Gönderen Konu: SAPAN Elektromanyetik Fırlatma Sistemi Projesi  (Okunma sayısı 10855 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
Ynt: SAPAN Elektromanyetik Fırlatma Sistemi Projesi
« Yanıtla #10 : 11 Kasım 2016, 00:43:55 »
roket yada patlayıcı bir mühimmat değil bildiğin metal mermi.fırlatış hızının yüksekliğinden dolayı namlu ağzında havadaki o2 alev alıyor o kadar.bu silahın özelliği yüksek hızlarda hedefe carparak hedefin parçalanmasını sağlıyor abd deki gemide kullanılan modelinin testlerinde 20-25 adet celik plakayı a4 kağıdını deler gibi delebildiğini izlemiştim

Bunun da öyle,videolarda parçacıklı mühimmat var...

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #11 : 04 Şubat 2020, 10:18:35 »

Defence Turk: Sapan Elektro Manyetik Sistem ne aşamada?

Gürcan Okumuş: SAPAN devam ediyor. Haziran ayı civarında projeyi bitirmeyi planlıyoruz.

Defence Turk: Deniz kuvvetlerine entegrasyonu düşünülüyor mu?

Gürcan Okumuş: SSB bu konuda bir mükemmeliyet merkezi kurdu. ASELSAN ile mükemmeliyet merkezinde birlikte çalışıyoruz. ASELSAN güç ve namlu tarafında çalışma yürütüyor biz de mühimmat tarafında; güdümlü-güdümsüz hipersonik mühimmat tarafında çalışıyoruz. Bizim SAPAN projesi tamamlandıktan sonra elektromanyetik silah sistemlerindeki çalışmamız sadece mühimmat tarafında olacak, güç tarafında değil. SAPAN'ın çıktısı bir hipersonik mühimmat olacağı için o konudaki en yüksek know-how da bizde. Bazı denemeler halihazırda devam ediyor.
https://www.defenceturk.net/tubitak-sage-enstitu-muduru-gurcan-okumus-ile-soylesi-ii-bolum

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sapan'ın 2020 haziran'da hazır olacağı söyleniyor.

Error 404 (Not Found)!!1

Video'ya göre sistem 3 kilometre/saniye hıza ve 30 km menzile sahip olacak. Şimdilik sadece parçacık mühimmatı var.

Güdümsüz olarak parçacık etkisi ve top atış kontrol sistemi yardımıyla 30 km'den uçak vurması zor çünkü mühimat zaten 30 km'ye 10 saniyede gidiyor muhtemel manevraları ölçülemez. Ancak kara hedefleri ve belirli bir rotada seyreden deniz hedeflerine 30 km'den ve daha düşük menzillerde özellikle 6 km'de 2 saniye hedefe ulaşma handikapıyla ciws olarak kullanılabilir. Bu phalanx'ın 2 katı menzil ve 3 katı hedefe ulaşma hızı demektir.

