Gönderen Konu: Jaguar EBRC (Engin Blindé Multi-Rôles - Çok Amaçlı Zırhlı Araç)  (Okunma sayısı 5484 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Jaguar EBRC
(Engin Blindé Multi-Rôles - Çok Amaçlı Zırhlı Araç)

Fransız Kara Kuvvetleri 20 Ekim 2016 Perşembe günü, yeni nesil 6x6 zırhlı keşif aracı Jaguar'ı tanıttı. Tanıtım töreninde aracın 1/1 ölçekli bir modeli kullanıldı. Ara. Fransız ordusunda 2020 yılında kullanıma başlayacak ve ERC-90 Sagaie, AMX-10RC ve VAB HOT araçlarının yerini alacak.

Jaguar EBRC; Nexter Systems, Renault Trucks Defense ve Thales Communications and Security şirketlerinin oluşturuğu ortaklık tarafından tasarlandı, geliştirildi ve üretildi. İlk Jaguar teslimatına SCORPİON Adım 1 ile 2020 yılında başlanacak ve 2025'e kadar 110 araç teslim edilecek. 2023' de başlayacak olan Adım 2 ile toplam teslimatlar 248 adede ulaşacak.

Araç alüminyum parçaların kaynakla birleştirilmesi ile oluşan gövde üzerine eklenen zırh paketi ile korunuyor. STANAG 4569 dördüncü seviye koruma, aracı; 14.5mmx114 kalibreye kadar küçük çaplı silahların ateşine, 30 metre mesafeye kadar düşen 155 mm top mermilerinin şarapnel parçalarına ve lastikler atında patlayan 10 kg TNT gücüne eş etkideki mayınlara karşı korur.

Araç 40 CTAS taret ile donatılmıştır. Bu tarette iki personel bulunur. Taret 40mm CTC namlu ve otomatik doldurucuya sahip. Namlunun azami menzili 1500 metre. Taret üzerine yerleştirilen uzaktan kumandalı silah istasyonu 7,62 mm silah ile donatılmıştır. Bunların dışında taretin her iki tarafına MBDA tarafından geliştirilen MMP (orta menzilli füze) yerleştirilebilecek. At-unut özellikli bu füzeler 4000 metre menzile sahip. Taretin ön kısmının her iki yanına da dörder sis bombası fırlatıcısı yerleştirilmiş.

DefenceTurk.com
armyrecognition.com sitesinden derlenmiştir.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Jaguar EBRC 6x6 Eurosatory 2018’e hazırlanıyor
« Yanıtla #1 : 18 Mayıs 2018, 17:30:12 »
Jaguar EBRC 6x6 Eurosatory 2018’e hazırlanıyor

Fransız Savunma Sanayisi, Eurosatory 2018 için yapılan Basın Gezisi sırasında, EBMR Scorpion (Engin Blindé Multi-Rôles - Armored) programı kapsamında Fransız Ordusu için 6x6 Keşif ve Savaş Zırhlı Aracı'nın yeni bir gelişimi olan zırhlı Jaguar EBRC 6x6'nın prototipini tanıttı.

Scorpion (Synergie du kontakt renforcée par la polyvalence et l'infovalorisation) programı, Fransız ordusundaki tüm o ön muharebe araçlarının değiştirilmesini veya yenilemesini,  aynı zamanda yeni ve birleşik bir iletişim ve savaş alanı yönetim sistemi ile bağlantılarını tamamlamak üzere başlatıldı. (BMS).
Scorpion Programı, Fransa Ordusu Personeli ve Générale de l'Armement (DGA) tarafından 2000 yılında yaklaşık 15 yıl süren uzun bir deneme süresine başlandı. Toplamda değeri 200 milyon Avro'nun üzerinde (FELIN asker sistemi ve Véhicule Blindé de Combat d'Infanterie (VBCI) 8x8 piyade savaş aracının (IFV) elektronik mimarileri arasında öncü ağ teknolojilerinin çalışma deneylerini analiz etmek ve araştırma yapmak için 2.224 USD harcanmıştır).

