Gönderen Konu: HÜRJET  (Okunma sayısı 32177 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı カメせ

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
Hürjet.
« Yanıtla #170 : 16 Eylül 2019, 21:54:23 »
Alıntı

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 12
Ynt: HÜRJET
« Yanıtla #171 : 16 Eylül 2019, 22:59:15 »
Birde bunun protipini göreydik

Çevrimdışı Yasar

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #172 : 01 Ocak 2020, 16:32:41 »
Motor işi bitti derken Sn Kotil, ej200 de olabilir ge f404 de olabilir diyor.
Demekki kesin bir karar hala yok.
O zaman bu uçak ne zaman uçacak?
Yoksa bu üretici ile pazarlık için mi söyleniyor?
http://www.c4defence.com/Gundem/hurjetin-motorunda-rekabet-devam-ediyor/9146/1
« Son Düzenleme: 01 Ocak 2020, 16:35:17 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı serkan1976

• DefenceTurk
  • *
  • 53
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #173 : 01 Ocak 2020, 19:15:05 »
Fıstık gibi F-16 motoru varken gidip F-404 alınmaz... Abd 'ye çok bağımlı oluruz , Avrupa motoru alalım diyorlarsa eyvallah çok büyük saygıyla karşılarım.

Ama yine ABD motoru alınacaksa zaten her şeyini bildiğimiz , çoğu parçasının da üretimini yaptığımız F-16 motoru varken yeni bir motor gereksiz...  Zaten Hürjet , küçük F-16 olsun istemiyor muyduk alın size küçük F-16..

Ama bence Abd motoru yerine , mutlaka Avrupa (ihtiyacı karşılayabilecek başka bir ülke motoru) motoru alınmalı

Çevrimdışı カメせ

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #174 : 09 Mart 2020, 20:31:48 »
Alıntı
TUSAŞ Gm Prof.Dr.Temel Kotil.

2022'de ise Hürjetimiz uçacak.

Çevrimdışı Yasar

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #175 : 23 Mart 2020, 16:59:36 »
Hürjet’te herşey yolunda görünüyor.
https://www.savunmasanayist.com/hurjet-projesinde-son-durum-ne/
Ancak gene motoru için 19200lbf itki gücü var diye yazılmış. Bu JF17 de kullanılan Klimov-rd33 motorunun itki gücü.
İnşallah bu motoru kullanmazlar. Ömrü batılı motorların en fazla yarısı kadar bir motor.
EJ200 motorun itki gücü son hali ile 20200lbf,
F404-ge-102 motor ise 17700lbf
F404-ge-IN20 modeli ise 19000lbf.
Bakalım hakikaten hangi motoru kullanıyorlar 2 seneye belli olur, daha önce birisi çıkıp açıklama yapmazsa.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 211
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #176 : 23 Mart 2020, 17:32:19 »
Hürjet’te herşey yolunda görünüyor.
https://www.savunmasanayist.com/hurjet-projesinde-son-durum-ne/
Ancak gene motoru için 19200lbf itki gücü var diye yazılmış. Bu JF17 de kullanılan Klimov-rd33 motorunun itki gücü.
İnşallah bu motoru kullanmazlar. Ömrü batılı motorların en fazla yarısı kadar bir motor.
EJ200 motorun itki gücü son hali ile 20200lbf,
F404-ge-102 motor ise 17700lbf
F404-ge-IN20 modeli ise 19000lbf.
Bakalım hakikaten hangi motoru kullanıyorlar 2 seneye belli olur, daha önce birisi çıkıp açıklama yapmazsa.

Onlar resmi olarak belirtilen en güçlü motor olduğundan onu kullanmışlardır. Şu ortamda rus kaynaklı bir motor kullanmayız zaten. En baba Ws-13 oda belki.
SAVAŞ VAR DENİLDİĞİNDE BİZ;

Çevrimdışı serkan1976

• DefenceTurk
  • *
  • 53
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #177 : 23 Mart 2020, 18:53:55 »
MMU projesinde biz sürekli olarak " Hele bir motor belli olsun ki gövde dizaynı bu motor etrafında şekillensin ,  GE-110 motor  mmu prototipleri için seçilince MMU gövdesi ve çalışmaları hızlandı" dedik...

