Gönderen Konu: SAPAN Elektromanyetik Fırlatma Sistemi Projesi  (Okunma sayısı 10843 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
Ynt: SAPAN Elektromanyetik Fırlatma Sistemi Projesi
« Yanıtla #20 : 05 Şubat 2020, 03:36:32 »
@battlestar
Re: sapan
Evet bekleyip görmek lazım. Yalnız sonradan eklediğim not ta enteresan. Eğer sık atım problemini çözerlerse bu silah mükemmel bir gemi savunma sistemi olur. Pahalı VLS ve RAM tipi füzelerden kurtuluruz.
Düşünün füze denizi yalayarak gemiye geliyor. Cwis ten korunma manevrasını 4-5 km den sonra yapacak. Ama 10uncu km de kafasına tufan/sapan mermisini yiyor. Hatta gemi füzeyi 30 km den radarında görür. Sapan mermiyi atar. 3km/saniye sapan mermi hızı ise füzede 0.3km/saniye hızla gemiye doğru geliyorsa ; 7-8 saniyede füze 25 km ye kalmadan vurulur.

Konu dışı sorunuza gelince. Benim param Railgun kazanacak der.

Hocam eğer füze subsonic ve sea skiming ise füze ancak çok yakın mesafelerde (son 10 km'de vs. Yanlış hatırlıyor olabilirim.) tespit edilebiliyor. Çünkü adeta denizi yalıyor ve düşük bir rcs'ye sahip. Süpersonik füzeler daha uzaktan tespit ediliyor ama onlarda hız avantajıyla bunu hallediyor. Tabi aralarında en tehlikelileri kalibr ve serisi ilk subsonic ve sea skiming olarak sessiz bir şekilde gemiye yanaşıyor son 10 km'de birden mach 3'e yapıştırıp süpersonik füzelerin hız avantajını kullanıyor. Çok ölümcül. Tabi tam net belli olmadığından zircon'a vs. girmiyorum.
Üstat, incelediğim için söyleyeceğim. Sea-skimming denilen füzeler normalde su yüzeyinden  50 m yukarıdan uçarlar. En hassasları suyun en az 10m ile 30m üzerinden uçarlar. Açık denizde 3-6 m dalga boyları normaldir. Birçok açık deniz, 10m’lik dalgalar ile doludur. (Biscay körfezi 10-15 m lik dalgaları ile meşhurdur)
1.70 boyundaki bir kişi için denizdeki Ufuk çizgisi 4.7 km dedir. 30 metre yukarıdan bakarsa bu kişi için ufuk 19.6 km’ye taşınır.
Modern Fırkateynlerdeki çafrad tipi Aesa radar en az 35 metre yüksekliktedir. Denizin 10 m üstünden gelen füzeyi  30+ km den rahat görür. Yani reaksiyon için ~100saniyesi vardır.
Silindirik yapıdaki (atmaca gibi) füzelerin RCS değerleri çok düşük değildir. Üzerine konulan Radar soğuran boya ile RCS değeri düşürülebilir. Ama hassas Aesa radarlarının bunlarıda yakalaması gerekir. Onun için hedefe en az 2 hatta 3-4 füze yollanır. Cwis birini vursa , RAM füzeleri öbürünü vursa diğerleri kesin hedefi vursun diye eşzamanlı hücum yapılır.
Ama Bizim SOM gibi stealth geometrisi ve radar soğurucu  boyası olan füzeyi radarların farketmesi , işte o zordur.
« Son Düzenleme: 05 Şubat 2020, 04:05:43 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #21 : 05 Şubat 2020, 10:19:06 »
@battlestar
Re: sapan
Evet bekleyip görmek lazım. Yalnız sonradan eklediğim not ta enteresan. Eğer sık atım problemini çözerlerse bu silah mükemmel bir gemi savunma sistemi olur. Pahalı VLS ve RAM tipi füzelerden kurtuluruz.
Düşünün füze denizi yalayarak gemiye geliyor. Cwis ten korunma manevrasını 4-5 km den sonra yapacak. Ama 10uncu km de kafasına tufan/sapan mermisini yiyor. Hatta gemi füzeyi 30 km den radarında görür. Sapan mermiyi atar. 3km/saniye sapan mermi hızı ise füzede 0.3km/saniye hızla gemiye doğru geliyorsa ; 7-8 saniyede füze 25 km ye kalmadan vurulur.

Konu dışı sorunuza gelince. Benim param Railgun kazanacak der.

