Gönderen Konu: Çok Rotorlu Vurucu iha  (Okunma sayısı 11210 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Çok Rotorlu Vurucu iha
« : 17 Ekim 2016, 08:14:12 »
Bu ürün için ayrı başlık açmak gerek.Nasıl bir ürün beklediğinizi paylaşabilirsiniz.Benim beklentim,küçük çaplı bir bomba taşıyıp meskün mahalde veya arazide daçıktaki düşman üzerine bırakacak bir nevi katil iha olacağı yönünde.Uzaktan kontrol edilebilen ve aldığı görüntüyü operatöre ileten,uygun pozisyon ve hedef bilgisinin görülmesi durumunda operatör tarafından bombanın hedefe bırakılmasını sağlayan bir araç düşünüyorum ben.

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/duyurular/projeDuyurulari/Sayfalar/20161014_MV_BID.aspx

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
Ynt: Çok Rotorlu Vurucu iha
« Yanıtla #1 : 17 Ekim 2016, 09:19:49 »
Nasıl olur tahmini yapmadan böyle bir platform yani quatrokopter ile nasıl silahlar kullanılabilir

Benim aklıma yatan en uygun silah tanksavar gibi tek kullanımlık adeta bir füzedir. Bir video vardı israil in kavramsal oalrak böyle bir projesi var quatrokopter füze gibi dalıyor hedefe.

Daha az olasılık ile ama daha heyecan verici bulduğum ise bir tüfeğin bu silah ile kullanılmasıdır. Mesela 5.56 tüfek olabildiğince hafifletilerek rahatlıkla kullanılabilir. Dipciği kabzası el kundağı gibi kısımları olmayacağına göre rahatlıkla 2 kg a indirilebilir. 30 mermilik veya daha büyük şarjör ü ile çok etkin kullanılabilir. Geri tepmesi sorun olabilir denilebilir ama bu quatrokopter ler isterse havada kontrolsün 3 takla atsınlar çok rahatlıkla tekrar stabil hale istenir ise getirilebilirler bu yetenekleri var. Yan 5.56 tüfek ateş edince araç bir perişan hal yaşar ama 2 saniye sonra konsolun ekranında yine aynı yere odaklanmış aynı hedefe bakıyor halde sabit hale gelir bunu yapabilirler düşmez yani araç tüfeğin geri tepmesi ile biraz savrulsa bile. Yeter ki gövde biraz militarist standartlarda olsun sarsıntılara şoklara dayansın. Böyle bir araç bence çok işe yarar bizim gibi dağlardan saldırıya uğrayan ülkede. Buna benzer şekilde çok abartılı olabilir ama tüfek altı granada 30 mm bomba atar ile de bence aynı şekilde ateş edilebilir. Bu sefer araç 5 metre geriye taklalar ata ata savrulur ama 3 sn sonra oda toparlar. Zaten tek yada iki atış yapıp geri dönecek takla atsa ne olur düşmesin yeter ki. Yani bu quatrokopter leri eğer ateş ederlerse ateşten sonra bir sarsıntı yaşayacaklarmış gibi hayal edelim ama hiç bir sorun olmayacağını farz edelim. O zaman güzel şeyler ortaya çıkıyor çünkü.

Eğer bir serbest düşümlü bomba kullanılacak ise ben bunun 30 mm tüfek bombası olmasını isterim. Sayısız çeşidi var ve endüstriyel olarakta çok oldunlaşmış hazır güvenli etkili bir ürün ailesi.

Şuna benzer bir çalışma olmalı bence 5.56 mm ile

« Son Düzenleme: 17 Ekim 2016, 09:21:44 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı asderedas

