Gönderen Konu: Zırhlı amfibi hücum aracı projesi  (Okunma sayısı 15955 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Ynt: Zırhlı amfibi hücum aracı projesi
« Yanıtla #20 : 14 Ağustos 2020, 00:02:36 »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #21 : 14 Ağustos 2020, 00:47:30 »
Arac prototip ise sozum yok. Ancak son hali ise gorunus olarak guzel diyemem .Bir miktar daha kavisli olabilirdi.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #22 : 14 Ağustos 2020, 08:52:11 »
Arac prototip ise sozum yok. Ancak son hali ise gorunus olarak guzel diyemem .Bir miktar daha kavisli olabilirdi.

http://www.defenceturk.com/index.php?topic=8467.msg93410#msg93410

Ben fuarda yakından inceledim. Devasa bir araç. Paletli bir zırhlı gemi gibi. Çok beğendim.
Gerçi bir arkadaş, diğer bir arkadaşı bu testlere davet etmişti, haber verecekti ya neyse...  ::)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #23 : 14 Ağustos 2020, 10:13:08 »

Ben fuarda yakından inceledim. Devasa bir araç. Paletli bir zırhlı gemi gibi. Çok beğendim.

Siz begenmisseniz iyi demek bu isten anlarsiniz. Ben  videoda araba alir gibi dis gorunuse goz attim . :)

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #24 : 14 Ağustos 2020, 12:04:24 »
Geçen ABD 9 deniz piyadesi kaybetti bu araçta . Su alıp battı , boğuldular. Tüm araçlar kullanımı durduruldu...
Testlerin çok zorlayıcı yapılması lazım.Allah korusun askerlerimizin hayatı sözkonusu , henüz çatışmaya bile girmeden zayiat verebilir bu araçlar.

Önce sağlamlık sonra yakışıklılık...

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
FNSS ZAHA Alabora Testlerini Geçti
« Yanıtla #25 : 17 Eylül 2020, 09:27:34 »
Savunma Sanayii Başkanlığı’nın yürüttüğü Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) projesinde önemli bir aşama geçildi.

FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. Genel Müdürü ve CEO’su Nail Kurt, geçtiğimiz günlerde Bloomberg Televizyonuna çıkarak firmanın çalışmalarını anlatmıştı. Kurt, firmanın özgün olarak tasarladığı ve geliştirdiği ZAHA’nın önemli bir testten başarıyla geçtiğini açıklamış ancak detay bilgi paylaşmamıştı. C4Defence o testin ayrıntılarına ulaştı. FNSS’in ZAHA’sı alabora testlerinden başarıyla geçti. Bu testlerde amaç aracın su içinde denge durumunu görmek. Kıyıya ufuk mesafesinde demirleyen LHD gemisinden denize inen zırhlı muharebe aracı hücum göreviyle açık denizde kıyıya doğru yüzecek. Bu sırada ZAHA herhangi bir nedenle alabora olursa kendiliğinden düzelmesi gerekiyor. Bunun için gerçekleştirilen testlerde araç vinç yardımıyla bir iskeleden denize indirildi ve burada alabora edildi. Aracın daha önce yapılan hesaplamalara uygun olarak sırt üstü pozisyonunda durmadığı ve derhal asıl pozisyona döndüğü görüldü. Araç, harekete devam edebildiğini, kendi savunma araçlarını kullanabildiğini ve içindeki personelin hayatını koruma özelliğini devam ettirdiğini bu testle göstermiş oldu.

ZAHA, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın harekât konsepti ve görev ihtiyaçları göz önüne alınarak FNSS tarafından tasarlandı.

Suda direnci azaltmaya yönelik gövde tasarımını haiz ZAHA su jetlerinden aldığı güçle, denizde 7 knot, karada ise 70 km/s azami sürate sahiptir.  Yüzde 60 eğim tırmanabilen, Yüzde 40 yan eğimde bulunduğu yerde tutunabilen ZAHA, 90 cm yüksekliğindeki engelleri ve 2 m derinliğindeki hendekleri geçebilmektedir. ZAHA, 12.7 mm MT ve 40 mm Otomatik Bomba Atar barındıran uzaktan komutalı kulesi ile yüksek ateş gücüne sahiptir.

ZAHA; Personel Taşıyıcı, Komuta Aracı ve Kurtarma Aracı olmak üzere üç değişik konfigürasyona sahiptir.

ZAHA daha önce de denizde yüzme testlerinden başarıyla geçmişti.

https://www.c4defence.com/Gundem/fnss-alabora-testlerini-gecti/10826/1

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #26 : 17 Eylül 2020, 11:51:25 »
Alıntı
youtu.be/XX1HA838fPY
Bu test ile doğrulama faaliyetleri tamamlandı ve artık kalifikasyon testlerine başlanıyor.

Daha önceki testlerde aracın silah kulesi yerine sembolik bir parça kullanıyordu. Son test sırasında ZAHA'ya ilk kez silah kulesinin entegre edildiği görülüyor.
https://mobile.twitter.com/mavivatannet/status/1306497693825544192

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
FNSS'nin Zaha Amfibi Hücum Aracı Yunanlıların Gündeminde.
« Yanıtla #27 : 26 Eylül 2020, 14:47:19 »
Alıntı
FNSS'nin Zırhlı Amfibi Hücum Aracı Yunanlıları Endişelendirdi.

Ülkede yayın yapan bazı televizyon kuruluşları, 17 Eylül’de Savunma Sanayii Başkanlığınca Alabora Testi görüntüleri yayınlanan Zırhlı Amfibi Hücum Aracı ZAHA’yı ekranlarına taşıdı.

Bir televizyon kanalında değerlendirmelerde bulunan uzman bir yorumcu, Türkiye’nin savunma sanayii alanındaki teknolojik gelişmesini sürdürdüğüne dikkat çekti.

ZAHA’yı Türkiye’nin kendi imkanlarıyla ürettiğini anlatan yorumcu, “Peki bu aracı neden gösteriyoruz” şeklindeki soruya karşılık, “Bu araçla denizden kıyıya 20-21 denizci taşınacak. Tabii bu kıyılar bizimkinden başkası değil” dedi.

Bu noktada devreye giren sunucu spiker, “Türkler bu videoyu yayınladı ve Zırhlı Amfibi Hücum Aracını yaptıklarını bize gösterdiler” dedi ve şöyle devam etti:

“Türk ordusunda bu aracın yapabileceği tek iş, Yunan adalarına çıkarma yapmaktır. Onlara en yakın kıyılar bizimkiler.”
https://mobile.twitter.com/mavivatannet/status/1309738468914978816

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #28 : 26 Eylül 2020, 17:01:27 »
Eh doğru diyorlar aslında. O aracın Türk ordusundaki tek işi Yunan sahillerine turistik geziler(!) düzenlemek.

Yunanistan'ın Adriyatik sahillerinde birden bire beliriveren Türk Özel Kuvvetlerine bağlı askerler soğuk duş etkisi yapar.

Sen pür dikkat adaları koru, sonra adam gelsin arkadan dolanıp 3 puanı alsın, hiç olacak iş mi?  ;D

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #29 : 26 Eylül 2020, 17:16:53 »
Adaların bir bölümüne yüzerek bile gidilerbilir. Bu nedenle pek haksız da sayılmaz.  ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com