Hocam eğer füze subsonic ve sea skiming ise füze ancak çok yakın mesafelerde (son 10 km'de vs. Yanlış hatırlıyor olabilirim.) tespit edilebiliyor. Çünkü adeta denizi yalıyor ve düşük bir rcs'ye sahip. Süpersonik füzeler daha uzaktan tespit ediliyor ama onlarda hız avantajıyla bunu hallediyor. Tabi aralarında en tehlikelileri kalibr ve serisi ilk subsonic ve sea skiming olarak sessiz bir şekilde gemiye yanaşıyor son 10 km'de birden mach 3'e yapıştırıp süpersonik füzelerin hız avantajını kullanıyor. Çok ölümcül. Tabi tam net belli olmadığından zircon'a vs. girmiyorum.
Üstat, incelediğim için söyleyeceğim. Sea-skimming denilen füzeler normalde su yüzeyinden  50 m yukarıdan uçarlar. En hassasları suyun en az 10m ile 30m üzerinden uçarlar. Açık denizde 3-6 m dalga boyları normaldir. Birçok açık deniz, 10m’lik dalgalar ile doludur. (Biscay körfezi 10-15 m lik dalgaları ile meşhurdur)
1.70 boyundaki bir kişi için denizdeki Ufuk çizgisi 4.7 km dedir. 30 metre yukarıdan bakarsa bu kişi için ufuk 19.6 km’ye taşınır.
Modern Fırkateynlerdeki çafrad tipi Aesa radar en az 35 metre yüksekliktedir. Denizin 10 m üstünden gelen füzeyi  30+ km den rahat görür. Yani reaksiyon için ~100saniyesi vardır.
Silindirik yapıdaki (atmaca gibi) füzelerin RCS değerleri çok düşük değildir. Üzerine konulan Radar soğuran boya ile RCS değeri düşürülebilir. Ama hassas Aesa radarlarının bunlarıda yakalaması gerekir. Onun için hedefe en az 2 hatta 3-4 füze yollanır. Cwis birini vursa , RAM füzeleri öbürünü vursa diğerleri kesin hedefi vursun diye eşzamanlı hücum yapılır.
Ama Bizim SOM gibi stealth geometrisi ve radar soğurucu  boyası olan füzeyi radarların farketmesi , işte o zordur.

Gemilerin farklı dalga boylarında ve farklı görevlerde radarları oluyor. Bu tarz küçük objeleri tespit içinde özel radarları var. Siz genel bir hesap yapmışsınız o hesabın dikkate alınabilir olması için biraz daha üstünde mesai sarfedilmesi ve profesyonel olması lazım. En basitinden dediğiniz tespitin yapılması için geminin aesa radarının Horizon search modundan , level search moduna geçmesi lazımdır ki buda genel anlamda kör olması demek. Ama dediğim gibi bunun için özel radarlar var.

Ancak tabi genel kanı bu tarz subsonic sea skimming füzelerin 18-20 km'de ancak tespit edileceği(tekrar kontrol ettim 10 km değil) buda personel için 1 dakika demektir gemide çift taretli 2 railgun ciws olsa önde ve arkada dakika başına atım 3 olsa 12 atış fırsatı eder. Açıkcası yeterli olabilirde olmayabilirde tamamen sistemin hassasiyetine ve top atış kontrol sistemine de bağlı.

Diğer angajman konularında dediklerinize de istinaden gemilerde ciws ve füze gibi aktif savunma sistemlerine ek pasif savunma sistemleri'de vardır. Diğer yandan gemiler genelde tek değil çift veya filo olarak gezerler buda geminin bu füzeleri tek savunmayacağını da düşünelim oldu ki atılan her anti gemi füzesi ok gibi hedef gemiye gideceğini beklemekte hatadır.  Mesela yom kippur savaşında yaşanan latkia ve baltim deniz muharebelerinde stynx/p-15 termit füzesinin performansına bakın. Hoşunuza gidecektir.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #22 : 11 Nisan 2020, 19:39:00 »

Tamamıyla evde akıl yürütüyorum. Şimdi bu proje bu temmuz tamamlanması düşünülüyordu. Projede hedef 30 km mach 3'te 35 mm parçacıklı mermiyi hedefe tevcih etmek. Bir arkadaş daha önce bu deneysel proje sistem olmayacak demişti ancak, ben deneysel olsa fuarlara getirilmez ayrıca bir sistem olarak lanse edildiği tanıtım videoları yapılmaz demiştim.

