Gönderen Konu: TÜRK TARİHİ VE TÜRKLER  (Okunma sayısı 35095 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
TÜRK TARİHİ VE TÜRKLER
« : 03 Mart 2018, 23:03:00 »
Konu Türk tarihi olunca, ilk olarak Türk tarihinin niye bilinmesi gerektiğini ifade etmek gerekir. Çünkü konu salt tarih bilgisi olmayıp Türk’ ün varlık yokluk ve dolayısıyla varlıkta yükselme mücadelesidir. Büyük Atatürk bu olguyu çok veciz bir sözle ifade ediyordu;

’ Türk çocuğu atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendine kuvvet bulacaktır.’’

İşte Türk tarihini bilmek bu kadar önemlidir.

17’ nci yy. kadar geçen dönemde Türk’ ün yaşadığı çeşitli coğrafyalarda Türk’ ün töresini, geçmişini, atalarından gelen öğütleri anlatan Oğuznameler okunurdu. Bu Oğuznameler bilinçli bir siyasetin gereği olarak yok edilmek istenmiş veya yok edilmiştir. Oysaki bu Oğuznağmeler geçmişten geleceğe köprü vazifesi görerek; hatıralar, öğütler ve kadim bilgileri yeni nesillere aktararak Türk milletinin birlik ruhu içinde ayakta kalmasını sağlıyordu. Çünkü Türk milleti birlik beraberlikten yoksun kaldığı dönemlerde esaretin pençesine düşmüşler ve yine o esaretten birlik ve beraberlik ruhu ile çıkmışlardır. Türk milleti esaret altında yaşayabilecek bir millet olmadığından ve özgürlüğüne hava kadar, su kadar muhtaç olduğundan dolayı Başbuğ Atatürk demiştir ki;

‘’ Böyle bir millet esaret altında yaşamaktansa ölsün daha iyidir’’

O HALDE YA İSTÎKLAL YA ÖLÜM !

İşte tarih bilincinin Büyük Atatürk’ ü getirdiği nokta burasıdır. Şimdi sormak lazım; Atalarının yaptıklarını bilmeseydi, yanlışlarından ders almasaydı; böyle büyük bir mücadeleyi başlatabilmek için kendinde kuvvet bulabilir miydi ?

Efendim, Türk çocuğunun genetik kodlarına yazılmış olduğu belli olan iş bu acı hatıralar nedeniyle olsa gerek; Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının henüz kapağını açtığınız ilk anda karşınıza çıkan Başlangıç Maddesinde bahsedildiği üzere;

‘’ Türk Vatanı ve Milletinin ebedi varlığını ve Yüce Türk Devletinin bölünmez bütünlüğünü…’’

-ek devamla;

‘’ Hiçbir faaliyetin Türk milli menfaatlerinin, Türk varlığının, Devleti ve ülkesiyle bölünmezliği esasının, Türklüğün tarihi ve manevi değerlerinin, Atatürk milliyetçiliği, ilke ve inkılapları ve medeniyetçiliğinin karşısında korunma göremeyeceği ve laiklik ilkesinin gereği olarak kutsal din duygularının, Devlet işlerine ve politikaya kesinlikle karıştırılamayacağı;

Şeklinde devam eden ve yine Anayasanın 3. Maddesinde ifadesi bulan;

‘’Türk Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.’’

-diyekten, Türk çocuğunun muhtaç olduğu birlik ruhunu defaatle ifade etmeye çalışmıştır. Demek ki Türk milleti için en önemli şey; VATANIN VE MİLLETİN BÖLÜNMEZ BÜTÜNLÜĞÜDÜR. O halde Türk milleti için suçların en büyüğü BÖLÜCÜLÜKTÜR. 

Hal böyleyken 19. yy’ la geldiğimizde Türkçülük ve Türklük bilincine karşılık öne sürülen tez;

‘’ Türk’ ün geçmişini bilmesine gerek yoktur, aslolan Şeriatı bilmeleridir’’ sözleriyle ifade ediliyordu.  Peki, Şeriat neydi ?

