Gönderen Konu: TÜRK TARİHİ VE TÜRKLER  (Okunma sayısı 35119 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: TÜRK TARİHİ VE TÜRKLER
« Yanıtla #30 : 04 Mart 2018, 20:25:28 »
Konuya küçük bir katkı...

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı TCG Dumlupınar

• DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #31 : 04 Mart 2018, 22:56:48 »
Yahu konu niye hep islam mı yoksa türklük mü ye dönüyor? Biri soy digeri inanç. Neden birini seçmek zorunda insanlar? Bosuna dememiş türklük bedenim islam ruhum diye. İkisi farklı seyler çünkü..=) Türküm aynı zamanda müslümanım elhamdulillah. Ayrıca kıldığım namazda da okuduğum duada da nedemek istenildigini anlıyorum nekadar arapça olsada, bir kaç surenin türkçesini bilmek zor olmasa gerek onu okadarını dahi bilmeyen düşünsün. Ama konu komple arapçayı öğrenmeye gelince tabiki zor ama bu tamamen halkın suçu mu acaba?? İlkokul 2. Sınıfta ingilizce dersi veriliyor. Hatta ortaokulda seçmeli bilmemnece bilem var.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #32 : 04 Mart 2018, 23:43:24 »
Yahu konu niye hep islam mı yoksa türklük mü ye dönüyor? Biri soy digeri inanç. Neden birini seçmek zorunda insanlar? Bosuna dememiş türklük bedenim islam ruhum diye. İkisi farklı seyler çünkü..=) Türküm aynı zamanda müslümanım elhamdulillah. Ayrıca kıldığım namazda da okuduğum duada da nedemek istenildigini anlıyorum nekadar arapça olsada, bir kaç surenin türkçesini bilmek zor olmasa gerek onu okadarını dahi bilmeyen düşünsün. Ama konu komple arapçayı öğrenmeye gelince tabiki zor ama bu tamamen halkın suçu mu acaba?? İlkokul 2. Sınıfta ingilizce dersi veriliyor. Hatta ortaokulda seçmeli bilmemnece bilem var.

Haklısın. Ben de senin gibi hem Türk, hem müslümanım diyebilenlerdenim. Dediğin gibi biri soy diğeri inanç. Kaldı ki soyların hesi de bir yerde birleşiyor sununda. Üstün ırk diye bir şey yok. Her ırkın içerisinde iyisi de var kötüsü de var. Üstünlük takvadadır. Peki takva nedir! Mesela Arapça öğrenmek takva mıdır! Yoksa Allah'ın açık şekilde belirttiği, uygulandığında hayatın akışını daha düzenli hale getirecek, kolaylaştıracak ve geliştirecek kurallar mıdır?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #33 : 05 Mart 2018, 00:10:04 »
O kadarda yazıyoruz hala anlamamakta ısrar ediyorlar yahu.Sen gayet güzel açıklıyorsun kendini ama dışarda Türklük önemli değil din önemli diyen insanlar arap kültürü altında eziyor kendi kültürümüzü...Dünyadaki tüm insanlar kendi dillerinde dua edip Tanrıya - İlah'a kendi dillerinde yalvarırken biz Türkler neden elin Arapın dilinde dua ediyoruz ? Lafa gelince %95i müslüman dediğiniz ülkede bu %95lik diliminin ne kadarı Arapça biliyor. gelmiş geniş geniş Arapça öğrenmek zor olmasa gerek diyor neden öğrensin yahu ? Samsung cep telefonu taşıyorsun diye Korece mi öğreniyorsun ? Hayır Türkçeye çeviriyorsun. Telefonunu Korece kullansana ha aynı şeymi diyeceksin aynı şey değiller ama temelinde ikisindede bir halt anlamıyorsun. İlkokuldfa öğrenciler ingilizce öğreniyor diyor adam. Bak bir tarafını yırtıyor devleti yönetenler ihracat diye , devamlı yabancı ülkelere gidip işbirliği yapıyolar. Bunların cogunlugunu İngilizce yapıyorsun. Ben ingiliz aşığı değilim ama evrensel bir dil ile sana dayatılan bir dil aynı şey değiller. Gerçi sizede hak veriyorum daha Mustafa Kemal Atatürk'ün getirdiği latin alfabesinin Türkçeye uyumunu kavrayamadı kafalarınız "cahil kaldık bir gecede" yalanlarıyla dolduruldu millet. Zihin hala 100 yıl geride.
« Son Düzenleme: 05 Mart 2018, 00:11:15 Gönderen: Yabgu »
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #34 : 05 Mart 2018, 00:28:29 »
... Üstünlük takvadadır. Peki takva nedir! Mesela Arapça öğrenmek takva mıdır! Yoksa Allah'ın açık şekilde belirttiği, uygulandığında hayatın akışını daha düzenli hale getirecek, kolaylaştıracak ve geliştirecek kurallar mıdır?