Şimdi düşünüyorumda tufan mach 6'ya mühimmat yolluyabiliyorken , yet teknolojide keza bu projenin hedeflerinden daha iyi durumda olduğunu söylüyorken bu daha neyin deneysel projesi olabilir ki ? Çok zor . Bu belli ki ileride gemilerde olacak kısa menzilli topçu ve ciws ve hava savunma için kullanılabilecek sınıfta bir railgun projesi ki gayet mantıklı .

Bazı arkadaşlar bu ciws görevinin vs. aselsan tufan gibi sistemlerle de yapılabileceğini söylese de hedeflenen gibi 300 km'lere varan menzillerdeki büyük mühimmatlar atan yüksek megajoullere çıkan sistemler ciws rolünde kullanmak için pekte verimli olmaz. En azından şu anki teknoloji ile,

Neden ?

Şu an emt topu mühimmatlarını güdümleyemiyoruz. Yapabildiğimiz şu top atış kontrol radarının verdiği bilgi ile hedefe atılan mühimmat yüksek hızı yardımı ile  hedef mühimmatın buluşma rotasına atılıp ciws mesafesinde hedef daha manevra fırsatı olmadan parçacıklı mühimmat sayesinde, bir perde oluşturulup mühimmat imha ediliyor.

Bu tarz bir imha yöntemi için en önemli etkenler, namlu çıkış hızı, etkili menzil, ve hedefin kaç atom mühimmatıyla başarıyla perdelenebildiğidir.

Namlu çıkış hızı :

Korkut ve gökdeniz sistemleri , genel videolardan gördüğüm kadarıyla 5-6 adet  atış yapıyor. Buda çift namludan 10-12 atışa denk gelir. Genelinde 100 civarı parçacık olduğundan hedefe aynı anda 1200 parçacıkla taaruz etmek demektir. Bu 35 mm sistemler ve atom mühimmatı normalde 12 km gibi menzillere sahipseler de güdümsüz olduklarından  1.100 km/s civarı namlu çıkış hızı ile ancak 4 km'de angajman kesişmesi sağlayabiliyorlar o yüzden etkili menzilleri bu kadar.   

Etkili Menzil:

Ancak söz konusu sapan sistemi 3 kat daha fazla hıza sahip olduğundan etkili menzilinin aynı vuruş oranında 3 kat daha fazla olacağı yani 12 km olacağı düşünülebilir.

Atım Adeti :

En önemli konulardan birisi bu . Korkut gördüğümüz hedefi tam perdeleyip engellemek için genelde 5-6 adet atış yapıyor ki 10-12 adet atış demektir.  Böyle bir salvoyu yapmak 35 mm gdf için kolay çünkü dakika atım hızı 550 mühimmattır. Ancak Sapan'ın şu anki dakika başına atım hızı muhtemelen 10 adettir. Bunu nerden çıkartıyorum tamamen tahmin. Benzer megajouldeki sistemlerin yabancı kaynaklardaki atım hızı böyle şahi-209 blok 2'de mach 6 hıza 5 adet atabildiğinden yarı güçte ve aynı güç kaynağında 10 atabilmesi muhtemeldir.

Ayrıca bu emt'lerde seri atış diye bir mod daha vardır ki , oda seri atım modudur bu modda şahi-209 blok 2 2 atım arka arkaya yapıp 1 dakika tekrardan şarj yapmaktadır. Benzer güç kaynağı ile yarı hızdaki bir sapan eğer 2 atış sonrası 30 saniye bekletiyor ise ki mantıken öyle olması lazım , işte o zaman Sapan çok daha eli ayağı düzgün bir sistem olur.

İşte bu yüzden Tufan gibi yüksek kalibredeki mühimmatları yüksek güçle hedefe yollayacak dolayısıyla yüksek güç isteyen sistemlerin dakika başına atım hızı güdüm sistemleri bu mühimmatlarda olmadan bu tarz daha düşük çapta parçacıklı mühimmat taşıyan mermileri hedefe atan sapan gibi emt'lerin gerekliliği yüksektir.
------------
En iyi ihtimalde Gökdeniz'in vuruş kabiliyeti için kaç Sapan gerekir ?

Benim tahminim şu teknolojide 6 adet aynı noktaya atış yapabilecek sapan namlusu gerek. Bunun en mantıklı yerleşimi ise çiftli namlu halinde , ana baş emt'nin ve vls'nin arkasında, ortada iki tarafa da dönebilir vaziyette ve arkada tarafta olmak üzere 3 çift namlulu sapan lazım .

Neden ?

