Osmanlıya dikkat edilirse; aslında Osmanlı Devleti balkan devletidir. Bunu her alanda görebilirsiniz. Örneğin savaş meydanında Rumeli beyler beyi ordunun sağında, Anadolu beyler beyi ise ordunun solunda saf tutardı. Oğuz töresine göre  sağ tarafta konum alanın sol taraftakine göre hiyerarşik üstünlüğü olduğu evvelden belirtmiştik. Kısacası bu olgu ta Osmanlıdan gelen bir yaklaşımın eseridir. Osmanlı' nın devlet geleneğine baktığımızda büyük ölçüde Roma İmparatorluğunu örnek aldıklarını görebilirsiniz. Zaten Osmanlı, Oğuz kavgası da buradan çıkıyor. Osmanlı' nın töreden ayrıldığını ve dolayısıyla Türk toplumunu dışladığını söylemişlerdir. Aynı durum Selçuklu içinde geçerlidir. Oğuz töresine aykırı davranış sergileyen Selçuk Bey ve babası Dukak; Oğuz töresine göre yargılanmış ve yargılama sonucunda DÜŞKÜN ilan edilerek toplum dışına atılmışlardı. Selçuk Beyin ondan sonra ki davranışı aslını inkar etmek olmuştur. Oğuz Kaan soyundan değil de Efresyap soyundan geldiğini ilan ediyordu. Böylece Selçuklular kısmen Farsileşmişlerdir. Padişahlarına bakıyorsunuz mesela; Keyhüsrev, Keykubat, Keykavus ... falan. Kısacası hangi tolum yapısıyla iletişim halindeyseniz oranın kültüründen, geleneğinden bir şeyler alıp bir şeyler vermeniz normaldir. Örneğin Uygurlar da Çin' den almıştır. Öyle ki zamanla Çinlileşmişler ve hatta Budist olmuşlardır.

Bende bir soru sormak isterim;

Madem öyle, Osmanlı veya Selçuklu niye atalarının geleneğini devam ettirmek suretiyle GÖKTÜRKÇEYİ yaşatmadılar da; Arapça, Farsça karışımı bir lisan kullandılar. Alfabe aynı şekilde... Kısacası bir suçlu arayacaksak, O suçlu Atatürk değil; Osmanlı veya Selçuklu devletidir.
« Son Düzenleme: 05 Mart 2018, 12:44:12 Gönderen: PARTİKÜL »