Gönderen Konu: Pakistan'dan Türkiye ve Katar'a Önemli Teklif: Ortak Olalım  (Okunma sayısı 5058 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
Ynt: Pakistan'dan Türkiye ve Katar'a Önemli Teklif: Ortak Olalım
« Yanıtla #10 : 26 Şubat 2024, 13:52:04 »
İmran Han sempatik ve vatansever bir insandı. Siyasi olarak onu engellemeye çalışanlar da pek kirli bir ilişkisini bulamamış olacaklar, garip suçlamalar ile pasifize etmeye çalışıyorlar. Tabi açık ki devrilmesine giden yol Anti ABD politikalarından geçti. Bizim için ise Pakistan politikası siyasi isimlerin üzerinde. Kişiler gelir geçer. Pakistan Hindistan'a ezilmeyecek, Çin'e muhtaç kalmayacak şekilde desteklenmelidir. Ancak verilen teknolojilerin Çin'e geçmemesi önemlidir. Eninde sonunda Pakistan bir Nüklüer güç, İran'ı bölgede dengelemek için Türkiye ve Azerbaycan için önemli bir koz.

Sosyo-ekonomik sıkıntılar ise genelde Güney'in tamamı için söz konusu, göçü engellemek için Güneyin sosyo ekonomik yapısının değişmesi lazım. Bunun için Güneyin değişmesi kadar, Kuzeyin de değişmesi, küresel kuralların değişmesi gerekebilecek. Zaten aksi halde, dünya tarihinde olduğu gibi yeni göç dalgası da herşeyi darmadağın edecek.

Çevrimdışı aydındurmus

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #11 : 26 Şubat 2024, 15:36:07 »
Bize birşey katıp katmayacağı en diplomatik dil ile şüpheli olan ülkelere uzun uğraşlar sonrası elde ettiğimiz bilgi ve teknolojileri vermek için niçin çırpınıyoruz anlamış değilim...

Füze istiyorlarlarsa Batı gibi parasiyla (maliyetinin 5-10 katina) satarız....vidasini bile bizden alirlar, nokta...

Dikkatimi çekiyor nedense ne yapsak hemen olaya bir Pakistan ekleme merakı var anlamadım...adamların ekonomileri de batık sayılır, parasiyla bile alacak durumda değiller, Çin ile ilişkilerinden dolayı Batı ile sorun çıkarma ihtimali de yüksek bizim için

Ekleyeceksen Japonya ekle, G. Kore ekle ki bize de faydası olsun...

Sizin Türk tarihi hakkında hiç bir şey bilmediğiniz yazınızdan gayet iyi anlaşılıyor onun için mazur görüyorum.
Kurtuluş savaşında pakistan afganistan ve bazı ülkeler kollarındaki sinelerindeki altınları çıkartıp kurtuluş savaşında kullanılsın diye atatürke yani türkiyeye gönderdiler fakat sizin bundan haberinizin olmadığı yazınızdan anlaşılıyor.
Azerbeycan ermenistan savaşında azerbeycana nükleer destek verdiğini ne kadar çabuk unuttunuz.
Kıbrısta bize sonsuz destek verdiğini.
1970 li yıllarda türkiyenin nükleer çıkışına ket vuran avrupa sebebi ile nükleer hafızamızın kaybolmaması için o dönemin hükümetleri tarafından nükleer mühendislerimizi prof larımızı pakistana göndermiş ve çalışmalara orda devam etmiştir daha bir çok örnek verebilirim.
PAKİSTAN AFGANİSTAN LİBYA KATAR ARNAVUTLUK BOSNA MAKEDONYA KOSOVA JAPONYA BU ÜLKELERDEN BAHSEDERKEN lütfen tarih bilginiz eksikse önce tamamlayıp yorum yaparsak hepimiz için iyi olur.
Aksi durumda uzun vadede bizim için çok kötü olur.
Bu saydığım ülkeler kadim dostumuzdur....

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #12 : 26 Şubat 2024, 16:43:58 »
Bize birşey katıp katmayacağı en diplomatik dil ile şüpheli olan ülkelere uzun uğraşlar sonrası elde ettiğimiz bilgi ve teknolojileri vermek için niçin çırpınıyoruz anlamış değilim...

