Gönderen Konu: ABD askerinin yerini ifşa eden uygulama  (Okunma sayısı 4923 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
ABD askerinin yerini ifşa eden uygulama
« : 30 Ocak 2018, 08:28:55 »
ABD askerinin yerini ifşa eden uygulama

Hürriyet Haber30.01.2018 - 01:39 | Son Güncelleme: 30.01.2018 - 01:44
BİR mobil fitnes aplikasyonunun ABD ordusu ve Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) mensuplarının konumunu açığa vurduğu ortaya çıktı.

Amerikan Washington Post (WP) gazetesinin haberine göre Strava adlı yazılım şirketinin mobil uygulaması “Global Heat Map”e (Küresel Isı Haritası) üye 27 milyon kişinin verilerinden nerelerde spor yapıldığını görmek mümkün.

İngiliz BBC’nin haberine göre ise bu durumu ilk fark eden 20 yaşındaki Avustralyalı üniversite öğrencisi Nathan Ruser oldu. Genellikle savaş ve çatışma yaşanan ülkelerde bu aplikasyonu kullanan pek olmadığından Amerikalı asker ya da CIA mensupları bunu kullandığında bulundukları yeri ele veriyorlar.

ABD ordusu, Strava’nın ısı haritasını incelediklerini açıkladı. Washington Post gazetesine konuşan ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’ndan (CENTCOM) Albay John Thomas, haritanın sonuçlarını incelediklerini söyledi.

ABD'nin Afganistan'daki askeri tesisi Bagram hava üssünde askerlerin hareketleri

PAYLAŞMAMA SEÇENEĞİ

Merkezi ABD’de olan Strava şirketi ise kullanıcıların faaliyetlerini paylaşmama seçeneği bulunduğunu hatırlattı. Isı haritasında kolaylıkla görülebilen üsler arasında Suriye ve Irak’ta ABD’nin, Falkland Adaları’nda İngiltere’nin ve Nijerya’da Fransız güçlerinin üsleri bulunuyor.

Suriye’de Rusya’nın Hmeymim hava üssünde de bazı faaliyetler görüldü. Askeri üslerin konumları hem yerel bilgiler hem de “Google Earth” gibi uydu görüntülerinden ötürü genelde biliniyor. Ancak Strava’nın ısı haritası askeri personelin faaliyetlerine de erişim sağlıyor. Haritada üssün içindeki askerlerin hareketleri daha yoğun parlaklıkla seçilebiliyor.

Strava'nın interaktif haritasında İncirlik üssünün görünümü

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/abd-askerinin-yerini-ifsa-eden-uygulama-40725586
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
Ynt: ABD askerinin yerini ifşa eden uygulama
« Yanıtla #1 : 30 Ocak 2018, 11:24:58 »
Aynı uygulama ile Türkiye'nin Suriyedeki bir üssü de ifşa olmuş.

Askerlerin veya önemli noktalardaki görevlilerin cep telefonu kullanımı ile ilgili ciddi bir düzenleme gerekiyor. Paylaşılması sakıncalı şeyleri paylaşabiliyorlar veya telefonlara gizlenmiş programlar vasıtasıyla güvenlik zaafiyeti oluşuyor.Buna bir önlem alınmalı artık.Bu tarz görevlerdeki kişiler için özel telefonlar üretilip(uygulama yükleme ve erişim imkanı kısıtlı) personele verilebilir mesela...

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2 : 30 Ocak 2018, 22:10:43 »
Bizimkiler instadan canlı yayın yapıyor. Ben askerde iken operasyonda telefon taşımak vatan hainlidir diye birşeyler vardı. Korkardık hiçte telefon taşımadım. Şimdi canlı yayın yapıyorlar bana göre operasyon bölgesinden canlı yayın yapan , konum atan asker vatan hainidir. kendisinin ve diğer askerlerin canını hiçe sayan bu tür davranışlara girenler cezalandırılmalı. Hatta maaşlı ise görevden atılmalı. Askersin sen yahu kepaze ettiniz güzelim TSKyı. E haliyle maaşla mevlana düsturunda ne olursan ol yine gel der gibi asker alırsanız olacagı budur. Bravo bravo. Anasını ağlattınız askerin helal olsun.
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3 : 30 Ocak 2018, 22:16:20 »
Yanlış anlaşılma ve polemiğe mahal vermemek adına yorumu kaldırma ihtiyacı duydum. Bu platformda yorumlar nasıl siliniyor bilmiyorum...saygılar.

