Gönderen Konu: Rusya-NATO İlişkileri  (Okunma sayısı 55214 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
« Yanıtla #120 : 22 Mart 2021, 13:52:11 »
ickiyi fazla kacirmislardir ruslardan ne beklenir

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #121 : 08 Aralık 2021, 20:22:15 »
Alıntı
Biden:

•Ukrayna işgal edilirse dahi Rusya'ya karşı tek taraflı güç kullanmayacağız.
https://mobile.twitter.com/temmuz1919/status/1468617443228717056

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Biden'dan 'geri adım' sinyali! NATO da Ukrayna da şokta...
« Yanıtla #122 : 09 Aralık 2021, 10:53:10 »
Biden'dan 'geri adım' sinyali! NATO da Ukrayna da şokta...

ABD Başkanı Joe Biden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşme sonrası Moskova'yı yatıştırmak için Ukrayna'nın NATO üyeliği konusunda taviz vereceğini ima etti. Biden'ın geri adımı NATO cephesinde tepki ile karşılandı ve"Moskova ile yapılacak uzlaşma görüşmeleri derhal kökünden kesilmelidir" denildi.

Rusya ve Ukrayna arasında tırmanan gerilimin ardından gözler ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yapacağı görüşmeye çevrilmişti. Görüşme sonrası tüm dünya Rusya'ya yaptırım beklerken ABD Başkanı yaptığı açıklama ile herkesi şaşırttı.

BİDEN'DAN EŞİ GÖRÜLMEMİŞ ZEYTİN DALI

İki liderin geçtiğimiz gün yaptığı iki saatlik video konferanstan sonra konuşan ABD başkanı, uzun süredir Kiev'in Batı güvenlik paktına katılmasını engellemeye çalışan Rus mevkidaşına eşi görülmemiş bir zeytin dalı uzattı ve Moskova'yı yatıştırmak için Ukrayna'nın NATO üyeliği konusunda taviz vereceğini ima etti.

NATO-MOSKOVA-ABD GÖRÜŞMELERİ

Biden, "Rusya'nın NATO'ya ilişkin endişelerinin geleceğini tartışmak için" en az dört büyük NATO müttefiki ve Moskova ile üst düzey görüşmeler yapılacağını söyledi. Biden, görüşmelerde doğu cephesinde sürekli olarak tırmanan gerilimle ilgili herhangi bir uzlaşma sağlayıp sağlayamayacaklarını tartışmayı hedeflediklerini belirtti.

NATO'DAN TEPKİ: DERHAL KÖKÜNDEN KESİLMELİ

ABD hattındaki yumuşama, Putin için bariz bir zafer olarak görüldü ve Biden'ın sözleri, NATO içindeki üst düzey kişileri şimdiden alarma geçirdi.

NATO'dan üst düzey bir yetkili Financial Times'a "Avrupa'nın güvenliği ile ilgili garantiler hiçbir koşulda tartışmaya açık değildir. Moskova ile yapılacak uzlaşma görüşmeleri derhal kökünden kesilmelidir" dedi.

ÖNCEKİ BAŞKANLAR REDDETMİŞTİ

The Telegraph Gazetesi'nde yer alan haberde, "Böyle bir taviz gerçekleşirse sadece Ukrayna değil, uzun süredir ABD taahhüdünü güvenliklerinin kilit noktası olarak gören doğu NATO üyeleri de alarma geçirecektir." ifadeleri yer aldı.

Önceki ABD başkanları, Rusya'nın NATO'nun genişlemesine veya Orta Avrupa'daki füze savunma tesislerine yönelik itirazlarını, komşularının egemenliğine kabul edilemez bir müdahale olarak değerlendirerek reddetmişti.

PUTİN 'KIRMIZI ÇİZGİMİZ', BIDEN 'TANIMIYORUZ' DEMİŞTİ

Putin daha önce yaptığı açıklamalarda Ukrayna'nın NATO'ya katılmasının Moskova için büyük bir kırmızı çizgi olduğunu defalarca kez belirtmişti. Bundan sadece bir hafta önce Başkan Biden Rusya'nın bu açıklamasına 'Kimsenin kırmızı çizgilerini tanımıyoruz' şeklinde cevap vermiş ve Rusya'ya desteğini açıkça belirtmişti.

UKRAYNA İLE DE GÖRÜŞECEK

Beyaz Saray, Biden'ın Perşembe günü Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy ve NATO'nun doğu ucundaki bir grup ülke olan Bükreş Dokuzlu ile görüşeceğini açıkladı.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/bidendan-geri-adim-sinyali-nato-da-ukrayna-da-sokta-41957135
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #123 : 09 Aralık 2021, 13:11:08 »
Ukrayna konusunda Biden geri adim attigi yonundeki habere kisisel olarak pek katilmiyorum. Geri adim diye adlenen Biden oncesi ABD baskanlarinin ABD her sekilde Nato olarak Ukraynaya olasi bir Rus isgaline ,karsi duracagiz veya Ukraynanin Natoya girisinin onunu acacagiz soylemleri ise bence her ikisi de basindan beri pek kolay yapilamayacak vaatleri birakalim su an icin imkansiz idi.  Biden oncelikle Ukraynaya ABD veya Nato askerlerinin konuslandirilmasinin imkansizliginin farkinda. Ukrayanya  karsin olasi bir Rus mudahalesine ancak ekonomik yatirimlar gibi yontemlere bas vurabileceginin farkinda. Ukraynaya su anda netice itibari ile bir Nato uyesi degil bu nedenle Natonun direk sorumlulik alani ve savunma konseptine dahil degil. Burada yapilabilinecek ancak ukraynaya maddi ve silah yardimi ." Bence bu isin realitesi"  Bir de niye durup dururken boyle bir aciklama yapmis olabiliri baska sekilde irdeleyelim. Kisisel gorusum bu da bir nevi pazarik sonucunda siz de gun gelip Iranin nukeer programinda bir anasma neticelenmez ise ve tesisleri vermamiz gerekliligi ortaya cikar o zaman Israil ve  Bizim karsimizda olayin Irani uyarmayin"