Kısaca Şeriat Yasa’ dır. Peki, Türk’ ün yasası nedir? Ona da TÖRE diyoruz. Türk kelimesi; TÖRÜK-TÖRE kelimelerinden türetildiğine göre TÜRK; aynı töreye mensup topluluklar bütünüydü. Bu topluluğun içine Hunlar, Avarlar, Göktürkler, Kırgızlar, Hazarlar, Bulgarlar, Peçenekler, Macarlar, Kumanlar, Altaylar, Karluklar, Kimekler, Çiğiller, Uygurlar ve bütün bu boyları kendi çeperine toplayan Oğuzlardan müteşekkildi.  Elbette ki Töre’ ye mensup olup da farklı tarih süreçlerinden geçen Moğolları da kategoriye dahil etmekte beis görmeyiz. Çünkü Töre büyük ölçüde aynı olmakla birlikte, tarih farklı şekilde yol çizmiştir. Zaten Moğollar da büyük çoğunlukla kendilerini akraba soy olarak görüyorlar. Bu saydıklarımız dışında bilimiz dahilinde olmayan veya unutmuş olduğumuz topluluklar olabilir lakin işin özünün Töre birliği olduğunu bilmekte fayda var. Peki Töre nedir?
« Son Düzenleme: 03 Mart 2018, 23:18:31 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
Ynt: TÜRK TARİHİ VE TÜRKLER
« Yanıtla #1 : 03 Mart 2018, 23:15:46 »
Sayın SKYWOLF üstadım konuyu Askeri tarihi bölümüne taşımış olmakla birlikte; üstadımın müsaadesi olursa Türk tarihini salt askeri tarih olarak ele almaktan ziyade bir kül halinde değerlendirmek isterim. Çünkü konu Türk milleti olunca, Türk milletinin ulaşmak zorunda olduğu bir medeniyet seviyesi var. Askeri tarihi bunun sadece bir bacağını taşır. Oysa ki Türk' ü Türk yapan değerler çok çeşitlidir. Örneğin Tük Dili... Büyük Atatürk' de konuyu bu çerçevede değerlendirdiğinden olacak ki, Türk Tarih Kurumu' nun yanında Türk Dil Kurumu' nu da kurmuştur. Bu itibarla, konuyu bütün yönleriyle değerlendirmek isterim.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2 : 03 Mart 2018, 23:23:36 »
Sayın SKYWOLF üstadım konuyu Askeri tarihi bölümüne taşımış olmakla birlikte; üstadımın müsaadesi olursa Türk tarihini salt askeri tarih olarak ele almaktan ziyade bir kül halinde değerlendirmek isterim. Çünkü konu Türk milleti olunca, Türk milletinin ulaşmak zorunda olduğu bir medeniyet seviyesi var. Askeri tarihi bunun sadece bir bacağını taşır. Oysa ki Türk' ü Türk yapan değerler çok çeşitlidir. Örneğin Tük Dili... Büyük Atatürk' de konuyu bu çerçevede değerlendirdiğinden olacak ki, Türk Tarih Kurumu' nun yanında Türk Dil Kurumu' nu da kurmuştur. Bu itibarla, konuyu bütün yönleriyle değerlendirmek isterim.

Senin yapmak istediğin hiç bir şey için müsade istemene gerek yok değerli dostum. Bizim sana yardımımız olursa memnun oluruz.
Paylaşacağın değerli bilgileri her zaman olduğu gibi dört gözle bekliyorum.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3 : 03 Mart 2018, 23:25:58 »
Senin yapmak istediğin hiç bir şey için müsade istemene gerek yok değerli dostum. Bizim sana yardımımız olursa memnun oluruz.
Paylaşacağın değerli bilgileri her zaman olduğu gibi dört gözle bekliyorum.

+ 1 Milyon :)