« Son Düzenleme: 31 Ocak 2018, 07:05:35 Gönderen: Yabgu »
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı chngr

• DefenceTurk
  • *
  • -27
« Yanıtla #4 : 30 Ocak 2018, 22:56:46 »
Söylediklerine katılıyorum ama çok sert konuşuyorsun biraz daha sakin ol bütün askerlerimizin canını ortaya koyduğuna eminim buradan suçlamak haddimize değil.

Medya,sosyal medya bu operasyonu gereğinden fazla sulandırdı artık buna bir kısıtlama getirilmeli.Hem güvenlik hemde disiplini sağlamak açısından.

Ben profesyonellik ve disiplin konusunda TSK'nın geriye gittiğini düşünüyorum.Bizim için bu çok önemli yoksa arap ordularından ÖSO'dan filan ne farkımız kalır.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5 : 30 Ocak 2018, 23:49:58 »
Söylediklerine katılıyorum ama çok sert konuşuyorsun biraz daha sakin ol bütün askerlerimizin canını ortaya koyduğuna eminim buradan suçlamak haddimize değil.

Medya,sosyal medya bu operasyonu gereğinden fazla sulandırdı artık buna bir kısıtlama getirilmeli.Hem güvenlik hemde disiplini sağlamak açısından.

Ben profesyonellik ve disiplin konusunda TSK'nın geriye gittiğini düşünüyorum.Bizim için bu çok önemli yoksa arap ordularından ÖSO'dan filan ne farkımız kalır.
Hocam kendimizi alçaltmış gibi olmak istemem ama biz millet olarak başımıza ÇOK BÜYÜK birşey gelmeden o huydan vazgeçmeyiz. Orası mankenlik ajansı değil galiba olayın ciddiyetinde değiller hele hele TSK ciddiyetinin hiç farkında değiller. Biz toplama suriye veya katar ordusu değiliz. Kızgınlığım her halt için KHK çıkaran şahısların ve o şahısların altında ezilen GKB H.Akarın artık bazı şeyleri cıvıtmadan tehlikenin farkına varmaları. Sert mi ? evet ama bu başlarına birşeyler gelmesin diye. İdlibe konvoy cıkıyor o anda tüm twitter yıkılıyor. ben bile biliyordum İdlibteki Türk konvoyunun hangi istikamette gideceğini e şerefsiz kanı bozuklarda biliyordur bunları önlem alıonsın

