Gönderen Konu: FFG (X)  (Okunma sayısı 6709 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
FFG (X)
« : 20 Ocak 2018, 12:19:20 »
Lockheed Martin, FFG (X) Fırkateyn Tasarımını Tanıttı

Lockheed Martin,  Washington DC yakınlarında düzenlenen Yüzey Donanma Derneği'nin (SNA) 2018 Ulusal Sempozyumunda ABD Deniz Kuvvetleri FFG (X) gereksinimi için önermiş olduğu firkateyn tasarımını tanıttı.

ABD Savunma Bakanlığı, Temmuz 2017'de ABD Deniz Kuvvetleri'nin Hızlı Fırkateyn, Güdümlü (Deneysel) veya FFG (X) için neler beklendiğini endüstriye bildirebilmesi için Bilgi Talebi (RFI) yayınladı. RFI, "ABD Deniz Kuvvetleri tarafından belirlenen özel yetenek gereksinimlerini karşılamak üzere değiştirilebilen Küçük Yüzey Savaş gemisinin mevcut ana tasarımlarını dikkate almak üzere FFG (X) için bir yarışma öngörülüyor" dedi.

ABD Deniz Kuvvetleri, görevleri kendi başına yürütmenin yanı sıra taşıyıcı taarruz gruplarıyla görev yapabilecek bir fırkateyn istiyor.  Yani "FFG (X) Büyük Yüzey Savaş gemileri gruplarıyla hareket edecek ancak aynı zamanda bağımsız operasyonların yürütülmesi sırasında kendisini sağlam bir şekilde savunma yeteneğine sahip olacak." ABD Donanması, "FFG (X) misyonlarını karmaşık elektronik savaş ve gemi füze tehdit ortamlarında gerçekleştirecek" dedi.
Yeni fırkateyn, tipik "fırkateyn görevleri" için sorunlu, çok modüler, Littoral Combat Ships (LCS) 'nin yerine geçebilir. ABD Donanması FFG'ye (X) aşağıdaki görevleri yapmasını istiyor:

- Ufuk ötesi yüzey  hedeflerine karşı savaş (ASUW)
- Deniz altı savaşı (ASW)
- Bağımsız olarak lojistik gemi konvoylarına eşlik etme
- Elektronik savaş (EW)
- Elektronik sinyal istihbarat ve toplama (ELINT)

Fırkateynin deplasmanına RFI'da değinilmemiş, ancak muhtemelen 4000 ton ile 6000 arasında olması bekleniyor. ABD Deniz Kuvvetleri, 2020'de ilk FFG (X) için Detay Tasarımı ve İnşa sözleşmesi vermeye niyetli.

Lockheed Martin son Fırkateyn tasarımı Freedom sınıfı Littoral Combat Ship (LCS) üzerine kurulmuştur. Lockheed Martin'teki hiç kimse SNA 2018' Donanma Tanıtımı’nda tasarım ayrıntılarını görüşmeye istekli değildi, ancak bu fırkateynin 115 metre uzunluğundaki LCS ile karşılaştırıldığında 125 metre civarında uzunluğa sahip olduğu anlaşılıyor. Yaklaşık 130 denizciye ev sahipliği yapacağı düşünülüyor.

SNA 2018'de sergilenen ölçekli modelde görüldüğü üzere, köprünün altında ileriye yerleştirilmiş 2x8 anti-gemi füzeleri içeriyor. Köprünün ön kısmında ESSM ve / veya Standart Füzeler için 16x Mk 41 VLS hücresi var. RFI'ye göre ana silah BAE Systems Bofors Mk110 57mm'dir.

Freedom sınıfıyla karşılaştırıldığında, fırkateyn köprüsü ve üstyapısı tamamen yeniden tasarlanmış. Köprü yüzü daha eğik / daha dikeydir ve üst yapı üç basamak oluşturur, sonuncusu belirgin olarak daha yüksektir. Bu kısım Raytheon'un Kurumsal Hava Gözetim Radarını (EASR) barındıracaktır. Direkt olarak köprünün üstünde dört adet Nulka decoy rampası var. SEWIP elektronik harp antenleri ana direğin yapısının sancakta taraflarına takılmıştır. Tipi bilinmeyen iki büyük anten doğrudan SEWIP'nin üzerine yerleştirilmiştir. Bacalar, ana yapı içerisinde derin gizlenmiştir. Bu, geminin kızıl ötesi izini düşürecektir.
Geminin kıç tarafına doğru ilerlediğimizde geminin sancak tarafında bulunan bir lazer silah sistemi dikkat çekmektedir. Helikopter hangarının üstünde bir SeaRAM rampası var. İtki sistemi de 4 su jetinden oluşmaktadır.

www.navyrecognition.com sitesinden alındıtır.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: FFG (X)
« Yanıtla #1 : 07 Mayıs 2019, 12:43:56 »
General DYNAMICS #Bath Iron Works, FFGX ihalesi için, partnerinin F100 tasarımına dayalı olarak geliştirdiği tasarımı bugün gösterdi.

