Gönderen Konu: Zeytin Dalı Harekatı (AFRİN OPERASYONU)  (Okunma sayısı 142398 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
Ynt: Zeytin Dalı Harekatı (AFRİN OPERASYONU)
« Yanıtla #890 : 18 Mayıs 2018, 13:20:18 »
Yahu, ABD'nin kendisi bile GPS'e pek güvenmemek gerektiğini anlamış ki denizcilerine yeniden sextant eğitimi vermeye başladı!

Durum bu iken, İHA'larımız (ve diğer hava araçlarımız) GPS karıştırmasından etkileniyorsa, gidip kendimizi köprüden aşağı atalım.

Bütün araçlarımız "GPS-free" olmak zorundadır.
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2018, 13:24:24 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #891 : 18 Mayıs 2018, 13:44:33 »
ABD'nin GPS i var AB'nin Galileo var Rusya' nın GLONASS ı var Çin in Beidou su var.
Sistem sadece GPS kullanmaması gerek tüm bu sistemleri kullanabilmesi gerek diye düşünüyorum. sahip devletten kaynaklanan karıştırma böylece riski çok azalır ama yerden de karıştırılabiliyor o tabi başka bir konu. Sahibi devlet karıştırma yapmıyor ise ki bu çok zor bir ihtimal anca direk savaşırsan olur çünkü bütün o coğrafyada karıştırma olacak demektir öbür türlü yerden bir takım araçlarla karıştırmada karşı tedbir alan mühendislerce önlenebilir. Yani sinyali akıllıca işlemek karıştırmayı fark etmek doğru sinyali almak başka uydu sistemleri ile doğrulamak kendi INS bilgin ile tutarlılığı sürekli sınamak gibi önlemler alınabilir. Ayrıca karıştırma yapan merkezde harm gibi anti radyasyon füzesi ile yada harpy gibi dolanan mühimmatlar ile vurulabilir. INS yide yeryüzünün referans alınabilecek noktaları ilede arasıra sıfırlamak mümkün istenir ise. Mesela bir kavşağın gerçek kordinatı ile yada bir binanın köşesinin gerçek kordinatı ile uçağın INS bilgisi sıfırlanabilir istenir ise. Mühendisler bunları düşünürler sanıyorum ben düşündüm ise. Kaldıki INS GPS kadar değil elbette ama zaten oldukça hassastır düz uçuş yaparsan seni 100 km de 100 m hata ile gideceğin yere götürür. 24 saat oralarda dolanacaksanda dediğim gibi bazı referans noktalar ile ins bilgin sıfırlanır
Ben ayrıca abartılı buluyorum ve doğrusu inanmıyorum bu yazıya. Kamerası var INS si var kısacık menzili var kaybolacak hali yok iha nın bir kaç yüz km uzakta. Konsolun başındaki adamlar zaten dağı taşı dereyi tepeyi ezberlemiş adamlar çoğu pilot belkide bunlara bir hava fotosu göster sana neresi olduğunu söylerler. 1. dünya savaşı plotları kaybolmuyordu şimdikiler GPS kıllık yaptı diyemi kaybolacaklar bu kadar kamera var INS var filan.
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2018, 13:54:32 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #892 : 18 Mayıs 2018, 13:53:13 »
ABD'nin GPS i var AB'nin Galileo var Rusya' nın GLONASS ı var Çin in Beidou su var.
Sistem sadece GPS kullanmaması gerek tüm bu sistemleri kullanabilmesi gerek diye düşünüyorum. sahip devletten kaynaklanan karıştırma böylece riski çok azalır ama yerden de karıştırılabiliyor o tabi başka bir konu. Sahibi devlet karıştırma yapmıyor ise ki bu çok zor bir ihtimal anca direk savaşırsan olur çünkü bütün o coğrafyada karıştırma olacak demektir öbür türlü yerden bir takım araçlarla karıştırmada karşı tedbir alan mühendislerce önlenebilir. Yani sinyali akıllıca işlemek karıştırmayı fark etmek doğru sinyali almak başka uydu sistemleri ile doğrulamak kendi INS bilgin ile tutarlılığı sürekli sınamak gibi önlemler alınabilir. Ayrıca karıştırma yapan merkezde harm gibi anti radyasyon füzesi ile yada harpy gibi dolanan mühimmatlar ile vurulabilir. INS yide yeryüzünün referans alınabilecek noktaları ilede arasıra sıfırlamak mümkün istenir ise. Mesela bir kavşağın gerçek kordinatı ile yada bir binanın köşesinin gerçek kordinatı ile uçağın INS bilgisi sıfırlanabilir istenir ise. Mühendisler bunları düşünürler sanıyorum ben düşündüm ise. Kaldıki INS GPS kadar değil elbette ama zaten oldukça hassastır düz uçuş yaparsan seni 100 km de 100 m hata ile gideceğin yere götürür. 24 saat oralarda dolanacaksanda dediğim gibi bazı referans noktalar ile ins bilgin sıfırlanır
Ben ayrıca abartılı buluyorum ve doğrusu inanmıyorum bu yazıya. Kamerası var INS si var kısacık menzili var kaybolacak hali yok iha nın bir kaç yüz km uzakta.

