Gönderen Konu: FFG (X)  (Okunma sayısı 643 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 38240
 • Beğeni Puanı +317/-45
FFG (X)
« : 20 Ocak 2018, 12:19:20 »
Lockheed Martin, FFG (X) Fırkateyn Tasarımını Tanıttı
 
 

Lockheed Martin,  Washington DC yakınlarında düzenlenen Yüzey Donanma Derneği'nin (SNA) 2018 Ulusal Sempozyumunda ABD Deniz Kuvvetleri FFG (X) gereksinimi için önermiş olduğu firkateyn tasarımını tanıttı.

ABD Savunma Bakanlığı, Temmuz 2017'de ABD Deniz Kuvvetleri'nin Hızlı Fırkateyn, Güdümlü (Deneysel) veya FFG (X) için neler beklendiğini endüstriye bildirebilmesi için Bilgi Talebi (RFI) yayınladı. RFI, "ABD Deniz Kuvvetleri tarafından belirlenen özel yetenek gereksinimlerini karşılamak üzere değiştirilebilen Küçük Yüzey Savaş gemisinin mevcut ana tasarımlarını dikkate almak üzere FFG (X) için bir yarışma öngörülüyor" dedi.ABD Deniz Kuvvetleri, görevleri kendi başına yürütmenin yanı sıra taşıyıcı taarruz gruplarıyla görev yapabilecek bir fırkateyn istiyor.  Yani "FFG (X) Büyük Yüzey Savaş gemileri gruplarıyla hareket edecek ancak aynı zamanda bağımsız operasyonların yürütülmesi sırasında kendisini sağlam bir şekilde savunma yeteneğine sahip olacak." ABD Donanması, "FFG (X) misyonlarını karmaşık elektronik savaş ve gemi füze tehdit ortamlarında gerçekleştirecek" dedi.
Yeni fırkateyn, tipik "fırkateyn görevleri" için sorunlu, çok modüler, Littoral Combat Ships (LCS) 'nin yerine geçebilir. ABD Donanması FFG'ye (X) aşağıdaki görevleri yapmasını istiyor:

- Ufuk ötesi yüzey  hedeflerine karşı savaş (ASUW)
- Deniz altı savaşı (ASW)
- Bağımsız olarak lojistik gemi konvoylarına eşlik etme
- Elektronik savaş (EW)
- Elektronik sinyal istihbarat ve toplama (ELINT)Fırkateynin deplasmanına RFI'da değinilmemiş, ancak muhtemelen 4000 ton ile 6000 arasında olması bekleniyor. ABD Deniz Kuvvetleri, 2020'de ilk FFG (X) için Detay Tasarımı ve İnşa sözleşmesi vermeye niyetli.

Lockheed Martin son Fırkateyn tasarımı Freedom sınıfı Littoral Combat Ship (LCS) üzerine kurulmuştur. Lockheed Martin'teki hiç kimse SNA 2018' Donanma Tanıtımı’nda tasarım ayrıntılarını görüşmeye istekli değildi, ancak bu fırkateynin 115 metre uzunluğundaki LCS ile karşılaştırıldığında 125 metre civarında uzunluğa sahip olduğu anlaşılıyor. Yaklaşık 130 denizciye ev sahipliği yapacağı düşünülüyor.

SNA 2018'de sergilenen ölçekli modelde görüldüğü üzere, köprünün altında ileriye yerleştirilmiş 2x8 anti-gemi füzeleri içeriyor. Köprünün ön kısmında ESSM ve / veya Standart Füzeler için 16x Mk 41 VLS hücresi var. RFI'ye göre ana silah BAE Systems Bofors Mk110 57mm'dir.Freedom sınıfıyla karşılaştırıldığında, fırkateyn köprüsü ve üstyapısı tamamen yeniden tasarlanmış. Köprü yüzü daha eğik / daha dikeydir ve üst yapı üç basamak oluşturur, sonuncusu belirgin olarak daha yüksektir. Bu kısım Raytheon'un Kurumsal Hava Gözetim Radarını (EASR) barındıracaktır. Direkt olarak köprünün üstünde dört adet Nulka decoy rampası var. SEWIP elektronik harp antenleri ana direğin yapısının sancakta taraflarına takılmıştır. Tipi bilinmeyen iki büyük anten doğrudan SEWIP'nin üzerine yerleştirilmiştir. Bacalar, ana yapı içerisinde derin gizlenmiştir. Bu, geminin kızıl ötesi izini düşürecektir.
Geminin kıç tarafına doğru ilerlediğimizde geminin sancak tarafında bulunan bir lazer silah sistemi dikkat çekmektedir. Helikopter hangarının üstünde bir SeaRAM rampası var. İtki sistemi de 4 su jetinden oluşmaktadır.www.navyrecognition.com sitesinden alındıtır.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 38240
 • Beğeni Puanı +317/-45
Ynt: FFG (X)
« Yanıtla #1 : 07 Mayıs 2019, 12:43:56 »
General DYNAMICS #Bath Iron Works, FFGX ihalesi için, partnerinin F100 tasarımına dayalı olarak geliştirdiği tasarımı bugün gösterdi.

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com