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
ABD’den 12 milyar dolarlık fırkateyn programı
« Yanıtla #2 : 23 Haziran 2019, 18:17:36 »
Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri (U.S. NAVY), 10 adet yeni nesil fırkateyn tipi savaş gemisinin üretimini kapsayan FFG (X) programıyla ilgili olaraktan 12 milyar dolarlık teklif talebi (RFP) istedi.

Her biri 1.2 milyar dolara mal olacak yeni nesil fırkateynler; hava savunma harbi, denizaltı savunma harbi, suüstü harbi ve elektronik harp görevlerini yerine getirebilecek. Her gemi en az 32’li dikey atış sistemine (VLS) ve AEGIS tabanlı bir savaş yönetim sistemine sahip olacak.

ABD Deniz Kuvvetleri, 2025 yılında 10 adet daha FFG (X) için teklif talebi vermeyi planlıyor.

https://savunmasanayist.com/2019/06/23/abdden-12-milyar-dolarlik-firkateyn-programi/

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3 : 23 Haziran 2019, 20:20:14 »
Ben şunu merak ediyorum... ABD , Çin'in donanma atağı ve gemi üretim hızına cevap vermeye çalışıyor .

Çin'in yeni üretime soktuğu fırkateyn/muhrip gemileriyle ; ABD fırkateyn/muhrip gemilerini sadece nitelik  olarak karşılaştıracak olursak , Çin 'in yeni ürettiği gemiler , ABD  gemileriyle başa çıkabilecek kalitede mi?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4 : 23 Haziran 2019, 20:54:33 »
Ben şunu merak ediyorum... ABD , Çin'in donanma atağı ve gemi üretim hızına cevap vermeye çalışıyor .

Çin'in yeni üretime soktuğu fırkateyn/muhrip gemileriyle ; ABD fırkateyn/muhrip gemilerini sadece nitelik  olarak karşılaştıracak olursak , Çin 'in yeni ürettiği gemiler , ABD  gemileriyle başa çıkabilecek kalitede mi?

Muharib gemi sayısı olarak eşitler ama gemilerin niteliği bakımından Amerika çok önde. Özellikle gemileri tonaj ve menzil açısından çok önde. Ancak abd Tüm dünyada faliyet gösteren bir kuvvet. Çin ise kendi deniz kıyılarını 3 e bölüm 3 ana filoda görev yapan bir ülke. Gemileri ufak vs. ama kullandığı süpersonik füzeler vs. etkili.

Kanımca Abd ve çin arasındaki bir donanma savaşını Amerikanın Dünyaya yayılmış filolarından ne kadar gemiyi pasifiğe yığabileceği ve Çin'in bu savaşı nerede sürdüreceği ile ilişkili şekillenecek. Eğer çin savaşı sarı deniz ve çevresine çekerse şansı var ama pasifikte geçecek bir savaşta Amerikaya karşı koyması imkansız.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5 : 23 Haziran 2019, 21:30:42 »
Teşekkürler...

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6 : 21 Eylül 2019, 02:00:48 »

Muharib gemi sayısı olarak eşitler ama gemilerin niteliği bakımından Amerika çok önde. Özellikle gemileri tonaj ve menzil açısından çok önde. Ancak abd Tüm dünyada faliyet gösteren bir kuvvet. Çin ise kendi deniz kıyılarını 3 e bölüm 3 ana filoda görev yapan bir ülke. Gemileri ufak vs. ama kullandığı süpersonik füzeler vs. etkili.