Zırhlı Jaguar EBRC 6x6, Scorpion Programının bir parçası olup, Fransız Ordusunda hizmet veren AMX10RC, ERC-90 Sagaie ve VAB Hot araçlarının yerini alacak., 2020 yılında başlayacak olan EBMR programı ile Fransız Ordusuna 248 Jaguar EBRC'nin teslim edilmesi planlanıyor. 2025 yılına kadar toplam 110 araç teslim edilmesi bekleniyor.

Jaguar EBRC, Ammunition Handling System (AHS) ile 40 mm'lik bir CTC topuna sahip iki kişilik bir taret olan 40 CTAS ile donatılacak. 40mm top, maksimum 1.500 m menzile sahip olacak. Taretin her tarafı, Fransız Şirketi MBDA tarafından tasarlanan MMP (Missile Moyenne Portée - Orta Menzilli Füze) füzesi ile donatılacak. MMP füzesi, fırlatma öncesi kilitlemeli ve 4,000 metrelik maksimum menzile sahip otomatik kendinden güdümlü bir füze.

Jaguar EBRC'de sürücü, komutan ve topçu olmak üzere üç kişilik bir ekip var. 14.5mmx114 AP küçük silahlara , 30 metreye kadar uzaklıkta patlayan 155mm top mermilerinin şarapnellerine ve 10 kg TNT etkisindeki i mayınların tekerleklerin altında patlamasına karşı korunma sağlayan STANAG 4569 Seviye 4 zırha sahiptir.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612

Aracın yan tarafında kocaman yakıt deposu açıkta ne güzel görünüyor. Bir antimateryal mermi ile...  ;D ;D

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
FNSS tasarım diline benziyor. Eskiden biz araklardık, artık yabancılar araklıyor tasarımlarımızı.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
FNSS tasarım diline benziyor. Eskiden biz araklardık, artık yabancılar araklıyor tasarımlarımızı.

Aslında uzun yıllar kullandıkları bir aracın geliştirilmiş haline benziyor. >> http://www.defenceturk.com/index.php?topic=5087.0

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Bunun gibi ve bunun top yerine uçaksavarlı versiyonu (kara hedeflerine atış için) işid ve benzeri gurupların sahadaki etkinliğini yüzde 20-30 arası arttırır.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Stratejik İş Birliği: 382 Griffon ve 60 Jaguar
« Yanıtla #7 : 01 Temmuz 2019, 19:29:39 »
Fransa Hükümeti ve Belçika Hükümeti arasındaki stratejik iş birliği anlaşması 21 Haziran tarihinde yürürlüğe girdi. Hükümetler arası kara taşımacılığını içeren anlaşmaya göre Belçika Ordusu, Nexter, Thales ve Arquus'tan oluşan bir konsorsiyumun geliştirdiği 382 adet Griffon çok maksatlı zırhlı araç ve 60 adet Jaguar keşif ve muharebe aracını 2025 ve 2030 yılları arasında tedarik edecek. Bu araçlar, Fransa'nın Scorpion modernizasyon programının şartnamelerine uygun olarak donatılacak ve tedarik edilen eşdeğer Fransız araçları ile uyum sağlayacak.

Belçika ve Fransa kara kuvvetleri, Eylül 2019’da komuta prosedürlerini test etmek için ilk ortak eğitim tatbikatını Belçika’da düzenleyecek.

http://www.c4defence.com/Gundem/stratejik-is-birligi-382-griffon-ve-60-jaguar/8309/1

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Fransız Ordusu 'Jaguar' ile testlerde
« Yanıtla #8 : 22 Haziran 2021, 20:34:18 »
Nexter şirketi, 15 Haziran'da yaptığı açıklamada Fransız Ordusuna bağlı Kara Kuvvetleri Teknik Bölümünün Jaguar ile testlere başladığını duyurdu. Şirketin sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımında aracın RPG gibi mühimmatlara karşı koruma sağlamak için kullanılan Kafes Zırh Sistemi ile donatıldığı görülüyor.