Takva, Mealcilerin-Tefsircilerin ifade ettiği şekliyle; korunmak, korumak, sakınmak anlamına gelmektedir. Yorumcuların belirttiğine göreyse; sorumluluklarının bilincinde olmak demektir. Üstünlük Takva' daysa, demek ki sorumluluk duygusu içerisinde hareket eden kişi Allah katında diğer insanlardan üstündür. Peki neye karşı sorumluluk? Burada kendi yorumları paylaşmak isterim;

İnanç gereği, kainatın yaratıcı Allah olduğuna göre bütün yaratılmışlara karşı sorumluluk sorumluluk duygusu içerisinde olmak gerekir. Çiçeğe, böceğe, ağaca, hayvana, doğaya, insana, çevreye ve kainata... Çünkü bunların yaratıcı Allah' tır ve tamamı Allah' ın ayetleridir. İslam öğretisinde demiyorlar mı; çiçekler, böcekler, ağaçlar, bitkiler sabahtan akşama kadar Allah' ın isimlerini tesbih ederler! Demek ki onların da bir bilinci ve görevi vardır. Allah' ın görev verdiği yaratılmışa zarar vermekten kendini SAKIN! Kişi olarak sen de Allah' ın yarattığı varlıksın; o halde sana zarar vermek isteyenlere karşı bu sefer de KENDİNİ SAKIN! Sorumluluğunun bilincinde ol; YARATILANI SEV YARADANDAN ÖTÜRÜ.

Hocam meselenin özü budur.

Yoksa çok namaz kılan, çok hacı yağ süren, 24 saat oruç tutan, Umreye gidip Hacı olan her zat-ı muhterem; Takva sahibi olmuş demek değildir. Takva, kendine, çevrene, topluma, doğaya ve en geniş anlamda kainata karşı sorumluluk duygusu içinde hareket eden kişi demektir.

Örneğin gerçek anlamda Takva sahibi olan durduk yere ağaç kesmez, suları kirletmez, diğer canlıları öldürmez, insan öldürmez...vs.

Konuyu Türk' ün İnancına getirecek olursak; İslamiyet öncesi Türk inancı, bundan başka bir şey değildir. Türk inancına göre, bütün canlı cansız varlıkların ruhu vardır ve tabiat bir huşu içinde hareket etmektedir. Örneğin Türk inancına göre en büyük suçlardan birisi sebepsiz yere ağaç kesmektir. Çünkü kesmiş olduğunuz ağaç yüzünden diğer canlıların yaşam alanlarını elinizden aldığınızdan dolayı, yapmış olduğunuz kötülüğün bir şekilde geri döneceği inancı hakimdir. O nedenle Türk; doğaya, hayvana ve insana karşı sorumluluk duygusu içinde hareket eden kişidir. 

• DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #35 : 05 Mart 2018, 00:36:42 »

Haklısın. Ben de senin gibi hem Türk, hem müslümanım diyebilenlerdenim. Dediğin gibi biri soy diğeri inanç. Kaldı ki soyların hesi de bir yerde birleşiyor sununda. Üstün ırk diye bir şey yok. Her ırkın içerisinde iyisi de var kötüsü de var. Üstünlük takvadadır. Peki takva nedir! Mesela Arapça öğrenmek takva mıdır! Yoksa Allah'ın açık şekilde belirttiği, uygulandığında hayatın akışını daha düzenli hale getirecek, kolaylaştıracak ve geliştirecek kurallar mıdır?

