Gönderen Konu: FIRTINA 2 PROJESI  (Okunma sayısı 47902 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
Ynt: FIRTINA 2 PROJESI
« Yanıtla #130 : 10 Ocak 2023, 03:37:45 »
Tartışmanın kalitesi harika. Ben de re gibi beğenileri ateşliyorum.  :D

Fırtına ilk çıktığı dönemlerde 400 civarı üretilmesi düşünülüyordu diye hatırlıyorum. O sıralar M-52T modernizasyonu devam ediyordu. Her ne kadar modernize edilseler de Fırtına gibi üst sınıf hizmet sağlayabileceklerini sanmıyorum. 140 yeni Fırtına'yı belki de Fırtına-3 takip edecektir.
Esas bize excalibur tarzı güdümlü 155 mm  mühimmat lazım...  Motor hibrit olsun Fırtına-3 , Atım hızını artır Fırtına-4 .... vsss....vs.... asıl güdümlü mühimmat lazım

Sn Serkan1976,
Bilmem burada tartışıldı mı? Ama, MKE ile ASELSAN bu konuda bayağı yol almış vaziyette.
155mm obüs mühimmatında, testlerine geçtiğimiz yıl sonu başlanan ve ilk kademede 56km daha sonra 72km menzilde hassas güdümlü atış kabiliyetine ulaşılacağı konusunda açıklamalar vardı.
Şu anda çok ucuz ve etkin bir çözüm olan “mesafece düzeltme kiti” ile 105mm ve 155 mm mühimmatlara hassas güdüm kabiliyetine yakın bir özellik kazandırılmış vaziyette. Hem ASELSAN hem de Roketsan bu konuda birer KİT geliştirmiş durumda.

https://www.roketsan.com.tr/tr/urunler/105155-mm-obus-muhimmati-mesafece-duzeltme-kiti

https://www.aselsan.com.tr/tr/cozumlerimiz/kara-ve-silah-sistemleri/akilli-muhimmat-ve-aktif-koruma-sistemleri/atom-105155mm-mesafece-duzeltme-sistemi

https://www.aselsan.com.tr/ATOM_105155_7683.png

https://www.defenceturkey.com/en/content/countdown-for-delivery-of-the-boran-105mm-air-transportable-light-towed-howitzer-5193
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2023, 13:43:58 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı The Qonqueror

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #131 : 10 Ocak 2023, 04:25:36 »
Tartışmanın kalitesi harika. Ben de re gibi beğenileri ateşliyorum.  :D

Fırtına ilk çıktığı dönemlerde 400 civarı üretilmesi düşünülüyordu diye hatırlıyorum. O sıralar M-52T modernizasyonu devam ediyordu. Her ne kadar modernize edilseler de Fırtına gibi üst sınıf hizmet sağlayabileceklerini sanmıyorum. 140 yeni Fırtına'yı belki de Fırtına-3 takip edecektir.
Esas bize excalibur tarzı güdümlü 155 mm  mühimmat lazım...  Motor hibrit olsun Fırtına-3 , Atım hızını artır Fırtına-4 .... vsss....vs.... asıl güdümlü mühimmat lazım

Sn Serkan1976,
Bilmem burada tartışıldı mı? Ama, MKE ile ASELSAN bu konuda bayağı yol almış vaziyette.
155mm obüs mühimmatında, testlerine geçtiğimiz yıl sonu başlanan ve ilk kademede 56km daha sonra 72km menzilde hassas güdümlü atış kabiliyetine ulaşılacağı konusunda açıklamalar vardı.
Şu anda çok ucuz ve etkin bir çözüm olan “mesafece düzeltme kiti” ile 105mm ve 155 mm mühimmatlara hassas güdüm kabiliyetine yakın bir özellik kazandırılmış vaziyette. Hem ASELSAN hem de Roketsan bu konuda birer KİT geliştirmiş durumda.

https://www.roketsan.com.tr/tr/urunler/105155-mm-obus-muhimmati-mesafece-duzeltme-kiti

https://www.aselsan.com.tr/tr/cozumlerimiz/kara-ve-silah-sistemleri/akilli-muhimmat-ve-aktif-koruma-sistemleri/atom-105155mm-mesafece-duzeltme-sistemi

https://www.aselsan.com.tr/ATOM_105155_7683.png

Sayın Yaşar bu düzeltme kitleri aktif olarak sahada kullanılıyor mu acaba? Bir de DİHA gelmek üzere olduğuna göre, exalibur benzeri mühimmat da yakındır diye düşünüyorum.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #132 : 10 Ocak 2023, 09:15:55 »
Sayın Yaşar teşekkürler... Peki bu mesafe düzeltme kitlerini kullanan mühimmatin farklı mesafelerde cep değerleri hakkında bilgi var mı? Verdiğiniz linkte 50 metreye kadar  dağılımı düşürür diyor ama kaç km atışta 50 metre dağılım? Ayrıca bana 50 metre fazla gibi geldi...

105/155 mm Obüs Mühimmatı Mesafece Düzeltme Kiti [MDK] Güdümsüz topçu mühimmatının standart tapaları yerine kullanılabilen dağılımı mesafece 50 m’ye düşüren[/u] çok fonksiyonlu [çarpma, gecikme, zaman ayarlı ve yaklaşma] güdüm kitidir.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #133 : 10 Ocak 2023, 13:26:46 »
Sayın Yaşar teşekkürler... Peki bu mesafe düzeltme kitlerini kullanan mühimmatin farklı mesafelerde cep değerleri hakkında bilgi var mı? Verdiğiniz linkte 50 metreye kadar  dağılımı düşürür diyor ama kaç km atışta 50 metre dağılım? Ayrıca bana 50 metre fazla gibi geldi...

