Gönderen Konu: MRE ler Hakkında Genel Bilgiler ve Tsk'nın MRE Kullanımı  (Okunma sayısı 10448 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Raptor44

• İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
Ynt: MRE ler Hakkında Genel Bilgiler ve Tsk'nın MRE Kullanımı
« Yanıtla #10 : 11 Şubat 2018, 14:44:00 »
Peki Alman ordusu Fransız ordusu ABD ordusu çin ordusu sürekli büyük savaşlara mı giriyor hayır MRE lerin tarihi 1. Dünya savaşına kadar gidiyor neredeyse askerin hem enerjisini hemde moralini yüksek tutmada gıda çok önemlidir videoları izlerseniz çok daha iyi anlarsınız zaten Ordu'da üretmiyor özel sektör üretiyor üretim yapan firmamızda yabancı ordulara kampcilara avcılara acil durumlarda kullanilicak mre leri üretiyor
IRK, DİN, DİL, MEZHEP ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN YAPTIKLARINDIR

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #11 : 11 Şubat 2018, 18:29:14 »
1. Dünya savaşındaki MRE konserveydi 2. de öyle vietnamda çıktıysa çıkmıştır plastik poşette yeme olayı. Biz hala konserve kullanıyoruz. Bunun dışında kalori ihtiyacı protein vitamin mineral moral ihtiyacı için konservenin çokta dez avantajı yok ikiside sağlıklı güzel benzer yöntemler. Ağırlık sorunu olabilir ama boş konserve ne kadar ağırki sonuçta. Biz askere domates biber yumurta verpp dağda menemen yapın demiyoruz ki tas kebabını ana yemek olarak veriyoruz yanına patlıcan kızartma konservesini veriyoruz aç bunu ye diyoruz yanında da bu sallama çayı iç kahveyi iç bu bisküviyi peksimeti ye bu şekerlemeyi ye bu reçeli tahini balı ye diyoruz sonuçta hepsi modern ambalajlı gıdalar aynı şey yani. Ayrıca MRE yokta demiyorum ben görmedim ama artık olabilir ülkede fabrikası var . Ya var olabilir yada kullanacağız dersen ertesi hafta kullanırsın teknolojisi bilgisi yatırımı var ülkede. Benim gördüm dediğim askere domates biber soğan veriliyordu olayını yanlış anlamayın benim dediklerim kısa operasyonlardı bir gece yada iki gece arazide kalan askerlerdi. Birde 121. komando alayı vardı mesela onlar aylarca dağda kalırlar bizim tugaya dinlenmeye tatile gelirlerdi onlara ne veriliyordu bilemem domates vermezler heralde ama onlarında konserve yediklerini biliyorum. Karakolda yatıp kalkan duyum alınca araziye giden taş çatlasın iki gece kalan askerle bolu ısparta komando aynı değil tabiki. Domates biberide yanlış anlamayın taze bir şey boğazlarından geçsin diye bir kasa iki kasa öyle konserve yanı sıra güzellik olarak dağıtılırdı. Yoksa domates biberle menemen yapmıyor kimse dağda. kıtır kıtır yesinler tas kebabının yanında diye. Hatta yolda karpuz bile satın alıyorlardı karakol bu dediğim sonuçta
« Son Düzenleme: 11 Şubat 2018, 18:43:33 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı Raptor44

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #12 : 11 Şubat 2018, 19:33:59 »
Peki taş kebabı yeterlimi sizce farklı protein kaynaklarida lazım bu arada sadece ABD MRE lerinde bakmayin diğer mre leride izlerseniz bazılarının ki hala konserve olarak saklandığını görürsünüz ABD NİN ki son teknoloji saklama ve ısıtma yöntemini kullanıyor bizim firmamızda bu teknolojiyi kullanıyor buda iyi bir şey asker küçük ısıtma tabletlerini kullanıp isitmakla uğraşmak yerine bir poşete biraz su ekleyerek ısıtabiliyor

