Gönderen Konu: Rusya-NATO İlişkileri  (Okunma sayısı 55631 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
« Yanıtla #90 : 20 Ekim 2018, 14:15:22 »

Romanya hava sahasında Kanada'ya ait uçakların Rus savaş uçaklarını önlediği söyleniyor sosyal medyada...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #91 : 20 Ekim 2018, 14:34:53 »
Bu goruntuler pp'den baska birsey degil tabiki. Paintte 2 dakikada yapilir. Haber asparagas bana gore.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #92 : 20 Ekim 2018, 14:48:44 »
Bu goruntuler pp'den baska birsey degil tabiki. Paintte 2 dakikada yapilir. Haber asparagas bana gore.

Bana da öyle geliyor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #93 : 21 Ekim 2018, 00:11:05 »
Alıntı

TAH Savunma
‏ @TAHSAVUNMA

Belçika Hava Kuvvetleri (@BeAirForce) Twitter hesabı üzerinden bu hafta içerisinde Rus Hava Kuvvetleri'ne ait unsurların @NATO hava sahasını taciz etmesi üzerine uçaklarının Rus uçaklarına engelleme gerçekleştirdiğini ve NATO hava sahasını 7/24 koruduklarını bildirdi.

https://twitter.com/TAHSAVUNMA/status/1053581011693551616

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #94 : 21 Ekim 2018, 11:44:23 »
Alıntı
Amerika Birleşik Devletleri, Rusya Federasyonu ile imzalanan ''Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması"ndan çekildiğini bildirdi. Açıklamayı @realDonaldTrump gerçekleştirdi ve şu ifadeleri belirtti: '' Rusya uzun süredir imzalanan anlaşmayı ihlal ediyor...

Bu durum Obama yönetimi sırasında da devam etmişti. Obama'nın neden Rusya'ya müdahale etmediğini veya anlaşmadan çekilmediğini bilmiyorum ancak biz buna izin vermeyeceğiz. Anlaşmaya sadık kalan bizleriz ve anlaşmayı onurlandırdık. Ancak Rusya bunu yapmadı...+

Bizde anlaşmadan çekileceğiz ve Çin-Rusya ikilisinin yeni bir anlaşma teklifi ile gelmezse kendi silahlarımızı üreteceğiz.'' Rusya ise ABD'nin bu anlaşmadan çekilmesinin tehlikeli bir adım olduğunu bildirdi.

https://twitter.com/TAHSAVUNMA/status/1053906022039982080

Alıntı

Trump Orta Menzilli Nukleer Kuvvetler (INF) anlasmasindan cekilecegini acikladi. Anlasma Rusya ve ABD'nin 500-5500 km menzilli, nukleer/konvansiyonel baslikli, kara konuslu BF veya seyir fuzesi sahibi olmasini ve testini yasakliyor. Bu kapsamda 2 taraf cok sayida fuze imha etti.

https://twitter.com/TyrannosurusRex/status/1053892691086503937
« Son Düzenleme: 21 Ekim 2018, 11:49:06 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Kılıçlar çekildi: Putin'den Avrupa'ya füze mesajı
« Yanıtla #95 : 25 Ekim 2018, 00:13:01 »
Kılıçlar çekildi: Putin'den Avrupa'ya füze mesajı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa'ya yeni füzelerin yerleştirilmesi halinde Rusya'nın da buna aynı şekilde cevap vereceğini bildirdi.

Putin, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile görüştükten sonra düzenlenen basın toplantısında, gazetecilerin ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çekilme kararına ilişkin sorularını yanıtladı.

Daha önce Anti Balistik Füze Sistemi Anlaşması'nın şimdi ise Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın ortadan kaldırılmasından endişe duyduklarını belirten Putin, "Bütün bunlar ortadan kaldırıldığında silahsızlanmanın büyümesini sınırlayacak bir şey kalmayacak. Öyleyse durum bence son derece tehlikeli olacak. Silah yarışından başka hiç birşey kalmayacak." ifadelerini kullandı.

MİSİLLEME SALDIRISI RİSKİ

ABD'nin her halükarda anlaşmadan çekilmesi halinde Avrupa'nın ne yapacağı sorusunun ortaya çıktığını dile getiren Putin, "Esas soru şu: Bu yeni
ortaya çıkan füzelerle (Avrupa) ne yapacak? Bu füzeler eğer Avrupa'ya teslim edilirlerse, doğal olarak, biz de aynı şekilde cevap vermek zorunda kalacağız.

Bunu kabul eden Avrupa ülkeleriyse kendi topraklarını olası bir misilleme saldırısı riski altına soktuklarını anlamak zorunda kalacaklar. Bu çok açık." diye konuştu.

