Gönderen Konu: FIRTINA 2 PROJESI  (Okunma sayısı 45986 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Ynt: FIRTINA 2 PROJESI
« Yanıtla #70 : 21 Mart 2020, 14:18:51 »
Ben de aynı duyguları Fransızlar için hissediyorum... Bu kadar y...şak bir devlet olamaz. Hem kürt hem Ermeni meselesinde hem de silah alımlarında (Eryx , stamp vb.) bize atmadığı kazık kalmadı...
Bu adamlar bize som motorunu ve radar parçalarını nasıl veriyor hala inanamıyorum...
Gerçi adamlar parasını aldıkları uçak gemilerini bile koca Rusya'ya vermemiş kaypak bir devlet.
Putin bunlara inşallah Libya' da sağlam bir kazık atar.... Tüh yine konuyu dağıttım.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #71 : 21 Mart 2020, 15:09:23 »
Eryx olayı biraz daha karışık. Suç varsa, tümü Fransızlara ait değildi.

Devletler arenasında kimse tamamen melek veya şeytan değildir. Çıkarına bakar devletler. Çıkarı var ki Fransa'nın, SOM motoru veya radar parçası satıyor.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #72 : 21 Mart 2020, 15:13:22 »
Devletler arenasında kimse tamamen melek veya şeytan değildir. Çıkarına bakar devletler.

+1 Cok dogru

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
BMC, FIRTINA-2 Seri Üretim Projesi için çalışan arıyor.
« Yanıtla #73 : 14 Eylül 2020, 12:54:40 »
Alıntı
BMC, FIRTINA-2 Seri Üretim Projesi için çalışan arıyor.

Türkiye’nin askeri kara platformları üreticisi firmalarından BMC Otomotiv, FIRTINA-2 Kundağı Motorlu Obüs Seri Üretim Projesi için çalışan arıyor.

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen T-155 FIRTINA Obüsü üzerinden geliştirilen “Yeni Nesil FIRTINA Obüsü” veyahut diğer bir isimlendirmeyle “FIRTINA-2 Kundağı Motorlu Obüs Sistemi”, seri üretime geçmeye hazırlanıyor. Edinilen bilgiye göre; BMC Otomotiv, FIRTINA-2 Seri Üretim Projesi için “Proje Mühendisi”, “Proje Grup Lideri” ve “Proses Kalite Kontrol Uzmanı” alanlarında personel arayışı içerisinde. Şirket, “Proje Grup Lideri” alanı için 5 yıl ve diğer iki alan için ise 3 yıl deneyim istiyor.

ASELSAN ve 1’inci Ana Bakım Fabrikası iş birliğiyle geliştirilen Yeni Nesil FIRTINA (FIRTINA-II) Kundağı Motorlu Obüs Sistemi’nden, Türk Kara Kuvvetleri için 140 adet üretilecek.

Yeni Nesil FIRTINA Obüsü daha hassas vuracak

Yeni Nesil FIRTINA Obüsü Projesi kapsamında ASELSAN; Elektrik Tahrikli Kule ve Namlu Yönlendirme Birimi, K/M Obüs Atış Kontrol Sistemi, Tam Otomatik Mühimmat Doldurma Sistemi, Barut Koşullandırma Birimi, İklimlendirme Sistemi ve SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS) donanımlarını başarılı bir şekilde FIRTINA-II Obüsü’ne entegre etti. Bu kapsamda Yeni Nesil FIRTINA Obüsü’nün atış testleri, 2018 yılı içerisinde başarıyla icra edildi.

Motor konusundaki problemin de çözülmesiyle birlikte Yeni Nesil FIRTINA Obüsü’nün, ASELSAN tarafından geliştirilen Kule Sistemleri ve Gövde Görev Donanımları ile birlikte seri üretime geçmesi bekleniyor.