Füze istiyorlarlarsa Batı gibi parasiyla (maliyetinin 5-10 katina) satarız....vidasini bile bizden alirlar, nokta...

Dikkatimi çekiyor nedense ne yapsak hemen olaya bir Pakistan ekleme merakı var anlamadım...adamların ekonomileri de batık sayılır, parasiyla bile alacak durumda değiller, Çin ile ilişkilerinden dolayı Batı ile sorun çıkarma ihtimali de yüksek bizim için

Sizin Türk tarihi hakkında hiç bir şey bilmediğiniz yazınızdan gayet iyi anlaşılıyor onun için mazur görüyorum.
Kurtuluş savaşında pakistan afganistan ve bazı ülkeler kollarındaki sinelerindeki altınları çıkartıp kurtuluş savaşında kullanılsın diye atatürke yani türkiyeye gönderdiler fakat sizin bundan haberinizin olmadığı yazınızdan anlaşılıyor.
Azerbeycan ermenistan savaşında azerbeycana nükleer destek verdiğini ne kadar çabuk unuttunuz.
1970 li yıllarda türkiyenin nükleer çıkışına ket vuran avrupa sebebi ile nükleer hafızamızın kaybolmaması için o dönemin hükümetleri tarafından nükleer mühendislerimizi prof larımızı pakistana göndermiş ve çalışmalara orda devam etmiştir daha bir çok örnek verebilirim.
PAKİSTAN AFGANİSTAN LİBYA KATAR ARNAVUTLUK BOSNA MAKEDONYA KOSOVA JAPONYA BU ÜLKELERDEN BAHSEDERKEN lütfen tarih bilginiz eksikse önce tamamlayıp yorum yaparsak hepimiz için iyi olur.

Yorumuma katilirsiniz, katılmazsiniz size kalmış, ama herhangi bir konuda bilgimi ölçme işi size düşmez...

Pakistan bize Kıbrıs konusunda sonsuz destek vermiş?

KKTC yi tanıyor  mu? Hayır...
Verdiği destek ambargolari engellemiş mi? Hayır...
Verdiği destek ile sahada değişen bir şey olmuş mu? Hayır...
Verdiği destek sayesinde nükleer bombamiz ya da kendi kurup islettigimiz bir nükleer santralimiz var mı? Hayır...

Bize verilen destekle orantılı şekilde bizde onlara destek verelim...

Füze mi istiyorsun? Parasiyla...
Kaan mı istiyorsun? Parasiyla...
Destek mi istiyorsun? Arada bir Diplomatik bildiri yayinlariz arkandayız aslansın kaplansin Pakistan...

Bir de Pakistan'a cok yüksek  perdeden verdiğimiz destek sayesinde Hintilileri gıcık ettik gittiler Ermenistan Yunanistan ile kanka oldular...

Gizli saklı işimize gelen bir destek varsa o ayri, ben ancak açık kaynaklardan erisebildigim bilgilere göre degerlendirebilirim...herseyi de bildiğimi iddia etmiyorum..

Neyse uzatmiyorum bu konuyu, yazdıklarım net ve açık anlamak isteyen anladı..

Mevzu o ülke bu ülke değil,  fayda zarar hesabı...
« Son Düzenleme: 26 Şubat 2024, 17:29:54 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #13 : 26 Şubat 2024, 17:07:58 »
kenan evren zamaninda Türk mühendisleri

sayesinde pakistan nükler güc oldu

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #14 : 26 Şubat 2024, 17:21:08 »
Pakistan konusunda çoğu kişi duygusal davranıyor. Bu duygusallık iki şekilde yoğunlaşıyor, göç dalgaları ile Afgan, Pakistan kültüründen rahatsız olan kesim, tarihi bağları hatırlatan kesim. İki taraf da kendince haklı. Öncelikle Afganistan, Pakistan'daki o sosyo kültürel yapı değişmeden hem oraların hem Türkiye'nin hem de dünyanın başı belada. Bir yandan radikal İslam diğer taraftan fuhuş, erkek çocuklara sarkıntılık, bunların ticareti, uyuşturucu bayağı. Şu anda, özellikle  okumuş aydın kesim hariç bizimle uyumlu değiller.