2li taret halinde 3 adet olmak üzere bir gemide kullandıklarında ucuz maliyetleri sayesinde de 30 km'lik bir aralıkta kullanılabilmeleriyle gayet efektif olabilirler. Ancak en önemli nokta dakika başı atım hızı ? Eğer sistem mühimmatına güdüm sağlanabilirse zaten sistemin değeri çok farklı noktalara çıkacaktır.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #12 : 04 Şubat 2020, 14:38:32 »
Yalnız Sage’li Sn Okumuş’un söylediğinden benim anladığım, Sapan projesinin esası ASELSAN “TUFAN”.  Onlar tüm atım teknolojisini ve aleti geliştiriyor. Sage, teknik yardım veriyor. Güdüm sistemi ve mühimmat üzerinde çalışıyor.
Zaten 3200m/saniye (9 + mach) mermi çıkış hızına ASELSAN ulaştı. Sage’nin elindeki o küçük aletle ancak kuş vurursunuz. Bir hesap yaparsanız Tufan’ın çıkış hızı 1kg lık mermiyi rahatlıkla  + 300km ye yollar. Bu da etkili menzilini +150 km lere getirir. Tufan’ın tek rakibi Şahi . O da daha düzgün bir atış gerçekleştiremedi. Deneme atışlarında namlu çıkış hızı o kadar düşük ki geri tepme sıfır. Fiili Menzil 500m. (Teorik uçuk rakamlar veriyorlar ama fiiliyatta bu yok)
Ancak bu namlu çıkış hızlarıyla dahi Tufan EMT nin yan rüzgar gibi etkenlerden arındırılmış kesin etkili menzili 30km civarında. Daha yüksek menzil için güdüm lazım.Namlu dan çıkıncaya kadar mermi çok yüksek ivmesel yük altında kalıyor. Buna dayanabilecek elektronik güdüm sistemi geliştirmek çok çok zor. Sage bunu becerme peşinde demekki.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #13 : 04 Şubat 2020, 15:12:15 »
Yalnız Sage’li Sn Okumuş’un söylediğinden benim anladığım, Sapan projesinin esası ASELSAN “TUFAN”.  Onlar tüm atım teknolojisini ve aleti geliştiriyor. Sage, teknik yardım veriyor. Güdüm sistemi ve mühimmat üzerinde çalışıyor.
Zaten 3200m/saniye (9 + mach) mermi çıkış hızına ASELSAN ulaştı. Sage’nin elindeki o küçük aletle ancak kuş vurursunuz. Bir hesap yaparsanız Tufan’ın çıkış hızı 1kg lık mermiyi rahatlıkla  + 300km ye yollar. Bu da etkili menzilini +150 km lere getirir. Tufan’ın tek rakibi Şahi . O da daha düzgün bir atış gerçekleştiremedi. Deneme atışlarında namlu çıkış hızı o kadar düşük ki geri tepme sıfır. Fiili Menzil 500m. (Teorik uçuk rakamlar veriyorlar ama fiiliyatta bu yok)
Ancak bu namlu çıkış hızlarıyla dahi Tufan EMT nin yan rüzgar gibi etkenlerden arındırılmış kesin etkili menzili 30km civarında. Daha yüksek menzil için güdüm lazım.Namlu dan çıkıncaya kadar mermi çok yüksek ivmesel yük altında kalıyor. Buna dayanabilecek elektronik güdüm sistemi geliştirmek çok çok zor. Sage bunu becerme peşinde demekki.

Hocam sen 35 mm top ile 105 mm topla bir tutuyorsun. Sapan nere Tufan nere. Projenin tufanla alakasına dair bir şey yok . Sadece diyor ki adam bu projeden sonra biz daha çok mühimmata odaklanacağız diyor.

Tufan o performansı gösteriyor ancak ne kadar namlu boyuyla ? kaç mj ile ? ne kadar dakika başına atım la ? ne kadar maliyetle ? Kocaman Tufan'ı ciws olarak kullanamazsın. Onun yolu hedef seti ayrı.

Sapan ise ayrı. Sapan videoyu da izlersen . Daha çok kısa menzilli çok atımlı , düşük maliyetli , kolay üretebilir ciws ve kısa mesafeli top olarak kullanılabilecek bir top.

Tufan ise daha uzun menzilli daha büyük mühimmata sahip olan daha boyutu yüksek ve enerji ihtiyacı fazla bir top.

-------------------------

Önceden futuristik bilimkurgu gemi tasarımlarında  donanma gemilerini tıpkı ww2'deki gemiler gibi toplara sahip yapıyorlardı. Bende buna gülüyordum. Ama teknoloji cidden buna evriliyor.

Eğer railgunların güdüm, dakika başı atım ve enerji problemlerini çözerlerse şu tarz gemileri gelecekte görebiliriz.

İşte örnek vermek açısından bu gemideki büyük topları Aselsan Tufan'ın gelecekteki halefleri , Ön ve yanlardaki ufakları'da Sapan'ın gelecekteki halefleri olarak düşün.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #14 : 04 Şubat 2020, 18:46:51 »
Sn Battlestar ,
Alıntı
Defence turk

Gürcan Okumuş: SSB bu konuda bir mükemmeliyet merkezi kurdu. ASELSAN ile mükemmeliyet merkezinde birlikte çalışıyoruz. ASELSAN güç ve namlu tarafında çalışma yürütüyor biz de mühimmat tarafında; güdümlü-güdümsüz hipersonik mühimmat tarafında çalışıyoruz. Bizim SAPAN projesi tamamlandıktan sonra elektromanyetik silah sistemlerindeki çalışmamız sadece mühimmat tarafında olacak, güç tarafında değil. SAPAN’ın çıktısı bir hipersonik mühimmat olacağı için o konudaki en yüksek know-how da bizde. Bazı denemeler halihazırda devam ediyor.