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #13 : 11 Şubat 2018, 19:42:26 »
Doğrusu bana MRE daha mantıklı geliyor konserve savunucusu değilim bende. Yani ben hiç pilav yada makarna konservesi duymadım görmedim onun yerine karbonhidratı bildiğin somunla karşılıyoruz biz. MRE de patates püreside olur makarnada pilavda sanki MRE için daha akla mantığa uygun bu yemekler. Ama sonuçta savunduğum şey şu. MRE yok diye perişanlık rezillik ilkellik de yok yada aman aman bir zaaf da yok. Kıymalı makarna yemezsinde ekmek banıp tas kebabı yersin oda protein + karbonhidrat buda. Yinede MRE daha mantıklı tabiki geçsek iyi olur. Belki geçtik haberimiz yok belkide maliyetli oluyor geçmiyoruz. Ben konserve savunucusu değilim sadece halimiz rezillik değil onu diyorum.  Konserveninde çok çeşidi var dolmadan yahniye salçalı köfteden bamyaya kadar her şey var.
« Son Düzenleme: 11 Şubat 2018, 19:45:22 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #14 : 11 Şubat 2018, 20:04:24 »
Doğrusu bana MRE daha mantıklı geliyor konserve savunucusu değilim bende. Yani ben hiç pilav yada makarna konservesi duymadım görmedim onun yerine karbonhidratı bildiğin somunla karşılıyoruz biz. MRE de patates püreside olur makarnada pilavda sanki MRE için daha akla mantığa uygun bu yemekler. Ama sonuçta savunduğum şey şu. MRE yok diye perişanlık rezillik ilkellik de yok yada aman aman bir zaaf da yok. Kıymalı makarna yemezsinde ekmek banıp tas kebabı yersin oda protein + karbonhidrat buda. Yinede MRE daha mantıklı tabiki geçsek iyi olur. Belki geçtik haberimiz yok belkide maliyetli oluyor geçmiyoruz. Ben konserve savunucusu değilim sadece halimiz rezillik değil onu diyorum.  Konserveninde çok çeşidi var dolmadan yahniye salçalı köfteden bamyaya kadar her şey var.

MRE paket videolarını izleyen biri olarak söylüyorum, MRE 5 kat daha iyidir.
+Plastik koruyuculu paketi açmak daha kolay.
+Plastik pakette daha farklı yemekler taşınır.
+Düzenli ve verimli alan kullanımı var.
+Daha fazla yemek taşınır, metal ağırlığından kurtulunur.
+Daha uygun fiyatlıdır.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #15 : 11 Şubat 2018, 20:33:29 »
Uygun fiyatlı olsa TSK leri enayimi konserveye daha çok para versin ülkede MRE firması varken. Aynı şekilde market raflarında konserve yerine o plastik poşetler olurdu karton kuyuya koyar konserve yerine satarlardı. Mantıken daha ucuz olması gerek ama değiller nedense
beğen

Çevrimdışı Raptor44

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #16 : 11 Şubat 2018, 22:05:20 »
Bakın mre lerin içinde sadece yemekde olmaz vitamin içicekleri vitamin tabletleri enerji içecekleri atıştırmalıklar atıştırmalık protein veya enerji barları çikolatalar kuruyemişler kuru meyveler kahve çay hatta bu gün incelemesini izlediğim İtalyan mre sinde cappuccino nun yanında servis edilen küçük bir paket vanilya aromalı alkol ( adını hatırlamıyorum) bile vardı bu tarz küçük şeyler askerin moralini yüksek tutar ve bende katılıyorum MRE 5 degil 10 Kat bile daha iyidir

Çevrimdışı Raptor44

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #17 : 14 Şubat 2018, 01:16:59 »
https://youtu.be/tCvBjQEhWis
Şili silahlı kuvvetlerinin 2017 yılı MRE si bu menüde en sevdiğim özellik reçeller oldu bizim yemek kültürümüzdede reçel geniş bir yer kapladığı için askerlerimizde severdi eksik gördüğüm kısım ıse protein azdı desteklemek için 1-2 paker protein bar veya protein tozu konabilirdi.
Birde forumdaşlara şu soruyu sormak istiyorum TSK MRE lere geçse idi nasıl bir 24 saatlik menü kullanırdı forumdaki değerli üyelerden TSK için uygun gördüğünüz MRE menüsünü yazmalarını istiyorum 3 ana öğün ve atıştırmalık olarak askerimizin seviceğini düşündükleri menüleri tasarlamasını rica ediyorum  :D

Çevrimdışı Raptor44

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #18 : 15 Şubat 2018, 02:54:10 »
Baktım yazan yok ben bir türk tipi mre menüsü yazayım
Kahvaltı
2 farklı reçel
Küçük bir paket helva
Ekmek veya ekmek yerine geçebilecek sade bisküviler
Çay yada vitamin mixi veya ıce tea,kahve
Fıstık ezmesi veya Sarelle
Ara öğün olarak yer fıstığı veya Karisik kuruyemiş
Öğle için
Kavurma  yanına pilav veya patates püresi , mercimek çorbası , sade bisküvi
İçicek olarak kahve, çay veya vitamin mixi ( farklı bir içicekte olabilir)
Tatlı olarak da askerin moralini yerine getirmesi için baklava( acaba mre lere uygun olarak yapılabilir mi orda bir soru işareti var.)
Ara öğün olarak protein bar
Akşam yemeği
Köfte ve makarna yanında hazir çorba ve lavaş ekmeği
İçiçek  toz içicekler
Bir paket fıstıklı ezme
Tabi bu paketin içine ısıtıcılar çatak kaşık su temzileyici tozlar kibrit peçete tuz baharat paketleri vs. Dahil

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #19 : 15 Şubat 2018, 03:33:36 »
ohh bide mangal ver tam türk işi olsun

« Son Düzenleme: 15 Şubat 2018, 03:34:22 Gönderen: serkan »
beğen