Çevrimdışı İstiklalFM

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6 : 31 Ocak 2018, 01:50:39 »
............................
Bir kısım hariç söylediklerinize katılıyorum. "Birde böyle sakallı makallı tekbir getiren tipler görüyorum askerlerin içinde. Öso değiller bildiğin bizimkiler. . tekbir getireceksen ya ösoya katılacaksın yada işide." bu kısmı yazarken bir yanlışlık yaptınız yada bu ülkede çoğu insanın hangi dine mensup olduğunu mu karıştırdınız. Türk askerinin tekbir getirmesinin yanlış olan kısmı nedir? İŞİD'in tekbir getirmesi her tekbir getireni terörist mi yapıyor? Bu milletin yapmadığı bir şey mi? Hiç kusura bakmayın da söylediklerinize "hadsizlik" denir. Bu ülkenin askeri tekbir getiriyor diye işide katıl falan demek kimsenin haddine değildir!
« Son Düzenleme: 31 Ocak 2018, 08:17:46 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #7 : 31 Ocak 2018, 02:46:30 »
Sayın İstiklalFM ; Türkiye Cumhuriyeti devletinde herkes istediği dini yaşar ve mensubu olduğu dinin gerekli vecibelerini yerine getirebilir. Buna askerde dahil. Fakat üstünüzde Türk silahlı kuvvetleri kamuflajı var iken kısaca Türk silahlı kuvvetlerini temsil ediyorsanız biraz ciddiyet gerekiyor. Ha bu kamuflajlı ibadet edemezsiniz demek değildir. kamuflajla namaz kılan askerden rahatsızlık duymuyorum.Kimse duymuyor. Bu ülkenin dini 50 yıl öncede aynıydı. Ama hiçbir asker tekbir getirmiyordu. Bir müslüman ülkenin askerinin tekbir getirmemesi o ülkeyi ateist yapmaz heralde.  Tabiki herkes istediği şekilde istediği yerde tekbir getirebilir banane ama Türk askerleri , o kurumu temsil eden askerler kameraya bakarak tekbir getiremez. TSKyı aşırı islamlaştırarak neyi amaçlıyorsunuz ? 2002ye kadar ateist yada hristiyanlar mı vardı askerde de tekbir getirince milletin ordusu oluyor ? Ben bunu dini anlamda demiyorum. Yani birtek tekbirde değil Askerler kameraya bakarak yılışık yılışık tiplere girip istediklerini söyleyemez.Asker operasyonda iken instadan canlı yayın yapamaz. Konu mankeni gibi fotolar çekinip çakma mankenlik taslayamaz.Biz ne uyduruktan teyyare bir orduyuz nede cihatçıyız.biz şeriatla yönetilen bir ülkede değiliz. Mustafa Kemal Atatürkün bize emanet ettiği laik Türkiye Cumhuriyeti Devletiyiz ve TSKda arap zihniyetiyle donatılmış bir ordu değil. Din insanın kendisiyle Allah arasındadır.  bunu bir kuruma taşımanın lüzumu nedir ? TSK tekbir getirse kime ne ispat etmiş olacaksın. ? Benim annem - babam dedem ninem hepsi müslüman.Sabah ezanıyla kalkarlar akşama kadar tüm namazlarını eda ederler gün boyunca tarlada canları çıkar ama hiç tekbir çekerek gezmezler. Şimdi senin savundukların müslümanda bunlar değil mi ? Bende biliyorum kültürümüzün Allah Allah nidalarıyla savaştıgını.Lakin şuan o an değil. Türk ordusu disiplindir.Her yaptıgı harekette tekbir getirmek Türk ordusunun yaptığı birşey değildir. Siz arapların cihatcılarıyla karıştırıyorsunuz sanırım Türk askerini. Ha ben şimdi bunları yazdım ya din düşmanı sayılırım bu zihniyette. Ayrıca ülkem için herşeyi söylerim. Ülkem bok çukuruna gidiyorsa tabiki konuşcam. Bunaun haddim olup olmamasını söylemekte HİÇ KİMSENİN haddi olamaz.
« Son Düzenleme: 31 Ocak 2018, 07:14:29 Gönderen: Yabgu »