Adam ne diyor? Gemilerde entegrasyon sorusuna.?
 “ASELSAN güç ve namlu tarafında çalışma yürütüyor. Biz de mühimmat tarafında. “
“ elektromanyetik silah sistemlerindeki çalışmamız sadece mühimmat tarafında olacak, güç tarafında değil.”
Yani ağzının altında ki baklayı çıkarıyor.  Bu işin esasını ASELSAN la koparacağız. Sapan sistemine bakarsanız. Laboratuvar aleti. 35mm ile 105mm farkı değil. 9mm tabancayla 155mm obüs farkı.
Tufan, eğer güdüm özelliği kazanmazsa cwis olarak kullanılabilir. 30km mesafeden vuramayacağı hedef yok. Ebadı ve gücü düşürülüp 6km lik cwis olabilir. Tabii arka arkaya atım yapabilmesi önemli.
Sapan’ın şu anki gücü ve menzili ile genel yapısı cwis olmasına yeterli değil. Kullandığı kablolara bir bakın yeter. 1kg lık mühimmata 9 mach namlu hızı veren bir  EMT nin kabloları milisaniyede dahi olsa 6 milyon amperlik akım taşıyabilmelidir. Bu amperaj düşük güçlü emt lerde daha düşer ama genede milyon ampere yakındır. BAE ve General Atomics’in silahlarını incelerseniz görürsünüz. Öyle ince kablolarla ancak piyadenin taşıdığı 200-300 m menzilli silahlar yaparsınız.
Tufan namlu çıkış enerjisi 1 mjoule. Kabloların çokluğu ve kalınlığı ortada. General Atomics’in topundada aynı şekilde.
https://www.sondakika.com/haber/haber-yerli-elektromanyetik-top-sistemi-tufan-rekor-12706580/
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&ved=2ahUKEwjnnpPDnbjnAhXNVsAKHbk4D1cQwqsBMAJ6BAgJEAk&url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3Dbgaen0RPPow&usg=AOvVaw3Us7Rr4eZBRFgL2y17aRhd
« Son Düzenleme: 04 Şubat 2020, 18:47:59 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #15 : 04 Şubat 2020, 19:22:17 »
Sn Battlestar ,
Alıntı
Defence turk

Gürcan Okumuş: SSB bu konuda bir mükemmeliyet merkezi kurdu. ASELSAN ile mükemmeliyet merkezinde birlikte çalışıyoruz. ASELSAN güç ve namlu tarafında çalışma yürütüyor biz de mühimmat tarafında; güdümlü-güdümsüz hipersonik mühimmat tarafında çalışıyoruz. Bizim SAPAN projesi tamamlandıktan sonra elektromanyetik silah sistemlerindeki çalışmamız sadece mühimmat tarafında olacak, güç tarafında değil. SAPAN’ın çıktısı bir hipersonik mühimmat olacağı için o konudaki en yüksek know-how da bizde. Bazı denemeler halihazırda devam ediyor.

“ elektromanyetik silah sistemlerindeki çalışmamız sadece mühimmat tarafında olacak, güç tarafında değil.”
Yani ağzının altında ki baklayı çıkarıyor.  Bu işin esasını ASELSAN la koparacağız. Sapan sistemine bakarsanız. Laboratuvar aleti. 35mm ile 105mm farkı değil. 9mm tabancayla 155mm obüs farkı.
Tufan, eğer güdüm özelliği kazanmazsa cwis olarak kullanılabilir. 30km mesafeden vuramayacağı hedef yok. Ebadı ve gücü düşürülüp 6km lik cwis olabilir. Tabii arka arkaya atım yapabilmesi önemli.
Sapan’ın şu anki gücü ve menzili ile genel yapısı cwis olmasına yeterli değil. Kullandığı kablolara bir bakın yeter. 1kg lık mühimmata 9 mach namlu hızı veren bir  EMT nin kabloları milisaniyede dahi olsa 6 milyon amperlik akım taşıyabilmelidir. Bu amperaj düşük güçlü emt lerde daha düşer ama genede milyon ampere yakındır. BAE ve General Atomics’in silahlarını incelerseniz görürsünüz. Öyle ince kablolarla ancak piyadenin taşıdığı 200-300 m menzilli silahlar yaparsınız.
Tufan namlu çıkış enerjisi 1 mjoule. Kabloların çokluğu ve kalınlığı ortada. General Atomics’in topundada aynı şekilde.
https://www.sondakika.com/haber/haber-yerli-elektromanyetik-top-sistemi-tufan-rekor-12706580/
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&ved=2ahUKEwjnnpPDnbjnAhXNVsAKHbk4D1cQwqsBMAJ6BAgJEAk&url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3Dbgaen0RPPow&usg=AOvVaw3Us7Rr4eZBRFgL2y17aRhd

Hocam orada gemilere entegre edilmeyecek vs. demiyor. Kaçamak cevap veriyor. Aynı tekniği bir çok kez siper konusunda da uyguladı sayın yetkili. Tübitak-Sage üretici bir firma değil. Olayın ar&ge kısmında. Bu projenin asıl karar vericisi aselsan olur.