Tum sistemlerin kullanilmasi da tam cozum degil zira jammer'larla bloke edilen sinyaller var, hepsini bloke edebilirler

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #893 : 18 Mayıs 2018, 13:57:56 »
Jammer ne kadar bloke edecek Nutuk 20 000 fit de uçan yeri değişen bir iha bu koskocaman bizim koral gibi sistemler lazım bunun için başkanın jepp ini koruyan arabanın üstündeki 200 m çaplı jammer ile olacak iş değilki. Senden 50 km uzaktadır en az bu karıştırıcı sistem. Varsada böyle bir şey atarsın bir harm olur biter.
beğen

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #894 : 18 Mayıs 2018, 14:05:48 »
GPS ve türlerinin sinyal alımını  karıstırmak /kesmek  teknolojik olarak mümkün ,  ancak jamming yapılan alanda sadece bizler değil o bandı kullannan ve o alanda olan her alet etkilenir yoksa yanlış mı düşünüyorum? ikinci sorum ise anti jummer geliştirme imkanımız yokmu ?

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #895 : 18 Mayıs 2018, 14:06:39 »
Soz konusu Amerika ve Rusya, adamlarda ucak uzerinde bizim sahip olmadigimiz teknolojileri var. Karsindakini sadece capulcu YPG mi saniyorsun Serkancigim. Hatta gemi konuslu jammerlari yuzlerce kilometrelik alani kapsiyor.

Amerikan gemisine harm atacaksin oyle mi?
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2018, 14:14:04 Gönderen: Nutuk »

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #896 : 18 Mayıs 2018, 14:49:53 »
Sonuçta savaş bu herkes elindekini kullanır elbette. İşe yaramamış demek ki toprağı aldığımıza göre önemli olan bu.
beğen

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #897 : 18 Haziran 2018, 15:13:29 »
Tel Rıfat konusunda Rusya ile müzakerelerin ardından Türkiye'nin  kent sakinleri ile toplantıları gerçekleştirdiği , kentteki Esed, İran ve PKK militanlarının çekilme sürecinin başladıgı bilgisi var. Sadece Tel Rıfat sakinlerinin şehirde yaşaması, güvenliğin Rusya ve Türkiye tarafından sağlanması öne çıkıyor.
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #898 : 18 Haziran 2018, 16:04:04 »
Son dakika... Türk askeri Menbiç'e giriyor

Yerel kaynaklar, ABD ile yapılan anlaşma çerçevesinde Türk askerinin Menbiç’in dış mahallerine girdiğini aktardı. Türk konvoyuna ABD helikopterlerinin eşlik ettiği de gelen bilgiler arasında... Öte yandan Başbakan Yıldırım, az önce yaptığı açıklamada "Türk askeri bugün Menbiç'te göreve başladı" dedi.

ABD ile Türkiye arasında üzerinde mutabakat sağlanan Menbiç haritası çerçevesinde Türk askerlerinin Menbiç'in dış mahallelerine girdiği belirtildi. Öte yandan Türk askerlerinin Menbiç'in dış mahallerine girdiğini gösteren ilk görüntüler de geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 4 Haziran'daki Washington ziyareti sırasında YPG'lilerin Suriye Menbiç'ten çekilmesini öngören Menbiç yol haritası üzerinde mutabakat sağlanmıştı.

Geçen hafta TSK'dan yapılan açıklamada da Türkiye ve ABD'den askeri yetkililerin 12-13 Haziran tarihlerinde Almanya'da toplanarak Menbiç yol haritası ve uygulama planı konusunda mutabakat sağladıkları belirtilmişti.     

Yerel kaynaklar bölgede Türk konvoyuna eş zamanlı olarak ABD helikopterlerinin havalandığını bildirdi.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-turk-askeri-menbic-cevresinde-40870563

« Son Düzenleme: 18 Haziran 2018, 16:07:29 Gönderen: tumucin »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #899 : 18 Haziran 2018, 16:06:04 »
« Son Düzenleme: 18 Haziran 2018, 16:44:30 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com