Savaş uçaklarını bir kenara koyalım . Bu sistemlerin en büyük rakibi şu anlık Subsonic gemisavar ve seyir füzeleri. Bu füzelerde maksimum 0.9 mach hızla uçuyorlar yani üç aşağı beş yukarı saniyede 330 metre civarı yol yapıyorlar. Sapan angajman etkili menzili 12 km ise eğer , hedef high-subsonic füzenin gemiye ulaşması için 36 saniyesi falan var demektir. Yani ne demektir bu Sapanlar hedef menzile girer girmez 2li seri atacaklar 6x2 = 12 adet toplamda 1200 parçacığı hedefe yollayacak eğer ola ki vuramadı diyelim,  bir atış hakkı daha var. Onda da vuramaz ise geçmiş olsun.

Sistem Şu An İçin Mantıklı Mı ?

Bence %50-50 . Çünkü 1 gökdeniz bataryası 4 km etkili menzili içinde saniyede 18 civarı atış yapabiliyor yani 0.9 mach hedefe 200 mermi yapar. Tabi bu kadar mermiyi atması beklenemez, keza toplam mühimmat kapasitesi korkut'un 400 felan. Çift gökdenizi düşünmek bile istemiyorum.

Ama burada önemli olan 0.9 mach bir hedefi kaç 35 mm atom mühimmatla vurabildiğiniz. Eğer 10-12 yetiyorsa Sapan mantıklıdır.

Neden ?

12 km etkili menzili var reaksiyon süresi birinde 12 saniye diğeri 36 saniye yani sapan daha mantıklı , diğer yandan 30 km total menzili ile ufak harp gemileri kara saldırısı ve özellikle hızı subsonic füzelerden çok daha az olan 250 km-s gibi hızlarda seyreden asw/asuw helikopterler ve ihalara karşı çok daha etkili. Denildiğine göre standart sistemlerden çok daha maliyeti etkin ve mühimmat saklaması güvenli.

3'lü Sapan emt ciws Tf-2000 gibi gemiler için mantıklı olabilir. keza bunlar bu kadar elektromanyetik topa güç verecek tarzda gemiler ve çok büyük olmalarından dolayı bol bol yerleri'de var. Hatta belki tf-2000'in beklediğimizden bu kadar büyük olma sebebi'de budur. Sapan tarzı bir emt için ön arka ve ortada  iki yana bakan müsait alanda var .

Açıkcası Tf-2000'e yönelen bir mühimmatın ilk platformunun dana önceden siper veya gemi ise atmaca tarafından vurulmadan, olmadı G-40'ı da aşıp üstte bahsettiğimiz tarzda sapan emt yi de aşıp son savunma pasif tedbir chaff, flare, ve sis havanlarını ve 12.7 mm stamp 'ı da aşıp gemiye çarpması çok ama çok zor bir senaryo.

O yüzden sapan mantıklı ve projenin temmuzda bitmesi , ilk tf-2000'inin de 2025-26 gibi geleceğini düşünürsek bu gemilerde sapan bir yana ek olarak tufan/şahi-209 bile olabilir.

Zaten güdüm sorunu ve dakika başına atım sorunu çözüldüğünde şöyle gemilere hazır olun ;

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #23 : 12 Nisan 2020, 01:21:57 »
Sn Battlestar,
Bazı şeyleri yanlış hesaplıyorsunuz.
Bir oerlikon topunun namlusunu 3 mach ile terkeden merminin ivmesi ile ASELSAN Tufan topunun namlusunu 9 mach (evet 9 mach ile rekor kırmışlardı geçen sene) ile terkeden emt mühimmatının ivmesi aynı değildir. İvme, zamanın karesi ile  orantılı olduğundan katedilen yol çok daha fazladır. ASELSAN tufan da  10 dakikalık bir zaman içerisinde 180km’yi geçen bir mesafe kateder mühimmat.
Kaba hesapla 1kg lık emt mermisi 300km öteye ulaşır ve 150 km de de etkindir.
Şahi topuna gelince; ben tüm atış videolarını izledim. Bu topun daha tam güçte atış yaptığını görmedim. Bir km ötedeki bir tepe yamacına sanki bir küçük kalibre kimyasal top mermisi atıyor. Aletin namlusundan doğru dürüst bir iyonize olmuş yanan hava falan çıkışı da yok. geri tepme desen hiç yok. Tufan atışları ABD nin ve BAE’nin emt test atışları gibi. Alet esaslı sarsılıyor ve kayda değer bir geri tepme var.
Bu da bana şahinin hep teorik olduğu ve hakiki atış yapmadığını, gücü kısarak test yaptığını anlatıyor.
Sapan ise oyuncak gibi. Laboratuvar aleti. Kablolarından belli. çok kısa bir süre için dahi olsa  bu toplarda 5-6 milyon amperlik akıma ihtiyaç vardır. Bunu karşılayacak kablolarında kalın olması gerekir. Amperaj üzerinde taşındığı kablonun kesintisiyle (kalınlığıyla) orantılıdır. Sapan daki kablolara bakarsanız bunların ancak çok düşük güçte atım yapacak bir topa akım sağlayabileceğini anlarsınız.