Azami 40+ kilometre menzil

Şu ana kadar yaklaşık 280 adet üretilen T-155 FIRTINA Obüsleri, MKE Kurumu tarafından geliştirilen top ve mühimmat ile Roketsan tarafından geliştirilen Dipten Yanma Ünitesi (DYÜ) sayesinde 40+ kilometre menzile kadar atış yapabilmektedir. Güneş Harekatı, Fırat Kalkanı Harekatı, Zeytin Dalı Harekatı, Barış Pınarı Harekatı, Bahar Kalkanı Harekatı gibi birçok operasyon kullanılan T-155 FIRTINA Obüsü, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en stratejik atış destek vasıtaları arasında bulunuyor.

İhracat potansiyeli yüksek

FIRTINA Obüsü’nün ihracatında, motor konusundaki tedarik probleminin çözülmesiyle birlikte herhangi bir engel kalmıyor. Türkiye daha önce iki ülke ile yüklü miktarda T-155 FIRTINA Obüsü ihracatı konusunda mutabık kalmış ancak motor problemi sebebiyle anlaşma yürürlüğe girememişti. Bu kapsamda yeni nesil donanımlar ile teçhiz edilen FIRTINA-II Kundağı Motorlu Obüs Sistemi’nin ihracat potansiyelinin yüksek olduğu düşünülüyor.
https://www.savunmasanayist.com/bmc-firtina-2-seri-uretim-projesi-icin-calisan-ariyor/amp/?__twitter_impression=true

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #74 : 14 Eylül 2020, 13:33:44 »
FIRTINA 2 PROJESI icin bir ihale yapildimi? " kacirmis olabilirim"
Niye FIRTINA 2 PROJESI icin FIRTINA 1 de oldugu gibi askeri fabrikanin mevcut deneyimi ve alt yapisinin hazir olmusken yeni bir  uretici secimi yolu tercih edilmis?

*** Motor sorunu cozuldugunden bahsedilmekte kesin olarak yeni motorun menselini biliyormuyuz?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #75 : 14 Eylül 2020, 13:55:35 »
FIRTINA 2 PROJESI icin bir ihale yapildimi? " kacirmis olabilirim"
Niye FIRTINA 2 PROJESI icin FIRTINA 1 de oldugu gibi askeri fabrikanin mevcut deneyimi ve alt yapisinin hazir olmusken yeni bir  uretici secimi yolu tercih edilmis?

*** Motor sorunu cozuldugunden bahsedilmekte kesin olarak yeni motorun menselini biliyormuyuz?

Ben de merak elim motor işini? 1000hp BMC motoru geliştirme projesi vardı galiba. O motor mu takılacak?

Farklı farklı yorumlar var;

1-FIRTINA’ya güç verecek motor, Almanya ve Ukrayna haricindeki bir batı ülkesinden temin edilecek.
2-Ukraynalı yetkililer ve Ukrayna Savunma Sanayii çatı şirketi UkrOboronProm’la görüşmeler yapan MKEK, “ihracat kısıtlaması olmayacak” taahhütü alınca, bu ülkeden 20 adet motor siparişi verdi.

Kafam yine karıştı....

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #76 : 14 Eylül 2020, 14:04:11 »

Mevcut fabrika BMC'ye verildiği için olabilir mi acaba!

BMC Sakarya'da sanayi de yetişmiş teknik eleman bırakmadı. Pek çok kişiyi işe aldı. İş yaptırdığımız yerler eleman sıkıntısı yaşıyor bu ara. :)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #77 : 14 Eylül 2020, 14:57:53 »
Motor?

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #78 : 23 Ocak 2021, 11:22:11 »
Yusuf Akbaba
@ssysfakb

Üretim faaliyetleri tamamlanan üç adet Fırtına II obüs Bakan Akar'ın katılımıyla TSK'ya teslim edildi.

https://twitter.com/ssysfakb/status/1352888609783877632/photo/1

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 23 Ocak 2021, 20:04:47 Gönderen: DoganTuran »