Diğer taraftan bizim başımız sıkıştığında o C-130ları tıka basa mühimmat ile dolduran yine Pakistan oluyor her zaman. Pakistan, Hindistan da bazen, Türkiye -Yunanistan ötesi krizler çatışmalar yaşıyor. Gördüğün iyiliğin de karşılığını ödemen gerekiyor. Biz Hindistan ile sıkıntıyı Pakistan açıkça Azerbaycan'ı destekleyip, Ermenistan'ı destekleyen İran'iı tehdit edince yaşadık, Hindistan açıktan Ermenilere silah , sistem ve mühimmat verdiler . Buna karşı Keşmir sıkıntılarında da bizim hükümet açıkça Hindistan'ı eleştirdi. Ancak bir tarafta bunlar olurken, bir tarafta da STM Hindistan tersaneleri modernize ve Dimdeg benzeri açık deniz destek gemisi üretimi ihalesini aldı.

İşin gerçeği ben barış içinde bir Hint Yarımadasını tercih ederim, ama Peştun, Hindu bir arada olmuyor galiba. Yine iki ülkede de ciddi bir miktarda Türk kökenlerinin farkında olan Türk nüfus var.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #15 : 26 Şubat 2024, 19:58:33 »

+1

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #16 : 26 Şubat 2024, 20:09:42 »
Kucuk bir duzeltmeler  ;)
Pakistan 1947 de  Hindistandan ayrilarak  muslumanlardir  kurucu ise Ali cinnah dir . Her iki ulkenin Buyuk Briitanya dan bagimsizliklarini 1947 kazandilar . Yani kurtulus savasinda gelen yardim aslinda Somurge idaresi olan Hindistandaki muslumanlardan geldi.

Pakistan Kibris Baris harekati sirasinda TC ne  evet bir miktar muhimmat yardiminda bulundugu dogrudur. Pakistanin agirlikli yardimi ise Askeri Dr ve Saglikci ve saglik malzemesi idi. " Mersinde Sahra hastanesi kurulmustu pakistanli Dr ve saglik ekibini iceren .Iran agirlikli olarak 2.5" Ucak roketi ve 500+750Kg  Genel maksat bombasi.  Libya 2.5" ucak Roketi , ucak lastigi ve yedek parca +muhimmat yardimi yapti.

Pakistan 15.11.83 tarihinde KKTC yi tanimak icin gerekli adimlari atti ancak  ABD baskisi ve keshmir tehditi karsisinda geri adim atti.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #17 : 26 Şubat 2024, 20:27:02 »

Biraz Kardak krizi ve yakın zamanda kriz anlarında mühimmat ihtiyaçlarının nasıl giderildiğini de incele istersen. Hindistan'dan Müslümanları dediğimiz yapı Babürlüler bakiyesidir. Afganistan, Pakistan, Keşmir, Bangladeşi kapsar. Yine Kurtuluş Savaşı'nda Türkistan'dan da Timur'in kılıcı ile birlikte maddi yardım gelmiştir.

Çevrimdışı HKY

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #18 : 26 Şubat 2024, 22:43:58 »
Pakistan'ın elinde 70 küsur F-16 uçağı var ancak ABD'den ambargo yedikleri için bu uçaklara amraam , aim-9 füzeleri tedarik edemiyorlar. Dolayısıyla bu eksikliklerini gidermek için göktuğ füzeleri ile ilgileniyorlar.

Öte yanda en son suudi arabistandaki savunma fuarında Türkiye ve suudilerin Pakistan'ın Fatah2 füzesinin ortak üretimi ile ilgilendiği haberleri çıkmıştı.

Hayırlısı

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #19 : 26 Şubat 2024, 23:15:31 »
Pakistan'ın elinde 70 küsur F-16 uçağı var ancak ABD'den ambargo yedikleri için bu uçaklara amraam , aim-9 füzeleri tedarik edemiyorlar. Dolayısıyla bu eksikliklerini gidermek için göktuğ füzeleri ile ilgileniyorlar.

Öte yanda en son suudi arabistandaki savunma fuarında Türkiye ve suudilerin Pakistan'ın Fatah2 füzesinin ortak üretimi ile ilgilendiği haberleri çıkmıştı.

Hayırlısı
Kağıt üzerinde çok iyi füzeler üreten bir Çin var. Onlar ile niye ortaklık kurmuyorlar acaba? Ortak düşman Hindistan'daki var.