« Son Düzenleme: 12 Nisan 2020, 01:26:21 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #24 : 12 Nisan 2020, 01:54:29 »
Sn Battlestar,
Bir oerlikon topunun namlusunu 3 mach ile terkeden merminin ivmesi ile ASELSAN Tufan topunun namlusunu 9 mach (evet 9 mach ile rekor kırmışlardı geçen sene) ile terkeden emt mühimmatının ivmesi aynı değildir. İvme, zamanın karesi ile  orantılı olduğundan katedilen yol çok daha fazladır. ASELSAN tufan da  10 dakikalık bir zaman içerisinde 180km’yi geçen bir mesafe kateder mühimmat.
Şahi topuna gelince; ben tüm atış videolarını izledim. Bu topun daha tam güçte atış yaptığını görmedim. Bir km ötedeki bir tepe yamacına sanki bir küçük kalibre kimyasal top mermisi atıyor. Aletin namlusundan doğru dürüst bir iyonize olmuş yanan hava falan çıkışı da yok. geri tepme desen hiç yok. Tufan atışları ABD nin ve BAE’nin emt test atışları gibi. Alet esaslı sarsılıyor ve kayda değer bir geri tepme var.
Bu da bana şahinin hep teorik olduğu ve hakiki atış yapmadığını, gücü kısarak test yaptığını anlatıyor.
Sapan ise oyuncak gibi. Laboratuvar aleti. Kablolarından belli. çok kısa bir süre için dahi olsa  bu toplarda 5-6 milyon amperlik akıma ihtiyaç vardır. Bunu karşılayacak kablolarında kalın olması gerekir. Amperaj üzerinde taşındığı kablonun kesintisiyle (kalınlığıyla) orantılıdır. Sapan daki kablolara bakarsanız bunların ancak çok düşük güçte atım yapacak bir topa akım sağlayabileceğini anlarsınız.

Siz yukarıdaki yazıyı çok yanlış okumuşsunuz. Tufan ile oerlikonu karşılaştıran yok. Oerlikon ile sapanı karşılaştırıyorum. Kaldı ki oerlikonun namlu çıkış hızı 3 mach felan değil o sapan'ın çıkış hızı. İletinizi tekrar gözden geçirin hocam.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #25 : 12 Nisan 2020, 11:37:44 »
Sn Battlestar,

Siz yukarıdaki yazıyı çok yanlış okumuşsunuz. Tufan ile oerlikonu karşılaştıran yok. Oerlikon ile sapanı karşılaştırıyorum. Kaldı ki oerlikonun namlu çıkış hızı 3 mach felan değil o sapan'ın çıkış hızı. İletinizi tekrar gözden geçirin hocam.
Sn Battlestar,
Korkut ve Gökdeniz dediğiniz alet oerlikon topu. 1100m/sn namlu çıkış hızı da ses hızının 3 katıdır. Yani 3 mach dır. (1100/340= ~3.2 mach) (ayrıca 1100km/sn yazmışsınız onu klavye hatası kabul ediyorum) yani Korkut/oerlikon topundan merminin namlu çıkış hızı 3 mach dır.
Siz Korkut namlu çıkış hızı ile karşılaştırıyorsunuz. O bakımdan oerlikon’u yazdım.
Sapan da dediğim gibi oyuncak bir alet. Ekteki namlu çıkış hızına göre de 7.5 mach yani 2550m/sn de test edilmiş. (Doğruysa).  Bu hızda çıkış yapıyorsa ivmesi çok yüksek demektir. 10 saniyelik uçuşta mühimmat 90km gider. Oerlikon topu namlusu çok uzun bir top. 3.15 m boyunda bir namlusu var. Mermi bu uzun namludan 3 mach ile yani 1100 m/sn hızla çıkıyor. Yani ivmesi 350m/sn2. Onun için 10-15 km öteye mermiyi yollar ama etkin menzili 5-7 km arasıdır. Sapan da ise top namlu boyu 1 m nin biraz üzerinde görünüyor ki bu korkunç bir ivme yapar. 2 m namlu boyunda dahi 1250m/sn2 ivme değeri alırsınız. Sapan hakikaten 7.5 mach hızla atış yapsa o eğreti tripod üzerindeki alet arkasındaki duvara çarpar parçalanır geri tepmeden  dolayı.
Sapan ile Tufan karşılaştıralamayacak kadar farklı aletler. Biri fırtına obüs , öbürü tüfek.
Bu hesapları yaparken namlu boyu, namlu çıkışındaki ivme, namlu atış açısı ve tabii ki mühimmatın sürtünme katsayısı çok önemlidir.
https://www.armyrecognition.com/weapons_defence_industry_military_technology_uk/turkey_further_tests_sapan_railgun_hypervelocity_weapon.html