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com

Çevrimdışı İstiklalFM

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #9 : 31 Ocak 2018, 11:49:46 »
Sayın İstiklalFM ; Türkiye Cumhuriyeti devletinde herkes istediği dini yaşar ve mensubu olduğu dinin gerekli vecibelerini yerine getirebilir. Buna askerde dahil. Fakat üstünüzde Türk silahlı kuvvetleri kamuflajı var iken kısaca Türk silahlı kuvvetlerini temsil ediyorsanız biraz ciddiyet gerekiyor. Ha bu kamuflajlı ibadet edemezsiniz demek değildir. kamuflajla namaz kılan askerden rahatsızlık duymuyorum.Kimse duymuyor. Bu ülkenin dini 50 yıl öncede aynıydı. Ama hiçbir asker tekbir getirmiyordu. Bir müslüman ülkenin askerinin tekbir getirmemesi o ülkeyi ateist yapmaz heralde.  Tabiki herkes istediği şekilde istediği yerde tekbir getirebilir banane ama Türk askerleri , o kurumu temsil eden askerler kameraya bakarak tekbir getiremez. TSKyı aşırı islamlaştırarak neyi amaçlıyorsunuz ? 2002ye kadar ateist yada hristiyanlar mı vardı askerde de tekbir getirince milletin ordusu oluyor ? Ben bunu dini anlamda demiyorum. Yani birtek tekbirde değil Askerler kameraya bakarak yılışık yılışık tiplere girip istediklerini söyleyemez.Asker operasyonda iken instadan canlı yayın yapamaz. Konu mankeni gibi fotolar çekinip çakma mankenlik taslayamaz.Biz ne uyduruktan teyyare bir orduyuz nede cihatçıyız.biz şeriatla yönetilen bir ülkede değiliz. Mustafa Kemal Atatürkün bize emanet ettiği laik Türkiye Cumhuriyeti Devletiyiz ve TSKda arap zihniyetiyle donatılmış bir ordu değil. Din insanın kendisiyle Allah arasındadır.  bunu bir kuruma taşımanın lüzumu nedir ? TSK tekbir getirse kime ne ispat etmiş olacaksın. ? Benim annem - babam dedem ninem hepsi müslüman.Sabah ezanıyla kalkarlar akşama kadar tüm namazlarını eda ederler gün boyunca tarlada canları çıkar ama hiç tekbir çekerek gezmezler. Şimdi senin savundukların müslümanda bunlar değil mi ? Bende biliyorum kültürümüzün Allah Allah nidalarıyla savaştıgını.Lakin şuan o an değil. Türk ordusu disiplindir.Her yaptıgı harekette tekbir getirmek Türk ordusunun yaptığı birşey değildir. Siz arapların cihatcılarıyla karıştırıyorsunuz sanırım Türk askerini. Ha ben şimdi bunları yazdım ya din düşmanı sayılırım bu zihniyette. Ayrıca ülkem için herşeyi söylerim. Ülkem bok çukuruna gidiyorsa tabiki konuşcam. Bunaun haddim olup olmamasını söylemekte HİÇ KİMSENİN haddi olamaz.
Ben size bir konu hariç katıldığımı belirttim instagram vs. hiç o konuyu tekrar açmayacağım. Katılmadığım konu da bellidir. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin dini yoktur. Ama TSK'yı oluşturan insanların dini vardır. Bu ülkede kimin hangi dine mensup olduğu beni hiç ilgilendirmez. Ancak Türk askerinin Tekbir getirerek savaşması niye araplaşmak oluyor. Arapların dinimi bu. Eğer manevi olarak kuvvet alıyorsa her an bunu söyleyebilir. Siz bana cephede savaşırken bağırdığında yerini belli ediyor zaafiyet oluşturuyor deseniz tamam. Ayrıca 2002 ile ne alakası var? 2002 takıntısı olan biri değilim, o tür takıntısı olan insanlara bunları söyleyin. Bu ülkenin Askeri bundan önceki savaşlarda tekbir getirmiyor muydu? Allah Allah nidalarıya savaşmıyor muydu? Şu "arap cihatçilar" lafını da anlamıyorum her cihada çıktım diyen cihat mı yapmış oluyor? Her gün birisi çıkıp TSK şunu yapıyor diye yaftalayıp duruyor. Herkes  TSK'yı artık ileri gidip Türk Askerini şekillendirmeye çalışıyor. "Ha ben şimdi bunları yazdım ya din düşmanı sayılırım bu zihniyette." bunu bana dediğinizi düşünmüyorum ben o zihniyette birisi değilim. Din ile ilgili görüşleriniz sizi bağlar beni değil. Ancak TSK ve onun mensuplarına sürekli fütursuzca laf ediliyor. TSK'ya ve mensuplarını haksız bir şekilde karalamak  kimsenin haddine değildir.