Benim kisisel dusuncem bu yonde  :)
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2021, 15:21:58 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #124 : 09 Aralık 2021, 15:11:29 »
Biden , Ukrayna'nın Natoya katılması ısrarını  sürdürseydi Ukrayna güçlenmeden Rusya'nın işgaline uğramasına zemin hazırlardı.
ABD akıllılık yaptı , bundan sonra Rusya , istese de bir oldu bittiye kalkışamaz...  "Ukrayna  Natoya üye olacaktı" tezi Rusların elinden alınmış oldu...

Bundan sonra Ukrayna'yı yavaş yavaş Rusya'nın saldırmasına ağır bir karşılık verecek kadar silahlandıracaktır ABD ve Batı.... Hava kuvvetleri modernleştirilmeli Ukrayna'nın yoksa bir lokmada ham yapar Rusya onu...

Zamanı gelince de doğusundaki ayrılıkçıları süpürsün Ukrayna...

Not: Kırım için yapılabilecek birşey yok. Gitti Kırım...

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #125 : 09 Aralık 2021, 19:51:42 »
ukraynanin rusyaya karsi nükler silah kullanmasi gerekir

Tarihin kitaplarinda yerini alacaktir

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #126 : 09 Aralık 2021, 20:09:48 »
ukraynanin rusyaya karsi nükler silah kullanmasi gerekir

Tarihin kitaplarinda yerini alacaktir

Ukrayna , BDT'dan ayrılmasına izin vermesine karşılık sahip olduğu nükleer silahları Ruslara vermişti...Hatta Karadeniz donanması da bölüşülmüştü....

Ukrayna'da nükleer silah yok...

Bizim dediğimiz debu zaten :  Nükleer silahın yoksa Rus Ayısı ile fazla didişme.... Didişirsen senin topraklarını parça parça koparır...
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2021, 20:10:35 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #127 : 09 Aralık 2021, 20:30:11 »
nükler santrali var nükler silah yapacak gücü var

(Boğaziçi Üniveristesi Rektörü, Prof.Dr. Melih Bulu : "Devlet bizden istesin, 6 ayda nükleer silah bile yaparız.)

bu adami ukarynada ise baslazin

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #128 : 09 Aralık 2021, 21:37:58 »
Ukrayna'nın elinde binlerce nükleer silah olsa bile asla Rusya'ya karşı kullanmaz!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #129 : 10 Aralık 2021, 12:15:36 »
Olasi bir Ukrayna - Rus savasi bizim icin kotu olur..

ABD-Avrupa bagirip cagirmak disinda bir sey yapmaz..

Rusya, Ukrayna'nin sinirlarini istedigi sekilde cizip, kendine bagli bir yonetim birakip istedigi zaman geri cekilir..

Bizim acimizdan;

1- Rusyayi karsimiza alamayacagimiz icin Ukraynaya yapilan yatirimlar heba olur (ekonomik, siyasi, diplomatik)
2- Rus yanlisi bir yonetim gelince, savunma sanayi anlasmalarini unutun derim. Motor vs en iyi ihtimalle 5 sene gecikir, buyuk ihtimalle iptal edilir.
3- Savunma sanayimiz icin bir pazar kapanir

Bunun icin diplomatik alanda her tarafla gorusup bu savasinin engellenmesi icin elimizden geleni yapmaliyiz.

Rusya - ABD bizi fazla dinlemeyebilir ama en azindan Ukrayna'yi batinin gazina gelmemek icin uyarmamiz lazim..

Bati ne kadar silah verirse versin, Ukrayna Rusya'ya karsi duramaz...olsa olsa savas 2 hafta surecegine 1 ay surer..

Gercekci acidan bakilirsa sahada tek cozum var;

1- Ukrayna NATO'ya girmeyecegini, NATO'da Ukraynaya yayilmayacagini ilan edecek
2- Ayrilikcilarin yonettigi bolgelere ozerklik verilecek -bunun karsilginda silah birakacaklar
3- Kirim'in statusu muzakere edilecek (bence Kirim coktan gitti de dostlar alisveriste gorsun)
4- Ukrayna'nin toprak butunlugu kabul edilecek

Ruslarin yaptigi anlasmalarin uzerindeki kagit kadar degeri yok bence bu gibi durumlarda ama o Ukrayna'nin sorunu.

Bizim icin onemli olan savunma sanayimiz icin gerekli  olan arac gerecleri seri sekilde gelistirip uretecek konuma gelene kadar Ukrayna'yi oyunda tutmak..acimasiz bir yaklasim olacak ama sokak dili ile koparabilecegimiz ne varsa (teknoloji transferi, Turkiye'de uretim, ortak girisimler, dogrudan alim vs ) koparmak..

« Son Düzenleme: 10 Aralık 2021, 12:37:53 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?