Gönderen Konu: FIRTINA 2 PROJESI  (Okunma sayısı 47906 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
Ynt: FIRTINA 2 PROJESI
« Yanıtla #120 : 09 Ocak 2023, 18:54:07 »
Yavuz ve Arpan da dahil olacaktır. Ek olarak çekili topçu sistemi panter de envanterde vardır.

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #121 : 09 Ocak 2023, 19:12:14 »
Arpan Panter obüslerinin modernizasyonu kapsamında bunların kamyona monte edilmesi değil mi?
Bir diğer husus da: bilinen 9 zırhlı 16 mekanize piyade ve KKTC'deki tümenlerde 4 mekanize piyade alayı var. Kolordu topçu alayları ise 7 idi. 15 Temmuz sonrası bazı değişiklikler olmuştur.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #122 : 09 Ocak 2023, 19:13:01 »
Bir miktar M-110 kullanılması devam edecekti. Yine çekili topçu dışında, CNRAlar da topçu sınıfı bataryalarını oluşturuyor unutmayalım. Bazı Taburlarda bir batarya CNRA da olabilir. Veya varsa Topçu alaylarınin bir taburu CNRA olabilir. CNRA olarak Sakarya, Toros, MRLS vs ciddi envanter var. Yine Komandonun topcusunda Boran yanında kısa menzilli CNRAlar da göreve devam edecektir

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #123 : 09 Ocak 2023, 19:35:02 »
    30 yıllık bilgilerime göre topçu sınıfı 4'e ayrılır. Direkt destek-yakın destek-genel destek-genel destek takviye. Bunlardan ilk grup tugay seviyesi ve 105 mm olandır. Bunlar genelde her birisinde 6 top olan 3 bataryalı taburlardır. 155 mm sınıfının bazıları yine aynı sistem bazıları ise her birisinde 4 top olan 3 bataryalı taburlardır. Eskiden tümen seviyesinde genel destek seviyeli topçu alayları bulunurdu. Kolordu seviyesinde ise genel destek takviye seviyeli alaylar bulunur.
    Kolordu seviyesindeki bazı alaylarda 4 tabur bunlardan 1 taburda ise 4 batarya bulunurdu.
    Şahsi düşüncem top ve obüslerin tamamını tugay ve tümenlere yığmak ÇNRA'ları ise kolordu alaylarına vermektir.

Çevrimdışı keenan

• DefenceTurk
  • *
  • 3
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #124 : 09 Ocak 2023, 20:11:41 »
Açık kaynaklara göre Türk silahlı kuvvetlerinde ; 8 civarında zırhlı Tugay ve 18 civarında mekanize Tugay ve alay mevcut. Ayrıca ege ordusu ve Kıbrıs Barış kuvvetleri ve asayiş kolordusu da dahil olmak üzere 11 adet kendi topçu alayı veya tugayı olan kolordu/ordu seviyesinde karargah var.

Bu ne demek ; standart kabul edersek;

11 ordu/kolordu topçu alayında : 33 topçu taburu
8 Zh. Ve 18 mknz. Alay/tugayda: 26 topçu taburu

Olmak üzere en az 59 kmo ile teçhiz edilmesi gereken topçu taburumuz var demek. Bir tabur da topçu okulunda olsa = 60 tabur yapar.(bataryalar halinde üs bölgelerine veya hudutlara dagitilanlari saymıyorum)

Bildiğimiz kadarıyla fırtına bataryaları 4 toptan oluşuyor. Taburlarda da 3 batarya olsa; bir irtina taburunda 12 kmo var demektir. (Eski nesil toplarda bir bataryada 8 dolayısıyla bir taburda 24 top var.)

Taburlarimizin tamamını fırtına ile donatabilmemiz için 60x12=en az 720 fırtınaya ihtiyaç olduğu görülüyor. (Hudutlara, üs bolgelerine ve komando tugaylarina kamyon üstü 155 mm obüs ve 105 mm boran tedarik edileceğini düşünelim).