Sayın skywolf takva ikiside değilki=( . Takvanın kelime anlamı korunmak, sakınmaktır. İslami manada takvaya ise Allah'ın belirttiği yasaklardan sakınmak diyebiliriz.
''Allah'ın açık şekilde belirttiği, uygulandığında hayatın akışını daha düzenli hale getirecek, kolaylaştıracak ve geliştirecek kurallar'' a şeriat denir. Kavram kargaşası olmasın gerçi şeriat deyince korkuyor insanlar, kelle kesmek falan anlıyor da neyse doğrusu bu. Ben illa arapça öğrensin millet demedim tekrar okursanız, isteyen öğrenebilir ortaokulda arapça dahil bilmemnece bile seçmeli olarak okutuluyor demeye getirdim lafı.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #36 : 05 Mart 2018, 00:47:21 »
... İslami manada takvaya ise Allah'ın belirttiği yasaklardan sakınmak diyebiliriz.

Buradan son derece dar bir yorum çıkar -ki toplumun geneli de öyle anlamaktadır. Ne diyorlar;

-1 damla bile alkol alma
-Saçının tek telini gösterme
-Namazını kıl, orucunu tut
-Zina etme, harama el uzatma... vs.

Vahdet anlayışı içerisinde düşünecek olursak; Allah' ın sakınmayı buyurduğu şeyleri üç-beş maddeye indirmemek son derece dar bir bakış açısı olur. Oysaki kainatın tamamından bahsediyoruz. Yukarıda ifade ettiğim şekilde Takva' yı yaratılmış ve henüz yaratılmamış olanlara karşı sorumluluk bilinciyle hareket etmek diyebiliriz. Yani hem geçmişe hem de geleceğe karşı sorumluyuz. Geçmişin mirasını sahip çıkmak kadar geleceğe güzel şeyler de bırakmak gereklidir. Çünkü geleceğe, torunlarına, torunlarının torunlarına karşıda sorumlusun! Bana göre büyük bilinç budur.

• DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #37 : 05 Mart 2018, 00:52:58 »
O kadarda yazıyoruz hala anlamamakta ısrar ediyorlar yahu.Sen gayet güzel açıklıyorsun kendini ama dışarda Türklük önemli değil din önemli diyen insanlar arap kültürü altında eziyor kendi kültürümüzü...Dünyadaki tüm insanlar kendi dillerinde dua edip Tanrıya - İlah'a kendi dillerinde yalvarırken biz Türkler neden elin Arapın dilinde dua ediyoruz ? Lafa gelince %95i müslüman dediğiniz ülkede bu %95lik diliminin ne kadarı Arapça biliyor. gelmiş geniş geniş Arapça öğrenmek zor olmasa gerek diyor neden öğrensin yahu ? Samsung cep telefonu taşıyorsun diye Korece mi öğreniyorsun ? Hayır Türkçeye çeviriyorsun. Telefonunu Korece kullansana ha aynı şeymi diyeceksin aynı şey değiller ama temelinde ikisindede bir halt anlamıyorsun. İlkokuldfa öğrenciler ingilizce öğreniyor diyor adam. Bak bir tarafını yırtıyor devleti yönetenler ihracat diye , devamlı yabancı ülkelere gidip işbirliği yapıyolar. Bunların cogunlugunu İngilizce yapıyorsun. Ben ingiliz aşığı değilim ama evrensel bir dil ile sana dayatılan bir dil aynı şey değiller. Gerçi sizede hak veriyorum daha Mustafa Kemal Atatürk'ün getirdiği latin alfabesinin Türkçeye uyumunu kavrayamadı kafalarınız "cahil kaldık bir gecede" yalanlarıyla dolduruldu millet. Zihin hala 100 yıl geride.

Şimdik kardeş sende yanlış anlamışsın yazdığımı da onu boşver hadi. Önce bir sakin...