Kaldı ki eğer bu bir testbed olsaydı bir isimle bir ürün olarak asla sunulmaz ve bu tarz bir video ;

Paylaşılmazdı.

Tufan ölçeklendirilebilir ancak bu zaten sapan olur. Aksi takdirde bilmem kaç km'den gemi vuracak yüksek kalibre mühimmatlı tufan'dan ciws görevi beklenmez.

Bekleyelim görelim.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #16 : 04 Şubat 2020, 21:01:08 »
Sn Battlestar ,
Alıntı
Defence turk

Hocam orada gemilere entegre edilmeyecek vs. demiyor. Kaçamak cevap veriyor. Aynı tekniği bir çok kez siper konusunda da uyguladı sayın yetkili. Tübitak-Sage üretici bir firma değil. Olayın ar&ge kısmında. Bu projenin asıl karar vericisi aselsan olur.

Kaldı ki eğer bu bir testbed olsaydı bir isimle bir ürün olarak asla sunulmaz ve bu tarz bir video ;

Paylaşılmazdı.

Tufan ölçeklendirilebilir ancak bu zaten sapan olur. Aksi takdirde bilmem kaç km'den gemi vuracak yüksek kalibre mühimmatlı tufan'dan ciws görevi beklenmez.

Bekleyelim görelim.
Üstat,
Gemiye entegrasyonu konusunda ASELSAN la birlikte oluşturulan mükemmeliyet merkezinde birlikte çalışıyoruz diyor. Biz mühimmat ve güdüm, ASELSAN da güç ve namlu tarafında çalışıyor diyor. 
Tufan küçük ölçek olsa da şu anki Sapan olmaz! Şu anki Sapan güç olarak yetersiz. Tufan küçük ölçek olarak mükemmel bir 6km menzilli cwis olabilir. (Şu anki cwis lerin 3 katı uzun menzilli ve en az 2 katı daha hızlı)
Şu aşağıdaki resime bir bakın. Birinin kolunun altına alıp götürebileceği bir alet. Kablolara gelince! Benim evdeki hoparlör kablosu daha kalın. Bununla 3 -5 metreden 1-2 mm kalınlığında bir Demir tabakayı ancak delersiniz. Aşağıdaki videoda 1.30 dak. dan sonrasındaki değerlere bakarsanız. Sapan diye verilen namlu çıkış değeri Tufan’ın.
Zaten bazı forumlarda Sapan’ın TÜBİTAK’ça yapılmadığı ama yaptırıldığı söyleniyordu. Sapan bence tam bir komedi. Kalkıp deseler ki ; biz bu işin ürün geliştirme ve teknik konularında çalışıyoruz anlarım.
Sizin de dediğiniz gibi Ar-Ge işi TÜBİTAK’ın işi.

https://i2.wp.com/www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2017/06/36_sapan.jpeg?ssl=1
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=2ahUKEwiXl8eDurjnAhUtThUIHZn3AtUQwqsBMAB6BAgIEAQ&url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3Dl97PCbCInBw&usg=AOvVaw09qVxlB6NI6QTLE9dA02Ci

Son bir not:
Enteresan bir menzilden bahsedilmiş Sapan’ın videosunda. 30 km.! +3000m/saniye namlu çıkış hızı olan merminin etkin menzili +150 km. Ama yan rüzgardan etkileşiminin minimum olacağı ve güdümsüz olarak hedefi şaşmadan vurabileceği menzili ise 30km.
« Son Düzenleme: 04 Şubat 2020, 21:12:12 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #17 : 04 Şubat 2020, 21:14:14 »
Sn Battlestar ,
Alıntı
Defence turk

Paylaşılmazdı.

Bekleyelim görelim.
Üstat,
Gemiye entegrasyonu konusunda ASELSAN la birlikte oluşturulan mükemmeliyet merkezinde birlikte çalışıyoruz diyor. Biz mühimmat ve güdüm, ASELSAN da güç ve namlu tarafında çalışıyor diyor. 
Tufan küçük ölçek olsa da şu anki Sapan olmaz! Şu anki Sapan güç olarak yetersiz. Tufan küçük ölçek olarak mükemmel bir 6km menzilli cwis olabilir. (Şu anki cwis lerin 3 katı uzun menzilli ve en az 2 katı daha hızlı)
Şu aşağıdaki resime bir bakın. Birinin kolunun altına alıp götürebileceği bir alet. Kablolara gelince! Benim evdeki hoparlör kablosu daha kalın. Bununla 3 -5 metreden 1-2 mm kalınlığında bir Demir tabakayı ancak delersiniz. Aşağıdaki videoda 1.30 dak. dan sonrasındaki değerlere bakarsanız. Sapan diye verilen namlu çıkış değeri Tufan’ın.
Zaten bazı forumlarda Sapan’ın TÜBİTAK’ça yapılmadığı ama yaptırıldığı söyleniyordu. Sapan bence tam bir komedi. Kalkıp deseler ki ; biz bu işin ürün geliştirme ve teknik konularında çalışıyoruz anlarım.
Sizin de dediğiniz gibi Ar-Ge işi TÜBİTAK’ın işi.

