Gönderen Konu: Kormoran II Mayın Avlama Gemisi  (Okunma sayısı 2860 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Kormoran II Mayın Avlama Gemisi
« : 17 Temmuz 2016, 14:07:24 »
Kormoran II Mayın Avlama Gemisi

Gdansk merkezli Remontowa Tersanesi tarafından Polonya Deniz Kuvvetleri için tasarlanmış ve inşa edilmiş olan ilk yeni nesil mayın avlama gemisi (Mine Countermeasures Vessel - MCMV) Kormoran II deniz denemelerine başladı. Gemi dizel motorlar tarafından tahtrk edilen cycloid pervaneler ile yüksek manevra kabiliyetine ve düşük ize sahiptir. Kormoran II Polonya Savunma Bakanlığı tarafından Baltık Denizi ve Kuzey Denizindeki operasyonlarda görevlendirilecek.

Double Eagle

Savunma ve güvenlik şirketi Saab Haziran 2014 yılında Polonya Deniz Kuvvetlerinin Kormoran II MCMV için Double Eagle sistemini seçtiğini duyurmuştu. Double Eagle; Kuzey Denizi, Baltık Denizi ve diğer denizlerde bir kaç ülkenin deniz kuvvetlerinde kendini kanıtlamış, düşük riskli ve son derece verimli mayına karşı sualtı aracıdır.

ZM Tarnow da Balt Military Expo 2014 fuarı sırasında Kormoran II programı için yeni bir 35mm taret geliştireceklerini duyurmuştu.

Centrum Techniki Morskiej S.A. (ORB CTM) Araştırma ve Geliştirme Tesisi de Kormoran II savaş yönetim sisteminingeliştirilmesi ve entegrasyonundan sorumludur.

Kormoran II sınıf temel özellikleri:
Toplam uzunluk 58.50 m
Maksimum genişlik 10,30 m
Ön güverte 6.40m yüksekliği
Ana güverte yüksekliği 4,70 m
Deplasman 850 t

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Kormoran II Mayın Avlama Gemisi
« Yanıtla #1 : 18 Temmuz 2016, 11:12:31 »

Bizde bu amaçla hangi tip araçlar kullanılıyor. Yerli sistemler vardı fuarlarda gördüğüm. Şu an isimlerini hatırlayamıyorum. Acaba kullanıma geçtiler mi?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Kormoran II (Karabatak) Sınıfı Mayın Avlama Gemisi
« Yanıtla #2 : 22 Şubat 2022, 19:32:27 »
Polonya Donanması ilk Kormoran II sınıfı gemisini hizmete aldı

Polonya, münhasır ekonomik bölgesindeki deniz güvenliğini arttırmak için Kormoran II (Karabatak Sınıfı)  modern mayın karşıtı önlem gemisi inşasına 2014 yılında başlamıştı.

Kormoran II (Karabatak Sınıfı) modern mayın karşıtı önlem gemisi projesi, resmi olarak “Proje 258” adı altında başlatılmıştı. Polonya Donanması için üretilmesi planlanan bu sınıftan başlangıçta bir adet inşa edilmesi planlandı ancak daha sonra bu sayı ikiye çıkarıldı.

Sınıfın ilk gemisi olan ORF Kormoran Eylül 2015’te denize indirildi, 16 Şubat 2022’de de Polonya Donanmasında hizmete alındı. Sınıfın ikinci gemisi olan ORP Albatros’un ilk çelik kesimi ise eylül 2018’de yapıldı. Polonya bu gemiler ile münhasır ekonomik bölgesindeki deniz mayın tehditleriyle mücadelesinde kabiliyetlerini arttırmak istiyor.

Kormoran II (Karabatak Sınıfı) sınıfı mayın avlama gemileri

58,5 metre uzunluğunda, 10,3 metre genişliğinde ve 830 ton deplasmana sahip olan gemi, mayınların çekimine yakalanmaması için gövdesinde manyetik olmayan çelik tercih edildi. Bu sayede geminin işletme maliyetleri azaltılmış oldu .Geminin dikmeler arası uzunluğu 55,58 metre, su hattı genişliği 9,75 metre, üst yapı güverte yüksekliği ise 6,4 metredir. Kıçta ana güverte yüksekliği 4,7 metre, tasarım draftı 2,7 metredir.

Gemi de 9 su geçirmez bölme bulunmaktadır. Gemi 45 kişilik mürettebat kapasitesine sahiptir ayrıca ilave olarak 7 kişilik yere de sahiptir. Gemi su üstü insansız platform ve su altı insansız platformları kullanabilme kabiliyetine sahiptir. Gemide sonar olarak HL-101/TM ve SHL-300 sonarları bulunmaktadır.

https://www.defenceturk.net/polonya-donanmasi-ilk-kormoran-ii-sinifi-gemisini-hizmete-aldi