Bence sapan test sonuçlarını bu küçük aletle denedikten sonra ASELSAN’la paylaşılan ve verilen bilgilerle ASELSAN tarafından elde edilen değerleri geçiyor. Çünkü 9 mach rekor hızdan önce ASELSAN 7.5 mach hıza ulaşmıştı tufan da.
https://www.ntv.com.tr/turkiye/aselsan-tufan-ile-rekor-kirdi,w7-JNrxlK0GA3yzWV2kiUg
« Son Düzenleme: 12 Nisan 2020, 11:51:35 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #26 : 12 Nisan 2020, 12:55:57 »

Defence Turk: Sapan Elektro Manyetik Sistem ne aşamada?

Gürcan Okumuş: SAPAN devam ediyor. Haziran ayı civarında projeyi bitirmeyi planlıyoruz.

Defence Turk: Deniz kuvvetlerine entegrasyonu düşünülüyor mu?

Gürcan Okumuş: SSB bu konuda bir mükemmeliyet merkezi kurdu. ASELSAN ile mükemmeliyet merkezinde birlikte çalışıyoruz. ASELSAN güç ve namlu tarafında çalışma yürütüyor biz de mühimmat tarafında; güdümlü-güdümsüz hipersonik mühimmat tarafında çalışıyoruz. Bizim SAPAN projesi tamamlandıktan sonra elektromanyetik silah sistemlerindeki çalışmamız sadece mühimmat tarafında olacak, güç tarafında değil. SAPAN'ın çıktısı bir hipersonik mühimmat olacağı için o konudaki en yüksek know-how da bizde. Bazı denemeler halihazırda devam ediyor.
https://www.defenceturk.net/tubitak-sage-enstitu-muduru-gurcan-okumus-ile-soylesi-ii-bolum

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sapan'ın 2020 haziran'da hazır olacağı söyleniyor.

Benim bu açıklamadan anladığım, Sapan projesinin rafa kalkacağı yönünde.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #27 : 12 Nisan 2020, 13:39:13 »
Sn Battlestar,

Sn Battlestar,
Korkut ve Gökdeniz dediğiniz alet oerlikon topu. 1100m/sn namlu çıkış hızı da ses hızının 3 katıdır. Yani 3 mach dır. (1100/340= ~3.2 mach) (ayrıca 1100km/sn yazmışsınız onu klavye hatası kabul ediyorum) yani Korkut/oerlikon topundan merminin namlu çıkış hızı 3 mach dır.
Siz Korkut namlu çıkış hızı ile karşılaştırıyorsunuz. O bakımdan oerlikon’u yazdım.
Sapan da dediğim gibi oyuncak bir alet. Ekteki namlu çıkış hızına göre de 7.5 mach yani 2550m/sn de test edilmiş. (Doğruysa).  Bu hızda çıkış yapıyorsa ivmesi çok yüksek demektir. 10 saniyelik uçuşta mühimmat 90km gider. Oerlikon topu namlusu çok uzun bir top. 3.15 m boyunda bir namlusu var. Mermi bu uzun namludan 3 mach ile yani 1100 m/sn hızla çıkıyor. Yani ivmesi 350m/sn2. Onun için 10-15 km öteye mermiyi yollar ama etkin menzili 5-7 km arasıdır. Sapan da ise top namlu boyu 1 m nin biraz üzerinde görünüyor ki bu korkunç bir ivme yapar. 2 m namlu boyunda dahi 1250m/sn2 ivme değeri alırsınız. Sapan hakikaten 7.5 mach hızla atış yapsa o eğreti tripod üzerindeki alet arkasındaki duvara çarpar parçalanır geri tepmeden  dolayı.
Sapan ile Tufan karşılaştıralamayacak kadar farklı aletler. Biri fırtına obüs , öbürü tüfek.
Bu hesapları yaparken namlu boyu, namlu çıkışındaki ivme, namlu atış açısı ve tabii ki mühimmatın sürtünme katsayısı çok önemlidir.
https://www.armyrecognition.com/weapons_defence_industry_military_technology_uk/turkey_further_tests_sapan_railgun_hypervelocity_weapon.html