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #2 : 17 Ekim 2016, 11:41:22 »
quatrokopter ler günümüz savaş alanlarında bir silah olarak kullanılması artık gerekli diye düşünüyorum.Aklımda kullanım alanlarına yönelik bir kaç fikrim var;
 1:   Quatrocopterler in manga yada tim seviyesinde operasyonel alanlarında uydu görevi görmesi.Yani 500+mt yukardan sabit durarak üzerindeki gece -termal kameralar hareket tespit cihazları ve belkide boyutu küçültülmüş sar radarları vs.ile operasyondaki tim yada mangaya tüm verileri şifreli aktararak durumsal farkındalılıklarını artırmak için kullanılabilir.
 2:   Quatrocopterler in üzerine patlayıcı yerleştirerek şüpheli bina yada sığınağın camından kapısından içeri sokularak bir nevi kamikaze dalışı gibi tek seferlik kullanım amaçlı içeride patlatma amacıyla kullanılabilir.
 3:  Üzelerine silah takılarak tabi bu silahın geri tepmesi atış dengesini bozacağından birde geri tepmeyi soğuraçak minimize edecek silah geliştirilmeli sokak aralarına hendek gerisine saklanmış yada ormanlık alanlarda kaçmaya çalışan teröristlere karşı kullanılabilir zaten en çok istediğimde böyle bir silahtır.Bir nevi takip eden ,bulan ,yok eden cinsten...
 4:  Telekominikasyon amaçlı olabilir iletişimin zayıf olduğu dağlık alanlarda  özellikle dış operasyonlarda iha alıcı verici olarak kullanılabilir bir nevi uydu gibi..
 şimdilik aklıma gelenler bunlar...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #3 : 17 Ekim 2016, 12:18:29 »
quatrokopter ler günümüz savaş alanlarında bir silah olarak kullanılması artık gerekli diye düşünüyorum.Aklımda kullanım alanlarına yönelik bir kaç fikrim var;
 1:   Quatrocopterler in manga yada tim seviyesinde operasyonel alanlarında uydu görevi görmesi.Yani 500+mt yukardan sabit durarak üzerindeki gece -termal kameralar hareket tespit cihazları ve belkide boyutu küçültülmüş sar radarları vs.ile operasyondaki tim yada mangaya tüm verileri şifreli aktararak durumsal farkındalılıklarını artırmak için kullanılabilir.
 2:   Quatrocopterler in üzerine patlayıcı yerleştirerek şüpheli bina yada sığınağın camından kapısından içeri sokularak bir nevi kamikaze dalışı gibi tek seferlik kullanım amaçlı içeride patlatma amacıyla kullanılabilir.
 3:  Üzelerine silah takılarak tabi bu silahın geri tepmesi atış dengesini bozacağından birde geri tepmeyi soğuraçak minimize edecek silah geliştirilmeli sokak aralarına hendek gerisine saklanmış yada ormanlık alanlarda kaçmaya çalışan teröristlere karşı kullanılabilir zaten en çok istediğimde böyle bir silahtır.Bir nevi takip eden ,bulan ,yok eden cinsten...
 4:  Telekomünikasyon amaçlı olabilir iletişimin zayıf olduğu dağlık alanlarda  özellikle dış operasyonlarda iha alıcı verici olarak kullanılabilir bir nevi uydu gibi..
 şimdilik aklıma gelenler bunlar...

Ghost Recon oyununu bilenler bilir. Bunu yapan mini bir iha var orada. Gerçi tek rotorlu ama mantıklı. Özellikle arazide düşmanı havadan görebilmek büyük avantaj.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4 : 17 Ekim 2016, 14:41:04 »
Vurucudan kastedilen beki saldıran terörist iha larını etkisiz hale getiren bir sistem olabilirmi acaba
Anti iha sistemi yani düşman iha ya vurarak imha edecek.
beğen

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #5 : 17 Ekim 2016, 15:58:37 »
Şahsen kamikaze quadcopter bekliyorum.Bu aletleri peynir ekmek gibi birliklere dağıtabilmemiz gerekiyor artık, maksimum yerlilik oranıyla üretebileceğimiz komplekslikte araçlar diye tahmin ediyorum(Serkan üstad daha iyi bilir).Artık dağda taşta bunlar da devriye atmalı...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #6 : 11 Ekim 2018, 13:12:46 »
Alıntı

Kara Kuvvetleri Komutanlığı için 15 Kargu döner kanatlı vurucu İHA sistemi teslime hazır hale getirildi. Kargular, Attila-1 anti personel harp başlığı taşıyacak. Attila-1, 1,2 kilogram ağırlığında, anti personel maksatlı ve parça tesirli olarak tasarlanıp üretildi.

https://twitter.com/millisavunma_tr/status/1046005518693740544
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Mikro İHA için 11 firmadan teklif
« Yanıtla #7 : 14 Kasım 2018, 11:33:19 »
Mikro İHA için 11 firmadan teklif

Savunma Sanayii Başkanlığınca (SSB) yürütülen döner kanat (çok rotorlu) mikro insansız hava aracı (İHA) tedariki projesi için 11 firma teklif verdi.

SSB'den yapılan açıklamaya göre, döner kanat mikro İHA tedariki projesi için 11 firmadan teklif geldi.

Projeye şu firmalar teklif sundu:

Geomatics Harita Mühendislik Müşavirlik Ltd. Şti, BB4 Savunma Sanayi AŞ, Savunma Teknolojileri Mühendislik Ticaret AŞ, Ortadoğu Mühendislik İnşaat Savunma Teknolojileri San. Yaz. Tic. AŞ, Lapis Havacılık Teknolojileri AŞ, Aselsan AŞ, Sinerjisoft Bilişim Sistemleri Yazılım Bilgisayar Donanımları Elektronik San. Tic. AŞ, Huma Havacılık Teknolojileri AŞ, Maxwell İnnovations Havacılık Geliştirme Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti, Numaş Nurettin Usta Mobilya İmalat San. AŞ, Arox Bilişim Sistemleri AŞ.

https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2018/11/13/mikro-iha-icin-11-firmadan-teklif

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #8 : 25 Aralık 2018, 12:20:33 »

Alıntı
İsmail Demir

@IsmailDemirSSB
Güvenlik güçlerimizin ihtiyaçları kapsamında 40 adet KARGU Vurucu İHA'nın kabulü gerçekleştirildi.

https://twitter.com/IsmailDemirSSB/status/1077259821274091520

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #9 : 03 Haziran 2019, 03:18:14 »
IDEF-19'da ASELSAN ve ROKETSAN Vurucu Çok Rotorlu İHA Sistemi için bir sözleşme imzaladılar. STM'nin Kargu Vurucu İHA'sına benzer bir ürün ortaya çıkabilir. Platform olarak yeni Serçe-2 İHA'sı kullanılabilir diye düşünüyorum.