Putin ayrıca ABD'nin, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın Rusya tarafından ihlal edildiğine dair herhangi bir kanıt gösteremediğine de dikkat çekti.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/kiliclar-cekildi-putinden-fuze-mesaji-40997624

Çevrimdışı Raptor44

• İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #96 : 25 Ekim 2018, 00:54:48 »
Bu gidişle soğuk savaş günlerine geri dönücez
IRK, DİN, DİL, MEZHEP ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN YAPTIKLARINDIR

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
NATO’dan dev gözdağı
« Yanıtla #97 : 25 Ekim 2018, 08:26:18 »
NATO’dan dev gözdağı

Güven ÖZALP
gozalp@hurriyet.com.tr

ABD Başkanı Trump’ın Rusya ile Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması’ndan çekilme açıklamasının gölgesinde bugün NATO, Soğuk Savaş sonrası en büyük tatbikatını başlatıyor. Norveç’te yapılacak tatbikata 31 ülkeden 250 uçak, 65 gemi ve 50 bin asker katılıyor.
NATO, Rusya’nın son yıllardaki meydan okumalarının ve ABD Başkanı Trump’ın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması’ndan (INF) çekilme açıklamasının uluslararası güvenlik bağlantılı kaygıları artırdığı bir ortamda gövde gösterisi yapacak. Bugün Norveç’te başlayan ve İsveç ile Finlandiya’nın hava sahalarının da kullanılacağı Trident Juncture 18, Soğuk Savaş sonrasında NATO’nun en büyük tatbikatı olacak.

‘GÜÇLÜYÜZ’ MESAJI

Amacı NATO’nun imkân ve kabiliyetlerini gösterme, NATO Mukabele Kuvveti’ni deneme, taktik seviyede birliklerin eğitimini sağlama ve müttefik ülkeler arasında bilgi ve tecrübe paylaşımı olan tatbikat 7 Kasım’a kadar sürecek. Tatbikat ile ittifakın her tür tehdide karşı birleşmiş, düşmanları caydırmaya ve kendini savunmaya hazır olduğu mesajı verilecek.

Yetkililer tatbikatın spesifik bir ülkeye değil NATO’nun, bir üyeye yapılan saldırının her üyeye yapılmış sayılmasına dayanan 5’inci maddesinin aktive edilmesine neden olacak bir eylemde bulunacak herkese yönelik olduğunu vurguluyor. Ancak gözdağı verilmek istenen asıl ülkenin Rusya olduğu sır değil. NATO, tatbikatın ana odağının Rus sınırından bin kilometreden, hava operasyonlarının ise sınıra 500 km’den uzak olması nedeniyle Rusya’nın endişelenmesini gerektirecek bir durum olmadığını savunsa da Moskova duyduğu rahatsızlığı gizlemiyor.

Tatbikata tüm NATO üyeleri ile İsveç ve Finlandiya katılıyor. Tatbikatta 24 bini deniz, 20 binden fazlası kara, 3.500 hava, 1.300 yüzü karargâh, bini de lojistik gücü olmak üzere 50 bin kadar asker görev yapacak. Tatbikatta, 250 uçak, 65 gemi ve 10 bin araç kullanılacak.

TÜRKİYE’DEN DÜŞÜK KATILIM

En fazla katılımı ABD, Almanya, Norveç, İngiltere ve İsveç’in sağlayacağı tatbikata NATO’nun önemli ordularından birine sahip olan Türkiye düşük katkı verecek. Türkiye’nin katkısı, NATO Daimi Deniz Görev Grubu 2’de (SNMG2) yer alan TCG Oruçreis fırkateyni, 3 adet F-16 savaş uçağı ve 32 karargâh subayıyla sınırlı kalacak. NATO, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Viyana Belgesi’nde belirlenen kurallar nedeniyle Rusya’yı da tatbikata gözlemci olarak davet etti. Tatbikatta asker sayısı 13 bini aştığı için tüm diğer AGİT ülkelerine de davet yapıldı.

TATBİKATTAN RAKAMLAR

31: Katılımcı ülke sayısı.

50 bin: Tatbikatta görev alacak asker sayısı.

92 kilometre: Tatbikata katılan araçlar uç uca dizildiğinde oluşan uzunluk.

1.8 milyon: Harekât süresince dağıtılacak yemek sayısı.

676 ton: Yıkanacak çamaşırın ağırlığı.

35 bin: Norveç’in yabancı askerler için hazırladığı yatak sayısı.

RUSLARA YETİŞEMEDİ

Trident Juncture 18 her ne kadar Soğuk Savaş dönemi sonrasında NATO’nun düzenlediği en büyük ve kapsamlı tatbikat olsa da Rusya’nın bu yıl Çin ve Moğolistan ile düzenlediği Vostok 18’in Rus makamları tarafından verilen rakamlarına yetişemedi. Vostok 18’e katılan Rus güçleri, 300 bin asker, binden fazla uçak, helikopter ve hava aracı, 80 savaş ve lojistik gemisi, tankların da dahil olduğu 36 bin araç olarak açıklanmıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/natodan-dev-gozdagi-40997719

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #98 : 30 Ekim 2018, 22:27:35 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #99 : 01 Şubat 2019, 11:21:03 »
Bu defa Rus uçakları ABD uçaklarını uzaklaştırmış.

Sorry...