Bence sapan test sonuçlarını bu küçük aletle denedikten sonra ASELSAN’la paylaşılan ve verilen bilgilerle ASELSAN tarafından elde edilen değerleri geçiyor. Çünkü 9 mach rekor hızdan önce ASELSAN 7.5 mach hıza ulaşmıştı tufan da.
https://www.ntv.com.tr/turkiye/aselsan-tufan-ile-rekor-kirdi,w7-JNrxlK0GA3yzWV2kiUg

Sn. Yaşar ;

Evet haklısınız ufak bir hata yapmışım. Sapan mühimmatının hızını tekrardan saniyeye bölmemişim. İki mühimmat tipi'de aynı hızda. Diğer yandan bu yeni gelişme yani Sapan mühimmatının mach 3 'te 76 mm baş topu ve oerlikon la eş olması, aslında Sapan'a yazacak bir eksi gibi dursa da Sapan'ı ileri çıkartacaktır.

Nasıl ?

Paylaştığınız sitedeki bilgiler doğruysa Sapan ile çok daha yüksek hızlara ve menzillere çıkılmış. Ama bu projenin hedefi nedir ? 30 km mach 3 . Şimdi nasıl oluyor diyebilirsiniz ? Haberde bahsedilen değerler muhtemelen 35 mm mühimmatla ulaşılmış. Ama projenin asıl hedefi biraz daha büyük bir mühimmat olabilir . Tahminim 57 mm civarı .

Neden ?

Çünkü Mach-3'de bu mühimmatları güdümlemek mümkün. Oto malera bunu dart mühimmatı ile yapıyor. Şirket şu an 57,76,127mm mühimmat tiplerini dart ve vulcano sistemleri altında güdümlüyor. Şöyle ki ;

Error 404 (Not Found)!!1

Error 404 (Not Found)!!1

Güdümü radyo frekansı ile yapıyorlar. Diagramdaki güdüm sisteminin ufak olması beni 57 mm ye sığdırılabilecek düzeyde olduğunu düşündürüyor. Demekki Mach- 3 hız için gereken namlu içi patlamanın şiddetine dayanacak güdüm sistemi yapmak mümkün. Ancak tabi birde işin elektro manyetik sürtünme ve bunun yaratacağı tahribat boyutu var ki, bu da mühimmatın etrafında mühimmatı bu etkiden namlu boyunca koruyacak sabot bir kabuk ile çözülebilir ancak bu kabuk mühimmatın namlu içindeki çapını yükseltecektir.

Yani o zaman evet güdümlenebilirse şu videoda gösterildiği gibi ;

Error 404 (Not Found)!!1

30 km etkili menzile çıkabilir. Yoksa zaten videodaki gibi 30 km deki uçağı vs vurması zor. Tabi içindeki güdüm sisteminin kapsamı da önemli dart mühimmatının menzili 8 km . Bu 8 km mühimmatın güdüm sisteminin mi sınırı (yoksa kinetik enerhisinin mi sınırı ki bence kinetik enerji çünkü mühimmat 40 g'ye kadar çekiyor manevra yapıyor üstüne üstlük birde irtifa kazanması lazım.) bu bir soru işareti.

Bakalım zaman gösterecek bize.

Defence Turk: Sapan Elektro Manyetik Sistem ne aşamada?

Gürcan Okumuş: SAPAN devam ediyor. Haziran ayı civarında projeyi bitirmeyi planlıyoruz.

Defence Turk: Deniz kuvvetlerine entegrasyonu düşünülüyor mu?

Gürcan Okumuş: SSB bu konuda bir mükemmeliyet merkezi kurdu. ASELSAN ile mükemmeliyet merkezinde birlikte çalışıyoruz. ASELSAN güç ve namlu tarafında çalışma yürütüyor biz de mühimmat tarafında; güdümlü-güdümsüz hipersonik mühimmat tarafında çalışıyoruz. Bizim SAPAN projesi tamamlandıktan sonra elektromanyetik silah sistemlerindeki çalışmamız sadece mühimmat tarafında olacak, güç tarafında değil. SAPAN'ın çıktısı bir hipersonik mühimmat olacağı için o konudaki en yüksek know-how da bizde. Bazı denemeler halihazırda devam ediyor.
https://www.defenceturk.net/tubitak-sage-enstitu-muduru-gurcan-okumus-ile-soylesi-ii-bolum

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sapan'ın 2020 haziran'da hazır olacağı söyleniyor.