Fransa Silahlanma Genel Müdürlüğü (DGA), Kara Kuvvetlerinin modernizasyonunu öngören Scorpion programının bir parçası olarak toplam 300 adet Jaguar EBRC tedarik etmeyi planlıyor.

Yeni nesil araçların, Fransız Ordusu'nun uzun yıllar hizmette olan AMX10RC 6×6 hafif keşif araçları ve ERC Sagaie 6×6 zırhlı araçlarının yanı sıra VAB (véhicule de l'avant blindé) HOT zırhlı muharebe araçlarının yerini alması amaçlanıyor. İlk teslimatların 2021 yılı içinde yapılması planlanıyor.

Öte yandan Fransa ile savunma sanayiinde iş birliğine giden Belçika da 60 adet Jaguar siparişi verdi.

Fransız Nexter Systems, Arquus ve Thales şirketlerinin oluşturduğu bir konsorsiyum olan GME tarafından müşterek üretilen yeni nesil 6×6 zırhlı bir araç olan Jaguar EBRC (Engin Blindé de Reconnaissance et de Combat /  Zırhlı Keşif ve Muharebe Aracı) 25 ton ağırlığındadır. Maksimum 90 km hıza çıkabilen aracın menzili ise 800 km'dir.

Üç kişilik mürettebata sahip olan araç modüler tasarımı sayesinde kullanıcı tarafından roket, el yapımı patlayıcı (EYP) ve mayın saldırılarına karşı istenilen zırh koruma seviyesine getirilebiliyor.

Aracın silah sistemi Fransız Nexter ve İngiliz BAE Systems firmalarının ortak girişimi olan CTAI firması tarafından geliştirilen menzili 1.500 m olan 40 mm CT40 serisi otomatik top sisteminden oluşuyor. CT40 sisteminin her iki tarafı Fransız MBDA Şirketi tarafından üretilen 4.000 metre menzile sahip 2 adet MMP tanksavar güdümlü füze ile donatılabilir. Kuleye ikinci seçim için 7.62 mm veya 12.7 mm uzaktan komutalı silah istasyonu eklenebiliyor.

Kulede Metravib Pilar V silah atışı tespit sistemi de yer alıyor. PILAR sistemi silah atışı sonrasında ortaya çıkan ses basıncını çok yönlü mikrofon dizinlerini kullanarak ölçüyor ve bu sayede kullanıcıya silahın kalibresi, atıldığı mesafe ve sapma mesafesi hakkında bilgi veriyor. PILAR, 12.7mm silah ile yapılan bir atışı 1km’nin üzerinde bir mesafeden tespit edebiliyor. Öteyandan sistem RPG tipi roketleri de tespit edebilme yeteneğine sahip.

https://www.defenceandtechnology.com/fransiz-ordusu-jaguar-ile-testlerde-1623970152.html

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
Vay benim frenkistanlı gardaşlarııım, gıyamaaam. Zırhlı araçlarına bi aktif goruma sistemi dakamamışlarda, tel gafes takmak zorunda mı galmışlaaar.

Ama yani şimdi aselsan da ayıp etmiş yani. İnsan bi Akkor satar, pulat mulat ne biliyim etten püfden bişiler satar frenk gardaşına ki taksın jaguarına demi yani ayıptır ya.

Şaka maka ab ülkeleri sanki taktik seviyede silah sistemlerinde havlu atmış gibi durumlar ortaya çıkıyor.

Baksanıza fransız zırhlısında bu çağda aktif koruma sistemi yok.

Acaba, fransa ülke dışı operasyonlara son veriyor anlamı çıkarabilir miyiz bu eksikliklerden.