Gönderen Konu: K2 Black Panther Ana Savaş Tankı  (Okunma sayısı 8936 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: K2 Black Panther Ana Savaş Tankı
« Yanıtla #20 : 14 Eylül 2020, 16:10:35 »
Hocam bahsettiğiniz siteyi ve tartışmaları ben de takip ediyorum...

MTU motoru hariç hiçbir motor Altay'a uymaz , tamamen tasarım değişikliği gerekir"
görüşüne ne diyorsunuz?

Ben o kadar net konuşamam. Her zaman temkinli yaklaşırım. Sadece çıkarım yaparım. Eğer halihazırda geliştirilmiş olduğu motordan daha güçlü bir motor koyulmak isterse o ayrı ancak daha az güçteki bir motoru entegre etmek o kadar zor olmasa gerek.  Hani daha güçlüsünü taksaydın aktarım ordanları, portör tekerleri paletler vs. o devirleri kondüsyonu çekmez güçlendirmek gerekir denilebilir ancak zaten tank en güçlüsüne göre tasarlanmış.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
G. Kore'nin K3 çalışması.
« Yanıtla #21 : 20 Kasım 2020, 21:36:05 »
Alıntı
G. Kore'nin K3 ana muharebe tankının konsept çalışması oldugu iddia ediliyor.

https://mobile.twitter.com/TarMilus

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Güney Kore Yerli Motorla K2 Tankı Üretimine Başladı
« Yanıtla #22 : 26 Ocak 2022, 18:42:15 »
Güney Kore, K2 Black Panther Ana Muharebe Tankı (AMT) için yerli olarak üretilen motorlarla seri üretime başladı.

Güney Kore Savunma Tedarik Programı Yönetimi (DAPA) tarafından yapılan açıklamada motorların ikincil seri üretim K2 tanklarına başarıyla entegre edildiği aktarıldı.

K2 tankı Güney Kore ordusunun en yeni tankı olarak biliniyor ve 2014 yılından bu yana hizmette. Tankın tasarımı, dizaynı ve üretimi tamamen Güney Kore’ye ait.

Yapılan açıklamada ikinci seri üretim safhasında birinci seri üretim tanklarda kullanılan yabancı güç paketi yerine yerli motor kullanıldığı ve yerlilik oranının arttırıldığı not edildi.

Tankta karışık bir güç paketi kullanıldı. Motor ve soğutma sistemi yerli iken transmisyon halen yabancı tedarikçiden sağlanıyor.

Tankın kalbi olan güç paketinde motor, transmisyon ve soğutma sistemi gibi kritik parçalar yer alıyor.

Bu yeniliklerle beraber yalnızca operasyonel kabiliyette artış değil, maliyet düşüşlerinin yaşanması da bekleniyor.

Üçüncü parti K2 tankların seri üretiminin tamamlanması için hedef tarih ise 2023.

Altay İçin Güney Kore İle Müzakereler
T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile Kore Cumhuriyeti Savunma Sanayii Başkanlığı arasında, ALTAY Tankı’nın güç grubu için mutabakat imzalanması da planlanıyor.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ALTAY Tankı’nın güç grubu yani motor ve şanzımanıyla ilgili niyet mektubu imzalandığını Kore Cumhuriyeti Savunma Sanayi Başkanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Savunma Sanayii Başkanlığı arasında iş birliği mutabakat zaptı imzalanması için müzakerelere katkı sunduklarını açıklamıştı.

Şirket temsilcilerinin geçtiğimiz dönemde Kore medyasına verdiği bilgiye göre; Güney Koreli Doosan Infracore Co. ve S&T Dynamics Co. şirketleri, ALTAY Ana Muharebe Tankı’nın motor ve transmisyonunu BMC için üretecek. Üretimin birkaç yıl sürmesi öngörülüyor.

https://www.savunmasanayist.com/guney-Kore-yerli-motorla-k2-tanki-uretimine-basladi/

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #23 : 26 Ocak 2022, 19:35:28 »
Bize önerdikleri DOOSAN DV27K Kore  motoru ile Alman RENK transmisyon kullanmışlar....

EST15K yerli Transmisyonu kullanmamışlar...Hani bu yerli transmisyon " bir civata nedeniyle dayanıklılık sorunu çıkarıyormuş , sorunu bulduk " denilmişti...

Demek ki bize de önerdikleri  EST15K  transmisyondaki sorun hâlâ çözülmemiş sonucunu çıkarabilir miyiz?
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2022, 19:36:12 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 255
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #24 : 26 Ocak 2022, 20:59:29 »
Bize önerdikleri DOOSAN DV27K Kore  motoru ile Alman RENK transmisyon kullanmışlar....

EST15K yerli Transmisyonu kullanmamışlar...Hani bu yerli transmisyon " bir civata nedeniyle dayanıklılık sorunu çıkarıyormuş , sorunu bulduk " denilmişti...

Demek ki bize de önerdikleri  EST15K  transmisyondaki sorun hâlâ çözülmemiş sonucunu çıkarabilir miyiz?

Olabilir, ona biz karar vereceğiz. Eğer satış olursa. Ama hep söylüyorum, seri hibrit sisteme geç ve sorunu kökünden çöz.

Ağır tanklar çok elzem araçlar olmaktan çıktılar belki ama teknolojileri hala elzem. Havada yoğun bir dron aktivitesi varken, askerleri güvenle sevk etmek her zamankinden daha kritik bir mevzu haline geldi. Mevcut koruma seviyesi bence kesinlikle yetmeyecek. ZPT'ler için 360 derece koruma gerekecek.

Hem de ağır tank standardında bir koruma gerekecek. O ihtiyaç belirdiğindeyse, bize Altay teknolojisi lazım olacak. Yani (aktif/pasif) zırh teknolojileri ve güç paketi teknolojileri lazım olacak.

II. Karabağ Savaşında, Azerbaycan Ordusuna ait kamikaze dronla imha edilen, içi Ermeni askerlerle dolu bir otobüs, bence o savaştan çıkartılması gereken asıl ders idi. O otobüsün yerinde diyelim ki Kirpi olsaydı, bence sonuç yine de pek değişmezdi...
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2022, 21:17:26 Gönderen: merzifonlu »