Benim bu açıklamadan anladığım, Sapan projesinin rafa kalkacağı yönünde.

Rafa kalkacak olsa bunu açıkca der başka kaynaklarda projenin 2020 yazı tamamlanacağı söyleniyor. Adam sadece orada demişki biz bu projeden sonra mühimmat tarafında faaliyet göstereceğiz. Sistemi aselsana devretmişler yani. Sage zaten böyledir. Geliştirir ve üretim safhası için başka firmaya paslar.

----------------------------------------------------------------------------------

Herkes için söylüyorum. Benim kendi kişisel düşüncem, 250-300 km ilerideki kara hedeflerini, balistik füzeleri hatta uyduları vurması beklenen emt'ler ile orta menzilde hava araçları ve anti-gemi, seyir füzesini vurması beklenen emt aynı sistem ve kalibre olamaz.

Mutlaka daha düşük kalibre bir emt gemide olması lazım. Bunun sebebi ;

1- Tespiti ancak kısa mesafede sağlanacak hedeflere uzun menzilli top atmanın enerji ihtiyacı yüksek olan bir sistem için mantıksız olması.

2- Diğer taraftan bu tarz mühimmatları vurmak için perdeleme amaçlı aynı anda fazlaca mühimmat atmak gerektiğinden büyük emt toplarının dakika başına atım olarak buna yetişmesi zordur.

3- Büyük emt mühimmatlarında daha değişik (sarh,aktif radar, iir vb.) güdüm tiplerini entegre edebilseler bile , bu tarz hedef tipine tufan gibi bir topu kullanmak tomahawk'a 250 km menzilli s-400 mühimmatını fırlatmak kadar mantıksız olacaktır.

Bundan gayrısını da bize zaman gösterecektir.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #28 : 12 Nisan 2020, 15:58:18 »
Mach 3 hızına 315 cm lik namluyla ulaşmak başka, 1 metrelik namluyla ulaşmak başka.
Neden çünkü değişik ivmeler mevcut.
9.8m/sn2 = 1g
Korkut namlusundan çıkan merminin üzerinde 35g ivme etkisi var.
Sapanın namlusu 1.5 m ise burdan çıkan mermi üzerinde 180g ivme etkisi vardır. (Bence bu imkansız ve uçuk).
Aynı şekilde
Tufanın namlusu 7m ise 3200m/sn hızla (9 mach) çıkan merminin üzerinde  45g ivme etkisi vardır.
Emt’nin boyu uzadıkça hızda artacaktır.
Tufan en gerçekçisi ise; teknik olarak mermi üzerine 50+g etkiye dayanıklı elektronik güdüm devreleri yerleştirmek gerekir. Modern hava hava füzeleri 60g lik dönüşler yapabiliyor. Dolayısıyla onların güdüm sistemi bu yüksek “g” etkisine dayanıyor. Zor da olsa yapmak mümkün demekki.
ABD nin denediği 9m lik namlulu 10 mach hızlı topun mermisi ise 40g gibi bir etkiye maruz kalmaktadır.
Tabii bizim tufan daha yeni 10megajoule enerjiye ulaştı. ABD 20-25 megajoule’luk topları test ediyor.
ABD’nin Hedefindeki emt için 30+ megajoule enerjiye ihtiyaç var. En oturaklı muhripler 18megajoule enerji üretir. (Zumwalt hariç 35mJ üretiyor)
Emt ler de 4 ana problem var:
1: yüksek g etkisine dayanacak güdüm devreleri,
2: anlık çok yüksek enerji ihtiyacı,
3: sık atım yapabilmek,
4: parçalarda yüksek yıpranma.
Bu problemler aşıldıktan sonra 300+km lik atışlar yapılabilecektir.
Enbüyük avantajı ise ucuz mühimmat. Masraf : enerji ve atılan metal mermi.
« Son Düzenleme: 12 Nisan 2020, 16:01:19 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
SAPAN Elektromanyetik Fırlatma Sistemi.
« Yanıtla #29 : 18 Ocak 2021, 19:48:24 »
Alıntı
SAPAN Elektromanyetik Fırlatma Sistemi.

TÜBİTAK SAVTAG destekli teknoloji geliştirme projesi SAPAN:
youtu.be/XL7K3NSdDt8
Mühimmatların elektrik enerjisiyle hızlandırılarak atılması için tasarlanan sistem başarıyla tamamlanmıştır.

Namlu çıkış hızı: 2070 m/s
Namlu çıkış enerjisi: 1.3 MJ
https://mobile.twitter.com/SageTubitak/status/1351137265762885633