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4 : 04 Mart 2018, 00:06:54 »
Hocam bu bölümü açtıgınız için çok çok teşekkür ediyorum size... Türk töresi (gelenekleri - savaş yöntemleri - yaşayış şekli)  ile İslam dininin birbiriyle çakıştığı noktalar var. En azından ben böyle oldugunu düşünüyorum. Birilerinin çıkıp "Türklük bir mozaiktir , çeşitli milletler bir araya gelip Türk milletini oluşturur" saçmalıkları etrafta böyle gezerken köyde yaşayan Mehmet nasıl Türklük bilinci kazanacak ? Daha bu ülkede Türk bir ırk mıdır yoksa birbiriyle beraber yaşayan halklar topluluğu mudur saçmalığı dolanıyor dilden dile... Diğerlerini küçümsemiş gibi olmak istemiyorum ama aman Türklükten konuşmayalım kürtler alınır ,çerkesler küser , gürcüler ağlar kafası yaşadıkça , Türklük yani ırk üzerinden söylemler yerine daha hümanist cümleler kullanılırsa nasıl Türklük bilinci kazanılacak ?... Oğuzname diyoruz. Başımızdaki adam Etnik milliyetçiliği ayaklar altına aldık diyor. Göktürkçeyi askerin omzundan söküyor. ırkçılık dinimizce haram deniliyor. Ben bir yere Ne Mutlu Türküm Diyene yazınca hemen altına "ne mutlu müslümanım diyene" karşılığı geliyor. Bu ülke müslüman olabilir ama ırkımın adını yazdıgımda karşıt yorum neden DİN üzerinden geliyor.Ümmet kavramı neden bizi biz yapan Türklük şuurumuzun önüne geçti ? Mesela hem Fırat kalkanında hemde afrin op. Türk ordusu için İslamın ordusu söylemleri geziyor. Hiç rahatsız olmuyorum tabiki imanının verdiği güçle orda vatanı için savaşıyor. O askerlerin ne milletini (kürt , çerkes ,Türk farketmez)  nede dinine en ufak laf edemem ama TÜRK ordusu yahu. TÜRK ORDUSU onun adı. Afrine müslüman olan her ordu giremezdi TÜRK olan her ordu girerdi. Neden ırkımızı hep dinimizin ardına saklıyoruz. Müslüman bir asker illa cihad mı etmeli ? Türklük için savaşılamaz mı ? Türklük bilinci silinmeye çalışılıyor bu ülkede...
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5 : 04 Mart 2018, 00:47:38 »
... Türk töresi (gelenekleri - savaş yöntemleri - yaşayış şekli)  ile İslam dininin birbiriyle çakıştığı noktalar var. En azından ben böyle oldugunu düşünüyorum...

Arap geleneğini İslam olarak algılayanlar var. Örneğin Üç Aylar meselesi. İslam öncesi Arap kültüründe ''haram aylar'' kavramı vardı ve o aylar geldiğinde yağma, çapul, talan, soygun ve dolayısıyla kavga-döğüş de olmuyordu. Doğal olarak Kur' an, İnsan onuruyla çelişmeyen Arap geleneklerine dokunmamıştır. lakin ''kız çocuklarını'' gömmek gibi ilahi adalete sığmayacak uygulamalara da yasak getirmiştir. fakat bu Arap geleneğini tam anlamıyla ortadan kaldıramıştır. Şimdi  sormak lazım Recm uygulamasının Kur' an da ki yeri nedir? Aynı şekilde Üç Aylar meselesi! Tamamıyla Arap geleneklerine uygun olmakla birlikte; Türk töresine uyuyor mu? örneğin 2018 yılı için üç aylar; 18 Mart tarihinde Recep ayı olarak başlayacak. Peki Afrin harekatının geleceği nedir?  Recep ayı başladı diye mücadeleye ara mı vereceğiz? Ya da üç aylar diye Çanakkale Savaşı yapılmayacak mıydı? Tabi ki bunlar akılla izah edilebilecek haller değildir. Oysaki İslam Akıl dinidir lakin onu nakil dini haline dönüştürmek isteyenler olmuştur. Peki Kur' an öğretilerini mi naklediyorlar yoksa kendince yaptıkları yorumları mı naklediyorlar ? Kendi yorumlarını naklettikleri açıktır.

... Türklükten  Neden ırkımızı hep dinimizin ardına saklıyoruz. Müslüman bir asker illa cihad mı etmeli ? Türklük için savaşılamaz mı ?

Türk milleti bahsettiğiniz mücadeleye hiç bir zaman CİHAT dememiştir. Türk töresinde ki adı GAZA' dır. Anadolu ve Balkanlar, iş bu Gaza ruhuyla fethedilmiş topraklar olmakla birlikte; Türk' ün Gaza anlayışında ''Aman'' dileyene ilişmek olmaz. Bir de Arap kültürüyle ilişkilendirin bakalım (!) Neyle karşılaşacaksınız? Türk evladı; Gazanız Mübarek Olsun -der; Cihatınız Mübarek Olsun demez. İşte bu da bir çeşit Türk töresidir.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6 : 04 Mart 2018, 01:21:19 »
Gaza ile cihat kelime olarak farklı ama anlam olarak aynıdır aslında. İkiside Din temelinde verilen savaş şeklidir. Mesela Ülkemizin hemen yanında hristiyan bir Türk devleti var diyelim hatta bu ülkenin her ferdi TÜRKLÜK şuurunun bilincinde olsun ve o hristiyan Türk devletine bir müslüman arap devleti savaş açsa , şuanki Türk ordusuda iki taraftan birini seçmek zorunda kalsa sizce Türk ordusu GAZA mı der yoksa TÜRKLÜK mü ?

