Gönderen Konu: Zırhlı amfibi hücum aracı projesi  (Okunma sayısı 15401 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Zırhlı amfibi hücum aracı projesi
« Yanıtla #10 : 02 Kasım 2018, 13:38:36 »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #11 : 02 Kasım 2018, 13:41:07 »
Araç harika görünüyor. Uzaktan kumandalı silah istasyonu, aktif savunma sistemi vs...
Artık muadili olan firmalar düşünsün. :D :D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Raptor44

• İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #12 : 02 Kasım 2018, 15:42:46 »
Araç gerçekten iyi gözüküyor sadece ukms olmamalı araçta opsiyon olarak 105 mm top veya daha küçük kalibre de silahlarda olursa çıkan piyadelere önemli destek sağlayabilirler aktif koruma sistemi nereye konuşlanmış ben göremedim de
IRK, DİN, DİL, MEZHEP ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN YAPTIKLARINDIR

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #13 : 02 Kasım 2018, 16:02:25 »
Bu aracın fotosu sizlerde görünüyormu? ''ben göremiyorum onun için sordum''

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #14 : 02 Kasım 2018, 16:21:58 »
Bu aracın fotosu sizlerde görünüyormu? ''ben göremiyorum onun için sordum''

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #15 : 02 Kasım 2018, 16:45:58 »
Tesekkürler :)

Çevrimdışı TR-Militarist

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #16 : 02 Kasım 2018, 19:00:12 »
bunların üzerine artık 12.7 değil de aselsan muhafız gibi 30 ayarında bir şey takılmalı artık

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #17 : 02 Kasım 2018, 23:36:05 »
Bu araçlar amfibik. Yani suda yüzüyorlar. O nedenle de belirli bir ağırlığın üzerine çıkamıyorlar. Dolayısıyla silahları da olabildiğince hafif olmalı!

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
TCG ANADOLU ile birlikte “ZAHA” da meydana çıkıyor
« Yanıtla #18 : 19 Nisan 2019, 21:52:30 »

Türk Savunma Sanayiinin önde gelen kara platformu üreticilerinden olan FNSS, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığının amfibi zırhlı araç ihtiyacını karşılamak için 2017 yılında imzalan sözleşme uyarınca geliştirme çalışmalarına başladığı Zırhlı Amfibi Hücum Araçları’nın (ZAHA) ön prototipini, ilk kez 14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF-2019) sergileyecek.

Adından anlaşıldığı üzere hem karada hem de denizde görev yapma yeteneğini bulunan Zırhlı Amfibi Hücum Araçları; çıkarma harekatları esnasında, birliklerin kıyıya güvenli bir şekilde çıkarılmasını sağlayacak. ZAHA, karada ise tıpkı bir zırhlı personel taşıyıcı (ZPT) gibi görev yapabilecek.

Personel taşıma kapasitesi, balistik/mayın koruma seviyeleri ve performans açısından muadillerinden üstün özelliklere sahip olması beklenen ZAHA’dan ilk etapta; 23 adedi zırhlı personel taşıyıcı, 2 adedi komuta kontrol aracı ve 2 adedi de kurtarma aracı olmak üzere toplamda 27 adet teslim edilecek. Araçlar, halihazırda inşa faaliyetleri devam eden ve bu yıl denize indirilmesi planlanan TCG ANADOLU (L-400) Amfibik Harp Gemisinde kullanılacaklar.

ZAHA; azami 30 ton ağırlığa, 8.3 metre uzunluğa, 3.3 metre genişliğe ve 21+3 personel taşıma kapasitesine sahip olacak. Araç, sahip olduğu 2 adet su jeti sayesinde suda 7 knota kadar hız yapabilecek.

https://savunmasanayist.com/2019/04/19/tcg-anadolu-ile-birlikte-zaha-da-meydana-cikiyor/

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
ZAHA için 2020 yılı hareketli geçecek
« Yanıtla #19 : 06 Ocak 2020, 19:27:42 »
FNSS tarafından Türk Deniz Kuvvetleri için geliştirilen Zırhlı Amfibi Hücum Aracı’nın (ZAHA) kalifikasyon testlerine 2020 yılı içinde başlanacak.

ZAHA, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığının amfibi zırhlı araç ihtiyacını karşılamak için, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından tedarik faaliyetleri yürütülen Zırhlı Amfibi Hücum Araçları (ZAHA) projesi kapsamında geliştiriliyor. FNSS, 23 adedi personel taşıyıcı, 2 adedi komuta kontrol aracı ve 2 adedi de kurtarma aracı olmak üzere, toplam 27 adet araç teslim edecek.

Zırhlı amfibi hücum araçları, amfibi harekâtta; hem birliklerin kıyıya güvenli bir şekilde çıkartılmasını sağlıyor hem de karaya çıktıktan sonra, bir zırhlı personel taşıyıcı olarak görev yapıyor. Bu araçlar, harekâtın amfibi hücum safhasında, havuzlu çıkarma gemilerinden denize iniyor ve yüksek süratle gemi-kıyı intikalini yaparak birliklerin, koruma altında, en kısa zamanda karaya çıkmasını sağlıyor.

Karada ise diğer zırhlı araçlarla yan yana görev icra edebiliyor. Zırhlı amfibi hücum araçlarının, görev tanımlarının gereğince, çift doğalı araçlar olarak, hem denizde hem de karada üstün performans göstermeleri gerekiyor. Dünyada çok az sayıda ülke, bu tür araçları envanterinde bulunduruyor. NATO ve müttefiklerinde ise bu sınıftaki araçları üreten, FNSS dışında tek bir firma bulunuyor.

Suda direnci azaltmaya yönelik gövde tasarımı ve güçlü su jetleri ZAHA’ya, denizde 7 knot karada ise 70 km/s azami sürat ile yüksek bir hareket kabiliyeti kazandırıyor. %60 dik eğim tırmanabilen, %40 yan eğimde tutunabilen ZAHA, 90 cm dik engelleri ve 2 m hendekleri de kolaylıkla geçebiliyor. ZAHA, 12.7 mm MT ve 40 mm Otomatik Bomba Atar barındıran uzaktan komutalı kulesi ile yüksek ateş gücüne sahip.

http://defenceandtechnology.com/zaha-icin-2020-yili-hareketli-gececek/