İlk fırtına üretimi wikiye göre 350 civarında diye biliyoruz. Bu durumda ihtiyacımız; 720 ekşi 350 olmak üzere en az 370+ olduğu görülüyor. Oysa fırtına -2 tedariği 140 olarak duyuruldu. (Yurtdışındaki ileri Üs bolgelerine de birer batarya kmo verilirse asıl ihtiyaç 370 değil , en az 500+)

Buna göre mevcut eski m-44, m-110 ve m-52'ler bir sonraki firtina-3 tedariği ne kadar en az 15-20 daha bizlerle.. bunlarin mekanize birliklerde kalmaması ve sabit üs bölgelerine, hudut birliklerine dagitilmasi gerekiyor. Herhalde ayarlarlar.

Bahsettiğiniz 140 adetlik alımın içerisinde E-Fırtına KMO bulunmuyor diye biliyorum. Eğer o platformdan da Fırtına-2 kadar bir alım planlanıyorsa envanterdeki Fırtına sayısı sizin bahsettiğiniz adetlere yaklaşabilir.

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #125 : 09 Ocak 2023, 20:21:56 »
Daha önce Fırtına'lardan 280 kadar üretildiğini düşünüyorum. Bu yaklaşık 23 tabura denktir. Şimdi 140 adet üretim gündemde. Bu da 11'den fazla bir tabura işaret eder. Böylelikle yaklaşık 34-35 taburluk bir topçu kuvveti ortaya çıkar. Bunlarla bütün zırhlı ve mekanize tugayları (1'er taburdan) donatmak mümkün. Fazlalıklar belki bazı mesela zırhlı tugaylara verilebilir. Kolordu topçu alayları donatılabilir.

Çevrimdışı Boykaz

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #126 : 09 Ocak 2023, 21:08:23 »
700+ gerek demiş arkadaş ama yani mesela karadeniz de topçuya ihtiyaç varmı veya iç anadoluda eğitim amaçlı veya yedek,destek amaçlı olabilir.Şuan envanterde 280 fırtına obüsÜ var 140 da yeni fırtınalarla 420 adet gayet yeterli bir topçu adedi daha 200mm topçUları ve daha eski ufak topçuları saymadım

Ukraynaya verilen topçuların kaçı imha olmuş topçu görev gereği savaş meydanından 15-20km geride duran bir sistem bu yüzden çok fazla tehlikeye girmiyor ekstra topçunun yetmedği yerlerde Çnra lar Türkiye özelinde topçu sistemlerimiz gayet yeterli ve kaliteli bize acilen gelişmiş tank gerek :)

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #127 : 09 Ocak 2023, 21:38:18 »
140 fırtına yı BMC mi satacak yani TSK lerine

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #128 : 09 Ocak 2023, 22:30:53 »
Tartışmanın kalitesi harika. Ben de re gibi beğenileri ateşliyorum.  :D

Fırtına ilk çıktığı dönemlerde 400 civarı üretilmesi düşünülüyordu diye hatırlıyorum. O sıralar M-52T modernizasyonu devam ediyordu. Her ne kadar modernize edilseler de Fırtına gibi üst sınıf hizmet sağlayabileceklerini sanmıyorum. 140 yeni Fırtına'yı belki de Fırtına-3 takip edecektir.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #129 : 09 Ocak 2023, 23:08:23 »
Tartışmanın kalitesi harika. Ben de re gibi beğenileri ateşliyorum.  :D

Fırtına ilk çıktığı dönemlerde 400 civarı üretilmesi düşünülüyordu diye hatırlıyorum. O sıralar M-52T modernizasyonu devam ediyordu. Her ne kadar modernize edilseler de Fırtına gibi üst sınıf hizmet sağlayabileceklerini sanmıyorum. 140 yeni Fırtına'yı belki de Fırtına-3 takip edecektir.

Esas bize excalibur tarzı güdümlü 155 mm  mühimmat lazım...  Motor hibrit olsun Fırtına-3 , Atım hızını artır Fırtına-4 .... vsss....vs.... asıl güdümlü mühimmat lazım