Birincisi samsung telefon kullanmakla koskoca islamı bir tutmuş, örnek olarak göstermişsin olmamış.
ikincisi hiç gittinmi bilmiyorum camide herşey arapça dillendirilmez, mesela hoca hutbesini türkçe verir, vaaz türkçedir. Arapça olan nedir? Namaz sureleri, ayetler veyahut okunan Kuran-ı Kerim. Neiçin? Allah'ın kelamı olduğu için, manası bozulmasın diye. tasviri tercümesi yok mu bunun? var ama bin çeşit. Kim ne anladıysa yazmış hatta bazılarında tefsir için farklı kullanılan kelimeler çelişki yaratır. Bu bağlamda anlam kaymaması açısından Allah kelamı olduğu için arapça okunur. Bana dünyada bir ülke göster ki imamı kendi dilinde fatiha okusun. Beyler rica ediyorum İslamı hristiyanlıkla karıştırmayın.

Bende bu yüzden namazda bari okunan surelerin türkçe anlamı inananlar tarafından bilinmeli demek istedim.

Bir diğer husus %95 i müslüman falan diye bir yüzde vermişsin onu bilemeyiz de büyük bir çoğunluğu Türk olan bir devletin alfabesi neden latin alfabesidir? bende sana bunu soruyorum madem ki. Türk'ün kendi alfabesi yok mu? Göktürk alfabesi uygur alfabesi farklı milletlerin midir? Aaa latin alfabesi küresel... yoo mesela ruslar kril alfabesi kullanır japonlar japon, çinliler çin, tailer tai alfabesi, yunanlar grek alfabesi, araplar, farslılar, yahudiler, gürcüler hatta bir avuç ermeniler bilee hep kendi alfabesini kullanır..??

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #38 : 05 Mart 2018, 01:05:51 »
... Türk'ün kendi alfabesi yok mu? Göktürk alfabesi uygur alfabesi farklı milletlerin midir? Aaa latin alfabesi küresel...

Latin alfabesinini kökeni Etrüks Runik alfabesidir. Dil bilimcilerin ifade ettiği şekliyle Arapça; Türk diline, lehçesine, kurallarına uyan bir dil değildir. O nedenle Büyük Atatürk' ün yaptığı devrimlerin en büyüğü aslında alfabe devrimidir. Efenim, diyorlar ki; Arapçayı terk ettik, bir gece de cahil kaldık (!) Veyahut, dedelerimizi mezar taşını bile okuyamıyoruz (!)

Dedelerinin mezar taşında ''Ruhuna El Fatiha'' yazısından başka ne yazabilir ki? Çok çok yazsa; şiir, ağıt, gazel veya Kur' an ayetlerinden uygun olan bir tanesi yaza ki; bunları okuyamadığın için de cahil olmuş sayılmazsın. Peki ne zaman cahil olursun; çağın gereğini yerine getiremeyip, yapmak gereken şeylerden bihaber olduğun zaman cahil olursun. Bir de '' bir gecede cahil bırakıldık'' diyenler; acaba hayatlarında kaç tane kitap okumuştur. Ellerinden tutan mı var? Oysa ki Büyük Atatürk 4000 den fazla kitabı okumuş, üzerinde kafa yormuş, kitabın çeşitli yerlerine notlar almış ve kendi görüşlerini belirtmiştir.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #39 : 05 Mart 2018, 01:07:31 »
koskoca İslamı bir tutmadım. Bak orda ikisi aynı şey değil ama temel olarak ikiside anlaşılmıyor demişim. Önce düzgün oku sonra yorum yap. Göktürkçedeki sesli harfler ile bugün konuştugun Türkçedeki sesli harfler aynı mı ? Arapçada kaç sesli harf var ? Osmanlıcada kaç sesli harf var ? Halk Türkçesinde 8dir. Göktürkçede 4. Arapçada yine 4. Bunu isteseydin googleden iki dakikada öğrenebilirdin ama için araplaşmış Türklüğü araştırma zahmetine bile girmemişsin. Gelmiş burda demogoji yapıyorsun. Git şeriatını İranda yaşa. Neymiş daha gelişmişmiş İranda görüyoruz şeriatın ne kadar gelişmiş oldugunu.Şuna kısaca molla devleti istiyoruz diyin kurtulun.
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?