Kanımca Abd ve çin arasındaki bir donanma savaşını Amerikanın Dünyaya yayılmış filolarından ne kadar gemiyi pasifiğe yığabileceği ve Çin'in bu savaşı nerede sürdüreceği ile ilişkili şekillenecek. Eğer çin savaşı sarı deniz ve çevresine çekerse şansı var ama pasifikte geçecek bir savaşta Amerikaya karşı koyması imkansız.
Sarı denizde diger tarafta Güney Kore var. F-35, F-15K, Aip denizaltı, 96 VLS Sejong sınıfı kocaman destroyerler vs Sarı denizde Guney Kore ABD desteğiyle patlatır. Çin nasıl o bölgeden çıkacak çok merak ediyorum. Tayvan filanda potaya giriyor. Çin Amerikayı geçse bile bu denli kusatılmışta işi çok zor.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #7 : 02 Mayıs 2020, 11:49:58 »
Alıntı
ABD'nin yeni fırkateyn projesi FFG(X) sonuçlandı.

İtalyan Fincantieri Tersanesinin FREMM üzerinden geliştirdiği tasarım kazandı.

Projede 1 adet fırkateyn inşa edilecek. Proje başarılı bulunursa 9 geminin daha inşası için 5.56 milyar dolarlık üretim başlayacak.
Fincantieri FFG(X) konsept tasarımı;

-AN/SPY-6v3 EASR
-32 adet mk 41 VLS (ESSM, SM-6, SM-2MR)
-8 veya 16 adet Naval Strike Missile
-1 adet RAM (21 x RIM-116)

Deplasman: 7500 ton
Boy: 151 m

https://mobile.twitter.com/mavivatannet/status/1255978853136314368
https://mobile.twitter.com/NavalInstitute/status/1255967813795184640
« Son Düzenleme: 02 Mayıs 2020, 11:54:30 Gönderen: カメせ »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #8 : 02 Mayıs 2020, 13:20:38 »
10 adet de opsiyon var. 20 tane...
Neden ABD gibi bir dev fırkateyn üretmiyor acaba? Benim işim okyanuslarla onun için bana fırkateyn hafif kalır mı diyor acaba?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #9 : 02 Mayıs 2020, 13:47:31 »
10 adet de opsiyon var. 20 tane...
Neden ABD gibi bir dev fırkateyn üretmiyor acaba? Benim işim okyanuslarla onun için bana fırkateyn hafif kalır mı diyor acaba?

Abd tam bir fiyat/performans ürünü ortaya çıkartmış. Gemiyi bile hazır seçmişler. Zannımca çok sayıda üretebilecekleri ve littoral olmayan pasifikte çine karşı iş yapabilecek bir gemi tasarlanmış. Gemi tam bir filo eskort gemisi . Burkeler ile birlikte hareket etmeden pekte pasifikte varlık gösterebilecek bir gemi olmaz.

Amerikalılar zumwaltt dışında (ki onun tasarım sebebini daha önce demiştim) gemilerde stealthliğe pek önem vermiyor. Bir yerde de haklılar 150 metrelik bir gemiyi ram boyası vs ile saklayamazsınız hele ki devasa radarları varsa vs. Heleki An/spy-1 gibi bir radar bile golf topu büyüklüğündeki bir hedefi 100 kmden tespit edebiliyorken. Hele ki gemilerde sinyaller yayıp duran devasa radarlar varken .

Herneyse gemiye baktığımızda 4 değil 3 yüzlü an/spy-6 v3 radar var bu radar an-spy-6 v1'in 4 te1 oranında degraded edilmiş versiyonu. 150-200 km arası bir menzil öngörüyorum . Çünkü An/spy v4 amdr'nin radarı 24 rma modülü ile 463 km iken bu radarın 9 modülle taş çatlasa menzili o kadardır. Buda demektir ki Sm-6'yı Burkelerin tespiti olmadan kullanamaz burke tespit eder ffg-x ile paylaşır oda sm-6'yı atar midcourse a kadar güdümler gerisini sm-6 halleder.

Ancak sm-2'yi otonom kullanabilir. Diğer yandan Nsm'de harpoon'a göre menzil olarak ve aktif radar güdümüne sahip olmadığından vuruş yüzdesi düşük ama çok çok daha ucuz bir füze.

Bu arada kısa bir not an/spy-6 v1 37 rma var ve çafrad umr ile aynı gan modül sayısına sahip. Eğer amdr 24 rma ile 463 km'leri buluyorsa ya çafrad umr menzili 700 km 'ye yakın, yada amerikan gan teknolojisi bizden 1,5 katı daha iyi.
Savaş Var Denildiğinde Biz;