105/155 mm Obüs Mühimmatı Mesafece Düzeltme Kiti [MDK] Güdümsüz topçu mühimmatının standart tapaları yerine kullanılabilen dağılımı mesafece 50 m’ye düşüren[/u] çok fonksiyonlu [çarpma, gecikme, zaman ayarlı ve yaklaşma] güdüm kitidir.
Bora füzesinin de CEP değeri 50metrenin altında. Ama atışlarda gördük 0.5 metre ve 1 metre ile hedefini vurdu. Bizimkiler Ruslar gibi bol keseden atmıyorlar. En kötü senaryoyu veriyorlar. Bu konuda ve menzil konusunda “cimri” ler. Biliyorsunuz 50m CEP değerinde atılan 100 atıştan %50’si hedefi tam vurur %49’u da en fazla 50m uzağa düşer. %1’i de hedefin 50+ m uzağına düşebilir.
Bu mesafece düzeltme kiti için verilen CEP değerleri merminin maximum menzili için geçerli değerleridir.

Sn The Conqueror’un sorusuna binaen;  aşağıdaki linke göre Mayıs 2021’de Roketsan bu kitleri TSK’nın kullanımına sunmaya hazırlanıyordu.
https://www.savunmasanayist.com/roketsan-mesafece-duzeltme-kiti/

Çevrimdışı Bürküt

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #134 : 16 Ocak 2023, 11:03:20 »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #135 : 31 Temmuz 2023, 04:07:48 »
Tapa güdüm kiti çıkmış 50 m cep ile..

Bu iş tanksavar ile tank zırhı ne kadar meselesine döndü..

1400 mm zırh delen tanksavara 65 tonluk tankda olsa 40 tonluk tank olsada ikisininde zırhı delinecek.Zırhı 1500 mm olmadıkça misali...

50 m cep ile 200 metre cep arasında bir fark yoktur...

İkisinde de hedefi düzeltmek için ikinci üçüncü atışa ihtiyaç duyarsınız....mecbursunuz

Sonuçta 155 mm topun patlayıcı miktarı belli o yüzden 50 m cep işe yaramaz sonuçta 480 kg patlayıcı başlıktan bahsetmiyoruz...

Bize 10 m cep lazım sal yada GPS olmadan yoksa sadece mühimmatın fiyatını arttırırız

Kısaca 50 m cep değerinde olan bir 155 mm top mühimmatının askeri değeri yok
« Son Düzenleme: 31 Temmuz 2023, 05:37:28 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı MeACuLpA

• DefenceTurk
  • *
  • 3
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #136 : 31 Temmuz 2023, 08:56:48 »
pgk m1156 kitlerini abd'de de bolca kullaniliyor. PGK kitinin kopyasi bu aciklanan. Excalibur cok pahali bir sistem. onun da CEP degeri 10m, bence ondan 10 kat daha ucuz 50m'lik gudumlu topcu roketleri savasta cok buyuk bir carpan olusturur. Acaba gps Jamming'e karsin ne kadar bagisikliklari var. Eninde sonunda cost effektif olmak zorunda

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #137 : 27 Eylül 2023, 22:44:39 »
Romanya obüs ihalesinde

Fırtına
Pzh2000
K9 thunder

Son üçe kalmış

Satış 48 obüs ve mühimmat ve destek lojistik sistemleri 900 milyon dolar değerinde olduğu belirtiliyor.

Tabi bizim motor sıkıntımız var onuda belirteyim...

Ben olsam gerekirse pershing,Iveco gibi motorlar hatta Almanya izin verirse mtu881 kullanır gene motor yüzünden elenmem ama neyse

Utku 2025 temi hazır yada Tsk testlerini geçecek

Eee 1300 bg hybrid motora ne oldu?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #138 : 27 Eylül 2023, 22:57:19 »
Romanya obüs ihalesinde

Fırtına
Pzh2000
K9 thunder

Son üçe kalmış

Satış 48 obüs ve mühimmat ve destek lojistik sistemleri 900 milyon dolar değerinde olduğu belirtiliyor.

Ben olsam gerekirse pershing,Iveco gibi motorlar hatta Almanya izin verirse mtu881 kullanır gene motor yüzünden elenmem ama neyse

Almanya'dan motor dileneceğimize gidip Ermenistan'dan alalım daha iyi....Şu Almanya'yı unutun artık

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
« Yanıtla #139 : 28 Eylül 2023, 18:06:53 »
Romanya obüs ihalesinde

Fırtına
Pzh2000
K9 thunder

Son üçe kalmış

Almanya'dan motor dileneceğimize gidip Ermenistan'dan alalım daha iyi....Şu Almanya'yı unutun artık

Fena fikir değil varsa motorları alalım, daha önce de doğu akdeniz doğalgaz paylaşımı için de yazmıştım, para en güçlü yapıştırıcıdır, varsa fırtına’ya olursa anlaşırsak alalım. Azeriler bile 100 milyar dolara herşeyi unuturuz demediler mi ?! Uzun bir süre rahat dururlar yanıbaşımızda
« Son Düzenleme: 28 Eylül 2023, 18:07:33 Gönderen: DelKu »