Şahsi görüşüm mevcut sistemin ümmet sevdası yüzünden Türklerle savaşıyor olurduk. En bariz örneğide ne kadar doğrudur bilmiyorum rivayet odurki Özal'ın Hocalı katliamı sırasında Azeriler (Türkler) için "onlar şii , İran kurtarsın" lafıdır..
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #7 : 04 Mart 2018, 01:31:35 »
İmparatorluklar halkların kardeşliği üzerine icatları vardır hep. Bizimde meselemiz buydu ümmet temelli yaklaşım cuk oturdu imparatorluğumuza. Aslında emperyalist bir şeydir ümmetçilik sanıldığı gibi halkların birlikteliği değil sömürülmesi içindir. Suriye liyi Cezayirliği nasıl yöneteceksin Türkçülük politikası ile Osmanlı da. Bizans Ortodoks kardeşliğini Roma Katolik kardeşliğini Rusya kominizmi bundan icat etti. Emperyal imparatorluklar bir şekilde halkların kardeşliğini kullanmanın yollarını hep bulmuşlardır. Parçalanıp özüne dönünce bu sefer milliyetçilik anlamlı olmuştur hep. Biz iki ara bir deredeyiz çünkü tam parçalanmadan bu güne gelebildik. Orta Avrupada yaşasaydık bu ülkeden beş devlet daha çıkardı en az.  Bu yüzden biz hala biraz halkların kardeşliğine oynuyoruz tam milliyetçi Türkçü hiç kimse değil bu ülkede. İnanmayan gitsin ülkücünün birine şu lazmış  biliyonmu desin bakalım kafasına odunu yiyeyecek mi yemeyecek mi bu hatasından dolayı. Hatta laz kadar kesin olmaz ama kürtmüş desin odunu yemesede fırçayı nasihatı yer
« Son Düzenleme: 04 Mart 2018, 01:34:26 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #8 : 04 Mart 2018, 01:51:25 »
@Yabgu, ne yazık ki bahsettiğiniz konuların gerçeklik payı var. İslam inancı ve dolayısıyla İslam öğretisi Arapçılık olarak algılana gelmiş ve Arap olan her şey kutsal hale dönüştürülmüştür. Arap geleneği, Arap töresi, Arap dili, Arap Alfabesi...vs. Oysaki Müslümanı Mü'mim yapan şey Takva' dır, Arapçılık değil. Ne yazık ki Arapçılık, İslamiyete koşut ''Paralel Din'' haline getirilmiştir. Nasıl ki paralel devlet, paralel örgüt, paralel yapı varsa paralel din de var... Kısaca bu inanca EMEVİ İSLAMI diyorlar. Emevi İslamına göre Kureyş kabilesinden olmayanlara -aşağılama anlamında- MEVALİ diyorlardı. Türk, Kafkas toplulukları ve dolayısıyla Farisiler Mevaliydi. Mevali bir yerde Arapların kölesi demektir. Kölemenler-Memluklar Devletini akıllara getirirsek; Emevilerin Türkistan ve Kafkaslara yapmış oldukları akınlardan ele geçirdikleri kölelerden meydana gelmiş topluluklar olmakla birlikte, o insanlar Müslüman olmayı tercih ettikleri halde hiç bir zaman Araplarla aynı statüde kabul görmemişlerdir. Peki bu ayrımcılık Kur' anın neresinde var (?) İslam inancına göre gerçek üstünlük Takva' da olduğuna göre; Arapçılığın İslam ahlakında yeri yoktur lakin Emevi inacında vardır. Dinde yeri var denilerek dayatılan pek çok kavram asıl itibariyle Emevi-Abbasi geleneklerine dayanmaktadır. Dolayısıyla Türk evladının uyanık olmasında büyük faydalar var.   
« Son Düzenleme: 04 Mart 2018, 01:54:01 Gönderen: PARTİKÜL »

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #9 : 04 Mart 2018, 02:05:10 »
Partikül önerin nedir hepimiz Alevi olalım mı mesela o zaman rahatlar mısın.
beğen