https://i2.wp.com/www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2017/06/36_sapan.jpeg?ssl=1
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=2ahUKEwiXl8eDurjnAhUtThUIHZn3AtUQwqsBMAB6BAgIEAQ&url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3Dl97PCbCInBw&usg=AOvVaw09qVxlB6NI6QTLE9dA02Ci

Temel aldığınız fotoğraf 2017 de 3 sene önce basına servis edilmiş bir fotoğraf büyük ihtimal maket bile olabilir. Testler sürerken gerçek sistemi alır oraya koyarlarmı bilmiyorum. Erken konuşmadan önce haziran 2020'deki nihai halini görelim. Değerlerin aynı olması zaten aynı firması ve benzer tecrübeler olmasından dolayı olabilir.

Bekleyelim görelim kesin olan tek şey daha kısa menzilli ufak ciws formunda ve baş topu kıvamında daha uzun menzilli elektromanyetik topların olacağı ve bunların kısa menzillilerinin parçacıklı mühimmat prensibini kullanacağı ve bizim bu sistemleri (en azından kısa menzillilerini) çok yakında görebileceğimiz. Benim içinde önemli olan o.

Konudan ayrı olan merak ettiğim konuda hipersonik füzeler vs Railgun yarışında acaba hangisi daha önce pes edecek. Gemi bazlı olarak railgunlar kazansada uçaklar üzerinden hipersonik füzeler piyasadan silinmez gibi.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #18 : 04 Şubat 2020, 21:30:04 »
@battlestar
Re: sapan
Evet bekleyip görmek lazım. Yalnız sonradan eklediğim not ta enteresan. Eğer sık atım problemini çözerlerse bu silah mükemmel bir gemi savunma sistemi olur. Pahalı VLS ve RAM tipi füzelerden kurtuluruz.
Düşünün füze denizi yalayarak gemiye geliyor. Cwis ten korunma manevrasını 4-5 km den sonra yapacak. Ama 10uncu km de kafasına tufan/sapan mermisini yiyor. Hatta gemi füzeyi 30 km den radarında görür. Sapan mermiyi atar. 3km/saniye sapan mermi hızı ise füzede 0.3km/saniye hızla gemiye doğru geliyorsa ; 7-8 saniyede füze 25 km ye kalmadan vurulur.

Konu dışı sorunuza gelince. Benim param Railgun kazanacak der.
« Son Düzenleme: 04 Şubat 2020, 21:32:14 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #19 : 04 Şubat 2020, 22:21:08 »
@battlestar
Re: sapan
Evet bekleyip görmek lazım. Yalnız sonradan eklediğim not ta enteresan. Eğer sık atım problemini çözerlerse bu silah mükemmel bir gemi savunma sistemi olur. Pahalı VLS ve RAM tipi füzelerden kurtuluruz.
Düşünün füze denizi yalayarak gemiye geliyor. Cwis ten korunma manevrasını 4-5 km den sonra yapacak. Ama 10uncu km de kafasına tufan/sapan mermisini yiyor. Hatta gemi füzeyi 30 km den radarında görür. Sapan mermiyi atar. 3km/saniye sapan mermi hızı ise füzede 0.3km/saniye hızla gemiye doğru geliyorsa ; 7-8 saniyede füze 25 km ye kalmadan vurulur.

Konu dışı sorunuza gelince. Benim param Railgun kazanacak der.

Hocam eğer füze subsonic ve sea skiming ise füze ancak çok yakın mesafelerde (son 10 km'de vs. Yanlış hatırlıyor olabilirim.) tespit edilebiliyor. Çünkü adeta denizi yalıyor ve düşük bir rcs'ye sahip. Süpersonik füzeler daha uzaktan tespit ediliyor ama onlarda hız avantajıyla bunu hallediyor. Tabi aralarında en tehlikelileri kalibr ve serisi ilk subsonic ve sea skiming olarak sessiz bir şekilde gemiye yanaşıyor son 10 km'de birden mach 3'e yapıştırıp süpersonik füzelerin hız avantajını kullanıyor. Çok ölümcül. Tabi tam net belli olmadığından zircon'a vs. girmiyorum.