Hürjet için de biz sürekli "Hürjet üretimi kesinlikle MMU'dan daha önce  olacak.MMU teknolojik olarak daha ileri bir jet" diyoruz ama MMU motoru belli ama daha Hürjet motorunun modeli bile belli değil...

Motor belli olmadan Hürjet tasarımı nasıl ilerleyecek ki ?  Öyle bir hava yaratılmış ki sanki daha önce Türkiye 3-5 eğitim jeti yapmış da
Motor belli olunca proje uçuşa geçecek...

İşte ben bunun için Hürjet'e şu anda ne gerek var diyorum  kimse beni anlamıyor. Bizim gibi her işi dandik bir ülke bu kadar farklı havacılık projesine aynı anda girmemeliydi. Hürkuş-Hürjet-MMU aynı anda yürütülmeye çalışılıyor. Daha hürkuş bile operasyonel olamadı.

Yapsaydık önce tüm kaynakları kullanıp İngilizlerle Hürjet'i sonra bu deneyimden yararlanıp MMU'ya geçseydik tüm kaynaklarla .

ABD farklı farklı havacılık şirketlerine sahip olduğu için farklı platformları aynı anda üretebiliyor... Biz gariban TUSAŞ'a yüklendikçe yükleniyoruz... Ne ülkenin ekonomisi ne de Tusaş'ın eğitimli personel kapasitesi  bunu kaldırmıyor...

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 211
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #178 : 23 Mart 2020, 20:03:11 »
MMU projesinde biz sürekli olarak " Hele bir motor belli olsun ki gövde dizaynı bu motor etrafında şekillensin ,  GE-110 motor  mmu prototipleri için seçilince MMU gövdesi ve çalışmaları hızlandı" dedik...

Hürjet için de biz sürekli "Hürjet üretimi kesinlikle MMU'dan daha önce  olacak.MMU teknolojik olarak daha ileri bir jet" diyoruz ama MMU motoru belli ama daha Hürjet motorunun modeli bile belli değil...

Motor belli olmadan Hürjet tasarımı nasıl ilerleyecek ki ?  Öyle bir hava yaratılmış ki sanki daha önce Türkiye 3-5 eğitim jeti yapmış da
Motor belli olunca proje uçuşa geçecek...

İşte ben bunun için Hürjet'e şu anda ne gerek var diyorum  kimse beni anlamıyor. Bizim gibi her işi dandik bir ülke bu kadar farklı havacılık projesine aynı anda girmemeliydi. Hürkuş-Hürjet-MMU aynı anda yürütülmeye çalışılıyor. Daha hürkuş bile operasyonel olamadı.

Yapsaydık önce tüm kaynakları kullanıp İngilizlerle Hürjet'i sonra bu deneyimden yararlanıp MMU'ya geçseydik tüm kaynaklarla .

ABD farklı farklı havacılık şirketlerine sahip olduğu için farklı platformları aynı anda üretebiliyor... Biz gariban TUSAŞ'a yüklendikçe yükleniyoruz... Ne ülkenin ekonomisi ne de Tusaş'ın eğitimli personel kapasitesi  bunu kaldırmıyor...

Hocam mobilet yapmadan yarış motoru yapılır mı ?
SAVAŞ VAR DENİLDİĞİNDE BİZ;

Çevrimdışı serkan1976

• DefenceTurk
  • *
  • 53
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #179 : 23 Mart 2020, 21:46:57 »
Yapılmaz. Ama aynı anda hem planör hem jet avcı uçağı hem de uzay mekiği de yapılamaz.

Adamların 80 senede adım adım yaptıkları havacılık atılımını aynı anda yapmaya çalışıyoruz... Tek anlatmaya çalıştığım şey bu...

Pervaneli uçak yapmadan eğitim jeti ; eğitim jeti yapmadan 5.nesil savaş uçağı yapmaya çalışıyoruz hem de aynı anda .
Ama 3'ünü aynı anda yapmaya kalkışırsan adama sorarlar "Gömü altın mı petrol mü buldun yoksa Acem misin?" diye...